poniedziałek, 29 kwietnia 2019

Szczegóły abdykacji


Twitter


W piątek japoński rząd oficjalnie zatwierdził i podał szczegóły jutrzejszej abdykacji Cesarza Akihito. Wiadomo, że odbędzie się ceremonia Taiirei-Seiden-no-gi w Sali Tronowej Pałacu Imperialnego w Tokio. Rozpocznie się o godzinie 17.00 (czasu lokalnego) i potrwa około 10 minut. Biorąc pod uwagę 7-godzinną różnicę czasu, w Polsce będzie to godzina 10 rano. W ceremonii weźmie udział ponad 330 dygnitarzy, w tym przedstawiciele japońskich władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, do których Akihito skieruje pożegnalne słowa. Będzie to jednocześnie jego ostatnie przemówienie.

japantimes.co.jp

W trakcie uroczystości, tuż po wejściu Pary Cesarskiej na salę, dwa z trzech imperialnych regaliów, miecz Kusanagi-no-Tsurugi oraz Klejnot Yasakani no Magatama, zostaną umieszczone na specjalnych trybunach zwanych "an" (prawdopodobnie jednak nie będą widoczne dla publiczności). Zostaną również zaprezentowane państwowe i tajne pieczęcie używane do tej pory przez Cesarza do dokumentów państwowych. Po tym głos zabierze Premier Shinzo Abe i podziękuje Cesarzowi w imieniu społeczeństwa, a następnie swoje przemówienie wygłosi Cesarz.

nationalpost.com

Nie zapominajmy także o ceremoniach religijnych, które będą miały miejsce jutrzejszego ranka (czasu japońskiego) w trzech świątyniach na terenie Pałacu Imperialnego. W ich trakcie ustępujący Cesarz poinformuje o swojej abdykacji swoich poprzedników i boginię Amaterasu. Dzień zakończy się spotkaniem Cesarza z pracownikami Agencji Dworu Imperialnego, członkami Gwardii Cesarskiej i innymi pomocnikami.

indianexpress.com

Niestety, jako że ceremonia będzie kolidować z naszymi codziennymi zajęciami, nie będziemy mogły być wtedy z Wami. Na pewno jednak pojawi się tutaj osobny post, być może nawet wcześniej przed rozpoczęciem ceremonii, gdzie będziecie mogli zostawiać komentarze, dzielić się linkami itd. Znajdziecie w nim także link do transmisji na żywo (japońskiej, ale możliwe, że będą dostępne także zagraniczne), a ja w miarę możliwości będę wstawiać do niego screeny. Na jego aktualizację będziecie musieli jednak troszkę zaczekać, zważywszy na fakt, że zaraz następnego dnia odbędą się kolejne ceremonie związane z wstąpieniem Naruhito na tron (które mam nadzieję śledzić już z Wami na bieżąco).

japantimes.co.jp

O szczegółach tego drugiego wydarzenia także wiemy już całkiem sporo, więcej przeczytacie tutaj. Wiadomo, że na ceremonii obejmowania przez Naruhito tronu nie zobaczymy żeńskiej części rodziny imperialnej (nieobecna będzie także księżna Masako), zgodnie z tradycją rodziny cesarskiej. Prawdopodobnie jedyną kobietą obecną na sali będzie wówczas japońska minister ds. rewitalizacji regionalnej, Satsuki Katayma, jedyna kobieta w rządzie Abe i tym samym pierwsza kobieta w historii, która będzie oglądać tę ceremonię na żywo.

Poniżej dokładniejszy plan uroczystości z 1 maja (podany czas lokalny)

10.30 - 10.40

Szambelani położą przed nowym Cesarzem Naruhito państwowe pieczęcie oraz imperialne regalia na dowód prawowitej sukcesji. Na sali, oprócz nowego Cesarza, będą obecni przedstawiciele trzech władz państwowych oraz Premier wraz z rządem, wyłącznie mężczyźni (nie licząc wspomnianej wcześniej minister Katayma). Cesarzowa Masako oraz Emerytowana Para Cesarska nie będą obecni (choć krążyły pogłoski, że to Cesarz Akihito sam przekaże regalia swojemu następcy).

11.10 - 11.20

Pierwsze przemówienie nowego Cesarza, w którym wskaże cele bądź nadzieje, które chciałby spełnić w trakcie panowania. Przemówienie wygłosi także Premier Shinzo Abe.
Obecni będą członkowie rodziny imperialnej na czele z nową Cesarzową Masako, a także przedstawiciele trzech władz państwowych: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej.

japantimes.co.jp

Nowa Para Cesarska wraz z resztą rodziny (oprócz emerytowanej Pary Cesarskiej) ma także pozdrowić Japończyków z balkonu 4 maja. Jak podano, na balkonie pojawią się sześciokrotnie od godziny 10 rano czasu lokalnego. Oczekuje się sporych tłumów zważywszy na długą w tym roku (aż 10-dniową) majówkę dla Japończyków. W 1990 na analogiczne wydarzenie przy okazji wstąpienia na tron Cesarza Akihito nową Parę Cesarską przybyło zobaczyć ponad 100 000 Japończyków.

3 komentarze:

 1. Brak cesarzowej na tak ważnej uroczystości... Japończycy nie przestają mnie zadziwiac
  Uroczystości zapowiadają się interesująco mam nadzieję że pojawi się dużo zdjęć

  OdpowiedzUsuń
 2. To będzie ciekawe doświadczenie,zupełnie inne od europejskich koronacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda, że nie pojawiła się ustępująca Cesarzowa :(

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.