poniedziałek, 2 września 2019

Potomkowie Victorii Hanowerskiej: linia Leopolda


Wikipedia


***

Leopold, książę Albany i jego potomkowie

Leopold George Duncan Albert przyszedł na świat 7 kwietnia 1853 w pałacu Buckingham jako ósme dziecko (i najmłodszy syn) królowej Victorii i księcia Alberta. Swoje pierwsze imię otrzymał na cześć króla Belgów, Leopolda I. Monarcha był wujkiem pary królewskiej, a ponadto zeswatał ich ze sobą. Warto nadmienić, iż w gronie rodziców chrzestnych księcia byli: księżniczka Mary Adelaide z Cambridge (matka przyszłej królowej Wielkiej Brytanii, Mary), król George V z Hanoweru (ostatni król Hanoweru, kuzyn królowej Victorii) oraz cesarzowa Augusta z Niemiec (jej synową została księżniczka Vicky, starsza siostra Leopolda).

Z matką, krótko po śmierci ojca, księcia Alberta/ Wikipedia

Niestety, książę cierpiał na hemofilię, którą odziedziczył po matce. Ponadto, w ostatnich latach pojawiły się głosy, iż Leopold cierpiał na epilepsję - podobnie jak jego książę John, syn jego bratanka.

Pomimo swoich fizycznych ułomności był bardzo inteligentny. Znany poeta Alfred, lord Tennyson i jego przyjaciel, filozof James Martineau, znali dzieci królowej i zauważyli, że Leopold, który często „rozmawiał z wybitnym doktorem Martineau, był uważany za młodego człowieka o bardzo bystrym umyśle, z wysokimi celami, chcącego dużo osiągnąć".


Leopold ze starszą siostrą, księżniczką Louise/ collectionimages.org.uk

W 1872 roku książę Leopold rozpoczął studia w Oksfordzie, gdzie studiował różne przedmioty i został prezydentem Klubu Szachowego Uniwersytetu. Był wybitnym mecenatem szachów, a pod jego patronatem odbył się turniej szachowy w Londynie w 1883 roku. Opuścił uniwersytet z honorowym doktoratem z prawa cywilnego w 1876 r., a następnie zaczął podróżować. W 1880 roku odbył tournée po Kanadzie i Stanach Zjednoczonych ze swoją siostrą, księżniczką Louise, której mąż John Campbell był gubernatorem generalnym Kanady.

Leopold (po lewej) z bratem Arthurem, księciem Connaught/ collectionimages.org.uk

Niezdolny do kontynuowania kariery wojskowej z powodu hemofilii i potrzeby uniknięcia nawet drobnych obrażeń, Leopold stał się patronem sztuki i literatury i pełnił funkcję nieoficjalnego sekretarza matki. „Leopold był jej ulubionym synem, a za jego pośrednictwem jej stosunki z ówczesnym rządem były bardzo dobre.” 

Książę był też aktywnym masonem, zainicjowanym w Apollo University Lodge w Oksfordzie. Został zaproponowany do członkostwa przez swojego brata, Alberta Edwarda, księcia Walii, który był wówczas Czcicielem Mistrza Loży. Sam Leopold pełnił funkcję Mistrza Loży w latach 1876–1877, a później był wielkim mistrzem w hrabstwie Oxfordshire, aż do swojej śmierci.

avictorian.com

Zdławiony pragnieniem matki, królowej Wiktorii, aby zatrzymać go w domu, widział małżeństwo jako jedyną nadzieję na niezależność. Z powodu hemofilii miał trudności ze znalezieniem żony. Bogata dziedziczka Daisy Maynard była jedną z kobiet, które uważał za potencjalną pannę młodą. Znał Alice Liddell, córkę wicekanclerza Oxfordu, dla której Lewis Carroll napisał Przygody Alicji w Krainie Czarów. Sugerowano, że rozważał jej poślubienie, choć inni sugerują, że wolał jej siostrę Edith. Pozostałymi kandydatkami były także: księżniczka badeńska Victoria (późniejsza królowa Szwecji), księżniczka Stephanie z Belgii (późniejsza żona następcy tronu Austro-Węgier) czy księżniczka Elisabeth z Hesji-Kassel.

Wybór padł jednak na księżniczkę Helenę z niemieckiego księstwa Waldeck-Pyrmont. 27 kwietnia 1882 odbył się ślub pary w St. George's Chapel w Windsorze. Z tej okazji otrzymał tytuły księcia Albany, hrabiego Clarence i barona Arklow. Po ślubie młodzi zamieszkali w Claremont House w Surrey.

