niedziela, 30 czerwca 2019

Aktualizacja: Wizyta w Polsce - dzień 3, Łowicz i Warszawa + więcej


Francja

19 czerwca księżna Philomena skończyła 42 lata, z tej okazji opublikowano nowe zdjęcie.


Książę Jean udzielił także nowego wywiadu Point de Vue. Pojawiło się nowe rodzinne zdjęcie.

© Point de Vue
© Point de Vue


Norwegia

Księżniczka Ingrid Alexandra, razem z tatą, księciem Haakonem, wczoraj odbyła pieszą pielgrzymkę do katedry Nidaros w Trondheim. Księżna Mette-Marit czekała na nich w katedrze.Królowa Sonja pojawiła się na koncercie w ramach corocznego Landskappleik, festiwalu muzyki ludowej, w Vågå.

Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff

Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff

Sven Gj. Gjeruldsen, Det kongelige hoff

Księżniczka Astrid z kolei wręczyła nagrody zwycięzcom regat Grundig Hankø Race Week 2019.

Christian Ruscettta


Dania

Królowa Małgorzata 29 czerwca wzięła udział w ceremonii upamiętniającej 75. rocznicę egzekucji ośmiu członków duńskiego ruchu oporu Hvidstengruppen w czasie nazistowskiej okupacji podczas II wojny światowej.I dag er det 75-årsdagen for henrettelsen af otte medlemmer af Hvidstengruppen, som var en del af den danske modstandsbevægelse under 2. Verdenskrig. I den anledning besøgte Hendes Majestæt Dronningen for kort tid siden gruppens omdrejningspunkt - Hvidsten Kro. Desuden deltog Dronningen også i en krænselæggelse ved mindesmærket Mindelunden i Hvidsten og deltog efterfølgende i en mindegudstjeneste i Gassum Kirke ved biskop og kongelige konfessionarius Henrik Wigh-Poulsen. Om aftenen klokken 18.15 den 11. marts 1943 sad en gruppe modstandsfolk fra Hvidsten og lyttede på aftenens radioudsendelse fra BBC i London. De lyttede specielt efter ordene "Husk at lytte" eller "Lyt igen". Netop de ord var en hemmelig kode, der betød, at Hvidstengruppen om natten skulle stå klar på et aftalt sted, som englænderne kaldte ’Mustard Point’ og vente på de britiske Halifax-bombefly, der kastede våben og ammunition til den danske modstandsbevægelse i Jylland under 2. Verdenskrig. Det lykkedes for Gestapo at få oplysninger om gruppens gøren og laden, og kroen i Hvidsten, der var deres samlingspunkt, blev tidligt om morgenen den 11. marts 1944 omringet af tyske soldater, der anholdt gruppen. Den 29. juni 1944 blev kroejer Marius Pedersen Fiil, sønnen Niels Fiil, svigersønnen Peder Bergenhammer Sørensen, mekaniker Johan Kjær Hansen, radioforhandler Niels Nielsen Kjær, karetmager Søren Peter Kristensen, møller Henning Andersen og dyrlæge Albert Carlo Iversen henrettet i Ryvangen af den tyske besættelsesmagt. Gruppens resterende seks medlemmer fik enten længere fængselsstraffe eller blev sendt i KZ-lejr.
Post udostępniony przez DET DANSKE KONGEHUS (@detdanskekongehus)


Grecja

Wygląda na to, że coroczne imprezy na początku lata będące tradycją dla Marie-Chantal i Pavlosa, zyskały sobie już specjalną nazwę - Marie Chantal Dinner. W tym roku zorganizowali ją dobrzy przyjaciele Marie-Chantal, projektanci z domu Valentino w Chateau Wediville. Obecna była księżniczka Maria-Olympia czy Chantal Hochuli.Post udostępniony przez Eugenia Garavani (@eugeniagaravani)Monako

Wygląda na to, że wczoraj, poza ślubem księcia Joachima z Prus i Angeliny zu Solms-Laubach odbył się także kościelny ślub Charlotte Casiraghi i Dimitri'ego Rassama. Miał miejsce w Prowansji, ale szczegóły, trzymane w tajemnicy do ostatniej chwili, nie są znane.

