środa, 18 września 2019

Ślub Konstantinosa i Anne-Marie


55 lat temu, w piątek rano, 18 września 1964, w Katedrze Metropolitarnej Zwiastowania Matki Bożej w Atenach odbył się ślub króla Grecji Konstantinosa i duńskiej księżniczki Anne-Marie, najmłodszej z trzech córek króla Danii Frederika IX i królowej Ingrid. Plotka głosi, że datę wybrano dlatego, że nigdy tego dnia w Atenach nie padał deszcz.

brigittegastelancestry.comKatedra Zwiastowania Matki Bożej w Atenach, znana jako "Mētrópolis", to główna świątynia Greckiego Kościoła Prawosławnego. Budowę świątyni rozpoczęto w Boże Narodzenia 1842 roku z inicjatywy ówczesnej pary królewskiej Grecji, króla Ottona i królowej Amalii, którzy położyli także kamień węgielny pod budowę. Nie doczekali jednak jej ukończenia - prace pod kierunkiem architektów Theophila Hansena, Dimitrisa Zezosa, Panagisa Kalkosa i Françoisa Boulangera trwały do 1863 i zakończyły się wkrótce po detronizacji Ottona.

Embed from Getty Images

Wnętrze ogromnej katedry na tę okazję udekorowano 10 tysiącami (!) czerwonych mieczyków. Zmieściło się w niej 400 zaproszonych na ślub gości, wśród których, poza najbliższą rodziną pary młodej, znaleźli się m.in. król Szwecji Gustaf Adolf (dziadek Anne-Marie), król Norwegii Olav, para królewska Belgów Badouin i Fabiola, królowa Holandii Juliana z mężem i najstarszą córką, książę Monako Rainier, król Jordanii Hussein, a nawet para królewska Tajlandii, Bhumibol Adulyadej z żoną Sirikit. Pierwsi goście zajęli swoje miejsca o godz. 9.00.

unofficialroyalty.com

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Drogę do Katedry nowożeńcy pokonali w odsłoniętych karocach z Pałacu Królewskiego (tzw. "nowego", obecnie jest to oficjalna rezydencja Prezydenta) - Konstantinos ze swoją matką, królową Friederike, a chwilę po nim Anne-Marie z ojcem, królem Frederikiem w powozie zaprzężonym w 6 białych koni.

royalchronicles.gr

royalchronicles.gr

Na miejscu na pannę młodą czekały już druhny, którymi zostały księżniczki: Irene z Grecji, Anne z Wielkiej Brytanii, Christina ze Szwecji, Margareta z Rumunii, Clarissa z Hesji oraz Tatiana Radziwiłł; pomagając jej z suknią i 6-metrowym trenem. Miały na sobie proste suknie z białej organzy, podobne do sukni Anne-Marie; perłowe naszyjniki, a we włosach wianki białych kwiatów.

royalchronicles.gr

Do ołtarza pannę młodą poprowadził ojciec i jak wspominała później w czasie przyjęcia z okazji 50. rocznicy ślubu Anne-Marie, była wtedy "taka dumna, że zostanę Twoją żoną, dumna, że zostanę Greczynką i tak nieprzytomnie szczęśliwa."

Embed from Getty Images

Ceremonii w obrządku greckiego prawosławia (na które Anne-Marie przeszła z luteranizmu przed ślubem) przewodniczył Prymas Grecji, Arcybiskup Chrysostomos. Królowa Friederike podała nowożeńcom obrączki, które trzykrotnie między sobą wymienili; przyjęli komunię, a następnie miała miejsce ceremonia koron - zwyczaj zapożyczony z Rosji dzięki królowej Oldze -  w czasie którego królowa Friederike trzykrotnie skrzyżowała nad głowami młodej pary dwie korony. Podała je później ówczesnemu Następcy Tronu Norwegii Haraldowi i ówczesnemu Następcy Tronu Szwecji Carlowi Gustafowi, którzy trzymali je nad głowami Konstantinosa i Anne-Marie w czasie tradycyjnej procesji wokół ołtarza. Po nich korony trzymali także: książę Walii, książę Michael z Grecji, książę Alexander z Jugosławii, książę Ingolf z Danii, książę Michael z Kentu, książę Karl z Hesji i hrabia Michael Bernadotte.

