sobota, 29 czerwca 2019

Aktualizacja: Japońska para książęca w Polsce - dzień 2, Kraków + więcej


Grecja

27 czerwca królowa Anne-Marie i książę Nikolaos pojawili się na obchodach 30-lecia powstania stowarzyszenia ELPIDA, wspierającego dzieci i ich rodziny walczące z nowotworem. Odrobinę zastanawiająca jest nieobecność księżnej Tatiany, która razem z Nikolaosem wspierała działania siostrzanej organizacji, ELPIDA Youth, założonej w 2015 przez członków stowarzyszenia ELPIDA celem poprawy ogólnych warunków życia młodych pacjentów. Wprawne oko rozpozna u królowej Anne-Marie tę samą sukienkę, którą miała na sobie w 2014 na obchodach swoich złotych godów.

Facebook


Facebook

24 czerwca natomiast królowa wysłuchała koncertu Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą czołowego skrzypka i dyrygenta Leonidasa Kavakosa w Atenach.

Facebook


Holandia

Królowa Maxima przybyła na odbywający się w Osaka w Japonii Szczyt G20 w swojej roli Specjalnego Wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansów. 28 czerwca spotkała się m.in. z Następcą Tronu Arabii Saudyjskiej Mohammadem bin Salmanem, z którym rozmawiała o zwiększaniu dostępu do usług finansowych.

Twitter

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Drugiego dnia szczytu królowa Maxima, na prośbę Premiera Japonii Shinzo Abe, wygłosiła przemówienie podczas eventu "Women’s Economic Empowerment".

Koninklijk Huis Twitter

Koninklijk Huis Twitter

Koninklijk Huis Twitter


Japonia

28 czerwca księżniczka Mako zobaczyła specjalną wystawę "2019 Bologna Illustrators Exhibition" w Muzeum Sztuki Itabashi Art Museum w Tokio.

sankei.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

Drugiego dnia w Polsce książę Fumihito i księżna Kiko udali się do Krakowa. Przywitał ich tutaj Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Para najpierw zwiedziła Collegium Maius UJ i spacerowała po Rynku Głównym, a następnie wzięła udział w śniadaniu w Sukiennicach, w czasie którego Prezydent miasta i książę Akishino wznieśli toast. Książę podziękował za ciepłe przyjęcie:

Z niecierpliwością czekałem na wizytę w tym pięknym, średniowiecznym mieście, które w 2002 r. odwiedził także cesarz z cesarzową. Kraków, który podobnie jak dawna stolica Japonii – Kioto ma bardzo bogatą historię, cieszy się dużą popularnością wśród Japończyków. Dzisiaj sam miałem okazję doświadczyć krakowskiej tradycji i kultury, gdy zwiedzałem Collegium Maius UJ oraz przechodziłem obok pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, aby wreszcie znaleźć się w tej sali, w otoczeniu wspaniałych obrazów Jana Matejki.


Jan Graczyński / krakow.pl

Jan Graczyński / krakow.pl

Wspominał również o Polakach związanych z Krakowem, jak Mikołaj Kopernik, Wisława Szymborska czy Jan Paweł II, a także o polskim kolekcjonerze dzieł sztuki, w tym także tych japońskich, Feliksie Jasieńskim, pseudonim Manggha, któremu swoją nazwę zawdzięcza powstałe w 1994 roku z inicjatywy reżysera Andrzeja Wajdy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Muzeum także znalazło się w programie wizyty pary książęcej.

W swoim toaście książę Fumihito wyraził nadzieję, że udało mu się choć trochę poznać kulturę i historię Krakowa, mimo że przybył tutaj zaledwie na jeden dzień.

Podano również, czym poczęstowano parę książęcą na śniadaniu w Sukiennicach. W menu znalazły się więc m.in. polskie kołduny faszerowane jarmużem w musie dyniowym z dodatkiem pietruszkowej oliwy czy polędwiczka cielęca w sosie miodowo-piernikowym z minipierożkiem faszerowanym suską sechlońską i orzechami, podana na musie z pasternaku, a na deser sernik krakowski z paloną bezą, truflą morelowo-orzechową, kandyzowanymi malinami i czarną jagodą. Zaserwowano również różowe wytrawne wino.