Para książęca z córką Alice/ collectionimages.org.uk

Leopold i Helena mieli dwoje dzieci:
 • Alice, hrabinę Athlone
 • Charlesa Edwarda, 2. księcia Albany oraz księcia Sachsen-Coburg-Gotha
W lutym 1884 roku Leopold udał się do Cannes na polecenie lekarza: ból stawów to częsty objaw hemofilii, a zimowy klimat w Wielkiej Brytanii zawsze był dla niego trudny. Jego żona, wówczas spodziewająca się drugiego dziecka, pozostała w domu. 27 marca, w swojej rezydencji w Cannes, „Villa Nevada”, poślizgnął się i upadł, raniąc kolano i uderzając się w głowę. Zmarł we wczesnych godzinach porannych, najwyraźniej z powodu krwotoku mózgowego. Został pochowany w Albert Memorial Chapel w Windsorze. Jego pośmiertny syn, książę Charles Edward, odziedziczył jego tytuł i został 2. księciem Albany.

Księżna Helena z dziećmi/aroyalheraldy.com

Alice i jej potomkowie

Księżniczka Alice z Albany urodziła się 25 lutego 1883 na Zamku Windsor. Była jedną z najdłużej żyjących członkiń rodziny królewskiej, a także najdłużej żyjącą księżniczką brytyjską z urodzenia. Dożyła aż 97 lat i zmarła w 1981 jako ostatnia wnuczka królowej Victorii.W 1904 w Windsorze poślubiła księcia Alexandra z Teck, brata ówczesnej księżnej Walii. W 1917 otrzymała tytuł hrabiny Athlone (skutek zrzeczenia się wszystkich niemieckich tytułów przez rodzinę królewską). Jedną z córek chrzestnych Alice jest księżniczka Beatrix, była królowa Niderlandów.

Hrabia Athlone został mianowany gubernatorem generalnym Unii Południowej Afryki i służył tam w  latach 1924–1931. Para zbudowała nadmorski dom na plaży w Muizenberg, który do dziś stoi i jest jednym z zabytków narodowych Afryki Południowej. Przedmieście Athlone w Kapsztadzie zostało nazwane na cześć generalnego gubernatora.

W trakcie II Wojny Światowej podczas II Konferencji w Quebecu, od lewej: Eleanor Roosevelt, księżniczka Alice, Clementine Churchill/ Wikipedia

Później tę samą funkcję Alexander pełnił w Kanadzie, w latach 1940-1946. Alice wówczas aktywnie wspierała męża w kampanii na rzecz niesienia pomocy aliantom w działaniach wojennych. W Rideau Hall gościła wielu królewskich krewnych poszukujących schronienia w trakcie II Wojny Światowej, chociażby następcę tronu Norwegii, Olava, cesarzową Zitę z Austrii czy następczynię tronu Holandii, Julianę.

W 1950 roku na chrzcinach księżniczki Anne, jedynej córki królowej Elżbiety II  (siedzi, pierwsza od lewej)/ thehistorybuff.com

Poza tym, brała udział w wielu aktywnościach związanych z rodziną królewską. Uczestniczyła w inauguracji królowej Juliany, a także była na jej ślubie. W 1938 razem z mężem odwiedziła Arabię Saudyjską i Bahrajn, jako pierwsi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.

Z dziećmi, May i Rupertem/ Wikipedia

Alice i Alexander mieli troje dzieci:

 • May 
 • Ruperta, który zginął w wypadku samochodowym
 • Maurice'a, który zmarł w wieku pięciu miesięcy
Jedynie najstarsza córka pary, May, wyszła za mąż i miała troje dzieci, niezwiązanych z rodziną królewską.


Charles Edward i jego potomkowie

Wikipedia

19 lipca 1884 w Claremont House przyszedł na świat pierwszy syn pary książęcej. Od chwili narodzin nosił tytuł księcia Albany w związku ze śmiercią ojca. W związku z tym przez pierwsze 15 lat życia pobierał edukację jako książę Zjednoczonego Królestwa. Uczęszczał do Eton, gdzie osiągał duże sukcesy. Bardzo interesował się  nim cesarz Wilhelm II, choćby z tego powodu na dworze nazywano go "siódmym synem cesarza". Według jego matki książę powinien był "stać się dobrym człowiekiem, żeby nie wstydzić się imienia Papy".

Książę jako dziecko;

W 1899 roku ród Saxe-Coburg-Gotha, za namową cesarza Wilhelma II, zdecydował, jak poradzić sobie z następstwem księcia Alfreda, który był w złym stanie zdrowia. Jego jedyny syn, książę Alfred („Młody Affie”), zmarł w lutym 1899 roku, a książę Connaught, trzeci syn królowej, służył w armii brytyjskiej, co spowodowało, że Wilhelm II sprzeciwił się mu jako władcy Niemiec. W związku z tym następcą został Charles Edward, a w lipcu 1900 został panującym księciem.

Jego siostra Alice napisała: „To był wielki ból dla mojej matki, że mój brat musiał odnieść sukces w Coburgu„ "Zawsze starałam się wychowywać Charliego jako dobrego Anglika ”- powiedziała kiedyś - a teraz musi stać się dobrym Niemcem. ”„ Księżna Albany „niechętnie” zdecydowała, że „Charlie powinien przyjąć to stanowisko - a poza tym był zbyt młody, aby się oprzeć”.

Po ukończeniu pełnoletniości w 1905 roku objął pełnię władzy, z której zrezygnował 14 listopada 1918 w związku z rewolucją listopadową. Tak jak wielu innych monarchów, stracił swój tron bezpowrotnie.

