czwartek, 25 kwietnia 2019

Królewska Wielkanoc, nie żyje Wielki Książę Jean + więcej


Wielkanocna przerwa dobiegła końca, pora więc nadrobić zaległości. W tym zestawieniu pominęłam informacje, które bez trudu w trakcie Świąt mogliście na bieżąco znaleźć na innych blogach, uznając, że nie ma sensu zamęczać Was po raz setny urodzinowymi zdjęciami Louisa czy Isabelli. Od przyszłego postu z aktualnościami wszystko wróci do normy.

Serbia

Mamy wreszcie czas i okazję, by nadrobić zaległości z Serbii. Zaczynając od najnowszych i nadłużej wyczekiwanych, mamy wreszcie pierwsze zdjęcie Nataliji, córeczki Ljubici i Mihailo, która przyszła na świat 26 grudnia ubiegłego roku (klik). Mimo że para chętnie rozmawia o swoim prywatnym życiu, udziela wywiadów i pozuje do magazynów (pierwszego wywiadu po narodzinach Nataliji udzielili już miesiąc później, tłumaczyłam go tutaj), to jednak od pierwszych chwil chronią prywatności swojego dziecka i do tej pory nie zgodzili się na rodzinną sesję zdjęciową, którą zapewne im proponowano. Księżna sama podzieliła się z nami pierwszym zdjęciem  swojej pociechy, niestety nie widać na nim twarzy dziewczynki, ale pomimo tego możemy to już uznać za mały sukces.

Chociaż Ljubica i Mihailo nie chcą publikować zdjęć swojej córeczki, często dzielą się swoimi zdjęciami. Poniżej kilka najnowszych zdjęć pochodzących akurat z Instagrama Ljubici. Na ostatnim, niezbyt wyraźnym, widać Mihailo i Nataliję, jak napisała księżna ich córeczka ma już za sobą pierwszą podróż samolotem. Nie wiadomo, dokąd się wtedy udawali.
Од кад сам постала мајка, планирање времена и продуктивност су ми важнији него икада. Да није тако и да ми није Михаила који равноправно учествује у обавезама око бебе и куће, не би било шансе да се брзо вратим у колосек и почнем да радим, а да притом Наталији посветим довољно свог времена у току дана. А да би цео тај баланс функционисао, потребне су ситнице које ми улепшају дан и подсете ме да мало бринем и о себи. Када изгледам лепо, и осећам се лепо, па се онда и све обавезе лакше савладају. Фризура, шминка, одећа веселих боја - ништа од тога не дефинише ко смо, нити нас чини више или мање вредним, али су сјајни алати да нам улепшају дан. Since I became a mother, productivity and planning have become more important than ever. Otherwise, and without Michael taking over his share of house chores and baby obligations, I wouldn't have been able to get back on track and start working so soon after giving birth, all the while spending enough quality time with Natalija. In order for this scale to remain balanced, I resort to little things to remind me to take care of myself. When I look pretty I also feel pretty, so obligations become much easier to tackle. Hair style, makeup, colourful outfits - all these things don't define who we are, nor do they make us more valuable, but they are indispensable tools to make our days a bit more joyful. • • • #motherhood #majcinstvo #beingamum #majka #feelingpretty #workingmum #ulepsavanje #karadjordjevic
Post udostępniony przez Ljubica Karađorđević (@ljubicakaradjordjevic)
Post udostępniony przez Ljubica Karađorđević (@ljubicakaradjordjevic)Jak co roku, książę Alexander opublikował wielkanocną wiadomość wraz z życzeniami skierowaną do chrześcijan obchodzących Wielkanoc zgodnie z kalendarzem gregoriańskim, którą znajdziecie tutaj. Napisał w niej m.in.: "[Wielkanoc - przyp. Blue Blood] to wyjątkowy i błogosławiony czas w roku! Tej Wielkanocy także rodziny i przyjaciele zgromadzą się, aby świętować ją wspólnie. Po okresie postu, aby świętować radośnie Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, aby myśleć o jego życiu i naukach o dobroci, tolerancji, współczuciu i przebaczeniu!"

