piątek, 27 września 2019

Pierwsza oficjalna podróż księżniczki Kako: Austria i Węgry + więcej


15 września księżniczka Kako, młodsza z dwóch bratanic Cesarza Naruhito, wyleciała w swoją pierwszą oficjalną podróż zagraniczną - do Austrii i Węgier. 11-dniowa wizyta odbywała się z okazji 150. rocznicy japońskich stosunków dyplomatycznych z oboma krajami i rozpoczęła się w Wiedniu, dokąd księżniczka przyleciała po przesiadce w Niemczech. Rodzice księżniczki, książę i księżna Akishino, odwiedzili oba państwa w 2009. Ostatnia wizyta rodziny Akishino w tej części Europy miała miejsce w 2017, kiedy to Węgry prywatnie odwiedzili książę Fumihito i starsza siostra Kako, księżniczka Mako.

The Asahi Shimbun / asahi.comKyodo News / english.kyodonews.net

The Asahi Shimbun / asahi.com

Zgodnie z planem po przybyciu do Wiednia 16 września księżniczka spotkała się z Prezydentem Austrii Alexandrem Van der Bellen w Hofburgu, dawnej rezydencji Habsburgów, obecnie służącej jako Pałac Prezydencki.
Po południu księżniczka wróciła do Hofburgu, gdzie została oprowadzona po Muzeum Cesarzowej Sisi, a następnie udała się do Pałacu Augarten, barokowego pałacu z końca XVII wieku, w którym odbywają się próby Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego. Wiedeński Chór Chłopięcy istnieje ponad 500 lat, co czyni go jednym z najstarszych chórów na świecie. Wielokrotnie występował za granicą, w tym kilkukrotnie w Japonii. Jak przyznała księżniczka w czasie porannej audiencji u Prezydenta, uczestniczyła w jednym z ich koncertów w Tokio.

Kyodo News / english.kyodonews.net

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Kyodo News / english.kyodonews.net

Kyodo News / english.kyodonews.net

Jiji

Sankei Shimbun / sankei.com

17 września księżniczka odwiedziła szkołę Japanese International School, spotkała się ze studentami z Uniwersytetu Wiedeńskiego uczącymi się języka japońskiego oraz odwiedziła szkółkę jeździecką Spanish Riding School. Po południu wzięła udział w oficjalnym przyjęciu z okazji 150-lecia japońsko-austriackich stosunków dyplomatycznych. W swoim przemówieniu zachęcała do dalszego pogłębiania wzajemnych relacji.

Kyodo News / english.kyodonews.net

Jiji

Kyodo News / english.kyodonews.net

NHK News Web / www3.nhk.or.jp

NHK News Web / www3.nhk.or.jp

Kyodo News / english.kyodonews.net

Jiji


W programie trzeciego dnia wizyty w Austrii znalazło się spotkanie z Kanclerz Brigitte Bierlein, wizyta w Pałacu Schönbrunn i tamtejszych japońskich ogrodach, a na koniec wizyta w Muzeum Historii Sztuki Kunsthistorisches Museum.
Pałac Schönbrunn w Wiedniu stanowił główną letnią rezydencję Habsburgów, a obecnie jest jednym z najważniejszych zabytków architektonicznych, kulturalnych i historycznych w kraju. Historia tego miejsca sięga XVI wieku, kiedy Cesarz Maximilian II zakupił te tereny, aby urządzać na nich polowania. Rokokowy wystrój wnętrz został nadany w latach 1740–50 za panowania cesarzowej Marii Teresy. Z kolei klasycystyczny wygląd zewnętrznej części pałac zawdzięcza Franzowi I. Pałac ma w sumie 1441 komnat, z czego 45 jest udostępnionych zwiedzającym. To tutaj przyszedł na świat późniejszy najdłużej panujący cesarz Austro-Węgier Franciszek Józef, tutaj także zmarł w listopadzie 1916. W Błękitnym Salonie Chińskim jego następca, Cesarz Karol, niecałe dwa lata później, 13 listopada 1918, podpisał zrzeczenie się udziału w rządach, co położyło kres monarchii austro-węgierskiej, a także unii łączącej oba narody.

