sobota, 14 września 2019

Weekend z... Konstantinosem i Anne-Marie: dzień I. Zaręczyny

Ponownie zabieramy Was na weekend do Grecji, jednak tym razem troszkę krótszy, bo tylko dwudniowy. Okazja nie byle jaka - już w najbliższą środę, 18 września, przypada 55. rocznica ślubu byłej pary królewskiej, Konstantinosa i Anne-Marie, jest to więc doskonały moment, by wrócić do tamtych wydarzeń.

Historię miłości Konstantinosa i Anne-Marie przytaczałyśmy gdzie indziej (LINK), dlatego teraz tylko pokrótce ją przypomnimy i uzupełnimy. Para spotkała się po raz pierwszy w 1959, w czasie nieoficjalnej wizyty jeszcze wówczas księcia koronnego Grecji i jego rodziców w Danii, której celem było pogłębienie więzi ze skandynawskimi rodzinami królewskimi. Jak przyznała później Anne-Marie, początkowo uważała Konstantinosa po prostu za jeszcze jednego krewnego i była pewna, że jej grecki kuzyn czuł to samo.Ponownie spotkali się podczas ślubu starszej siostry Konstantinosa Sofii z późniejszym hiszpańskim królem Juanem Carlosem w 1962, kiedy to Anne-Marie była druhną (co ciekawe, to ona złapała ślubny bukiet). Królowa Friederike szybko zauważyła, że jej syn całą noc tańczył tylko z duńską księżniczką. Ponoć go wówczas skarciła: “Tino, czy możesz zadbać też o inne dziewczyny?”, ale on, już wtedy zauroczony, nie posłuchał. Latem tego samego roku byli już zaręczeni. Anne-Marie, wówczas niespełna 15-letnia, bez wahania przyjęła jego oświadczyny podczas lipcowych wakacji nieopodal wyspy Hankø w Norwegii - ona odwiedzała dawną guwernantkę, Morgens Harttung, a on brał udział w zawodach. Jak przyznał później w czasie konferencji prasowej Konstantinos, jeszcze nigdy nie wypadł w nich tak źle: "Po naszych sekretnych zaręczynach byłem taki szczęśliwy, że  nie mogłem skoncentrować się na wyścigach żeglarskich. [...] Byłem tak rozkojarzony, że uderzyłem w boję i ukończyłem wyścig jako siedemnasty... A wszystko z powodu intensywności moich uczuć do Anne-Marie."

Anne-Marie z ojcem, królem Frederikiem, w 1969

Narzeczonym nie pozostało nic innego jak zawiadomić o radosnej nowinie swoje rodziny. Rodzice księcia, król Paul i królowa Friederike, byli zachwyceni, ale zgoła inaczej zareagował ojciec Anne-Marie - zamknął narzeczonego córki w pobliskiej łazience.

“Kiedy zebrałem się na odwagę, aby poprosić ówczesnego Króla Danii o pozwolenie na poślubienie jego córki, nie spodziewałem się, że skończę zamknięty w jego toalecie. Odszedł z kluczem, aby poszukać mojej przyszłej teściowej, która delikatnie zapytała go: "Gdzie on jest?", na co odparł, że zostałem zamknięty w toalecie... Zasugerowała, żeby mnie uwolnił i że powinien zamówić szampana.”, wspominał król Konstantinos 50 lat później, przy okazji obchodów złotej rocznicy ślubu w 2014.

Embed from Getty Images

Król Frederik IX ostatecznie wyraził zgodę pod jednym warunkiem - oboje poczekają ze ślubem dopóki Anne-Marie nie skończy co najmniej 18 lat. Z ogłoszeniem zaręczyn także musieli się na razie wstrzymać. Stosowny komunikat pojawił się dopiero 23 stycznia 1963.

Ich Królewskie Mości Król i Królowa są zachwyceni szczęśliwymi zaręczynami ich ukochanego syna, J.K.W. Księcia Koronnego Konstantinosa z J.K.W. Księżniczką Anne-Marie, trzecią córką I.K.M. Króla i Królowej Danii.

