niedziela, 28 kwietnia 2019

Rodziny Królewskie i Polska: Liechtenstein, Luksemburg i Monako


Dziś kolejny z serii post autorstwa Justyny z bloga o norweskiej i belgijskiej rodzinie królewskiej oraz rodzinie wielkoksiążęcej Luksemburga KLIK. Jeśli śledziliście jej relacje z Luksemburga w związku z odejściem Wielkiego Księcia Jeana, wiecie już, że wraca do blogowania "oficjalnie" od 1 maja. My tymczasem wracamy do jej serii o wizytach i spotkaniach Polaków z członkami rodzin królewskich. Tym razem bierzemy pod lupę trzy, a nie jedną, rodziny królewskie - Liechtenstein, Luksemburg i Monako. Zapraszamy :)

Liechtenstein


22 marca 2017
Książę Alois i księżna Sophie złożyli oficjalną wizytę w Polsce. Spotkali się z prezydentem, Andrzejem Dudą i jego małżonką, Agatą Kornhauser Dudą.

Następnie wzięli udział w popisaniu porozumienia o wymianie dokumentów archiwalnych między Polską i Liechtensteinem w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Wrzesień 2016

Książę Michael z Liechtensteinu (po prawej/kuzyn księcia Hansa Adama) był obecny na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Udzielił tez wywiadu-link
Luksemburg


9 stycznia 2019Na przyjęciu noworocznym wydanym przez parę wielkoksiążęcą był polski ambasador, Piotr Wojtczak.

3 grudnia 2018Wielki książę Henri uczestniczył w Szczycie Klimatycznym w Katowicach.8 lutego 2017Wielki książę Henri przyjął listy uwierzytelniające od nowego ambasadora Polski w Luksemburgu, Piotra Wojtczaka.

23-24 lipca 2016Dziedziczny wielki książę Guillaume i dziedziczna wielka księżna Stephanie spędzili weekend w Polsce. Dołączyli do arcybiskup Jean-Claude Hollericha i grupy około 270 młodych ludzi z Luksemburga, Meksyku i Tajlandii, którzy wspólnie pielgrzymowali w ramach Światowych Dni Młodzieży 2016, które odbywały się w kolejnym tygodniu w Krakowie.Razem odwiedzili miasto Lubiąż, aby pamiętać luksemburczyków deportowanych by pracowali w Opactwie Lubiąż podczas II wojny światowej, a od września 1942 roku do stycznia 1943 roku. Pracowali przymusowo w laboratoriach w Opactwie Lubiąż, wykorzystując tajne laboratoria i zakłady produkcyjne , przed przeniesieniem do obozów koncentracyjnych w Bobernstein i Hirschberg. Wielu z nich nie przeżyło i nigdy nie wróciło do Luksemburga.Najpierw wzięli udział w mszy świętej, a następnie złożyli wieńce.19 kwietnia 2016Księżna Tessy w towarzystwie księżnej profesor Ingrid Detter de Frankopan odwiedziła Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.19 listopada 2015Wielka księżna Maria Teresa i Elżbieta Bieńkowska (komisarz Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego i usług) wzięły udział w dyskusji na temat przedsiębiorczości kobiet.

30 stycznia 2015Wielki książę Henri uczestniczył w uroczystościach okolicznościowych z okazji 70. rocznicy zamachu na więźniów w obozie Sonnenburg (w Słońsku).Książę wygłosił przemówienie po mszy świętej w kościele parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej. Następnie złożył wieniec pod pomnikiem poświęconym wszystkim ofiarom obozu Sonnenburg, a także pomnikowi ofiar luksemburskim i pomnikowi pamięci, zanim wziął udział w uroczystej inauguracji Muzeum Martyrologii poświęconemu ofiarom obozu Sonnenburg. Uroczystość zamknęła ceremonię.Jako historyczne przypomnienie: Sonnenburg / Słonsk to miejsce pamięci dla europejskich Żydów i innych ofiar narodowego socjalizmu, którzy zostali eksterminowani podczas II wojny światowej.

27 stycznia 2015Książę Guillaume i księżna Stephanie wzięli udział w obchodach 70 rocznicy wyzwolenia obozu Aushwitz-Birkenau.

6 czerwca 2014Wielki książę Henri i ówczesny prezydent Polski, Bronisław Komorowski, wzięli udział w 70 rocznicy D-Day (lądowanie w Normandii-operacja z czasu II wojny światowej, która otworzyła drugi front zachodni w walce z wojskami III Rzeszy).

4 czerwca 2014Wielki książę Henri brał udział w obchodach 25-lecia upadku komunizmu w Polsce.7-9 maja 2014

Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa złożyli wizytę państwową w Polsce na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego. Para wielkoksiążęca przybyła do Warszawy rankiem 7 maja. Najpierw udali się do Pałacu prezydenckiego, gdzie zostali oficjalnie powitani przez parę prezydencką. Później obie pary udały się na spotkania oraz złożyli kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.Na koniec pierwszego dnia odbył się bankiet państwowy w Pałacu Prezydenckim na cześć gości.