Embed from Getty Images

royalchronicles.gr

Na zakończenie uroczystości, kiedy młoda para przyjmowała gratulacje od swoich rodziców, na głowy zebranych spadły płatki białych i czerwonych róż. Królowa Friederike ucałowała i dygnęła przed nową królową Grecji, najmłodszą w tamtym czasie europejską królową. Natychmiast po niej tym samym zrewanżowała się Anne-Marie.

To akurat królowa Ingrid - greekwedding.tripod.com

Ceremonia zakończyła się około godz. 11.10. Nowożeńcy wyszli przed Katedrę do wiwatujących tłumów i wystrzelono 101 salw armatnich.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po wyjściu z Katedry nowożeńcy zapozowali do pamiątkowych zdjęć i udali się w przejażdżkę ulicami Aten, przy dźwiękach zespołów muzycznych, salw armatnich, kościelnych dzwonów i głośno wiwatujących tłumów. Przy takim hałasie nic dziwnego, że konie ciągnące powóz bardzo się denerwowały i Anne-Marie obawiała się, że się spłoszą - na szczęście bez żadnych niemiłych niespodzianek nowożeńcy dotarli z powrotem do Pałacu Królewskiego, gdzie na nich i 80 zaproszonych gości czekał weselny obiad.

Embed from Getty Images

The Royal Chronicles / royalchronicles.gr

Nie zabrakło tortu weselnego, prawdziwego arcydzieła wykonanego przez królewskiego cukiernika, Ragouzaridisa. Wysoki na cztery i pół metra i ważący 120 kg tort składał się z czterech pięter o kształcie sześcioboków, na bokach których widniały herby rodzin królewskich Grecji i Danii, monogram pary, figura olimpijska upamiętniająca zwycięstwo Konstantinosa w Igrzyskach Olimpijskich oraz korona królewska. Został ozdobiony także statuetkami gołębi i białymi kwiatami, a na samym szczycie znalazł się bukiet cukrowych kwiatów.

royalchronicles.gr

Tego szczególnego dnia Konstantinos założył biały mundur feldmarszałka, do którego przypiął greckie i duńskie odznaczenia. 

pinterest

Jeśli chodzi o kreację panny młodej, która oczywiście interesuje Nas znacznie bardziej, wiąże się z nią pewna anegdota. Kiedy w czasie jednej z ostatnich wizyt w Kopenhadze przed ślubem Konstantinos zapytał Anne-Marie, jak wygląda jej suknia ślubna, ta z błyskiem w oku odparła “Jest jasnoczerwona”.

Embed from Getty Images

Jak doskonale wiemy, nie była. Zamiast tego Anne-Marie wybrała prostą suknię duńskiego projektanta Jørgena Bender z zaokrąglonym dekoltem, rękawami trzy czwarte i spódnicą z rozciętym przodem ozdobionym delikatnymi detalami, przechodzącą w 6-metrowy tren. Całości dopełniała Khedive of Egypt Tiara, która tym samym zaliczyła swój debiut na ślubie, oraz welon z irlandzkiej koronki będący rodzinną pamiątką. Był prezentem dla księżniczki Margaret z Connaught, gdy wychodziła za mąż za szwedzkiego Następcę Tronu Gustafa Adolfa w 1905. Do tego bukiet konwalii majowych zerwany w ogrodzie w Danii. Konwalia uważana jest za kwiat szczęścia, pomyślności i młodości, a do tego symbol czystości i skromności.

pinterest

greekroyalfamily.gr

royalchronicles.gr

I tak historia zatoczyła koło: 101 lat po tym, jak książę Danii Wilhelm został wybrany królem Grecji (LINK), król Grecji poślubił duńską księżniczkę.

greekroyalfamily.gr

Wśród ślubnych prezentów podarowanych młodej parze znalazły się m.in.: porcelanowa zastawa stołowa składająca się z 485 elementów z kwiatowymi wzorami od duńskiego rządu i Parlamentu; szal z norek od Premiera Kanady; złota trumna (?) od Prezydenta RPA; serwis do herbaty od Prezydenta Pakistanu; jedwabny dywan od Prezydenta Turcji; kolejny dywan zapakowany w skórzane etui od Przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Bułgarii i jeszcze jeden od mieszkańców wyspy Rodos; obraz sztuki rosyjskiej od Patriarchy Antioch z greckiego kościoła prawosławnego; srebrna filiżanka i podpisane zdjęcie rodzinne w srebrnej ramce od Prezydenta i Pierwszej Damy USA; aksamit na ścianę z wyhaftowanym greckim godłem królewskim od generała Franco; kryształowy wazon od Prezydenta Austrii; kosz hebanu i kości słoniowej od Prezydenta Tanzanii i wiele, wiele innych. Jednym z pierwszych prezentów podarowanych duńskiej księżniczce z okazji jej ślubu był czek na 800 tysięcy koron od 120 duńskich firm. Pieniądze zostały przekazane na cele charytatywne w Grecji.

