Pierwsza oficjalna podróż księżniczki Kako: Austria i Węgry + więcej
15 września księżniczka Kako, młodsza z dwóch bratanic Cesarza Naruhito, wyleciała w swoją pierwszą oficjalną podróż zagraniczną - do Austrii i Węgier. 11-dniowa wizyta odbywała się z okazji 150. rocznicy japońskich stosunków dyplomatycznych z oboma krajami i rozpoczęła się w Wiedniu, dokąd księżniczka przyleciała po przesiadce w Niemczech. Rodzice księżniczki, książę i księżna Akishino, odwiedzili oba państwa w 2009. Ostatnia wizyta rodziny Akishino w tej części Europy miała miejsce w 2017, kiedy to Węgry prywatnie odwiedzili książę Fumihito i starsza siostra Kako, księżniczka Mako.
The Asahi Shimbun / asahi.com
Kyodo News / english.kyodonews.net
The Asahi Shimbun / asahi.com
Zgodnie z planem po przybyciu do Wiednia 16 września księżniczka spotkała się z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellen w Hofburgu, dawnej rezydencji Habsburgów, obecnie służącej jako Pałac Prezydencki.
Po południu księżniczka wróciła do Hofburgu, gdzie została oprowadzona po Muzeum Cesarzowej Sisi, a następnie udała się do Pałacu Augarten, barokowego pałacu z końca XVII wieku, w którym odbywają się próby Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego. Wiedeński Chór Chłopięcy istnieje ponad 500 lat, co czyni go jednym z najstarszych chórów na świecie. Wielokrotnie występował za granicą, w tym kilkukrotnie w Japonii. Jak przyznała księżniczka w czasie porannej audiencji u Prezydenta, uczestniczyła w jednym z ich koncertów w Tokio.
Kyodo News / english.kyodonews.net
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
dailymail.co.uk
Kyodo News / english.kyodonews.net
Kyodo News / english.kyodonews.net
Jiji
Sankei Shimbun / sankei.com
Prinzessin Kakos erste offizielle Visite im Auftrag des japanischen Kaiserhauses führt sie nach Österreich - das freut mich sehr. Unsere beiden Länder feiern in diesem Jahr das 150-jährige Jubiläum der bilateralen Beziehungen... (1/2) pic.twitter.com/qrdx3OLM54
17 września księżniczka odwiedziła szkołę Japanese International School, spotkała się ze studentami z Uniwersytetu Wiedeńskiego uczącymi się języka japońskiego oraz odwiedziła szkółkę jeździecką Spanish Riding School. Po południu wzięła udział w oficjalnym przyjęciu z okazji 150-lecia japońsko-austriackich stosunków dyplomatycznych. W swoim przemówieniu zachęcała do dalszego pogłębiania wzajemnych relacji.
W programie trzeciego dnia wizyty w Austrii znalazło się spotkanie z Kanclerz Brigitte Bierlein, wizyta w Pałacu Schönbrunn i tamtejszych japońskich ogrodach, a na koniec wizyta w Muzeum Historii Sztuki Kunsthistorisches Museum.
Pałac Schönbrunn w Wiedniu stanowił główną letnią rezydencję Habsburgów, a obecnie jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych, kulturalnych i historycznych w kraju. Historia tego miejsca sięga XVI wieku, kiedy Cesarz Maximilian II zakupił te tereny, aby urządzać na nich polowania. Rokokowy wystrój wnętrz został nadany w latach 1740–50 za panowania cesarzowej Marii Teresy. Z kolei klasycystyczny wygląd zewnętrznej części pałac zawdzięcza Franzowi I. Pałac ma w sumie 1441 komnat, z czego 45 jest udostępnionych zwiedzającym. To tutaj przyszedł na świat późniejszy najdłużej panujący cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef, tutaj także zmarł w listopadzie 1916. W Błękitnym Salonie Chińskim jego następca, Cesarz Karol, niecałe dwa lata później, 13 listopada 1918, podpisał zrzeczenie się udziału w rządach, co położyło kres monarchii austro-węgierskiej, a także unii łączącej oba narody.