PAP / krakow.onet.pl

PAP / krakow.onet.pl

Para książęca otrzymała od Prezydenta Krakowa drobne upominki: szopkę krakowską i porcelanową figurkę Lajkonika, będące symbolami miasta.

Po śniadaniu para książęca zwiedziła również Zamek Królewski na Wawelu, a następnie udała się do położonego po drugiej stronie Wisły Muzeum Manggha. Wieczorem mają wrócić do Warszawy. Plan na jutrzejszy dzień wizyty obejmuje podróż do Łowicza, a wieczorem być może zapowiadany koncert chopinowski w Łazienkach Królewskich.

PAP / krakow.onet.pl

PAP / krakow.onet.pl

PAP / krakow.onet.plZ wizyty na Wawelu pojawiły się tylko dwa zdjęcia:

belgaimage.be

belgaimage.be

Ostatnim punktem planu była wizyta w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha". Jak wspominałam, powstało w 1994 z inicjatywy reżysera Andrzeja Wajdy, a znajdujące się w nim zbiory stanowią pokaźną kolekcję Feliksa Jasieńskiego, który w 1920 przekazał je Muzeum Narodowemu w Krakowie. Po jego śmierci dziewięć lat później zbiory przestały być wystawiane m.in. z powodu braku miejsca i dopiero w 1944 zorganizowano ich wystawę w Sukiennicach. Wystawę tę zobaczył 19-letni wówczas Andrzej Wajda i tak się nią zafascynował, że nagrodę filmową Kyoto Prize, otrzymaną w 1987, przeznaczył na wybudowanie specjalnego muzeum, które pomieściłoby zbiory. Nowoczesny budynek, nawiązujący jednak do dawnej tradycyjnej sztuki japońskiej, jest wspólnym projektem architektów z Japonii i Polski, Araty Isozakiego oraz Krzysztofa Ingardena, którego para książęca poznała przy okazji dzisiejszej wizyty w Muzeum.
Na miejscu para książęca obejrzała wystawy, m.in. "Kodomo no Kimono", poświęcone kimonom dziecięcym z kolekcji Kazuko Nakano. Najstarsze z nich pochodzą z okresu Edo przypadającego na lata 1600-1868. Książę Fumihito i księżna Kiko byli zaskoczeni, że cieszą się w Polsce taką popularnością. Zostali również poczęstowani zieloną herbatą. Co ciekawe, w muzeum organizowane są pokazy tradycyjnej sztuki parzenia herbaty.
Dla księcia Akishino to pierwsza wizyta w Krakowie, ale dla jego żony nie. Jak zdradziła w rozmowie z naszą Pierwszą Damą, wiele lat temu, jeszcze przed wyjściem za mąż, była tutaj z rodzicami.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be


Wielka Brytania

28 czerwca królowa Elżbieta rozpoczęła tradycyjny coroczny tydzień obowiązków w Szkocji znany jako Holyrood Week. Odwiedziła szkołę w North Lanarkshire i uczestniczyła w traydycjnej 'ceremonii kluczy' w Pałacu Holyroodhouse.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Drugiego dnia Holyrood Week do królowej dołączył książę Karol jako książę Rothesay. Razem wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 20. rocznicę powstania Szkockiego Parlamentu.

The Royal Family Twitter

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Książę Harry, nieoczekiwanie w towarzystwie żony, obejrzał charytatywny mecz baseballa Major League Baseball (MLB) pomiędzy Boston Red Sox a New York Yankees celem wsparcia Invictus Games. Nie obyło się bez prezentów dla Archie'go.

thereamyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com


Dania

28 czerwca księżna Mary uczestniczyła w przyjęciu Duńskiej Izby Handlowej zorganizowane z okazji spotkania The European Australian Business Council.

