sobota, 22 czerwca 2019

Konferencja prasowa przed wizytą w Polsce i Finlandii


Wczoraj odbyła się tradycyjna konferencja prasowa przed wizytą księcia Fumihito i księżnej Kiko w Polsce i Finlandii, która rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 6 lipca, kiedy to para wróci do Tokio. Niespodziewanie poruszono na niej kwestię odłożonego ślubu córki pary książęcej, księżniczki Mako i jej narzeczonego Kei Komuro.

Kyodo News via AP


Następca Tronu zapytany o ślub córki odpowiedział, że nie wie, czy w ogóle do niego dojdzie. "Nie słyszałem o tym od mojej córki, więc nie wiem, jak się sprawy mają na tym etapie i co ona o tym myśli."

Zaręczyny księżniczki Mako i Kei Komuro ogłoszono we wrześniu 2017 po wcześniejszym przecieku do japońskiej prasy. Początkowo ślub planowano jesienią 2018, ale w lutym 2018 pojawiły się doniesienia, że rodzina Komuro jest zamieszana w spór finansowy. Ponoć matka Komuro pożyczyła sporą sumę pieniędzy na studia prawnicze syna od swojego narzeczonego. Niestety, zaręczyny później zerwano, a pani Komuro długu nie spłaciła. W takiej sytuacji ślub Mako i Kei przesunięto aż na 2020 rok.

W styczniu tego roku KLIK japońskie media donosiły, że według rodziny Komuro sprawy finansowe zostały już rozwiązane. Spodziewano się wydania oficjalnego komunikatu w tej sprawie, ostatecznie jednak do niczego takiego nie doszło.

Więcej o tym przeczytacie tutaj i tutaj.

Kyodo News via AP

Podczas wczorajszej konferencji prasowej książę Fumihito dał również do zrozumienia, że wobec zmniejszającej się liczby członków rodziny imperialnej nieuniknione jest zmniejszenie obowiązków, które wypełniają, zwłaszcza tych poza granicami Japonii. "Możemy zaangażować się w szersze działania, jeśli jest więcej osób w następnym pokoleniu, ale jeśli spojrzeć na obecną sytuację, uważam, że konieczne jest zbadanie, co należy robić." Dodał również, że "w pewnym sensie nie możemy nic zrobić."

Obecnie rodzina cesarska znajduje się w bardzo kłopotliwej sytuacji, nie tylko z powodu niezwykle skromnej liczby mężczyzn, którzy mogliby objąć Chryzantemowy Tron (pierwszy w kolejce do tronu jest książę Akishino, następnie jego 12-letni syn książę Hisahito, a później już tylko 84-letni książę Masahito, młodszy brat poprzedniego Cesarza Akihito), ale także stale zmniejszającej się liczby członków, którzy mogą pełnić oficjalne obowiązki. Obecnie rodzina liczy 13 kobiet, z czego sześć może wyjść za mąż i stracić tytuł.

Książę zakończył konferencję prasową słowami: "Z niecierpliwością czekam na pogłębienie relacji z ludźmi z krajów, które odwiedzam."

FNN

Zbliżająca się podróż do Polski i Finlandii ma związek ze 100-leciem nawiązania stosunków dyplomatycznych między krajami i będzie pierwszą wizytą w tych państwach dla pary książęcej. Oficjalnego planu podróży niestety nie podano, jednak ze strzępek informacji, które udało mi się odnaleźć prezentuje się on mniej więcej tak:

27 czerwca: wylot z Tokio do Warszawy (przez Niemcy)
28 czerwca:
 - spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.
- godz. 17.30, Teatr Narodowy w Warszawie -  para weźmie udział w jubileuszowym spektaklu teatru Nō.
29 czerwca: ?
Brak potwierdzonych/oficjalnych informacji, ale możliwa wizyta w Muzeum Narodowym w Krakowie i obecność na organizowanym tam ostatnim dniu jubileuszowej konferencji "Kolekcje - Spotkania - Inspiracje. Recepcja japońskiej sztuki i rzemiosła artystycznego w środkowej i wschodniej Europie przed nawiązaniem dyplomatycznych kontaktów pomiędzy Polską i Japonią w 1919 roku".
30 czerwca: wizyta w Łowiczu. Para spotka się tutaj z burmistrzem i odwiedzi Muzeum.
1 lipca: przyjęcie, przemówienie księcia
2 lipca: wylot z Warszawy do Helsinek
3 lipca: spotkanie z Prezydentem Finlandii i przyjęcie z kolejnym przemówieniem księcia
4 lipca: ?
5 lipca: wylot do Japonii?
6 lipca: przylot do Tokio

independent.ie

Mówi się także, że w trakcie wizyty w Finlandii wezmą udział w koncercie. W obu państwach mają się także spotkać z uczniami/studentami uczącymi się języka japońskiego.