19 września, przed wylotem do Budapesztu na drugą część podróży, księżniczka Mako odwiedziła Belweder zaprojektowany przez Johanna Lucasa von Hildebrandta. Historia tego barokowego pałacu również jest związana z losami Habsburgów: w 1752 wykupiła go Cesarzowa Maria Teresa.
Pałac składa się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim: w "Górnym Belwederze" odbywały się bankiety i inne uroczystości i to po nim oprowadzono księżniczkę Kako, a "Dolny" stanowił letnią rezydencję. Księżniczce ponoć bardzo spodobał się "Pocałunek", obraz olejny Gustava Klimta, światowej sławy ikony wiedeńskiego modernizmu.
20 września, już w Budapeszcie, księżniczka oglądała krajobraz węgierskiej stolicy i Dunaj z punktu widokowego Gellért Hill, spotkała się z dwoma Węgrami, którzy otrzymali japońskie medale, oraz członkami Japońsko-Węgierskiej Ligi Przyjaźni, a także odwiedziła Parlament. Po południu została przyjęta na audiencji przez Prezydenta Węgier Janosa Ader i jego małżonkę, którzy wydali na jej cześć lunch.
Szósty dzień podróży i drugi dzień wizyty na Węgrzech księżniczka rozpoczęła od wizyty w opactwie benedyktyńskim Pannonhalma, będącym najbardziej charakterystycznym punktem miasta Pannonhalma. Jednocześnie opactwo jest najstarszym obiektem sakralnym na Węgrzech. W 1996 kompleks kościelno-klasztorny wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Później tego dnia księżniczka udała się do miasta Bábolna, gdzie odwiedziła Muzeum Jeździeckie, szkółkę jeździecką i Narodową Stadninę Koni. Została również zabrana na przejażdżkę powozem po okolicy. Dzień zakończył się kolacją z okazji 150. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią a Węgrami wydaną w Central Cafe, restauracji znanej jako symbol przyjaznych japońsko-węgierskich relacji. Central Cafe ma powiązania z Juichiro Imaoka, Japończykiem, który mieszkał na Węgrzech w latach 20. ubiegłego wieku i był autorem pierwszego węgiersko-japońskiego słownika.
Kyodo / belgaimage.be
kemma.hu
kemma.hu
kemma.hu
kemma.hu
Kyodo / belgaimage.be
Jiji
Sankei Shimbun / sankei.com
Sankei Shimbun / sankei.com
On September 21st, Princess Kako visited Pannonhalma Abbey, one of the oldest historical monuments in Hungary.
📸 Kozszolgalat, Hirado, Kyodo, FNN pic.twitter.com/uJIK95GwaA
22 września księżniczka Kako odwiedziła XI-wieczny klasztor Tihanyi Bencés Apátság ufundowany przez króla Węgier Andrzeja I w Tihany, który został tam też pochowany w 1060 roku. Jego grób w krypcie kościoła jest jedynym nagrobkiem średniowiecznego króla Węgier, który zachował się do czasów współczesnych. Benedyktyński klasztor wzniesiony na wzgórzu z widokiem na leżące poniżej jezioro Balaton jest zdobiony freskami niemiecko-węgierskiego malarza Károly Lotza przedstawiającymi Wiarę, Nadzieję i Miłość.
Później księżniczka udała się do fabryki porcelany w mieście Herend.
szeretlekmagyarorszag.hu
szeretlekmagyarorszag.hu
szeretlekmagyarorszag.hu
AFP / belgaimage.be
gondola.hu
gondola.hu
Ósmego i zarazem ostatniego dnia podróży księżniczka wróciła z powrotem do Budapesztu, gdzie złożyła wizytę na Uniwersytecie Loránda Eötvösa, zaliczanym do najlepszych uniwersytetów na Węgrzech (wg tegorocznego Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata to najlepszy węgierski uniwersytet); oraz w japońskiej szkole, gdzie spotkała się ze studentami i uczniami uczącymi się języka japońskiego. Księżniczka odwiedziła również akademię muzyczną Franz Liszt Academy of Music, nazwanej na część węgierskiego kompozytora, pianisty wirtuoza i jednej z najważniejszych postaci romantyzmu w muzyce, Franza Liszta.