Drugi dzień Henri i Maria Teresa również spędzili w Warszawie, odwiedzili między innymi Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Żydów Polskich oraz moją uczelnię – Politechnikę Warszawską. Później zwiedzili Stare Miasto i wydali przyjęcie na cześć gospodarzy w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich.Ostatni dzień w Polsce, para wielkoksiążęca spędziła w Krakowie, gdzie odwiedzili Nową Hutę, Uniwersytet Jagielloński, Sanktuarium  w Łagiewnikach, Kościół Mariacki oraz Wawel.

W sekrecie mogę wam powiedzieć, że niedługo opiszę tę wizytę dokładniej na moim blogu, do którego mam zamiar wrócić już wkrótce 😊6-8 września 2009Wielki książę Henri i dziedziczny wielki książę Guillaume byli w Polsce na Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju "Ludzie i Religie" - "Duch Asyżu” w Krakowie. Złożyli między innymi kwiaty przy pomniku Ofiar faszyzmu w czasie Ceremonii Pamięci na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.27 kwietnia 2006Pierwsza dama, Maria Kaczyńska odwiedziła Luksemburg i między innymi spotkała się z wielka księżną Marią Teresą.

27 stycznia 2005Wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa wzięli udział w obchodach 60 rocznicy wyzwolenia obozu Aushwitz-Birkenau.

2000 rok

Para wielkoksiążęca z dziećmi w Łagiewnikach w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia./Nie znalazłam niestety zdjęć z tej wizyty.

23-24 kwietnia 1998Polska para prezydencka złożyła państwową wizytę w Luksemburgu. W jej czasie kilkukrotnie spotkali się z wielkim księciem Jeanem i wielką księżną Josephine-Charlotte.

21 października 1996Dziedziczny wielki książę Henri spotkał się z polskim prezydentem, Aleksandrem Kwaśniewskim.

1993

Wielki książę Jean i wielka księżna Josephine Charlotte odwiedzili Lubiąż./Nie znalazłam niestety zdjęć z tej wizyty.


Monako4 czerwca 2013
Książę Albert i księżna Charlene odwiedzili polską ambasadę w Paryżu z okazji inauguracji ogrodu róż „Jubilé de Monaco".

17-19 października 2012


Książę Albert i księżna Charlene złożyli oficjalną wizytę w Polsce. Więcej o niej przeczytacie tutaj.


16 czerwca 2012


Książę Albert odwiedził Wrocław-zwiedził je, spotkał się z prezydentem miasta, Rafałem Dutkiewiczem, oraz był na meczu Euro 2012 rozrywanym między Polską i Czechami, na który książę kibicował Polakom.


Lato 2001


Książę Albert wziął udział w turnieju tenisowym Idea Prokom w Sopocie. Nieco więcej tutaj.

7 komentarzy:

 1. Wizyta Marii Teresy i Henrika w Krakowie,jak dla mnie najlepsza:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak widzę zdjęcia księcia i księżnej Luksemburga na Wawelu, to aż mi żal, że w Polsce nie ma króla, księcia, monarchii. Prezydent to jednak co innego. Prezydent dziś ten, jutro inny, nie otacza go ta sama niesamowita aura. Król, to prawdziwy mąż stanu, ojciec Narodu, monarchia w systemie dziedzicznym to piękna sprawa....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam to samo odczucie, jak bardzo bym chciała, żeby w Polsce była monarchia! Ta dostojność, powaga, majestatyczność nie jest w stanie być zastąpiona przez prezydenta. Nie mogę się napatrzeć na relację król-naród. Patrząc przykładowo na królową Elżbietę, ludzie ją szanują i kochają (choć zdaję sobie sprawę, że ma wielu przeciwników). Tymczasem u nas władza kojarzona jest z grą polityczną, która ciągle nas dzieli. Cały czas zastanawiam się dlaczego losy pokierowały naszym krajem tak, a nie inaczej. Szkoda, że już nie możemy tego zmienić.

   Usuń
 3. Tak szkoda, że dzieje czasu pozbawiły nas dumy z monarchii jaka kiedys bylismy, a majatki rodów królewskich zostały bezpowrotnie zniszczone i stracone. Dzis pozostaje nam jedynie fascynacja tradycjami królewskimi innych narodów i przyjemnością odkrywania polskich potomków naszej arystokracji uczęstniczacych w tym zyciu .

  OdpowiedzUsuń
 4. Monarchia w XXI wieku to wstyd,a w szczegolnosci poklony,dyganie itp sredniowieczne bzdury,nie mowiac juz o czolganiu sie przed czlowiekiem jak w Tajlandii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wielka Dziedziczna Księżna Stephanie i jej sukienka w kwiatki do tej pory zapadły mi w pamięć - pamiętam jak czytałam post o tej wizycie na blogu Kingi "Blogowanie z K".

  Też bym chciała, żeby u nas była monarchia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy wpis. Jestem pod wrażeniem !

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.