piątek, 12 kwietnia 2019

Akihito - Cesarz Podróżnik


Nie sposób zliczyć wszystkich podróży Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko po Japonii. Trudno byłoby także doszukać się informacji na temat wszystkich jego oficjalnych podróży zagranicznych, które odbył odkąd został mianowany Następcą Tronu w 1952 roku. Niemniej temat ten jest bardzo ciekawy, jak zaraz się przekonacie tylko w czasie swojego 30-letniego panowania razem z Michiko zwiedził niemal cały świat, odwiedzając najdalsze zakątki i zacieśniając relacje z europejskimi rodzinami królewskimi. Dlatego też w dzisiejszym poście przedstawimy Wam wszystkie podróże ustępującej Pary Cesarskiej, które odbyli razem bądź osobno od momentu wstąpienia Akihito na tron w 1989, zaczynając od tych ostatnich aż po najstarsze. Zaopatrzmy się więc w mapę albo globus i w drogę!

Twitter28 lutego - 6 marca 2017 - Wietnam

Ostatnia zagraniczna wizyta obecnej Pary Cesarskiej na zaproszenie Wietnamu. Tak jak wiele poprzednich, miała na celu zacieśnić przyjazne stosunki pomiędzy oboma krajami. Była to pierwsza wizyta jakiegokolwiek Cesarza Japonii w Wietnamie. Dwa ostatnie dni wizyty spędzili w Tajlandii, oddając hołd zmarłemu kilka miesięcy wcześniej królowi Bhumibolowi Adulyadejowi.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

japantimes.co.jp


26 - 30 stycznia 2016 - Filipiny

Wizyta miała na celu podtrzymanie przyjaznych stosunków pomiędzy Japonią a Filipinami z okazji 60. rocznicy normalizacji stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami.

japantimes.co.jp

rappler.com

rappler.com


8 - 9 kwietnia 2015 - Palau

Dwudniowa wizyta Pary Cesarskiej w niewielkim państwie wyspiarskim, położonym na Oceanie Spokojnym pomiędzy Japonią a Indonezją i Papuą-Nową Gwineą, miała związek z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Para Cesarska oddała hołd poległym i modliła się o pokój na świecie.

abc.net.au

japantimes.co.jp

telegraph.co.uk


11 - 13 grudnia 2014 - Belgia

Druga i ostatnia samodzielna zagraniczna podróż Cesarzowej Michiko miała związek z pogrzebem królowej Fabioli 12 grudnia (o którym więcej tutaj). Zarówno Michiko, jak i Akihito łączą długoletnie, przyjacielskie relacje z belgijską rodziną królewską.

pinterest

imperialfamilyjapan.wordpress.com

pinterest


30 listopada - 6 grudnia 2013 - Indie

Wizyta na zaproszenie Indii miała na celu umocnienie przyjaznych stosunków japońsko-indyjskich.

indiatoday.in

indiatoday.in


16 - 20 maja 2012 - Wielka Brytania

Ostatnia wspólna wizyta obecnej Pary Cesarskiej w Europie odbyła się na zaproszenie królowej Elżbiety II. Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko byli obecni na lunchu z okazji Diamentowego Jubileuszu panowania królowej 18 maja.

zimbio

pinterest

pinterest


Na poniższym filmiku lunch dla zagranicznych gości z okazji Diamentowego Jubileuszu królowej, przybycie Pary Cesarskiej możecie obejrzeć od 2:10.3 - 17 lipca 2009 - Kanada, USA (Hawaje)

Wizyta w Kanadzie miała na celu zacieśnienie przyjaznych stosunków japońsko-kanadyjskich i odbyła się na zaproszenie Kanady. Druga część podróży, trzydniowa wizyta na Hawajach, miała miejsce z okazji 50-lecia Crown Prince Akihito Scholarship Foundation.

ctvnews.ca

ctvnews.ca

theroyalforums.com

vancouversun.com

Baron Sekiya/Hawaii247.org

hawaiinewsnow.com 

honoluluadvertiser.com


21 - 30 maja 2007 - Szwecja, Estonia, Łotwa, Litwa, Wielka Brytania

Ostatnia podróż Pary Cesarskiej po Europie. Wizyty w Szwecji i Wielkiej Brytanii miała związek z wystosowaną do Cesarza jako członka Towarzystwa Linneuszowskiego w Londynie, prośbą o jego obecność na wydarzeniach z okazji 300. rocznicy narodzin szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza, a wizyty w Estonii oraz na Litwie i Łotwie odbyły się na zaproszenie tamtejszych rządów. Po trzydniowej wizycie w Szwecji 24 maja wylądowali w Tallinie, następnego dnia byli w Rydze, a 26 maja w Wilnie. Ostatnie trzy dni spędzili w Wielkiej Brytanii.