© Kaspar Wenstrup / Aller Foto & Video

© Kaspar Wenstrup / Aller Foto & Video

© Kaspar Wenstrup / Aller Foto & Video

Księżniczka Benedikte 27 czerwca odwiedziła Jacob A. Riis Museum w Ribe.

© Niels Husted Christensen / Det danske kongehus

© Niels Husted Christensen / Det danske kongehus

© Niels Husted Christensen / Det danske kongehus

28 czerwca królowa Małgorzata podczas corocznej ceremonii wręczyła Dronningens Ur ("Queen's Clock") strażnikowi Joakimowi Brøndsel, który został wybrany najlepszym strażnikiem Garder Rasmus.

© Det danske kongehus 

© Det danske kongehus

© Det danske kongehus


Monako

Charlotte Casiraghi udzieliła wywiadu Vogue Mexico.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Jordania

Tymczasem w Jordanii sporo się ostatnio dzieje. Zacznijmy od zaległości z wyjść królowej Ranii - 19 czerwca odwiedziła QRTA.

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

23 czerwca natomiast odwiedziła księgarnię Kawon w Madabie.

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

28 czerwca złożyła życzenia urodzinowe najstarszemu synowi, księciu Husseinowi, który skończył tego dnia 25 lat.

Queen Rania Facebook


W ostatnim czasie jordańskie media rozpisywały się o spisku wymierzonym przeciwko królowi Abdullahowi. Wszystko zaczęło się od kwietniowego artykułu gazety Al-Qabas w Kuwejcie, który jako pierwszy ujawnił spisek mający na celu destabilizację Jordanii w okresie poprzedzającym publikację "umowy stulecia" Prezydenta Trumpa, która ma rozwiązać konflikt pomiędzy Izraelem i Palestyną. Al-Qabas, powołując się na "wiarygodne źródła" twierdził, że głównymi inicjatorami spisku było kilku wysoko postawionych i wpływowych postaci z Jordanii, którzy zamierzali zorganizować masowy protest przed Pałacem Królewskim w Ammanie, by zademonstrować brak zaufania publicznego do jordańskiego premiera Omara Razzaza i wprowadzić w królestwie niestabilność. Wkrótce po publikacji artykułu król Abdullah podjął stanowcze kroki i w przeciągu kolejnych dwóch tygodni, do początków maja, zwolnił kilku starszych urzędników, w tym dyrektora generalnego wywiadu, generała Adnana al-Jundiego, który zajmował jedną z najbardziej wpływowych pozycji w kraju, a także swojego doradcę ds. polityki i informacji oraz kilku innych starszych doradców. Oficjalnie zmiany uzasadniono "skargami na niedociągnięcia w systemie wywiadowczym". Jundiego zastąpił generał Ahmed Husni.

Konflikt izraelsko-palestyński budzi w Jordanii, jako jednym z sąsiadów, wiele niepokoju, zwłaszcza teraz, przy okazji szumnie zapowiadanego porozumienia Prezydenta USA, które budzi sprzeczne opinie. Dlatego też 26 czerwca król, w towarzystwie Następcy Tronu, uczestniczył w posiedzeniu Rady Polityki Narodowej, w czasie którego potwierdził stanowisko Jordanii w tym sporze.