APA/AFP/JOE KLAMAR

Hans Punz APA / belgaimage.be

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com
19 września, przed wylotem do Budapesztu na drugą część podróży, księżniczka Mako odwiedziła Belweder zaprojektowany przez Johanna Lucasa von Hildebrandta. Historia tego barokowego pałacu również jest związana z losami Habsburgów: w 1752 wykupiła go Cesarzowa Maria Teresa.
Pałac składa się z dwóch budynków rozdzielonych ogrodem w stylu francuskim: w "Górnym Belwederze" odbywały się bankiety i inne uroczystości i to po nim oprowadzono księżniczkę Kako, a "Dolny" stanowił letnią rezydencję. Księżniczce ponoć bardzo spodobał się "Pocałunek", obraz olejny Gustava Klimta, światowej sławy ikony wiedeńskiego modernizmu.

Ouriel Morgensztern © Belvedere, Wien

Ouriel Morgensztern © Belvedere, Wien

Ouriel Morgensztern © Belvedere, Wien


20 września, już w Budapeszcie, księżniczka oglądała krajobraz węgierskiej stolicy i Dunaj z punktu widokowego Gellért Hill, spotkała się z dwoma Węgrami, którzy otrzymali japońskie medale, oraz członkami Japońsko-Węgierskiej Ligi Przyjaźni, a także odwiedziła Parlament. Po południu została przyjęta na audiencji przez Prezydenta Węgier Janosa Ader i jego małżonkę, którzy wydali na jej cześć lunch.

NHK News Web / www3.nhk.or.jp

Kyodo News / english.kyodonews.net

Jiji

Kyodo News / english.kyodonews.net

MTI/Kovács Tamás

Szósty dzień podróży i drugi dzień wizyty na Węgrzech księżniczka rozpoczęła od wizyty w opactwie benedyktyńskim Pannonhalma, będącym najbardziej charakterystycznym punktem miasta Pannonhalma. Jednocześnie opactwo jest najstarszym obiektem sakralnym na Węgrzech. W 1996 kompleks kościelno-klasztorny wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Później tego dnia księżniczka udała się do miasta Bábolna, gdzie odwiedziła Muzeum Jeździeckie, szkółkę jeździecką i Narodową Stadninę Koni. Została również zabrana na przejażdżkę powozem po okolicy. Dzień zakończył się kolacją z okazji 150. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią a Węgrami wydaną w Central Cafe, restauracji znanej jako symbol przyjaznych japońsko-węgierskich relacji. Central Cafe ma powiązania z Juichiro Imaoka, Japończykiem, który mieszkał na Węgrzech w latach 20. ubiegłego wieku i był autorem pierwszego węgiersko-japońskiego słownika.

Kyodo / belgaimage.be

kemma.hu

kemma.hu

kemma.hu

kemma.hu

Kyodo / belgaimage.be

Jiji

Sankei Shimbun / sankei.com

Sankei Shimbun / sankei.com

22 września księżniczka Kako odwiedziła XI-wieczny klasztor Tihanyi Bencés Apátság ufundowany przez króla Węgier Andrzeja I w Tihany, który został tam też pochowany w 1060 roku. Jego grób w krypcie kościoła jest jedynym nagrobkiem średniowiecznego króla Węgier, który zachował się do czasów współczesnych. Benedyktyński klasztor wzniesiony na wzgórzu z widokiem na leżące poniżej jezioro Balaton jest zdobiony freskami niemiecko-węgierskiego malarza Károly Lotza przedstawiającymi Wiarę, Nadzieję i Miłość.
Później księżniczka udała się do fabryki porcelany w mieście Herend.