kungahuset.se

Embed from Getty Images

Erik Peinar, välisministeerium

Erik Peinar, välisministeerium

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

theroyalforums.com

belgaimage.be

belgaimage.be


8 - 15 czerwca 2006 - Singapur, Tajlandia (Malezja)

Wizyta miała na celu umocnienie przyjaznych stosunków pomiędzy Japonią a Singapurem i Tajlandią z okazji 40-lecia japońsko-singapurskich stosunków dyplomatycznych oraz 60. rocznicy wstąpienia na tron ówczesnego króla Tajlandii Bhumibola Abulyadeja. Wizyta rozpoczęła się od Singapuru, 10 czerwca złożyli krótką wizytę w Malezji w stanie Perak, a następnego dnia rano z Kuala Lumpur wylecieli do Bangkoku.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be


7 - 14 maja 2005 - Norwegia (Irlandia)

Para Cesarska swoją wizytę rozpoczęła w Irlandii, gdzie spędzili trzy dni. 8 maja odwiedzili Park Narodowy Gór Wicklow, a dokładniej okolice doliny Glendalough, a następnego dnia udali się do Dublina na spotkanie z Parą Prezydencką. Wizyta w Norwegii miała bardziej oficjalny charakter, odbyła się z okazji 100-lecia stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma krajami. W jej trakcie Para Cesarska została przyjęta przez królową Sonję, księcia Haakona (który zastępował chorego króla Haralda) i księżną Mette-Marit.

belgimage.be 
belgimage.bebelgimage.be

belgimage.be

belgaimage.be

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images27 - 28 czerwca 2005 - USA (Saipan)

Dwudniowa wizyta w USA ograniczyła się jedynie do wyspy Saipan i miała związek z 60. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Para Cesarska oddała hołd tym, którzy zginęli w jej trakcie i modliła się o pokój na świecie, a także spotkała się z japońskimi weteranami, którzy brali w niej udział.

Embed from Getty Images


28 września - 3 października 2002 - Szwajcaria 

Pierwsza i jedna z dwóch samodzielnych wizyt zagranicznych Michiko jako Cesarzowej. Jako patronka była obecna na Jubilee Congress of the International Board on Books for Young People (IBBY) w Bazylei na zaproszenie organizacji IBBY.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be


6 - 20 lipca 2002 - Polska, Węgry (Czechy, Austria)

Para Cesarska dwutygodniową podróż do Europy, w tym pierwszą w naszym kraju, rozpoczęła w Pradze 7 lipca, gdzie spędziła kolejne dwa dni, zanim nie przyleciała do Warszawy 9 lipca. Więcej o wizycie Pary w naszym kraju pisała Wam Justyna TUTAJ. 13 lipca udali się do Wiednia, gdzie spędzili kolejne cztery dni. Podroż zakończyli na Węgrzech, dokąd przybyli 16 lipca.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

Embed from Getty Images

20 maja - 1 czerwca 2000 - Holandia, Szwecja (Szwajcaria, Finlandia)

Kolejną podróż po Europie Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko zaczęli w Szwajcarii, gdzie 21 maja odwiedzili Marchissy, a następnego dnia Genewę. 23 maja byli już w Holandii, gdzie zostali przyjęci przez ówczesną królową Beatrix i księcia Clausa, spotkali się również z wtedy jeszcze Następcą Tronu Willemem-Alexandrem oraz księżniczką Margriet i jej mężem. 26 maja przybyli z wizytą do Finlandii, a podróż zakończyli w Sztokhomie, w którym wylądowali 29 maja. Tutaj spotkali się z królem Carlem Gustafem, królową Silvią oraz księżną Lillian.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be


23 maja - 5 czerwca 1998 - Wielka Brytania, Dania (Portugalia)

Podróż do Europy była związana z zacieśnianiem więzi przyjacielskich łączących Japonię z Danią i Wielką Brytanią, ale rozpoczęła się w Lizbonie. 25 maja Para Cesarska była obecna na Expo Lisbon 1998. 26 maja byli już w Londynie, gdzie oczywiście przywitała ich królowa Elżbieta i ona to również ich pożegnała 29 maja. Ostatnią część podróży spędzili w Danii, goszcząc u królowej Małgorzaty i księcia Henrika. W trakcie wizyty spotkali się także z księciem Frederikiem.

