środa, 4 września 2019

Wizyta na Wyspie Księcia Edwarda i w Kolumbii Brytyjskiej


28 sierpnia, piątego dnia swojej nieoficjalnej wizyty w Kanadzie i drugiego dnia na Wyspie Księcia Edwarda, księżna Takamado jako patronka Instytutu Lucy Maud Montgomery, wierna czytelniczka kanadyjskiej pisarki i wielka miłośniczka "Ani z Zielonego Wzgórza" otworzyła Park Montgomery, w którym odsłoniła pomnik Lucy Maud Montgomery, autorki m.in. serii o Anii z Zielonego Wzgórza, w Cavendish.

JijiW trakcie wydarzenia księżna spotkała się z wnuczką Montgomery, Vivian MacDonald, która podarowała jej talerz z Marco Polo, kanadyjskim statkiem uważanym niegdyś za najszybszy na świecie. W 1883 osiadł na mieliźnie niedaleko Wysp Księcia Edwarda, czemu początkująca wówczas pisarka poświęciła krótkie opowiadanie ("The Wreck of the Marco Polo"), które zostało opublikowane na łamach Montreal Daily Witness w marcu 1891 w ramach ogólnonarodowego konkursu pisarskiego dla młodych osób i stało się tym samym pierwszą publikacją w karierze Montgomery.
W trakcie wygłoszonego przemówienia księżna Takamado mówiła: "Powieściom pani Montgomery udało się uchwycić wyobraźnię tak wielu ludzi na całym świecie, a Ania z Zielonego Wzgórza nadal daje nadzieję i zachętę dla wielu. Dziś, gdy świat jest przedmiotem tylu podziałów, ten hołd dla Lucy Maud Montgomery jest najbardziej aktualny i odpowiedni. Chociaż różnimy się 'fizycznie', Kanada i Japonia są rzeczywiście pokrewnymi duszami."
Później tego dnia księżna odwiedziła również University of Prince Edward Island, gdzie spotkała się z japońskimi studentami z Tsukuba University i Meiji Gakuin University, którzy przyjechali na kanadyjski uniwersytet w ramach studenckiego programu nauki angielskiego. Nie pojawiły się jednak zdjęcia z tej wizyty.

29 sierpnia księżna oficjalnie otworzyła nowe centrum turystyczne Green Gables Visitor Centre mieszczące się w Green Gables Heritage Place.
Green Gables Heritage Place jest centrum turystycznym zlokalizowanym w Cavendish na terenie Parku Narodowego Wysp Księcia Edwarda, które co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata, którzy chcą zobaczyć scenerię będącą inspiracją dla kanadyjskiej pisarki. Oprócz Zielonego Wzgórza, domu rodzeństwa Maryli i Mateusza oraz przygarniętej przez nich rudowłosej sieroty, można zwiedzać także kilka muzeów poświęconych serii, jak i samej autorce, a w pobliskim Charlottetown co roku latem odgrywana jest muzyczna wersja książki. Zwiedzający mogą także przejść się opisanymi w książce Aleją Zakochanych czy Lasem Duchów.


Wieczorem księżna uczestniczyła jeszcze w przyjęciu w rezydencji zastępcy gubernatora na Wyspie Księcia Edwarda.