Kilka dni później narzeczeni wraz z rodzicami wzięli udział w konferencji prasowej i pojawili się razem na balkonie Pałacu Amalienborg. W czasie rozmowy z dziennikarzami Anne-Marie mówiła: "Nigdy nie marzyłam o poślubieniu króla. Chciałam być tylko kobietą szczęśliwą ze swoim mężem. Tak, od dawna kochałam Konstantinosa i chciałabym, aby czas pozwolił nam żyć tak jak reszta świata."

treekwedding.tripod.comJedno z oficjalnych zdjęć zaręczynowych

Poniżej trochę długie, ale z pewnością warte obejrzenia nagranie z ogłoszenia zaręczyn (i nie tylko - widać na nim także spacer po Kopenhadze, pierwszą oficjalną wizytę Anne-Marie w Grecji czy przyjęcie zaręczynowe wydane przez króla Paula i królową Friederike).


24 marca 1963 w Pałacu Królewskim w Atenach (obecnie oficjalna rezydencja Prezydenta) król Paul i królowa Friederike wydali zaręczynowy bankiet, na którym poza narzeczonymi, pojawili się także m.in. król Frederik i królowa Ingrid oraz siostry Anne-Marie.

Embed from Getty Images

Początkowo ślub planowano w styczniu 1965, a kiedy ucichł medialny szum spowodowany szczęśliwą wiadomością, narzeczeni wrócili do codziennego życia - Anne-Marie kontynuowała swoją edukację w Szwajcarii w Instytucie Le Mesnil, a Konstantinos wrócił do oficjalnych obowiązków w Grecji. Oboje systematycznie się widywali i wielokrotnie do siebie dzwonili. Jeszcze przed zaręczynami, Konstantinos tak często podróżował do Danii, że nawet król Paul stwierdził, że syn spędza na nich zdecydowanie za dużo czasu. Również ich przyjaciele czuli, że coś święci, co Anne-Marie skwitowała po zaręczynach: "Nie sądzę, by ktokolwiek był zaskoczony".

Embed from Getty Images

Jak jednak dobrze wiemy, nie musieli czekać aż dwóch lat, żeby się pobrać. Zbieg okoliczności sprawił, że stało się to dużo szybciej, choć pewnie gdyby narzeczeni mogli zmienić bieg wydarzeń z pewnością woleliby poczekać ze ślubem dwa lata niż dopuścić do tego, co nieuchronnie się zbliżało... Po wizycie państwowej w Wielkiej Brytanii w lipcu 1963 król Paul zaczął się gorzej czuć. Wkrótce zdiagnozowano u niego raka żołądka. Konieczna była operacja, jednak zbliżały się wybory powszechne, w związku z czym zdecydowano się ją przełożyć. Zaraz po zaprzysiężeniu nowego greckiego Premiera, 20 stycznia 1964 król przeszedł operację usunięcia guza i mimo że tuż po niej jego stan zdrowia wydawał się poprawiać, nie wyzdrowiał. Na początku marca król zapadł na zatorowość płucną polegającą na zwężeniu lub całkowitym zamknięciu tętnicy płucnej, i zmarł kilka dni później, 6 marca 1964. Jego syn, Konstantinos został nowym królem Grecji, wobec czego plany weselne musiały ulec przyspieszeniu. Ustalono więc nową datę ślubu - 18 września 1964, dwa tygodnie po 18. urodzinach Anne-Marie i kilka dni po zakończeniu oficjalnej żałoby po śmierci poprzedniego króla.

Embed from Getty Images

Rozpoczęło się odliczanie do wielkiego dnia.


Źródło: greekwedding.tripod.com, unofficialroyalty.com, greekroyalfamily.org, nytimes.com, royalchronicles.gr

3 komentarze:

 1. Love story Konstantina i Anny Marii jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej królewskich historii miłosnych. Aż dziw, że nie powstał do tej pory żaden film.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierz mi, że gdybym tylko mogła, sama bym jakiś wyprodukowała. Mogłabym być i scenarzystą, i reżyserem, i producentem, i nawet mogłabym zagrać jakąś pomniejszą rolę, mimo że nie mam bladego pojęcia o pracy żadnej z tych osób

   Usuń
 2. Świetny post czekam na kolejne części wysłałam już życzenia dla pary królewskiej może odpowiedzą :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.