Jakby tego było mało,  pojawiły się doniesienia, że przyrodnia siostra króla Abdullaha, księżniczka Haya, uciekła razem z dwójką dzieci, 11-letnią Jalilą i 7-letnim Zayedem, od męża, Szejka Mohammeda bin Rashida, premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, starając się o rozwód (jak wszyscy wiemy, w islamie nie jest takie proste dla kobiety). Schroniła się w Niemczech, natychmiast prosząc o azyl i rozwód, a w ucieczce miał jej ponoć pomóc niemiecki dyplomata. Według źródeł Emirate Leaks, Szejk Mohammed bin Rashid, jak i Następca Tronu ZEA, Szejk Mohammed bin Zayed, wystąpili z żądaniem o odesłanie księżniczki i dzieci z powrotem do Dubaju, ale niemieckie władze odmówiły, co doprowadziło do kryzysu dyplomatycznego. Źródła bliskie rodzinie królewskiej Dubaju potwierdziły, że księżniczka opuściła kraj i próbuje uzyskać rozwód. Krążą pogłoski, że powodem ucieczki była przemoc Szejka Mohammeda bin Rashida wobec niej i córki. Księżniczka nie była widziana publicznie od 20 maja, a od lutego nie jest już aktywna w mediach społecznościowych. Opuściła również Royal Ascot, na którym co roku pojawiała się razem z mężem.
Księżniczka Haya poślubiła Szejka Mohammeda bin Rashida 10 kwietnia 2004, stając się tym samym jego czwartą z co najmniej sześciu żon, o istnieniu których wiemy.
Trzeba dodać, że to nie pierwsza ucieczka w tej rodzinie. W ubiegłym roku jedna z czternastu córek Mohammeda bin Rashida, Szejka Latifa, próbowała uciec po trzech latach więzienia i okrutnego traktowania. Próba okazała się nieudana, ale księżniczka opublikowała później filmik z zarzutami wobec rodziny, w którym zdradziła także, że jej ojciec jest odpowiedzialny za wiele morderstw. Władze ZEA siłą zmusiły ją do powrotu do domu, gdzie została zamknięta w areszcie domowym. Ponoć lekarze musieli (muszą?) podawać jej środki uspokajające.
Ze względu na bezpieczeństwo księżniczki i jej dzieci nie będziemy więcej publikować postów w tej sprawie, przynajmniej do czasu jej wyjaśnienia/rozwiązania.

dailymail.co.uk

Mohammed bin Rashid na Royal Ascot w tym roku, 22 czerwca - dailymail.co.uk


***

Wyniki ankiety

Miejsce 1.

Królowa Maxima nr 1 - 53/90 głosów, 58,9%

Miejsce 2.

Księżna Sofia nr 3 - 44/90 głosów, 48,9%

Miejsce 3.

Księżniczka Victoria nr 6 - 21/90 głosów, 23,3%


6 komentarzy:

 1. Mam nadzieję że Haya jest bezpieczna to okropne jaki los spotyka kobiety na Bliskim Wschodzie
  Historię córki szejka opowiadała nam pilotka na wycieczce w ZEA ale nawet ona bała się wdawać w szczegóły :(
  Natomiast cieszy mnie wizyta japońskiej pary książęcej mam nadzieję że podoba im się nasz kraj :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta Haya,która tak chętnie udzielała się w mediach społecznościowych i wydawała się być taka pewną siebie,niezależną kobietą? Oby jej i jej dzieci zostało zapewnione bezpieczeństwo.
  Lunch przed obrazem Siemiradzkiego i Matejki w Galerii w Sukiennicach? - wow:) Świetnie pomyślana lokalizacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że wizyta japońskiej pary książcej w Krakowie była bardzo dobrze przemyślana i na pewno zapadła w pamięć.

  Niepokojące są te doniesienia z ZEA i Jordanii...
  Świetnie napisana informacja na ten temat, gratuluję autorce rzeczowości.

  /J.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta kreacja podkreśliła tylko, że Meghan jeszcze nie wróciła do figury sprzed ciąży i myślała, że w czerni nie będzie tego widać (wszystkim babom się wydaje, że czarny wyszczupla, a to bzdura).
  Charlotte podobna do matki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Meghan lubi ciemne kolory i chetnie je nosi. Podobno mówila, że powoli bedzie wracać do poprzedniej figury aby uniknąc efektu jojo

  OdpowiedzUsuń
 6. POwiem Wam, że ta para japońska nigdy nie budziła we mnie jakiejś sympatii, Kiko robiła zawsze na mnie wrażenie bardzo oschłej, ale teraz zmieniłam zdanie. W czasie wizyty w Krakowie zrobili wrażenie otwartych i bardzo miłych!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.