ameblo.jp

30 sierpnia księżna przeniosła się na zachód Kanady, do Edmonton, stolicy prowincji Alberta, gdzie odwiedziła Uniwersytet Alberty oraz centrum naukowe i badawcze nazwane na cześć zmarłego męża Prince Takamado Japan Centre for Teaching and Research, które obchodzi w tym roku swoje 15-lecie, a także wygłosiła wykład poświęcony rzeźbom Netsuke, japońskim miniaturowym rzeźbom używanym od ok. XV wieku, za pomocą których przymocowywano do pasa kimona woreczek z drobnymi przedmiotami lub ozdobny pojemnik leki czy pieczęć.
Nie jest to pierwsza wizyta na tym uniwersytecie dla księżnej, podczas swojej ostatniej wizyty w Kanadzie w 2004 Uniwersytet przyznał jej honorowy tytuł doktora prawa.
Prince Takamado Japan Centre for Teaching and Research pod tą nazwą istnieje od 2004 i od tamtej pory pełni funkcję organu zarządzającego Prince Takamado Japan Canada Memorial Fund oraz kanadyjskiego sekretariatu Japan Canada Academic Consortium, sieci uniwersytetów w Kanadzie i Japonii, której celem jest promowanie wymiana studentów i doktorantów, badaczy i nauczycieli oraz zachęcanie do dzielenia się pomysłami i wiedzą. Centrum oryginalnie powstało w 1996 jako Centre for the Teaching of Japanese Language and Culture (Japan Centre) - centrum nauczania języka japońskiego i promocji japońskiej kultury wśród studentów Uniwersytetu; jako takie organizowało warsztaty dla nauczycieli tego języka i lokalne konkursy. Trzy lata po powstaniu centrum znalazło się w programie wizyty po Kanadzie księcia i księżnej Takamado, a po śmierci księcia w 2002 postanowiono zmienić jego nazwę.
Zarówno dla księżnej, jak i dla jej zmarłego męża, Kanada ma znaczenie sentymentalne - poznali się podczas przyjęcia wydanego przez Ambasadę Kanady w Tokio w kwietniu 1984, miesiąc później się zaręczyli, a jeszcze przed końcem roku, 6 grudnia 1984, byli już małżeństwem. Ponadto, książę studiował prawo na Queen's University w Kingston, a księżna jest ponoć absolwentką właśnie Uniwersytetu Alberta. Z Kanadą wiążą się także niestety bardziej przykre wspomnienia - to właśnie w kanadyjskiej Ambasadzie w Tokio 21 listopada 2002 w czasie lekcji gry w squasha z ówczesnym Ambasadorem Kanady Robertem G. Wright książę doznał migotania komór i po przewiezieniu do szpitala uniwersyteckiego w Tokio zmarł z powodu niewydolności serca w wieku zaledwie 47 lat.

Larry Wong / POSTMEDIA

Larry Wong / POSTMEDIA

edmonton.ctvnews.ca

Helen Zhang / thegatewayonline.ca
Ostatnim przystankiem na trasie podróży po Kanadzie była Brytyjska Kolumbia, gdzie w Vancouver 31 sierpnia księżna Hisako uczestniczyła w Festiwalu Burnaby's Nikkei Matsuri. Jest to jeden z największych japońskich festiwali organizowanych w Kanadzie co roku w czasie weekendu poprzedzającego Dzień Pracy - w Kanadzie i USA Dzień Pracy obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września i uważany za nieoficjalny koniec lata i wakacji.
W czasie festiwalu księżna Hisako wygłosiła przemówienie: "Festiwale Matsuri odbywają się w całej Japonii, a niektóre historie sięgają absolutnie stuleci. Chociaż matsuri na całym świecie różnią się pod wieloma względami, wszystkie łączy fakt, że łączą ludzi w świętowaniu życia." Wspomniała także zmarłego księcia Takamado i podkreślała znaczenie jedności: "Mój zmarły, wykształcony w Kanadzie mąż często mówił o kanadyjskiej kulturze mozaikowej i o tym, jak powinniśmy starać się tworzyć więcej takich społeczeństw na całym świecie. Dzisiaj, gdy widzimy tak wiele podziałów, staje się jeszcze bardziej oczywiste, że podstawą społeczeństwa ludzkiego jest integracja, która kwitnie, gdy społeczności gromadzą się razem."

CTVWieczorem księżna została zaproszona na przyjęcie wydane przez wiceprzewodniczącego Camosun College w jego domu w Victorii. Na Camosun College w Victorii w Kolumbii Brytyjskiej co roku uczy się 19 000 studentów z całego świata, a w tym roku szkoła przyjmie ponad 300 nowych uczniów z 40 krajów na całym świecie, wciąż intensyfikując wysiłki w celu rekrutacji jak największej liczby studentów zza granicy. Księżna i jej wizyta mogą w tym pomóc, ale nie tylko one. Warto dodać, że to na tym uniwersytecie w 2010 i 2011 najmłodsza z trzech córek Hisako, obecnie Ayako Moriya, uczyła się w ramach międzynarodowej wymiany uczniów. Musiało się jej spodobać, skoro po ukończeniu japońskiej uczelni Josai International University wróciła tutaj na studia w latach 2013-2015, a następnie przez kilka miesięcy studiowała na pobliskim University of British Columbia przed powrotem do Japonii w sierpniu 2015.


 1 września księżna została przyjęta przez zastępcę gubernatora Kolumbii Brytyjskiej. Następnego dnia miała planowo wrócić do Tokio, nie pojawiły się jednak zdjęcia z lotniska.
2 komentarze:

  1. Pomnik Montgomery jest naprawdę ładny i dobrze oddaje twórczość pisarki, zawsze zwracającą się ku słońcu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Księżna Takamando zawsze wzbudzała moją sympatię ale odkąd wiem że też jest fanką Maud jest moim ulubionym członkiem rodziny cesarskiej :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.