piątek, 28 czerwca 2019

Aktualizacja: Książę Fumihito i księżna Kiko w Polsce - dzień 1, Warszawa + spotkanie głów państw niemieckojęzycznych + misja humanitarna w Kenii


Liechtenstein / Luksemburg / Belgia

20 czerwca księżna Sophie z córką, księżniczką Marie-Caroline, wzięły udział w procesji na Boże Ciało ulicami Vaduz.

TwitterTwitter

Twitter

12 czerwca książę Hans-Adam II i księżna Marie, którym mieli towarzyszyć także dziedziczny książę Alois i dziedziczna księżna Sophie (niestety, ich zdjęć brak) pojawili się w Austrii na pogrzebie zmarłej 31 maja hrabiny Priscilli Waldburg-Zeil, żony Franza Josefa Waldburg-Zeil. Poza nimi obecnych było około 400 innych gości, w tym rodzina i przyjaciele zmarłej.

Maurice Shourot / ORF / vorarlberg.orf.at

Wdowiec Franz Josef Waldburg-Zeil, obok jego syn - Maurice Shourot / ORF / vorarlberg.orf.at

Maurice Shourot / ORF / vorarlberg.orf.at

W dniach 3-4 czerwca w Linz w Autrii odbyło się coroczne, organizowane już po raz 16., spotkanie głów państw niemieckojęzycznych z udziałem króla Philippe'a i królowej Mathilde z Belgii, Wielkiego Księcia Henri'ego z Luksemburga oraz dziedzicznego księcia Aloisa i dziedzicznej księżnej Sophie z Liechtensteinu, a także Par Prezydenckich Austrii i Niemiec i Prezydenta Szwajcarii.
Spotkanie głów państw niemieckojęzycznych odbywa się co roku od 2004 w innym kraju niemieckojęzycznym, w tym roku zorganizowała je Austria, zapraszając gości do położonego nad Dunajem, w północno-wschodniej części kraju, miasta Linz. W zeszłym roku gospodarzem spotkania było szwajcarskie miasto Sils Maria (klik).

© Cour grand-ducale

© Cour grand-ducale

© Cour grand-ducale

© Cour grand-ducale

belgaimage.be

belgaimage.be

Jeśli cofniemy się w czasie jeszcze bardziej, 8 maja księżna Sophie spotkała się z członkami Czerwonego Krzyża Liechtensteinu, którzy przedstawili jej coroczny raport działalności organizacji. Dziedziczna Księżna jest przewodniczącą Czerwonego Krzyża Liechtensteinu.

Tatjana Schnalzger / Liechtensteiner Vaterland / vaterland.li

25 czerwca królowa Mathilde, niespodziewanie z najstarszą córką, księżniczką Elisabeth rozpoczęła misję humanitarną w Kenii.

Belgium in Kenya Twitter

UNICEF Kenya Twitter

UNICEF Kenya Twitter

UNICEF Kenya Twitter

Belgian Royal Palace Twitter

Belgian Royal Palace Twitter


Drugiego dnia wizyty królowa z córką odwiedziła Centrum Ochrony Dziecka i Rozwoju Amref Health Africa oraz Akademię Piłki Nożnej Acakoro wspieraną przez UNICEF. Na koniec dnia królowa Mathilde spotkała się z Pierwszą Damą Kenii.

Belgian Royal Palace Twitter

Belgian Royal Palace Twitter

newmyroyals.com

Belgian Royal Palace Twitter

newmyroyals.com

newmyroyals.com
Trzeciego, ostatniego dnia misji, królowa Mathilde i księżniczka Elisabeth odwiedziły szkołę podstawową Il Bisil i spotkały się ze społecznością Masajów, jedną z najlepiej znanych afrykańskich grup etnicznych prowadzący półkoczowniczy tryb życia. Rozmawiały na temat problemów i wyzwań, z jakimi zmaga się grupa, w tym o małżeństwach i ciążach nieletnich dziewczynek oraz obrzezaniu. Na koniec królowa otrzymała imię "Namayiana", co w języku maa, którym posługują się Masajowie, oznacza "błogosławiona", a księżniczka imię "Nasieku", co oznacza "pierworodna". Spotkały się również z kenijską artystką wizualną Cynthią Nyongesa.

