niedziela, 15 września 2019

Weekend z... Konstantinosem i Anne-Marie: dzień II. Przed ślubem


W drugim poście naszego ślubnego weekendu prześledziemy ostatnie miesiące, tygodnie i dni przed ślubem Konstantinosa i Anne-Marie, rozpoczynając od pogrzebu króla Paula, a kończąc na przedślubnym balu 16 września.

pinterestPogrzeb króla Paula odbył się 12 marca 1964 w Katedrze Zwiastowania Matki Bożej w Atenach i zgromadził przedstawicieli wielu krajów, w tym licznych członków rodzin królewskich i książęcych z Europy. Anne-Marie także przyleciała do Grecji wspierać swojego ukochanego w trudnych chwilach tuż po objęciu władzy. Narzeczeni pozowali razem do zdjęć pod Pałacem Tatoi. Danię reprezentowali również jej rodzice i najstarsza siostra, ówczesna Następczyni Tronu Małgorzata.
Anne-Marie została prawdopodobnie po pogrzebie trochę dłużej, aby pod koniec marca spędzić swoją pierwszą Wielkanoc w Grecji. Niestety, nie znalazłam z niej zdjęć.

Embed from Getty Images


Wyświetl ten post na Instagramie.

As King Constantine leaves Athens Cathedral , the family royal ladies curtsie to the new King , Princess Sofia and Princess Irene , his sisters, Princess Anne Marie of Denmark, his bride . Prince Juan Carlos of Spain salutes and Queen Ingrid of Denmark, soon to become King Constantine's mother in law, is the only lady standing, since she is the only reigning monarch. Curiously only Princess Irene of Greece did not become a reigning monarch. Princess Sofia and Prince Juan Carlos would become 11 years later King and Queen of Spain. Princess Anne Marie will become Queen of the Hellenes just six months later , on September 18, 1964 marrying the new King Constantine. #greekhistory #kingpaulofgreece #queenannemarieofgreece #kingconstatine #queensofiaofspain #kingjuancarlos #greekroyals #greekroyalfamily
Post udostępniony przez Royal House of Greece (@royalhouseofgreece)

Okres poprzedzający ślub był dla narzeczonych bardzo intensywny, zwłaszcza dla młodziutkiej Anne-Marie, która musiała nauczyć się języka greckiego oraz greckich zwyczajów i historii. Naukę rozpoczęła tuż po zaręczynach, dzięki czemu w chwili ich ogłoszenia znała 25 greckich słów, jak zdradziła w czasie jednej z konferencji prasowych. W 1964 zaczęła także odwiedzać ośrodki dla dzieci, aby przygotować się do późniejszej roli matki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W tamtym czasie, ponieważ Konstantinosa zatrzymywały w kraju obowiązki, to Anne-Marie zaczęła częściej podróżować do przyszłej Ojczyzny. Część lata 1964, podobnie jak rok wcześniej, narzeczeni spędzili razem w letniej rezydencji greckiej rodziny królewskiej na Korfu, gdzie pod koniec lipca zorganizowali sesję zdjęciową. W następnych latach, aż do wygnania, wracali tam wielokrotnie.
Jednak już w sierpniu księżniczka - po raz ostatni przed ślubem - wróciła do Danii, gdzie 7 września rozpoczęły się uroczystości przedślubne.

Konstantinos i Anne-Marie w willi Mon Repos na Korfu w 1963 - The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Embed from Getty Images

Król Konstantinos przyleciał do Kopenhagi rankiem, gdzie na lotnisku został powitany przez duńską rodzinę królewską i kilku członków rządu. Narzeczeni udali się do Amalienborg na odbiór prezentów ślubnych. Prawdopodobnie wtedy też odbyła się kolejna, ostatnia już, konferencja prasowa. Wieczorem uczestniczyli w gali w Teatrze Królewskim i późniejszym bankiecie w Pałacu Christiansborg z udziałem ponad 1000 zaproszonych gości.

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Wieczorem 8 września odbyła się prywatna kolacja i tańce na zamku Fredensborg wydane na cześć narzeczonych przez rodziców księżniczki, króla Frederika i królową Ingrid. Anne-Marie zaprezentowała się w Antique Corsage Tiara, a królowa Ingrid - Emerald Parure Tiara.