Wspomniana zastawa stołowa od duńskiego rządu i Parlamentu - royalchronicles.gr

Przed ślubem - Anne-Marie dziękuje za pierwszy ślubny prezent, czek od duńskich firm - royalchronicles.gr

Zaraz po zakończeniu ślubnych uroczystości Konstantinos i Anne-Marie wyruszyli w podróż poślubną na greckie wyspy. Mimo że wówczas rodziny królewskie cieszyły się znacznie większą prywatnością niż obecnie, dziennikarzom udało się wytropić Konstantinosa i Anne-Marie przygotowujących się do wyruszenia w swoją podróż poślubną niewielkim samolotem sterowanym przez króla. Kiedy zapytali go o cel podróży, odpowiedział, uśmiechając się: "Z pewnością nie czeka na ujawnienie" i wsiadł na pokład. Z czasem dowiedzieliśmy się, że celem była niewielka grecka wyspa Spetses, która wiele lat później stała się miejscem ślubu ich drugiego z trzech synów, księcia Nikolaosa z Tatianą Blatnik. Część miesiąca miodowego spędzili również w willi Mon Repos na Korfu. Prawdopodobnie jeszcze w październiku zaczęli podróżować po Grecji, wypełniając swoje pierwsze oficjalne obowiązki jako małżeństwo.

Nowożeńcy oglądają ślubne prezenty - royalchronicles.gr

Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak odesłać Was do filmów nagranych przed 55 laty. Poniżej ten, którego część z Was już oglądała (odsyłałam do niego także w niedzielnym poście). Poza wspomnianymi przedślubnymi przyjęciami widać na nim przylot Arcybiskupa (6:01) i zagranicznych gości (6:18), ślubne prezenty (7:13), przygotowania weselnego tortu (7:42), wyjazd Konstantinosa i Friederike do Katedry (9:31), wyjazd do Katedry panny młodej z ojcem (10:34), przybycie panny młodej do Katedry (11:27), ślub (11:31), wyjście nowożeńców z kościoła (13:48) i wreszcie przejazd ulicami Aten (14:10).


I jeszcze jedno, znacznie krótsze nagranie, ale widać na nim wyraźniej ceremonię ślubu.Źródło: royalchronicles.gr, greekwedding.tripod.com, unofficialroyalty.com, royalwatcherblog.com, wikipedia.org

8 komentarzy:

 1. Wspaniały post i piękna ceremonia a najbardziej zachwyca mnie oczywiście Khedive of Egypt Tiara nie mogę się doczekać żeby znów zobaczyć ją na ślubie

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawdziwie królewska ceremonia. A grono druhen chyba najbardziej arystokratyczne, z jakim się do tej pory spotkałam.
  Suknia ślubna Anne - Marie w swej prostocie jest przepiękna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanie z innej beczki: wiecie może, kto z współczesnych rodzin monarszych jako pierwszy miał wesele, czyli przyjęcie z tańcami do późna? Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewności nie mam, ale przypuszczam, że Margrethe i Henri z Danii w 1967 (to był bal, ale myślę, że można to podciągnąć pod nasze wesele, bo trwał do samego rana). Z "nowszych" ślubów, Haakon i Mette-Marit w 2001

   Usuń
 4. Czy można prosić o więcej informacji, o co chodziło z tą złotą "trumną" od prezydenta RPA? Każdy chyba przyzna, że to dość specyficzny przedmiot, jeśli chodzi o wybór prezentu ślubnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama jestem ciekawa, ale niestety nic więcej na ten temat nie udało mi się znaleźć.

   Usuń
 5. Wspanialy post, dzięki wielkie, super się czyta! Pozdrawiam. Milka

  OdpowiedzUsuń
 6. Super post :D naprawde miły do wieczornej kawy

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.