Belgian Royal Palace Twitter

UNICEF Kenya Twitter

UNICEF Kenya Twitter

UNICEF Kenya Twitter

Belgian Royal Palace Twitter

Belgian Royal Palace Twitter

Belgian Royal Palace Twitter

newmyroyals.com
Japonia

Mamy do nadrobienia sporo zaległości z Japonii, zaczynając więc od samego początku 8 czerwca księżna Takamado prywatnie wzięła udział w wykładzie na temat skrzypiec.It was such an honer to have Stradivari and Guarneri violin lecture & concert with Her Imperial Highness Princess Takamado of Japan. Thank you so much to @tamakikawakubo @yoshiko_kawamoto . Great thanks to @asoutoru for lending Guarneri Del Gesu and Goffliller Viola for today. 高円宮妃久子殿下をお迎えした特別な夕べにて光栄なことにヴァイオリンのレクチャー&コンサートをさせて頂きました。川久保賜紀さん、川本嘉子さん、楽器の魅力を最大限に引き出してくださった素晴らしい演奏をありがとうございました。そして貴重なグァルネリ・デルジェスのヴァイオリンとゴフリラーのヴィオラをご提供頂きました東京美容外科医院長の麻生泰さんに深く感謝申し上げます。 またこのような機会を与えてくださったアークヒルズの紿田さん、いつもありがとうございます。
Post udostępniony przez Sota Nakazawa (@sotanakazawa)

10 czerwca księżna otworzyła wystawę w Narodowym Muzeum Sztuki Zachodniej w Tokio zatytułowaną "Upon the 60th Anniversary of the NMWA - The Matsukata Collection: A One-Hundred-Year Odyssey".


12 czerwca, drugiego dnia wizyty w Kioto, Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko, zakończyli rytuały związane z abdykacją, odwiedzając mauzoleum Cesarzy Kōmei i Meiji.

sankei.com

mainichi.jp

mainichi.jp

12 czerwca księżna Takamado i księżniczka Tsuguko wzięły udział w ceremonii otwarcia Mashiko Yuwakan, dawniej hotelu Nanma, do którego w czasie bombardowań Tokio w 1945 został ewakuowany Emerytowany Cesarz Akihito, w Mashiko w prefekturze Tochigi. Pokój, w którym przebywał Emerytowany Cesarz, kiedy dowiedział się o kapitulacji Japonii kończącej II wojnę światową, przemianowano na Galerię Pokoju.
Co ciekawe, oryginalnie hotel znajdował się w mieście Oku-Nikko w tej samej prefekturze, ale w 1973 przeniesiono go do Mashiko.
W czasie wizyty w prefekturze księżna z córką zobaczyły także warsztat garncarski.

www3.nhk.or.jp

www3.nhk.or.jp

sankei.com
13 czerwca Emerytowana Para Cesarska wróciła do Tokio po trzydniowej wizycie w Kioto.

Jiji

sankei.com

mainichi.jp

Tego dnia księżna Kiko uczestniczyła w konferencji na temat zdrowia Health Professional (H20) Meeting 2019.14 czerwca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako uczestniczyli w koncercie wiedeńskiego chóru chłopięcego Tokyo Opera City Concert Hall z okazji 150-lecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Austrią a Japonią. W czasie koncertu zagrano także utwory skomponowane przez Emerytowaną Parę Cesarską.

Jiji

FNN
FNN
Emerytowana Para Cesarska tymczasem została zauważona w Klubie Tenisowym w Tokio, gdzie spotkała się z przyjaciółmi.


16 czerwca Cesarzowa Michiko została zauważona w drodze na operację usunięcia katarakty z prawego oka. Analogiczną operację na lewym oku przeszła 23 czerwca.


17 czerwca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako uczestniczyli w 109. ceremonii wręczenia nagrody Japan Academic Prize. Wcześniej dowiedzieli się więcej na temat tegorocznych zwycięzców.

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

sankei.com

Jiji

Po południu Para Cesarska zaprosiła laureatów nagrody na herbatę do Pałacu Imperialnego. Obecni byli także książę Fumihito, księżna Kiko i księżniczki Mako i Kako,

Yomiuri

FNN

sankei.com

Yomiuri

17 czerwca księżna Takamado Hisako zobaczyła wystawę "Modern Woman on Finnish women artists of 19th century" przygotowaną i wystawioną po raz pierwszy w Muzeum Sztuki Ateneum w Helsinkach w Finlandii. Teraz wystawa przywędrowała do Narodowego Muzeum Sztuki Zachodniej w Tokio, zapewne w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą japońsko-fińskich stosunków dyplomatycznych.