szeretlekmagyarorszag.hu

szeretlekmagyarorszag.hu

szeretlekmagyarorszag.hu

AFP / belgaimage.be

gondola.hu

gondola.huÓsmego i zarazem ostatniego dnia podróży księżniczka wróciła z powrotem do Budapesztu, gdzie złożyła wizytę na Uniwersytecie Loránda Eötvösa, zaliczanym do najlepszych uniwersytetów na Węgrzech (wg tegorocznego Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata to najlepszy węgierski uniwersytet); oraz w japońskiej szkole, gdzie spotkała się ze studentami i uczniami uczącymi się języka japońskiego. Księżniczka odwiedziła również akademię muzyczną Franz Liszt Academy of Music, nazwanej na część węgierskiego kompozytora, pianisty wirtuoza i jednej z najważniejszych postaci romantyzmu w muzyce, Franza Liszta.
Później razem z burmistrzem Budapesztu odwiedziła również Kościół Macieja, nazywany również Budzińską Świątynią Koronacyjną, na Placu Trójcy Świętej. Zgodnie z tradycją, jedna z najważniejszych i najbardziej znanych na Węgrzech świątyń została zbudowana w 1015 roku w stylu romańskim z inicjatywy Stefana Świętego, pierwszego węgierskiego władcy koronowanego na króla. W II połowie XIV wieku obecny kościół został przebudowany w stylu późnogotyckim i gruntownie odnowiony w wieku XIX. To tutaj odbyły się dwie koronacje pary królewskiej Węgier, Franciszka Józefa i Sisi oraz Karla IV i Zity, a wcześniej, w 1310 także Karola Roberta, pierwszego węgierskiego króla z dynastii Andegawenów (męża polskiej królewny Elżbiety Łokietkówny). Poza tym, w 1686 kościół był miejscem cudu maryjnego, kiedy w czasie V wojny austriacko-tureckiej i oblężenia Budy przez armię turecką runął mur kościelny, odsłaniając ukrytą za nim rzeźbę Najświętszej Maryi Panny. Gdy rzeźba ukazała się oczom modlących się muzułmanów, morale armii tureckiej upadło i odstąpiono od oblężenia jeszcze tego samego dnia.
 Po zachodzie słońca księżniczka Kako i burmistrz podziwiali panoramę Budapesztu nocą oraz obejrzeli podświetlenie Mostu Elżbiety, jednego z najbardziej rozpoznawalnych mostów w Budapeszcie nazwanego na cześć węgierskiej królowej Sisi; który specjalnie z okazji wizyty japońskiej księżniczki podświetlono kolorami flag narodowych Japonii i Węgier.

MAXPPP / belgaimage.be

MAXPPP / belgaimage.be

MAXPPP / belgaimage.be

budapest.hu

budapest.hu

budapest.hu
Następnego dnia księżniczka udała się w podróż powrotną do Japonii. W Tokio wylądowała 25 września rano czasu lokalnego.

Jiji

Sankei Shimbun / sankei.com


***

Tymczasem księżna Hisako w dniach 18-19 września odwiedziła prefekturę Fukuoka, gdzie w towarzystwie uczniów szkoły podstawowej wzięła udział w aktywnościach na rzecz środowiska zorganizowanych przez BirdLife International i J-League Bird Society. BirdLife International jest , organizacją pozarządową zajmującą się ochroną ptaków i ich siedlisk na całym świecie, która została założona w Cambridge w 1922, a księżna Takamado jest jej honorową przewodniczącą. Z kolei J-League Bird Society jest podobną organizacją powstałą w Japonii, która skupia się także na edukacji dotyczącej ochrony ptaków i promowaniu badań nad nimi.

tokyo.birdlife.org

tokyo.birdlife.org

tokyo.birdlife.org

Kilka dni później, w dniach 21-22 września, księżna udała się z wizytą do prefektury Iwate, gdzie w Rikuzentakata wzięła udział w otwarciu muzeum poświęconego Wielkiemu Trzęsieniu Ziemi i późniejszemu tsunami w Japonii z marca 2011 - Iwate TSUNAMI Memorial. Miasto Rikuzentakata zostało wówczas prawie całkowicie zniszczone.