Embed from Getty Images

belgaimage.be

pinterest

Embed from Getty Images

belgaimage.be

belgaimage.be
30 maja - 13 czerwca 1997 - Brazylia, Argentyna (Luksemburg, USA)

Wizyta miała na celu zacieśnienie więzi między Brazylią, Argentyną i Japonią, ale rozpoczęła się w Luksemburgu 31 maja na zamku Vianden. Następnie, w Brazylii, Para Cesarska odwiedziła m.in. miasta Belem, Rio de Janeiro, Brasilia, Sao Paulo czy Kurytyba. 10 czerwca byli w Buenos Aires, gdzie spędzili najprawdopodobniej dwa dni. W drodze powrotnej zatrzymali się jeszcze w USA, cel tej wizyty nie jest znany, ale 12 czerwca byli w Los Angeles, gdzie uczestniczyli w przyjęciu w rezydencji japońskiego konsula generalnego.

Embed from Getty Images10 - 26 czerwca 1994 - USA

W czasie dwutygodniowej podróży po Stanach Zjednoczonych Para Cesarska odwiedziła Waszyngton, Atlantę, Chicago, Kansas Virginię, Colorado (gdzie zostali oprowadzeni po Parku Narodowym Gór Skalistych), a także Kalifornię. Głównym celem wizyty, poza zacieśnianiem przyjacielskich relacji japońsko-amerykańskich, było złożenie hołdu poległym pod Pearl Harbour, co też uczynili 25 czerwca.

popsugar.com

foreignpolicy.com

Embed from Getty Images

2 - 14 października 1994 - Francja, Hiszpania (Niemcy)

We Frankfurcie 3 października 1994 Para Cesarska spotkała się z ówczesnym Premierem Niemiec. 5 października była już w Paryżu, gdzie w czasie 6-dniowej wizyty odwiedzili Liceum Jean De La Fontaine, a następnego dnia Narodowe Muzeum Historii Naturalnej oraz zostali przyjęci przez ówczesnego Prezydenta. 10 października udali się do Hiszpanii, gdzie odwiedzili Madryt, gdzie zostali przyjęci przez ówczesną Parę Królewską Króla Juana Carlosa i Królową Sofię (spotkali się także z Infantkami Eleną i Cristiną); Barcelonę czy Salamancę.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be


6 - 9 sierpnia 1993 - Belgia

Para Cesarska uczestniczyła w pogrzebie króla Belgów Badouina. Był to pierwszy pogrzeb głowy państwa, w którym wziął udział Cesarz.

belgaimage.be

belgaimage.be

3 - 19 września 1993 - Włochy, Belgia, Niemcy (Watykan)

Wizyta na zaproszenie belgijskiego, niemieckiego i włoskiego rządu. Rozpoczęli ją we Włoszech, a dokładniej w Watykanie, gdzie 3 września spotkali się z Papieżem Janem Pawłem II. Spotkali się także z Prezydentem Włoch, a także odwiedzili Florencję i Mediolan. 9 września udali się na weekend do Belgii, gdzie spotkali się z nową Parą Królewską Królem Albertem i Królową Paolą oraz złożyli kondolencje królowej Fabioli. 13 września rozpoczęli wizytę w Bonn w Niemczech.

belgaimage.be

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

belgaimage.be

belgaimage.be

Embed from Getty Images


23 - 28 października 1992 - Chiny

Wizyta miała na celu uczczenie 20-lecia chińsko-japońskich stosunków dyplomatycznych i była pierwszą w historii wizytą Cesarza Japonii w Chinach. 23 października Para Cesarska wylądowała w Pekinie, a następnego dnia zobaczyli Wielki Mur Chiński. W czasie wizyty odwiedzili również Zakazane Miasto oraz miasta Xi'an i Szanghaj, na przedmieściach którego wizytę zakończyli.

belgaimage.be

english.kyodonews.net

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be


26 września - 6 października 1991 - Tajlandia, Malezja, Indonezja

Pierwsza wizyta Pary Cesarskiej po objęciu tronu dwa lata wcześniej. Wizyta, podobnie jak późniejsze, miała na celu zacieśnienie przyjaznych stosunków, na zaproszenie rządów Tajlandii, Malezji i Indonezji, i rozpoczęła się 26 września w Bangkoku, gdzie zostali przyjęci przez ówczesnego króla Bhumibola Adulyadeja i królową Sirikit. 1 października udali się na drugą część podróży do Kuala Lumpur, a 3 października wylądowali w Dżakarcie.

belgaimage.be

The Royal Watcher / royalwatcherblog.com

belgaimage.be

The Royal Watcher / royalwatcherblog.com

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa seria o Cesarzu Japonii:)

    OdpowiedzUsuń
  2. To była wzruszająca podróż,która pokazała,jak wiele się zmieniło na przestrzeni tych lat -nie ma już naszego papieża,Królowej Matki,królowej Fabioli,księcia Henrika, zmieniła się większość panujących...

    OdpowiedzUsuń
  3. Polskę też odwiedzili :) Bardzo ciekawy post, dzięki Wam mogłam zobaczyć te wszystkie wspaniałe miejsca i ludzi, których znałam znacznie młodszych.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.