25 kwietnia księżna Katherine odwiedziła Szpital Dziecięcy Chorób Płuc "Dr Dragisa Misovic" oraz Clinical-Hospital Center Zvezdara i spotkała się z małymi pacjentami, którzy zbliżającą się Wielkanoc spędzą w szpitalu. Nie przyszła z pustymi rękami, przyniosła ze sobą świąteczne prezenty ufundowane przez Organizację Humanitarną Lifeline Chicago, której jest patronką.

royalfamily.org

24 kwietnia książę Alexander i księżna Katherine wydali coroczne wielkanocne przyjęcie w Białym Pałacu dla ponad 1000 dzieci  w trudnej sytuacji społecznej - niepełnosprawnych, pozbawionych opieki rodzicielskiej i dzieci romskich. W czasie przyjęcia dzieci szukały wielkanocnych jajek ukrytych w parku przed Pałacem, a później otrzymali wielkanocne prezenty - zabawki, książeczki czy słodycze - także ufundowane przez organizację Lifeline.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

12 kwietnia para książęca otworzyła tradycyjny Wielkanocny Bazar z rękodziełami wykonanymi przez kobiety-uchodźców i dzieci o specjalnych potrzebach w Centrum Mercator w Belgradzie. Cały zysk ze sprzedaży wyrobów rękodzielniczych zostanie przeznaczony na wsparcie wrażliwych grup. Bazar był otwarty przez dwa dni, do 14 kwietnia do godz. 22:00.
Wielkanocne i bożonarodzeniowe targi organizowane są od wielu lat przez Fundację Księżnej Katherine w celu pomocy uchodźcom, osobom przesiedlonym i wrażliwym społecznie, którzy dzięki tym targom mogą spędzić dwa największe chrześcijańskie święta bez problemów finansowych. W tym roku w wielkanocnym bazarze uczestniczyło ponad 40 kobiet i dzieci z całej Serbii, wystawiając swoje wyroby.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

10 kwietnia księżna Katherine odwiedziła General Hospital w mieście Čačak oraz szkołę podstawową "Ivo Lola Ribar" w Kraljevie. W szpitalu w Čačak przekazała darowiznę swojej fundacji Crown Princess Katherine's Foundation i organizacji humanitarnej Project C.U.R.E. z Colorado w postaci sprzętu medycznego. Z kolei w szkole podstawowej otworzyła wyremontowane łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ten projekt był wspierany przez serbską rodzinę mieszkającą w Stanach Zjednoczonych oraz organizację Lifeline Chicago Humanitarian Organization pod patronatem księżnej. Warto dodać, że wizyta w tej szkole nie była pierwszą dla księżnej, wcześniej księżna otworzyła tutaj nową salę sensoryczną i uczestniczyła w przekazaniu interaktywnej tablicy.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

29 marca księżna Katherine uczestniczyła w przekazaniu dwóch pralek personelowi medycznemu ze Specjalistycznego Szpitala Porażenia Mózgowego i Neurologii Rozwojowej ufundowane przez firmę LG Electronics. W czasie wizyty w szpitalu księżna odwiedziła najmłodszych pacjentów i podarowała im w prezencie zabawki i książki. W spotkaniu księżnej towarzyszył mąż, książę Alenxader.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org

 I wreszcie 15 marca księżna Katherine przekazała Instytutowi Onkologii i Radiologii w Belgradzie nowy ultrasonograf, ufundowany przez organizację humanitarną Lifeline - oddziały w Kanadzie i Nowym Jorku - której patronką jest księżna Katherine. Organizacja humanitarna Lifeline ze swoimi oddziałami z Toronto, Chicago, Nowego Jorku, Londynu czy Aten oraz Fundacja Księżnej Katherine od lat pomagają serbskim szpitalom i opiece zdrowotnej w tym kraju. Tylko w ubiegłym roku na terenie całej Serbii dostarczono pomoc i sprzęt medyczny w wysokości ponad 2 milionów euro, a oprócz tego wdrożono wiele programów edukacyjnych i zorganizowano wizyty ekspertów.

royalfamily.org

royalfamily.org

royalfamily.org


Albania

Elia i Leka opublikowali swoje nowe zdjęcie wraz z życzeniami wielkanocnymi.

HRH Crown Princess Elia
Bhutan

22 kwietnia król Jigme Khesar przyjął na audiencji generała indyjskiej armii, który przybył do Bhutanu z oficjalną wizytą.

HM King Jigme Khesar Facebook

W związku z ostatnimi, bestialskimi atakami na Sri Lance skierowanymi przeciwko społeczności chrześcijańskiej, król Jigme Khesar wystosował do Prezydenta kondolencje, a także razem z królową Jetsun Pemą, Premierem i członkami rządu pomodlił się w intencji ofiar w świątyni Kuenrey na terenie buddyjskiego klasztoru Tashichho dzong na północnych obrzeżach Thimphu.

