niedziela, 13 października 2019

Z królewskiego dziennika - intronizacja Cesarza Akihito


Do intronizacji Cesarza Naruhito zostało już niewiele czasu, pora więc zacząć się do niej przygotowywać. W dzisiejszym poście przyjrzymy się ostatniej takiej uroczystości w Japonii, kiedy Chryzantemowy Tron obejmował poprzednik Naruhito.

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp


Emerytowany obecnie Cesarz Akihito wstąpił na tron po śmierci ojca 7 stycznia 1989 jako 125. z kolei Cesarz Japonii, ale oficjalna ceremonia intronizacja (Sokuirei) odbyła się prawie dwa lata później, 12 listopada 1990, z uwagi na okres rocznej żałoby po zmarłym Cesarzu Showa. Uroczystości rozpoczęły się rankiem 12 listopada od szeregu shintoistycznych rytuałów, w trakcie których nowy Cesarz poinformował swoich przodków i bóstwa o ceremonii intronizacji.

Belga Image / AFP 

Po nich nastąpiła właściwa ceremonia intronizacji, w trakcie której Cesarz Akihito zajął Chryzantemowy Tron (Takamikura), a Cesarzowa Michiko stojący obok specjalny tron Cesarzowych, tzw. August Seat of the Empress. Biorąc pod uwagę, że Japonia jest najstarszą wciąż panującą monarchię na świecie, nie powinno dziwić, że Takamikura jest uważany za najstarszy zachowany tron używany po dzień dzisiejszy. Na co dzień znajduje się w Pałacu Imperialnym w Kioto, gdzie niegdyś odbywały się koronacje kolejnych Cesarzy. Stoi na ośmiokątnym podium, 5 metrów nad podłogą i posiada zasłony, którymi zasłaniany jest Cesarz w czasie intronizacji.

Belga Image / AFP

Belga Image / AFP

MAXPPP / belgaimage.be

W czasie swojej intronizacji Akihito wygłosił również przemówienie, w którym oficjalnie proklamował się Cesarzem, wzywając Japończyków, by pomogli mu w realizacji zaplanowanych celów. Po nim głos zabrał Premier Japonii, obiecując wierność i oddanie, a następnie zaintonował okrzyki "Banzai" wzniesione przez wszystkich zebranych na sali gości na cześć Akihito. Co ciekawe, czas tych okrzyków został precyzyjnie zsynchronizowany, aby do okrzyków mogli dołączyć Japończycy w całym kraju.

MAXPPP / belgaimage.be

Po zakończeniu intronizacji Para Cesarska przyjęła gratulacje od państwowych dygnitarzy i zaproszonych gości. Później zaplanowano przejazd ulicami Tokio podobną trasą co w dniu ich ślubu w kwietniu 1959.

Belga Image / AFP

Dzień zakończył się oficjalnym bankietem w Pałacu Imperialnym z udziałem reprezentantów 158 krajów z całego świata, w tym rzeszy ówczesnych par królewskich i książęcych. Pojawili się więc: ówczesna para królewska Belgów, Król Badouin i Królowa Fabiola; Królowa Danii Małgorzata i Książę Henrik; Król Szwecji Carl XVI Gustaf i Królowa Silvia; ówczesny Król Malezji Sułtan Peraku Azlan Muhibbuddin i Królowa Bainun; ówczesny Król Bhutanu Jigme Singye; ówczesna Para Wielkoksiążęca Luksemburga, Wielki Książę Jean i Wielka Księżna Josephine Charlotte; ówczesna para koronna Norwegii, książę Harald i księżna Sonja; Ówczesny Następca Tronu Holandii Willem-Alexander; ówczesny Następca Tronu Hiszpanii Felipe;  ówczesna para koronna Jordanii, książę Hussein i księżna Sarvath; ówczesny Następca Tronu Tajlandii, obecnie Król Maha Vajiralongkorn; a także Książę Walii Karol i Księżna Walii Diana.

Embed from Getty Images

royalwatcherblog.com

Obowiązującym dress code'm na ten wieczór był white tie, a nowa Cesarzowa Michiko na tę okazję wybrała Meiji Scroll Tiara.

MAXPPP / belgaimage.be

John Shelley Collection / belgaimage.be

13 listopada Akihito i Michiko zorganizowali również Garden Party dla zaproszonych na intronizację gości, na którym zobaczyliśmy podobną liczbę członków rodzin królewskich i książęcych (nieobecny był jedynie książę Maha Vajiralongkorn). Niestety, w większości nie dysponujemy zdjęciami, które mogłybyśmy tu wstawić. Możemy jedynie odesłać do galerii, którą znajdziecie tutaj.

Embed from Getty Images

3 komentarze:

 1. Świetny post, rzadko dowiadujemy się takich szczegolow. Pozdrawiam serdecznie. Milka

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny post większości zdjęć wcześniej nie widziałam
  Już nie mogę się doczekać uroczystości a zwłaszcza bankietu

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wrażenie, że cała konstrukcja tronu Takamikura liczy 5 metrów -podest+ konstrukcja nad tronem. To doskonale widać na filmie z intronizacji.

  pozdrawiam
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.