wtorek, 24 września 2019

Habsburg Fringe Tiara


W dzisiejszym poście zajrzymy do skarbca rodziny książęcej Liechtensteinu, by przyjrzeć się jednej z prawdopodobnie nielicznej garstki tiar będących w ich posiadaniu.

tiara-mania.com


Początki tej tiary sięgają końca XIX wieku. Stworzył ją austriacki jubiler Köchert, przypuszczalnie około roku 1890 dla arcyksiężnej Marii Theresy, córki króla Portugalii Miguela I i trzeciej żony arcyksięcia Karla Ludwiga, młodszego brata Cesarza Austrii Franza Josepha. Karl Ludwig niespełna rok wcześniej, po tragicznej śmierci dotychczasowego Następcy Tronu arcyksięcia Rudolfa w 1889, został spadkobiercą brata. Uważa się, że wzrost pozycji arcyksiężnej i jej męża był jednym z powodów stworzenia tej tiary.

orderofsplendor.blogspot.com

Köchert wykonał tiarę na wzór popularnych wówczas tiar typu kokosznik wywodzących się prosto z carskiego dworu Rosji; z diamentów osadzonych w złocie i srebrze. Dłuższe i szersze diamentowe "płytki" ułożone są naprzemiennie z krótszymi kolcami stworzonymi z okrągłych diamentów i osadzone na diamentowej podstawie. Przypuszczalnie tiarę można nosić także jako naszyjnik, niestety jako taki nigdy nie był widziany publicznie.

Księżna Gina - orderofsplendor.blogspot.com

Austriacka arcyksiężna Maria Theresa nosiła diadem wielokrotnie przy różnych okazjach, choć, jak wiemy, nie dane jej było zostać Cesarzową. Miała ją na sobie także przy okazji ślubu późniejszego ostatniego Cesarza Austrii Karla i księżniczki Zity Bourbon-Parmy, choć ostatnio jest to poddawane w wątpliwość (zajrzyj tutaj), jako że po dokładniejszym przyjrzeniu się można zauważyć różnice między tiarą założoną wówczas przez arcyksiężną a bohaterką dzisiejszego postu. Być może diadem przeszedł modyfikacje od tamtego czasu lub chodzi o dwie różne, aczkolwiek podobne klejnoty.

Księżna Gina - thecourtjeweller.com

Do Liechtensteinu tiara trafiła razem z córką arcyksiężnej Marii Theresy, arcyksiężniczką Elisabeth Amalie, która w 1903 wyszła za mąż za księcia Aloisa z Liechtensteinu, a w 1944 odziedziczyła tiarę po śmierci matki. W 1960 po śmierci Elisabeth Amalie, tiara przypadła jej synowej, księżnej Ginie, żonie księcia Franza Josepha (nazwanego na cześć ojca chrzestnego, Cesarza Austrii), która musiała ją polubić, bo wielokrotnie się w niej pokazywała.

Marie na swoim ślubie - pinterest

W tamtym czasie Habsburg Fringe Tiara stała się tiarą ślubną: w 1967 na swoim ślubie z księciem Hansem-Adamem nosiła ją obecna księżna Liechtensteinu, Marie Aglaë, a w 1971 druga synowa księżnej Giny, Isabelle de l’Arbre de Malander, na swoim ślubie z młodszym bratem Hansa-Adama, księciem Philippem. Warto zwrócić uwagę, że Isabelle założyła tiarę w niecodzienny sposób, niczym koronę wplecioną we włosy.

pinterest

tiara-mania.com

Księżna Marie stała się właścicielką tiary w 1989 po śmierci księżnej Giny. Obecnie najczęściej błyszczy na głowie księżnej Sophie, kiedy razem z księciem Aloisem reprezentują Liechtenstein za granicą na innych dworach królewskich. W 2010 pokazała się w niej na ślubie w Szwecji, w 2013 na gali poprzedzającej inwestyturę króla Willema-Alexandra, a ostatnio w maju ubiegłego roku na obchodach 50. urodzin księcia Frederika w Danii.

Embed from Getty Images

3 komentarze:

  1. Ładna jak to kokoshnik,ale nie olśniewająca. Podoba mi się koncepcja korony Isabelli.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna tiara szkoda że tak rzadko możemy ją podziwiać

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.