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook


Francja

Dziś przypadają 45. urodziny księcia Anjou Louisa, tytularnego pretendenta do tronu Francji z linii Burbonów. Z tej okazji książę opublikował nowe zdjęcie swojej rodziny.

Louis de Bourbon, Duc d'Anjou TwitterRumunia

Trzeciego dnia we Francji, 17 kwietnia, księżniczka Margareta i książę Radu byli gośćmi Francuskiego Czerwonego Krzyża. Wizyta ta znów odbyła się śladami królowej Rumunii Marie, która spotkała się z przedstawicielami organizacji w czasie swojej wizyty we Francji 8 marca 1919.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Ostatni dzień wizyty, 18 kwietnia, książę Radu rozpoczął wcześniej od małżonki, odwiedzając samodzielnie francuski Narodowy Komitet Paraolimpijski. Po południu, już razem z księżniczką Margaretą, udał się do Akademii Francuskiej, ostatniego punktu ich podróży. Akademia Francuska, założona w 1635 w Paryżu, to najstarsze towarzystwo naukowe w Europie i jednocześnie najstarsza z pięciu akademii zgrupowanych w Instytut Francuski. Tutaj księżniczce wręczono Medal Akademii Francuskiej. Na zakończenie wizyty na cześć gości wydano przyjęcie.
Królowa Marie odwiedziła Akademię w marcu 1919.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Tymczasem Nicolas i Alina byli obecni na koncercie greckiego woklisty Mario Frangoulisa i śpiewaczki operowej Celli Costea w akompaniamencie Orkiestry Symfonicznej Bucharest Symphony Orchestra.19 kwietnia księżniczka Maria uczestniczyła w otwarciu wystawy "Renault and Art, a Living History. 1967-2019 " zorganizowanej przez Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej. Na wystawie zaprezentowano dzieła 18 artystów różnych generacji i pochodzących z różnych krajów (jak Francja, Wielka Brytania, Islandia, Chile, Izrael), wykonane w latach 60. ubiegłego wieku, które wprowadziły "realne zmiany w krajobrazie sztuki i społeczeństwa".

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro


Rosja

21 kwietnia wielki książę Jerzy Michajłowicz, tytularny carewicz, był obecny na przyjęciu w rosyjskiej restauracji Bolshoi w Moskwie.

Embed from Getty Images

Grecja

Książę Nikolaos wrócił niedawno z pierwszej w tym roku misji razem z Axion Hellas, w czasie której udali się na wyspy Astipalea, Tilos, Chalki i Kastelorizo (Mejisti) na Morzu Egejskim, należących do archipelagu Dodekanez.
Celem Axion Hellas jest dostarczanie pomocy Grekom mieszkającym w odległych i niedostępnych częściach kraju, na przykład na odległych małych wyspach. Mieszkańcom potrzebna jest każdy rodzaj pomocy, od opieki medycznej, przez edukację aż po ulepszanie infrastruktury kulturalnej czy sportowej. Wolontariusze przybywający w takie rejony organizują szkolenia mające zapoznać mieszkańców z najnowszymi technologiami i metodami komunikacji, nie tylko po to, by poprawić jakość ich życia, ale też, by promować lokalną tradycję i kulturę. Mają też za zadanie podnosić ich świadomość w kwestiach medycznych, edukacyjnych, ochrony środowiska, rolnictwa czy handlu.
Last week we returned from a 10 day mission with Axion Hellas (our 8th to date). While the weather conditions and logistics were very challenging, it was one of, if not the most successful mission yet! This mission consisted of more than 150 selfless and dedicated volunteers. We visited the islands of #astypalaia #tilos #chalki and #kastellorizo The local communities were offered free preliminary medical examinations by 50 doctors with 23 different specialties, including 10 nurses and 3 dentists. 2,500 examinations were carried out on 665 individuals. The educational and cultural program secured the participation of various foundations and organisations, including: - Marianna V Vardinoyannis Foundation - Robert F Kennedy Human Rights - Helmepa - WWF Greece - Prolepsis - Mazi gia to paidi (Together for Children) - Spiti tou Mana - Cyber crime unit of the Hellenic Police Force - Deloitte - IST College - Orama Elpida - Olympic Truce - MOPTIL - Association of Hellenic Frogmen - Gastronomy and Healthy Nutrition by chef Giannis Apostolakis These programs were offered to both adults and approximately 300 children. There were 2 theatre groups included in the mission: - Topi, for young children - Playback Nuevo, for older children and adults. On the island of Kastellorizo the world renowned singer Alkistis Protopsalti performed for the locals a live concert free of charge, made possible by private sponsorship. In addition, the infrastructure team of Axion Hellas facilitated the construction of 10 projects on all the islands by securing generous private donations. These include: - One 5 aside football pitch - Two multi-purpose sports grounds - 3 new playgrounds - 1 school refurbishment - 2 military barracks refurbished - 1 open air fitness facility for the military Before leaving the islands we donated to the schools various gifts, including: - books - technology equipment - art equipment - toys - geographical maps - parade flags - cleaning equipment Every child also received a multipurpose insulated bottle, to reduce the burden of plastic on the planet. @axionhellas #axionhellas #wesupportsociety #reasonsilovegreece #thisisthegreecethatilove
Post udostępniony przez Prince Nikolaos (@skylightchaser)