 19 czerwca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zobaczyli wystawę "Flowers of Felicitations" w Muzeum Kolekcji Cesarskich Sannomaru Shozokan we Wschodnich Ogrodach Pałacu Imperialnego.20 czerwca księżna Hisako obejrzała operę "Barbiere di Siviglia"w wykonaniu włoskiego teatru Teatro Comunale di Bologna w Orchard Hall w Tokio.21 czerwca Para Cesarska złożyła wizytę dzieciom w przedszkolu Azabu Nursery School w Tokio w związku z Dniem Dziecka obchodzonym w Japonii 5 czerwca. Wizytę przesunięto z uwagi na odbywające się w tamtym okresie ważne wydarzenia powiązane z abdykacją i intronizacją. W czasie wizyty Para Cesarska obejrzała 'sklep spożywczy' przygotowany przez dzieci oraz obejrzała przedstawienie. Filmik z wizyty znajdziecie tutaj.

Jiji

Jiji

Nikkei

sankei.com


22 czerwca księżna Hisako uczestniczyła w 32. Japońskich Mistrzostwach Koszykówki na Wózkach.


24 czerwca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako pojawili się na 75. ceremonii wręczenia nagrody Japońskiej Akademii Sztuki Japan Art Academy.

The Asahi Shimbun / asahi.com

Jiji

Kyodo

The Asahi Shimbun / asahi.com

Po południu w Pałacu Cesarskim odbyło się przyjęcie dla laureatów, na którym oprócz Pary Cesarskiej pojawili się także książę Fumihito i księżna Kiko wraz z córkami, Mako i Kako.

Jiji

FNN27 czerwca z wizytą do Japonii przybyli Prezydent i Pierwsza Dama Francji. Zostali przywitani przez Parę Cesarską w Pałacu Imperialnym i zaproszeni na lunch, w którym wzięła udział reszta rodziny (za wyjątkiem księcia Fumihito i księżnej Kiko oraz księżniczki Akiko).

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Mainichi Shimbun / mainichi.jp


Lunch od 1:11:


27 czerwca książę Fumihito i księżna Kiko wylecieli z lotniska Haneda w Tokio do Warszawy na oficjalną wizytę w Polsce i Finlandii z okazji 100-lecia japońskich stosunków dyplomatycznych z oboma państwami.

Yomiuri

mainichi.jp

sankei.com

Przybycie pary na lotnisko od 1:33


Do Warszawy przylecieli tego samego dnia późnym wieczorem. W Belwederze zostali przywitani przez Szefa Gabinetu Prezydenta RP, Krzysztofa Szczerskiego.

Radek Pietruszka /PAP

Radek Pietruszka /PAP

Para oficjalnie wizytę rozpoczęła dzisiaj od złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Jiji

belgaimage.be

belgaimage.be

Następnie zostali oficjalnie przywitani w Pałacu Prezydenckim przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę. Następnie odbyły się prywatne rozmowy - Prezydenta z księciem i Pierwszej Damy z księżną. Panie rozmawiały w Sali Rokoko na temat swoich działań w zakresie promowania czytelnictwa. Jak wiadomo, księżna Kiko jest patronką organizacji International Board on Books for Young People (przy okazji podano, że odwiedzi polską siedzibę IBBY). W czasie rozmowy księżna zdradziła ponadto, że wiele lat temu prywatnie odwiedziła Polskę, w tym także Kraków, razem z rodzicami. Na koniec spotkania Pierwsza Dama podarowała księżnej książkę z krakowskimi legendami przetłumaczonymi na język japoński, po czym dołączyły do księcia i Prezydenta na oficjalnym śniadaniu.
Jak podano do wiadomości, w czasie wizyty w Polsce goście zatrzymają się w Belwederze.

Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.pl

PAP/Paweł Supernak

Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.plKolejnym punktem planu, jak się okazało, było zwiedzanie Starego Miasta i Zamku Królewskiego w Warszawie, a także spotkanie ze studentami uczącymi się języka japońskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Po Zamku Królewskim oprowadził ich dyrektor Zamku, prof. Wojciech Fałkowski.

belgaimage.be

belgaimage.be

Marcin Kmieciński/PAP
belgaimage.be

belgaimage.be

Jest to pierwsza oficjalna wizyta pary książęcej w Polsce i zarazem pierwsza zagraniczna podróż rodziny cesarskiej od czasu abdykacji Cesarza Akihito. Odbywa się w związku ze 100-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Japonią a Polską i z tej też okazji zaplanowano szereg jubileuszowych wydarzeń zarówno w Polsce, jak i Japonii. Po południu/wieczorem para książęca w towarzystwie polskiej Pary Prezydenckiej pojawiła się się na jednym z nich - jubileuszowym spektaklu Nō w Teatrze Narodowym w Warszawie, po którym spotkali się z aktorami.
Nō to jeden z głównych gatunków japońskiego dramatu, pochodzący ponoć od shintoistycznych ceremonii. Aktorzy występują w maskach, a głównym tematem przedstawień jest walka dobra ze złem lub historia shintoistycznych bogów.

Kancelaria Prezydenta / prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta / prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta / prezydent.pl

Wraz z rozpoczęciem podróży podano kolejne szczegóły. Potwierdzono, że para książęca, poza Warszawą i Łowiczem, uda się także do Krakowa, tak jak przypuszczałam jutro. Odwiedzą m.in.: Zamek Królewski na Wawelu, Uniwersytet Jagielloński czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. W czasie pobytu w Warszawie zaplanowano także plenerowy koncert chopinowski w Łazienkach Królewskich. Wizyta zakończy się we wtorek 2 lipca, kiedy to z lotniska w Warszawie wylecą do Helsinek.

Podsumowując, plan wizyty na ten moment prezentuje się następująco:

29 czerwca:

Wizyta w Krakowie (Wawel, Uniwersytet Jagielloński, Muzeum Manggha).

30 czerwca, Łowicz

Spotkanie z burmistrzem (ok. godz. 12.00) i wizyta w miejscowym muzeum.

1 lipca:

Po południu oficjalne pożegnanie w Belwederze wraz z przemówieniem księcia Fumihito.

2 lipca

Wylot z Warszawy do Helsinek.

Odsyłam Was także do polskich artykułów tutaj czy tutaj. Plan wizyty, w miarę możliwości aktualizowany na bieżąco, znajdziecie także na prawym pasku bocznym.

6 komentarzy:

 1. Księcia Fumihito a nie księcia Akishino, jak można tak ludzi w błąd wprowadzać �� Całe Wp, jak zwykle coś pokręci.
  Kitku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fumihito to imię księcia, a książę Akishino to tytuł nadany mu po ślubie, tak jak książę Cambridgę czy książę Sussex. (https://en.wikipedia.org/wiki/Fumihito,_Prince_Akishino)

   Usuń
 2. Dobrze widzieć księżniczkę Elizabeth, która zaczyna wkraczać w dorosłość i zaczyna pokazywać się podczas tak potrzebnych akcji.

  Mam wrażenie, że w japońską rodzinę cesarską wstąpiła nowa siła po zmianie na tronie. Zmiany są oczywiście na lepsze.
  Nasza pierwsza dama jakoś średnio wypada w swoich stylizacjach podczas wizyt państwowych.

  /J.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że Cesarzowa Masako jest taka uśmiechnięta, wygląda na naprawdę pełną pozytywnej energii i radości, może zaczyna odnajdywać się w nowej roli i może to nie jest takie straszne w połączeniu z terapią, chyba towarzyszy mężowi w wielu wydarzeniach jak do tej pory i cieszy się, że są w tym razem, piękna jest ich miłość, marzy mi się spotkanie z nimi, może kiedyś... A autorkom bloga dziękuję za relację z Japonii, zawsze na nią czekam a szczególnie na wieści o nowej parze cesarskiej

  OdpowiedzUsuń
 4. Masako bardzo dobrze odnajduje się w roli cesarzowej,przychodzi jej to (tak przynajmniej to widać) z łatwością.
  Księżna Akishino i nasza Pierwsza Dama prezentowały się bardzo elegancko. Wydaje się,że miały bardzo przyjemną rozmowę w tym ślicznym saloniku.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę,że nasza Prezydentowa miala bardzo wytworne i eleganckie stroje w czasie wizyty pary książęcej.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.