Embed from Getty Images

Facebook

Facebook

Facebook

Rankiem 9 września zaplanowano kolejne przyjęcie, wydane przez władze Kopenhagi. W planie dnia uwzględniono przejazd przyszłych nowożeńców ulicami miasta.

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Następne uroczystości, tuż przed ślubem, odbyły się już w Grecji, dokąd Konstantinos i Anne-Marie z jej rodziną przypłynęli duńskim jachtem Dannebrog 11 września. W Pireusie zostali przywitani przez królową Frederike, księżniczkę Irene, młodszą siostrę Konstantinosa, i księcia Michaela, jego kuzyna, oraz członków rządu.

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Poniżej zostawiam Wam długi filmik, ale zawierający wszystkie uroczystości przedślubne zorganizowane w Grecji oraz sam ślub.
Przypłynięcie panny młodej z rodziną do Aten: 0:00 - 2:19
Przejazd narzeczonych ulicami miasta 2:21 - 3:27
Powitalne przedstawienia: 3:28 - 6:00
Bal przedślubny 7:57 - 8:34W Grecji zorganizowano kolejny szereg uroczystości, w tym przyjęcie w 5-gwiazdkowym hotelu w centrum Aten, Hotel Grande Bretagne, wydanym na cześć przyszłych nowożeńców i duńskiej rodziny królewskiej przez grecki rząd. Przyszła królowa po raz pierwszy sięgnęła po biżuterię do greckiego skarbca, wybierając Greek Ruby Parure, prezent ślubny dla królowej Olgi od jej męża.

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Król Konstantinos wydał także trzy przyjęcia - 12, 13 i 14 września - w Pałacu Tatoi z udziałem w sumie ponad 6000 gości, na które zaproszono ludzi z całej Grecji wytypowanych przez specjalny komitet, aby poznać króla i jego narzeczoną. Wieczorem 13 września, po przyjęciu, odbyły się także występy na stadionie Panathenaic z udziałem narzeczonych i ich rodzin.

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Embed from Getty Images

Kulminacyjne uroczystości przedślubne miały miejsce 16 września 1964 w Pałacu Królewskim w Atenach (obecnie oficjalnej siedzibie Prezydenta) i otaczających go ogrodach. Na bal w prawdziwym tego słowa znaczeniu zaproszono 1600 gości, w tym 16 ówczesnych par królewskich, 120 księżniczek i książąt i wielu innych arystokratów. Bal otworzył taniec przyszłych nowożeńców do walca autorstwa Johanna Straussa II “Nad pięknym modrym Dunajem” (niem. An der schönen blauen Donau). Po nich na parkiet wyszli król Frederik i królowa Ingrid.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Księżniczka Anne-Marie, według relacji jednego z gości tamtego wieczoru, wprost “lśniła”. Nie musimy mu wierzyć na słowo, doskonale widać to na zdjęciach. Miała na sobie jasnoniebieską haftowaną suknię z organzy na cienkich ramiączkach i pasującą narzutkę na ramiona, a do tego wspaniały zestaw biżuterii przysługujących greckiej królowej - Greek Emerald Parure.
Królowa Friederike natomiast wybrała Queen Sophie's Diamond Tiara.
Tego samego wieczoru przyszli nowożeńcy zapozowali do oficjalnych portretów.

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

pinterest

Do ślubu pozostało już wówczas tylko 36 godzin.


Źródło: greekwedding.tripod.com, unofficialroyalty.com, royalwatcherblog.com, royalchronicles.gr, nytimes.com

8 komentarzy:

 1. Ach, uroczystości ślubne w monarchii to dawniej było coś. W porównaniu z przedstawionymi tutaj balami i przyjęciami obecne ceremonie wypadają bardzo blado.
  Anna Maria prezentowała się olśniewająco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może chodzi tu o pieniądze podatników?