Później razem z burmistrzem Budapesztu odwiedziła również Kościół Macieja, nazywany również Budzińską Świątynią Koronacyjną, na Placu Trójcy Świętej. Zgodnie z tradycją, jedna z najważniejszych i najbardziej znanych na Węgrzech świątyń została zbudowana w 1015 roku w stylu romańskim z inicjatywy Stefana Świętego, pierwszego węgierskiego władcy koronowanego na króla. W II połowie XIV wieku obecny kościół został przebudowany w stylu późnogotyckim i gruntownie odnowiony w wieku XIX. To tutaj odbyły się dwie koronacje pary królewskiej Węgier, Franciszka Józefa i Sisi oraz Karla IV i Zity, a wcześniej, w 1310 także Karola Roberta, pierwszego węgierskiego króla z dynastii Andegawenów (męża polskiej królewny Elżbiety Łokietkówny). Poza tym, w 1686 kościół był miejscem cudu maryjnego, kiedy w czasie V wojny austriacko-tureckiej i oblężenia Budy przez armię turecką runął mur kościelny, odsłaniając ukrytą za nim rzeźbę Najświętszej Maryi Panny. Gdy rzeźba ukazała się oczom modlących się muzułmanów, morale armii tureckiej upadło i odstąpiono od oblężenia jeszcze tego samego dnia.
Po zachodzie słońca księżniczka Kako i burmistrz podziwiali panoramę Budapesztu nocą oraz obejrzeli podświetlenie Mostu Elżbiety, jednego z najbardziej rozpoznawalnych mostów w Budapeszcie nazwanego na cześć węgierskiej królowej Sisi; który specjalnie z okazji wizyty japońskiej księżniczki podświetlono kolorami flag narodowych Japonii i Węgier.
MAXPPP / belgaimage.be
MAXPPP / belgaimage.be
MAXPPP / belgaimage.be
budapest.hu
budapest.hu
budapest.hu
Następnego dnia księżniczka udała się w podróż powrotną do Japonii. W Tokio wylądowała 25 września rano czasu lokalnego.
Jiji
Sankei Shimbun / sankei.com
***
Tymczasem księżna Hisako w dniach 18-19 września odwiedziła prefekturę Fukuoka, gdzie w towarzystwie uczniów szkoły podstawowej wzięła udział w aktywnościach na rzecz środowiska zorganizowanych przez BirdLife International i J-League Bird Society. BirdLife International jest , organizacją pozarządową zajmującą się ochroną ptaków i ich siedlisk na całym świecie, która została założona w Cambridge w 1922, a księżna Takamado jest jej honorową przewodniczącą. Z kolei J-League Bird Society jest podobną organizacją powstałą w Japonii, która skupia się także na edukacji dotyczącej ochrony ptaków i promowaniu badań nad nimi.
tokyo.birdlife.org
tokyo.birdlife.org
tokyo.birdlife.org
Kilka dni później, w dniach 21-22 września, księżna udała się z wizytą do prefektury Iwate, gdzie w Rikuzentakata wzięła udział w otwarciu muzeum poświęconego Wielkiemu Trzęsieniu Ziemi i późniejszemu tsunami w Japonii z marca 2011 - Iwate TSUNAMI Memorial. Miasto Rikuzentakata zostało wówczas prawie całkowicie zniszczone.
Princess Hisako visited Iwate Prefecture September 21-22 for the opening of the Great East Japan Earthquake Tsunami Museum (also known as "Iwate TSUNAMI Memorial") at Takada Matsubara Tsunami Reconstruction Memorial Park in Rikuzentakata City.
