środa, 19 czerwca 2019

Princess Mako's Tiara

Zgodnie z tradycją panującą na dworze Japonii, każda księżniczka kończąca 20. rok życia i zaczynająca pełnić oficjalne obowiązki, dostaje na własność komplet biżuterii, na który składają się zazwyczaj tiara, naszyjnik, kolczyki, bransoletki oraz broszka. Taki też komplet otrzymała najstarsza bratanica obecnego Cesarza Japonii Naruhito i wnuczka poprzedniego, Akihito, księżniczka Mako w dniu swoich 20. urodzin w październiku 2011.Klejnoty są autorstwa znanego japońskiego jubilera Wako, a Mako po raz pierwszy zaprezentowała nową tiarę, naszyjnik oraz kolczyki jeszcze w tym samym miesiącu podczas oficjalnej audiencji u Pary Cesarskiej. Podobnie jak wszystkie tiary w skarbcu japońskiej rodziny imperialnej - jak nakazuje tradycja, tiary mogą być wykonane tylko z białych kamieni - diadem należący do Mako został wykonany w całości z diamentów. Składa się z łuków tworzących ozdobne festony (elementu dekoracyjnego przedstawiający w tym przypadku wieniec z kwiatów, które zwisają z dwóch punktów zaczepienia), w które wpleciono motywy kwiatowe z największym znajdującym się pośrodku. Motywy obecne w tiarze niektórym przypominają te obecne w tiarze ślubnej matki Mako, księżnej Akishino Kiko, jednak z profilu obie tiary są zupełnie różne. Jeszcze inni porównują diadem księżniczki Mako do Queen Mary's Lover's Knot Tiara.Od kiedy Mako stała się pełnoprawną członkinią rodziny imperialnej często widujemy ją w tej tiarze podczas różnych państwowych okazji, jak coroczne przyjęcia noworoczne w Pałacu Imperialnym czy bankiety z okazji wizyt państwowych. Jednak kiedy księżniczka wyjdzie za mąż, zgodnie z kolejną tradycją, wszystkie klejnoty powrócą do skarbca.

8 komentarzy:

 1. Śliczna jest ta tiara. Dobrze zrozumiałam, że to nowa tiara czy Mako dostała ją po jakiejś poprzedniczce?

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie ta tiara, a także inne z japońskiej rodziny cesarskiej wyglądają tandetnie. Zapewne są warte majątek, jednak niestety tego po nich nie widać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu te tiary są tworzone współcześnie, przez współczesnych złotników.Tiary europejskie mają za sobą często kilkaset lat historii, był tworzone zgodnie z panującą kiedyś modą. Dlatego na tle współczesnej biżuterii robią one wrażenie czegoś bajkowego, tajemniczego i innego. Na tym polega urok każdej starej biżuterii, nawet jeżeli jest to tylko pierścionek po prababci.

   Ciekawa jestem jakie są dalsze losy biżuterii zdanej przez księżniczki opuszczające rodzinę cesarską? Czy one sobie faktycznie tak po prostu leżą czy też dostaje je jakaś inna księżniczka na przykład w następnym pokoleniu?

   pozdrawiam
   Małgosia

   Usuń
  2. Sama chciałabym to wiedzieć... Nie kojarzę, by któraś księżniczka dostała kiedykolwiek 'starą' tiarę, raczej tworzy się specjalnie dla nich nowy komplet biżuterii. Aczkolwiek możliwe, że sporadycznie noszą jakieś 'stare' elementy biżuterii, np. broszki czy kolczyki, bo co do tiar to nigdy się nie zetknęłam. Wygląda na to, że raczej leżą zapomniane

   Usuń
  3. I chyba nie mają zwyczaju pożyczania sobie tiar? Właściwie dla mmnie wszystkie japońskie tiary (choć są ładne) wyglądają tak samo - w sensie w europejskich mają zazwyczaj jakiś charakterystyczny kamień czy fason, a japońskie wyglądają trochę jak produkcja taśmowa. Dlatego przy różnych okazjach ciężko mi zweryfikować czy dana kobieta ma zawsze tę samą tiarę.

   Usuń
 3. Ładna,skromna, ale nie robi tego wrażenia, co rodowe, wiekowe klejnoty europejskich monarchii. Jednak pasuje do Mako.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam czytać o tiarach ❤ podoba mi się ten zwyczaj ofiarowywania biżuterii na 20 urodziny ale nie szkoda że po ślubie księżniczki ją tracą 😕

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.