   Usuń
  2. Myślę, że niekoniecznie.....
   Kiedyś średnie i wyższe sfery prowadziły chyba nieco inne życie niż pozostała część społeczeństwa. Bardziej widoczne były różnice dzielące od siebie klasy społeczne. Inne były normy społeczne, sposób ubierania się i zachowania. Prosty przykład: za czasów mojej babci normalne było , że chcąc nową sukienkę kierowało się kroki do sklepu z materiałami a następnie do krawcowej, teraz idzie się do sklepu po gotowca.
   Inny prawdziwy przykład z "Dumy i Uprzedzenia" M. Austin- jeżeli ktoś Ci nie przedstawił osoby stojącej obok Ciebie na balu to z tą osobą nie rozmawiałaś.

   Swoją drogą ci zdetronizowani i wygnani monarchowie mieli naprawdę ciężko .....zostali pozbawieni wszystkiego. Stracili domy, pamiątki rodzinne, biżuterię, przyjaciół. Czasem także większość majątku osobistego i utrzymywali się nierzadko dzięki hojności królewskich kuzynów.

   pozdrawiam
   Małgosia

   Usuń
 2. Piękni, majestatyczni, charyzmatyczni, urodzeni władcy. Ci ich potomkowie to jakieś marne geny, słabsze pokolenie. Zresztą to nie tylko w Grecji. Ślub między ta parą to świetna sprawa, dla obydwu domów panujących i ich ojczyzn. Jak to się mówi przyjemne z pożytecznym. Jak dla mnie to trochę za dużo ''dziewczynek z ludu'' jest obecnie w europejskich domach panujących. I to osłabia morale. Nagle na początku lat 2000 każdy europejski następca tronu ogarnął sobie na żonę jakąś bardzooo przeciętną dziewczynę. Pewnie w tym szaleństwie była metoda. Monarchie te które przetrwały wojnę, musiały dosłownie gryźć trawę żeby przetrwać do dziś. I w pewnym sensie taka dziewczyna z ludu to dobry chwyt, który poddani kupili, że niby taka ''nasza''. Problem jest taki, że to już się powoli nie sprawdza. Świat potrzebuje prawdziwych autorytetów, w dobie gdzie każdy ''Janusz'' chce uczyć ludzi na youtube historii. Naprawdę brakuje osób które łączyłby wszystkich. Konstantinos i Anne-Marie nie mieli życia jak z bajki, raczej tragizm, w końcu stracili tron. Nie wiem na ile możliwe by było kiedykolwiek go odzyskać, ale najsmutniejsze w tej ich historii jest to, że chyba nawet ich następcy nie są tym zainteresowani. Chociaż kiedyś krążyła plotka, że księżniczka Maria Olimpia i książę Harry mają się ku sobie. Ile w tym plotki, ile prawdy, nie wiem. Ale nieodżałowana szkoda, że to tylko okazała się plotka...

  OdpowiedzUsuń
 3. Stylizacje Anny Marii z przyjęć przedślubnych zachwycają niewiarygodne że tak młoda księżniczka od razu wyskoczyła w rolę królowej
  Powiem szczerze też mi się marzy w kolejnym pokoleniu taki królewski ślub gdzie oboje narzeczeni będą pochodzić z rodzin królewskich

  OdpowiedzUsuń
 4. Anne Marie była chyba najładniejszą księżniczką swego pokolenia, a Konstantinos również był bardzo przystojny. Mieli piękne uroczystości ślubne, szkoda, że zostali obaleni. Może wtedy historia ich rodziny potoczyłaby się inaczej i rodzina Pavlosa nie byłaby takimi celebrytami?

  OdpowiedzUsuń
 5. A co z religią Anne - Marie jest znana data konwersji na prawosławie? Czy istnieje nagranie jak mówi po grecku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie dotarłam do takich informacji, przypuszczam, że przeszła na prawosławie chwilę przed ślubem w 1964, może już na Wielkanoc?
   Znalazłam za to dwa wywiady z Anne-Marie, które przeprowadzono po grecku - jedno dłuższe z 2017 https://www.youtube.com/watch?v=-m1IaogVyLc
   i jedno znacznie starsze, chyba z lat 90. https://www.youtube.com/watch?v=FbnITDIpTuE

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.