📸 Asahi, FNN, Sankei pic.twitter.com/vftRleNI7O
Prosto z Rikuzentakata księżna wyleciała do Gifu, miasta znajdującego się w prefekturze o tej samej nazwie, położonej na południe od Iwate na tej samej wyspie Honsiu. Tutaj również spędziła dwa dni, 23 i 24 września, biorąc udział w wydarzeniach sportowych. Odbyły się tutaj zawody atletyczne Japan Sports Masters Tournament skierowane głównie do osób powyżej 35 lat. Księżna otworzyła również basen Prefectural Welfare Pool dla osób niepełnosprawnych.
Do prefektury Iwate tuż po księżnej Takamado przylecieli także książę i księżna Akishino. Ich wizyta miała związek z meczem rugby w ramach odbywających się w Japonii mistrzostw o Puchar Świata w Rugby. 24 września para odwiedziła park pamięci Kamaishi Memorial Park powstały dla upamiętnienia tysiąca ofiar trzęsienia ziemi i tsunami z 2011 z prefektury Iwate.
25 września natomiast obejrzeli mecz rugby pomiędzy Fidżi a Urugwajem, udali się do Ofunato Disaster Prevention, Tourism and Exchange Center i odbudowanego niedawnego po trzęsieniu ziemi i tsunami centrum handlowego w Ofunato.
The Asahi Shimbun / asahi.com
Kyodo News / english.kyodonews.net
Jiji
MAXPPP / belgaimage.be
MAXPPP / belgaimage.be
MAXPPP / belgaimage.be
MAXPPP / belgaimage.be
***
24 września Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako odwiedzili Senior Citizen Center, w którym obejrzeli ćwiczenia dla seniorów, oraz Silver Human Resources Center, w którym pracują osoby starsze, naprawiając zniszczone ubrania. Pierwsze Silver Human Resources Center powstało w Tokio w 1974, oferując odpowiednie miejsca pracy dla osób w wieku 60+, które chcą być potrzebne w lokalnej społeczności. Wkrótce takie ośrodki zostały otwarte w całej Japonii, obecnie znajdują się w około 1600 gminach, w których zarejestrowanych jest w sumie 790 000 osób. Prace, które wykonują w nich seniorzy, otrzymując w zamian wynagrodzenie finansowe, można podzielić na siedem kategorii: prace ogólne (np. dystrybucja ulotek, sprzątanie parków, wieszanie plakatów); prace administracyjne (kontrolowanie parkingów, szkół, domów kultury); prace wymagające specjalistycznej wiedzy (np. księgowość); prace wymagające umiejętności technicznych (np. malowanie, prace stolarskie); praca biurowa (np. praca w recepcji); akwizycja (sprzedaż towarów, odczyt liczników, dostawa zamówionych produktów itp.) i usługi (np. kontrola ruchu, sprzątanie).
Wizyty Pary Cesarskiej miały związek z Respect for Aged Day, japońskim Dniem Szacunku dla Osób Starszych, które przypada co roku w trzeci poniedziałek września (w tym roku był to 16 września).
Bardzo fajna podróż. Ja też byłam i w Wiedniu i w Budapeszcie. Pojadę jeszcze nie raz. I Pragę też zaliczyłam :) Trzy najważniejsze miasta Cesarstwa w trzy lata :)
Bogaty i interesujący plan miała księżniczka Kako, szczególnie obfitujący w wizyty w muzeach i zwiedzanie zabytków. Spisała się bardzo dobrze podczas swego debiutu.
Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.
Bardzo fajna podróż. Ja też byłam i w Wiedniu i w Budapeszcie. Pojadę jeszcze nie raz. I Pragę też zaliczyłam :) Trzy najważniejsze miasta Cesarstwa w trzy lata :)
OdpowiedzUsuńTeraz widzę, że źle napisałam. A było tak: 2013 - Praga, 2014 - Budapeszt, 2018 - Wiedeń.
UsuńBogaty i interesujący plan miała księżniczka Kako, szczególnie obfitujący w wizyty w muzeach i zwiedzanie zabytków. Spisała się bardzo dobrze podczas swego debiutu.
OdpowiedzUsuń