niedziela, 8 września 2019

Beruf: Königin! - dokumenty o Maximie, Letizii i Mathilde


Dzisiejszy post będzie trochę inny niż zwykle, bo wyglądający bardziej na reklamę czy recenzję. Kilka dni temu rozpoczął się nowy rok szkolny i zapewne ta część z Was, która ma go za sobą, wróciła do szkoły z nową energią i nowymi postanowieniami. Być może część z Was już od jakiegoś czasu obiecuje podszlifować swój niemiecki. Jeśli tak - trafiliście w idealne miejsce. Jeżeli do tego jesteście fanami rodzin królewskich, możecie połączyć przyjemne z pożytecznym i obejrzeć nowe dokumenty stworzone przez niemiecką stację ZDF.

ZDFStacja ZDF przez ostatni rok pracowała nad liczącą trzy części serią o królowych Hiszpanii, Holandii i Belgii, przeprowadzając wywiady, zbierając materiały i towarzysząc im w czasie oficjalnych spotkań. Efekty tej pracy mogliśmy oglądać już od trzech tygodni.

ZDF

Julia Melchior oraz Annette Koehler poświęciły dokumenty trzem królowym - Letizii, Mathilde i Maximie - z nowej generacji królowych, które nie chcą tylko "dobrze wyglądać", ale też zmieniać świat na lepsze w bliskich ich sercu dziedzinach, skupiając się na zapewnianiu dostępu do usług finansowych, prawach kobiet i dzieci czy celach zrównoważonego rozwoju ONZ. Jak mówiła Melchior, wszystkie trzy podejmują i zwracają uwagę na ważne tematy: "Wszystkie trzy królowe mają to wspólnego. Zajmują się czymś, chcą przynieść korzyści społeczeństwu. Mathilde z Belgii jest niezwykle dostojna i majestatyczna, ale wciąż urocza i bardzo osobista. Maxima o argentyńskim pochodzeniu promieniuje dużą mocą i popularnością. [...] [Letizia] Jest bardzo zdyscyplinowana i poważnie podchodzi do swoich tematów. Mam nadzieję, że nadal czujesz ciepło, którym Letizia promieniuje."

ZDF

Wczoraj stacja ZDF o godz. 19.25 wyemitowała ostatnią z trzech części: Beruf: Königin! Máxima der Niederlande poświęconą królowej Maximie. Można ją obejrzeć w Internecie TUTAJ. Dwa poprzednie dokumenty wciąż można oglądać - o królowej Letizii  TUTAJ, a o królowej Mathilde TUTAJ.

ZDF

Dokument, jak sam tytuł wskazuje, skupia się przede wszystkim na pracy Maximy. "To, co jej mąż, król, musi albo może zrobić, jest określone w holenderskiej konstytucji. Ale nie ma tam funkcji dla żony króla." - czytamy w opisie. Stąd też, wzorem dwóch poprzednich części, w filmie znalazły się rozmowy z politykami i dziennikarzami, ale nie tylko - wypowiadają się także osoby z bliskiego otoczenia Maximy, jak współpracownicy i przyjaciele, którzy odkrywają przed Nami jej prywatną stronę.

ZDF / Annette Koehler

Filmowcy towarzyszyli Maximie w czasie oficjalnych spotkań i wizyt, rozpoczynając od niedawnej wizyty w Bangladeszu, którą odbyła na początku lipca w swojej roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. inkluzywnych finansów na rzecz rozwoju; poprzez forum ekonomiczne w Davos aż po roboczą wizytę w Niemczech w ubiegłym roku; ale również w czasie wyjść w kraju, m.in. otwarcia innowacyjnego centrum leczenia raka w Gronningen w czerwcu 2018. W filmie wspomniano również starsze wydarzenia: kulisy pierwszego spotkania Maximy i Willema-Alexandra, drogę do ich zaręczyn czy wreszcie fragmenty z ich konferencji prasowej czy ślubu.

ZDF / Marianne Wiltjers

Jeśli chodzi o moje prywatne odczucia, to muszę przyznać, że dokumenty są naprawdę rzetelnie zrobione. Oglądałam wszystkie trzy i jestem pod dużym wrażeniem. Biorąc pod uwagę stosunek polskich mediów do rodzin królewskich, a przede wszystkim jakość dostępnych u nas programów, obawiałam się, czy niemiecka stacja nie podejdzie do tematu w podobny sposób - na szczęście zupełnie niesłusznie. Już sam fakt, że filmowcy skupili się na działalności poszczególnych królowych, nawet tej najnudniejszej z punktu widzenia zwykłego śmiertelnika, świadczy o tym, z jakiej jakości dokumentem mamy do czynienia. Dużym plusem w części o królowej Maximie jest też przypomnienie jej dzieciństwa i młodości, czemu poświęcono sporo uwagi. Jedyne zastrzeżenie do dokumentów, jakie mam to to, że w filmie o królowej Letizii zabrakło rozmowy z nią, inaczej niż w dwóch kolejnych częściach. Być może jednak po prostu królowa nie wyraziła na nią zgody.

A jakie są Wasze wrażenia? Obejrzeliście już filmy, czy może dopiero teraz o nich usłyszeliście?7 komentarzy:

 1. Szkoda, że nie znam niemieckiego�� Nie ma angielskiego tłumaczenia?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nie widziałam ale jestem pod wrażeniem że w końcu ktoś zrobił program o młodych królowych a nie tylko o Windsorach szkoda że kiepsko znam niemiecki ale może jeszcze będzie dostępna jakaś wersja z angielskimi napisami

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już jakiś czas się zbierałam, żeby Wam dać znać o tych filmach dokumentalnych. A tu taka niespodzianka- jak zwykle jesteście dziewczyny niezawodne i macie wszystko pod kontrolą ��
  Ja obejrzałam do tej pory części dotyczące Maximy i Mathilde i polecam wszystkim zainteresowanym tematyką królewską oba dokumenty.
  Autorzy wykonali faktycznie ogrom pracy!!!
  Jeśli chodzi o osobiste zdanie-mnie bardziej podobała się część dot. Królowej Mathilde. Mam wrażenie, że jest tam więcej rozmów przeprowadzonych z samą królową. Swobodnie opowiada o swojej rodzinie (szczególnie dzieciach), pracy, oprowadza ekipę telewizyjną po pałacu. Mathilde jawi się jako niezwykle ciepła, empatyczna ale i dostojna i iście królewska osoba.
  Naprawdę warto obejrzeć.
  pozdrawiam serdecznie
  Gosia L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam u góry miał być smiley A nie znaki zapytania:-) przepraszam, nie wiem jak to się stało
   Gosia L.

   Usuń
 4. Jaka szkoda, że jest po niemiecku, bo dokumenty z waszej relacji zapowiadają się na bardzo ciekawe.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.