Książę Nikolaos opublikował również serię zdjęć z okazji Dnia Ziemi.


Książę Pavlos z rodziną Wielkanoc spędzili na Bahamach.

Post udostępniony przez Pavlos Crown Prince (@pavlosgreece)
Post udostępniony przez Marie-Chantal of Greece (@mariechantal22)Dzisiaj, w kościele prawosławnym w Wielki Czwartek, książę Nikolaos spotkał się z Arcybiskupem Konstantynopola, Nowego Rzymu i Patriarchą Ekumenicznym Bartłomiejem I, któremu przekazał zdjęcie swojego autorstwa przedstawiające kościół na wyspie Antiparos.Belgia

Tak jak w poprzednich latach, Mathilde i Philippe z dziećmi Wielkanoc spędzili na pielgrzymce w Hiszpanii. Zostali zauważeni na Drodze św. Jakuba, szlaku do katedry Santiago de Compostela w Hiszpanii, tym razem idąc przez miasta Burgos i Palencia.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Dziś królowa Mathilde wróciła do swoich obowiązków i wręczyła nagrodę Prix Baillet Latour de la Santé 2019.

Belgian Royal Palace Twitter

Belgian Royal Palace Twitter

Z kolei król Philippe do swoich obowiązków wrócił 23 kwietnia. Wczoraj natomiast przyjął na audiencji generała Curtisa Michaela Scaparrotti, a dzisiaj odwiedził firmę Niko.

Belgian Royal Palace Twitter

Belgian Royal Palace Twitter


Szwecja

Carl Philip i Sofia opublikowali swoje wielkanocne zdjęcie.
Post udostępniony przez Prinsparet (@prinsparet)

Księżniczka Madeleine także podzieliła się z Nami nowymi zdjęciami - swoich dzieci. Poniżej akurat nowe zdjęcie Leonore i Adrienne.I na sam koniec zdjęcia Estelle i Oscara, których być może jeszcze nie widzieliście, opublikowane wraz z życzeniami wielkanocnymi. Fotografie wykonane przez księżniczkę Victorię.


Już po świętach,24 kwietnia Następczyni Tronu uczestniczyła w Brain Day 2019 Forum.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Luksemburg

Pojawiło się nowe zdjęcie Stephanie i Guillaume'a... jak to mówią, lepiej późno niż wcale, bo zdjęcie "wypłynęło" już po czasie, mianowicie para wspiera na nim inicjatywę Wielkiej Księżnej Marii Teresy i zorganizowaną przez nią konferencję "Stand Speak Rise Up", która odbyła się w dniach 26-27 marca.
Do kompletu mamy jeszcze fotografię księżnej Sybilli (szwagierki Wielkiego Księcia Henri'ego, żony księcia Guillaume'a) wykonane przy tej samej okazji.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

23 kwietnia rano Dwór Wielkoksiążęcy poinformował o odejściu Wielkiego Księcia Jeana, który zmarł w wieku 98 lat w otoczeniu rodziny. Wielki Książę od 13 kwietnia przebywał w szpitalu z powodu infekcji płuc i mimo początkowej poprawy jego stanu w Wielkanoc 21 kwietnia poinformowano o nagłym pogorszeniu stanu zdrowia. Więcej przeczytacie na blogu Justyny, która właśnie do Was wróciła link.