14 komentarzy:

 1. Wizyta w moim ukochanym Łowiczu! Szkoda że raczej tego dnia nie będę miała szansy tam jechać 😭:( /Lena

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy wiadomo czy odwiedzą Kraków? Gdzieś czytałam o tym, ale nie wiem czy to jest prawdziwa i aktualna informacja. Z chęcią zobaczyłabym ich na żywo. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też o tym słyszałam tuż po tym jak ogłosili tę wizyty były takie pogłoski, ale teraz niestety nic na ten temat nie wiadomo. Patrząc na plan wizyty jak najbardziej mieliby taką możliwość, 29 czerwca i 1 lipca mają lukę w planie (1 lipca jest zapowiedziane wprawdzie przyjęcie, ale nie wiadomo, gdzie dokładnie się odbędzie ani o jakiej porze)

   Usuń
  2. Edit: Nie wiem, czy widziałaś zaktualizowaną nieco wersję posta, jeśli nie, to obstawiałabym 29 czerwca na ich wizytę w Krakowie, na stronie Ambasady Japonii w Polsce znalazłam kalendarium z wydarzeniem, które tego dnia ma miejsce i nie wykluczam, że to właśnie na nim się pojawią :) Biorąc pod uwagę wcześniejsze pogłoski o wizycie w Krakowie, lukę tego dnia i fakt, że to właściwie jedyne wydarzenie, jakie mogłoby ich sprowadzić do Krakowa, jest to jak najbardziej możliwe. Odsyłam do strony Ambasady: https://www.pl.emb-japan.go.jp/100/events.html

   Usuń
 3. Słowa księcia o tym, że nie wie czy ślub się w ogóle odbędzie, trochę mnie zaszokowały i zmartwiły.

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę,że książę bardzo interesuje się najstarszą córką,skoro o tak ważnej sprawie jak ślub z nią nie rozmawia...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W moim odczuciu to raczej był dyplomatyczny wybieg, żeby nie składać żadnych deklaracji.

   Usuń
 5. Raczej mało dyplomatyczny,bo wywołał tylko dodatkowe spekulacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja mam takie pytanie nie dotyczące tego posta ale gdzie jest napisanie ile lat stosunków dyplomatycznych ma Polska z innym krajem albo kiedy nawiązali stosunki dyplomatyczne. Jakoś szukałam i nie mogłam znaleźć wiecie gdzie tego szukac bo ja szukałam właśnie na przyszłych rayalsow w Polsce ale nic nie znalazlam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie nie ma strony z takim kalendarium, rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych jest oczywiście obchodzona w obydwu państwach, ale niekoniecznie musi się wiązać z królewską wizytą. Znalazłam jedynie archiwalną stronę MSZ
   https://msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/europa/stosunki_z_panstwami_europy/;jsessionid=986C6A79FFB6EDD143C31C0808C53855.cmsap5p
   z wypisanymi stosunkami dyplomatycznymi z innymi krajami (tutaj akurat Europa, ale na pasku po lewej stronie jest także zakładka "Inne kontynenty") oraz datami nawiązania tychże stosunków

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 7. Mam wrażenie że wszyscy chcieliby żeby monarchia japońska się zmieniła. Kto wie dlaczego nie ma ślubu Mako i Kei? Może rodzice mają nadzieję że zmieni się prawo i córka nie będzie musiała odchodzić z rodziny. Dla rodziców to jest bolesne że córka zostanie wyrzucona poza nawias rodziny. Tak mi się wydaje. Mam nadzieję że Aiko zostanie cesarzową że się zmieni prawo . Tak by było najzdrowiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdziwym powodem według mnie jest cień skandalu jaki zaciążył na rodzinie narzeczonego. W Japonii takie sprawy są niezmiernie istotne. Dlatego myślę, że do tego ślubu nigdy nie dojdzie a zwykła japońska uprzejmość nie pozwala powiedzieć tego wprost aby dodatkowo nie stygmatyzować hańbą jednoznacznej odmowy rodziny Kei Komuro.
   W Japonii nigdy nie byłoby możliwe żeby do rodziny cesarskiej weszła osoba pokroju Megan Markle a wraz z nią skandale hojnie serwowane przez ojca i siostrę nowej księżnej.


   pozdrawiam
   Małgosia

   Usuń
 8. Coś czuję, że do tego ślubu nie dojdzie :/ gdyby pozwolono na dziedziczenie tronu w linii żeńskiej i nie wyrzucano poza nawias zamężnych kobiet, sytuacja byłaby o wiele lepsza. Ale to Japonia, zmiany wymagają czasu.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.