Książę z żoną i najstarszymi dziećmi/ collectionimages.org.uk

Tymczasem, krótko po objęciu władzy, książę poślubił księżniczkę Victorię Adelaide ze Szlezwika-Holsztynu, krewną cesarzowej Augusty.

Para doczekała się pięciorga dzieci:

 • Johanna Leopolda
 • Sybilii
 • Hubertusa, który zginął na froncie podczas II Wojny Światowej
 • Caroline Mathilde
 • Friedricha Josiasa

W trakcie I Wojny Światowej wspierał cesarza Niemiec, co doprowadziło do zerwania kontaktów z innymi dworami królewskimi. W 1915 został pozbawiony Orderu Podwiązki przez króla George'a V. Pozbawiono go też wszystkich brytyjskich tytułów.

Książę (zaznaczony kółkiem) podczas zebrania partii/ The Times

W marcu 1933 zrobił coś czego jego królewscy krewni się nie spodziewali: dołączył do NSDAP. W 1936 stał się Obergruppenfuhrer'em i został prezydentem Niemieckiego Czerwonego Krzyża. Został też pomocnikiem Adolfa Hitlera i jako jego przedstawiciel (i szpieg) uczestniczył w pogrzebie króla Wielkiej Brytanii. Jego główną misją było poprawienie relacji angielsko-niemieckich, chociażby poprzez zorganizowanie wizyty księcia Windsoru z małżonką w 1937 w Rzeszy.

Oficjalne spotkanie z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Niemczech w 1939/ Wikipedia

Po zakończeniu II Wojny Światowej (sam książę nie walczył na froncie z powodu wieku) został aresztowany przez Amerykanów razem z innymi nazistami. O jego uwolnienie zabiegała jego siostra, Alice, co się nie udało. Został uwolniony rok później, po procesie w Norymberdze (jednak nie został oficjalnie osądzony za zbrodnie przeciwko ludzkości). Od więzienia uratował go jedynie słaby stan zdrowia.

Ostatnie lata życia spędził w biedzie i izolacji. Zmarł na raka w Coburgu w 1954 roku.

Charles Edward z żoną i rodziną/ Bundesarchiv_Bild

Najstarszy syn księcia Johann Leopold poślubił kobietę niższą stanem, więc zrezygnował z praw do tronu. Jego dzieci, tak jak dzieci jego siostry Caroline to osoby prywatne, niezwiązane z rodem królewskim.

Friedrich Josias, najmłodszy z piątki rodzeństwa, został głową rodu i tytularnym księciem Saxe-Coburg-Gotha po śmierci ojca. Jego najstarszy syn, Andreas został jego następcą w 1998 roku. Pozostałe dzieci zawarły małżeństwa morganatyczne i obecnie nie wiodą życia publicznego.

Książę Andreas z księciem Hubertusem/ Royal Musings

Książę Andreas ma troje dzieci: Stephanie (która niedawno wyszła za mąż - LINK), Hubertusa (następcę tronu) oraz Alexandra. Rodzina mieszka w Zamku Callenberg, gdzie od czasu do czasu pełni oficjalne obowiązki.

Zdecydowanie najbardziej znanym dzieckiem księcia Charlesa Edwarda była Sybilla. W 1932 poślubiła księcia Gustafa Adolfa, księcia Vasterbotten. Mogła zostać królową Szwecji, jednak jej mąż zginął w katastrofie lotniczej w 1947 roku, zaledwie kilka miesięcy po narodzinach księcia Carla Gustafa, jedynego syna pary książęcej.

Książę i księżna Vasterbotten/ Pinterest

Sybilla nie dożyła chwili, w której jej syn wstąpił na tron. Zmarła na raka niecały rok wcześniej. Od 1973 królem Szwecji jest Carl XVI Gustaf.

Król Carl XVI Gustaf, królowa Silvia i ich rodzina/ Kungahuset

Podsumowując, potomkowie księcia Leopolda panują obecnie w Szwecji, a także są członkami rodu Saksonii-Coburga-Gothy. Pozostali są obywatelami Niemiec bądź Wielkiej Brytanii, którzy nie pełnią żadnych oficjalnych funkcji.

3 komentarze:

 1. Charles Edward okazuje się być bardziej czarną owcą brytyjskiej rodziny królewskiej niż Edward VIII, bo oficjalnie poparł Hitlera. Nic dziwnego, że jest postacią tak mało znaną.

  OdpowiedzUsuń
 2. On brał ślub w moje urodziny :) ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Potomkowie Leopolda są ciekawym połączeniem monarchii (rodzina królewska ze Szwecji), eks-monarchii (niemieccy Saxen-Coburg-Gotha), polityki-także tej negatywnej (Charles Edward) i zwykłego życia (inni krewni prowadzący obecnie normalne życie). Pokazują, jak bardzo losy mogą się różnić w zależności od tego, za kogo wyszła babcia lub kogo poślubił dziadek...

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.