Japonia

19 kwietnia Agencja Dworu Imperialnego opublikowała filmik oraz zdjęcia z wiosennej przerwy od obowiązków księcia Naruhito, księżnej Masako i księżniczki Aiko, którą spędzili w dniach 25-29 marca w prefekturze Nagano na nartach.19 kwietnia po południu Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko wrócili do Tokio po ostatniej w swoim życiu wizycie poza granicami stolicy.

mainichi.jp

sankei.com

sankei.com

20 kwietnia księżna Takamado Hisako uczestniczyła w ponownym otwarciu piłkarskiego centrum treningowego J-Village w prefekturze Fukushima.

mainichi.jp

31 marca księżniczka Akiko zobaczyła wystawę "Japanese and Western Court Fashion" w Kyoritsu Women’s University Museum  w Tokio.

kyoritsu-wu.ac.jp

kyoritsu-wu.ac.jp

kyoritsu-wu.ac.jp

23 kwietnia Para Cesarska odwiedziła grobowiec ojca Akihito, Cesarza Showa, przed abdykacją zaplanowaną na 30 kwietnia. Jest to ostatnia wizyta Cesarza przed abdykacyjnymi rytuałami.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Przygotowania do abdykacji idą pełną parą, a tymczasem na 1 maja, w dniu wstąpienia na tron Naruhito, zaplanowano również objęcie urzędu przez nowego Wielkiego Szambelana Dworu Imperialnego, głównego urzędnika cesarskiego Dworu i doradcą Cesarza Japonii, który zarządza codziennym życiem Pary Cesarskiej (m.in. zajmuje się codziennym kalendarzem). Do tej pory urząd ten sprawował 66-letni Chikao Kawai, wcześniej były minister spraw zagranicznych. Jak poinformowano, nowym Wielkim Szambelanem zostanie nieco starszy, 71-letni Nobutake Odano, do tej pory zaufany doradca księcia Naruhito, a wcześniej japoński Ambasador w Unii Europejskiej. Jednocześnie Cesarz Akihito zadecydował, że nie chce kończyć współpracy z Kawai i po ustąpieniu ze stanowiska Wielkiego Szambelana obejmie nowy urząd w biurze emerytowanego Cesarza, aby wspierać go nadal po abdykacji.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Po południu 23 kwietnia Para Cesarska odwiedziła również świątynię Takao Mikoromo Seido, gdzie modliła się za ofiary wypadków przy pracy.

Twitter

Twitter

Twitter

Tego samego dnia książę Fumihito i księżna Kiko zobaczyli wystawę z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Finlandią a Japonią w Mori Arts Center Gallery.

asahi.com

24 kwietnia książę Naruhito i księżna Masako zobaczyli wystawę poświęconą 30-leciu panowania Cesarza Akihito "The 30th Anniversary of the Enthronement Cultural Exchanges of Their Majesties the Emperor and Empress: Sharing the Beauty of Japan".

Twitter

Twitter

Twitter

25 kwietnia Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko odwiedzili Ambasadę Luksemburga, gdzie złożyli kondolencje z powodu śmierci Wielkiego Księcia Jeana.

sankei.com

sankei.com

sankei.com


***

Zdecydowaną większością głosów (47/69 głosów, 68,1%) stylizacją tygodnia została:


Na drugim miejscu uplasowały się księzniczka Victoria nr nr 13 oraz księżna Marie nr 3 - 12 głosów, 17,4%, a trzecie miejsce zajęła królowa Silvia 21 - 11 głosów, 15,9%7 komentarzy:

 1. W tym roku jakiś szczególny wysyp zdjęć na Wielkanoc.
  Smutne wieści płyną w tym roku z Luksemburga- śmierć Wielkiego Księcia, wcześniej ojca Stephanie, nie wspominając już o finalizacji rozwodu Louisa i Tessy.A propos Stephanie na tym zdjęciu wygląda na niesamowicie zmęczoną i przygnębioną...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stephanie nie wygląda na przygnebiona. Ja często mam taki wyraz twarzy po problemach zdrowotnych, które potrafią człowieka wykończyć, a powrót do formy jest wtedy problemem.

   Usuń
  2. Stephanie miała jakieś problemy zdrowotne?

   Usuń
  3. Nie, a przynajmniej nic o tym nie wiadomo

   Usuń
 2. Szkoda mogłaś wstawić zdjęcia Louis'a :( .
  Estelle i Oscar wspaniali. Może ludzie w końcu przestaną mówić o nim "dziecko z autyzmem". Leonore i Adrienne nie w moim typie.
  Czy wiadomo, co aktualnie robią Stephanie i Guilliaume ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ucieszyłam się, że pojawiło się tyle zdjęć królewskich dzieci w okresie świątecznym. Stephanie faktycznie niezdrowo wygląda.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.