Prosto z Rikuzentakata księżna wyleciała do Gifu, miasta znajdującego się w prefekturze o tej samej nazwie, położonej na południe od Iwate na tej samej wyspie Honsiu. Tutaj również spędziła dwa dni, 23 i 24 września, biorąc udział w wydarzeniach sportowych. Odbyły się tutaj zawody atletyczne Japan Sports  Masters Tournament skierowane głównie do osób powyżej 35 lat. Księżna otworzyła również basen Prefectural Welfare Pool dla osób niepełnosprawnych.

Gifu Shimbun / gifu-np.co.jp

Gifu Shimbun . gifu-np.co.jp
***

Do prefektury Iwate tuż po księżnej Takamado przylecieli także książę i księżna Akishino. Ich wizyta miała związek z meczem rugby w ramach odbywających się w Japonii mistrzostw o Puchar Świata w Rugby. 24 września para odwiedziła park pamięci Kamaishi Memorial Park powstały dla upamiętnienia tysiąca ofiar trzęsienia ziemi i tsunami z 2011 z prefektury Iwate.
25 września natomiast obejrzeli mecz rugby pomiędzy Fidżi a Urugwajem, udali się do Ofunato Disaster Prevention, Tourism and Exchange Center i odbudowanego niedawnego po trzęsieniu ziemi i tsunami centrum handlowego w Ofunato.

The Asahi Shimbun / asahi.com

Kyodo News / english.kyodonews.net

Jiji

MAXPPP / belgaimage.be

MAXPPP / belgaimage.be

MAXPPP / belgaimage.be

MAXPPP / belgaimage.be


***

24 września Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako odwiedzili Senior Citizen Center, w którym obejrzeli ćwiczenia dla seniorów, oraz Silver Human Resources Center, w którym pracują osoby starsze, naprawiając zniszczone ubrania. Pierwsze Silver Human Resources Center powstało w Tokio w 1974, oferując odpowiednie miejsca pracy dla osób w wieku 60+, które chcą być potrzebne w lokalnej społeczności. Wkrótce takie ośrodki zostały otwarte w całej Japonii, obecnie znajdują się w około 1600 gminach, w których zarejestrowanych jest w sumie 790 000 osób. Prace, które wykonują w nich seniorzy, otrzymując w zamian wynagrodzenie finansowe, można podzielić na siedem kategorii: prace ogólne (np. dystrybucja ulotek, sprzątanie parków, wieszanie plakatów); prace administracyjne (kontrolowanie parkingów, szkół, domów kultury); prace  wymagające specjalistycznej wiedzy (np. księgowość); prace wymagające umiejętności technicznych (np. malowanie, prace stolarskie); praca biurowa (np. praca w recepcji); akwizycja (sprzedaż towarów, odczyt liczników, dostawa zamówionych produktów itp.) i usługi (np. kontrola ruchu, sprzątanie).
Wizyty Pary Cesarskiej miały związek z Respect for Aged Day, japońskim Dniem Szacunku dla Osób Starszych, które przypada co roku w trzeci poniedziałek września (w tym roku był to 16 września).

Sankei Shimbun / sankei.com

Sankei Shimbun / sankei.com

Sankei Shimbun / sankei.com

Sankei Shimbun / sankei.com

3 komentarze:

 1. Bardzo fajna podróż. Ja też byłam i w Wiedniu i w Budapeszcie. Pojadę jeszcze nie raz. I Pragę też zaliczyłam :) Trzy najważniejsze miasta Cesarstwa w trzy lata :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz widzę, że źle napisałam. A było tak: 2013 - Praga, 2014 - Budapeszt, 2018 - Wiedeń.

   Usuń
 2. Bogaty i interesujący plan miała księżniczka Kako, szczególnie obfitujący w wizyty w muzeach i zwiedzanie zabytków. Spisała się bardzo dobrze podczas swego debiutu.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.