Felix Dol Maillot / Monaco Matin

Felix Dol Maillot / Monaco Matin


Japonia

Dzisiaj przed południem, trzeciego dnia wizyty w Polsce, książę Fumihito i księżna Kiko odwiedzili Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana. Parę po muzeum mieszczącym się w zrekonstruowanej kamienicy, w której w 1867 późniejsza noblistka przyszła na świat, oprowadził dyrektor, Sławomir Paszkiet. Zobaczyli tutaj krótki film dokumentalny o życiu fizyczki i chemiczki oraz przygotowane wystawy, w tym jedną, na której zaprezentowano książki o niej w języki japońskim. Książę Akishino w rozmowie z dyrektorem muzeum przyznał, że od dzieciństwa zna historię Polki.
Maria Skłodowska-Curie jest w Japonii powszechnie znana, są stawiane pomniki na jej cześć, pojawia się też w komiksach dla dzieci i dorosłych, a od 60 lat w kurorcie Misasa w prefekturze Tottori na wyspie Honsiu, organizuje się Festiwal Marie Skłodowskiej-Curie. Miejsce wybrane nieprzypadkowo, ośrodek spa szczyci się źródłami bogatymi w jeden z odkrytych przez nią pierwiastków - rad.

PAP/Radek Pietruszka

sankei.com

Jiji

W południe Następca Tronu z żoną był już w Łowiczu, gdzie zostali oficjalnie powitani przez burmistrza Krzysztofa Kalińskiego oraz Księżankę i Księżaka Roku 2019, czyli reprezentacyjną parę łowicką, Kingę Sęk i Rafała Ziarnika. Następnie udali się do Ratusza na briefing prasowy i do restauracji Polonia na obiad. W menu znalazły się m.in. chłodnik z jajkiem i oczywiście tradycyjne polskie pierogi - ruskie, z mięsem, szpinakiem czy łososiem. Nie zapominajmy, że Japonia to kraj wyspiarski słynący z ryb i owoców morza. Później odwiedzili także lokalne Muzeum w Łowiczu, gdzie obejrzała występy dziecięco-młodzieżowego zespołu "Koderki", który odśpiewał i zatańczył w tradycyjnych łowickich strojach pieśni ludowe "Mam chusteczkę haftowaną" i "Gdzie idziesz, Wojtuś". Zobaczyli również wystawę folkloru łowickiego i pokaz techniki wykonania słynnych łowickich wycinanek, a nawet sami jedną wycięli. Prowadząca warsztaty powiedziała w rozmowie z prasą, że świetnie sobie z tym poradzili, szczególnie była pod wrażeniem księcia Akishino, który wycinał lewą ręką. Sądząc po zdjęciach, świetnie się przy tym bawili. Para od burmistrza miasta w prezencie otrzymała symbol Łowicza - oprawioną w ramkę wycinankę łowicką.
Wizyta w Łowiczu odbyła się prawdopodobnie z inicjatywy książęcej pary, bo, jak przyznał książę, był pod wrażeniem historii i tradycji tego miasta: "Słyszałem, że to miejsce jest bogate w historię i tradycję. Mój pobyt tu jest krótki, ale chciałbym poznać kulturę i obyczaje Łowicza".

lowiczanin.info

lowiczanin.info

belgaimage.be

PAP/Roman Zawistowski

FNN

FNN

belgaimage.be

belgaimage.be

Po powrocie do stolicy na księcia i księżną Akishino czekał jeszcze ostatni punkt planu na ten dzień - wizyta w Łazienkach Królewskich, gdzie zwiedzili park i Pałac na Wodzie, gdzie wpisali się do pamiątkowej księgi, zobaczyli pomnik Fryderyka Chopina oraz wzięli udział w zapowiadanym koncercie chopinowskim w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii. Jutro natomiast przed nimi ostatni cały dzień w Polsce, który spędzą w Warszawie. Po południu mają zostać oficjalnie pożegnani, a książę ma wygłosić przemówienie. Natomiast we wtorek z warszawskiego lotniska wylecą na drugą część podróży do Finlandii.

belgaimage.be

belgaimage.be

Jiji

Kyodo

belgaimage.be

Paweł Czarnecki / Łazienki Królewskie / lazienki-krolewskie.pl

Paweł Czarnecki / Łazienki Królewskie / lazienki-krolewskie.pl

belgaimage.be

Paweł Czarnecki / Łazienki Królewskie / lazienki-krolewskie.pl


***

Nie zapomnijcie zajrzeć do wcześniejszego postu z dzisiaj KLIK i zaktualizowanej notki z wizyty księcia Fumihito i księżnej Kiko w Krakowie KLIK.

3 komentarze:

 1. Rzeczywiście rzadko zdarza się,żeby wizyty królewskich w Polsce wykraczały poza Warszawę, Kraków,Gdańsk. Wizyta w Łowiczu jest wyjątkowa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację :)

  P. S. Ukazał się już nowy numer ,,Dworskiego życia". Proszę o zmianę okładki

  OdpowiedzUsuń
 3. Księżna Kiko miała piękną kwiecistą sukienkę, naprawdę ładnie wyglądała, rzadki widok - u nich w Japonii ciągle kostiumy ubierają a tu piękna niespodzianka :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.