poniedziałek, 19 marca 2018

Nieślubny syn, wywiad Marii Teresy, dzień św. Patryka 2018 + więcej


Belgia

Czwarty dzień wizyty państwowej król Philippe i królowa Mathilde spędzili w Montrealu.

belgaimage.bebelgaimage.be

belgaimage.be

newmyroyals.com

Dzień zakończył się przyjęciem.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

belgaimage.be

belgaimage.be

Piąty dzień, nadal w Montrealu, rozpoczął się od spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami i wizyty w Montreal Canadiens Children’s Foundation, podczas której król Philippe chwycił za kij i spróbował swoich sił w hokeju. Później rozdzielili się: królowa odwiedziła Faculty Club of McGill University i spotkała się ze studentami, a król uczestniczył w lunchu na temat inwestycji. Po południu razem wzięli udział w seminarium.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

Dzień zakończył się koncertem.

Twitter

belgaimage.be

Twitter

W sobotę rano, szóstego i ostatniego dnia wizyty, odlecieli z powrotem do Brukseli.

Twitter

Twitter

Twitter

Dzisiaj poinformowano, że księżniczka Elisabeth od lata tego roku przez następne dwa lata będzie się uczyć w UWC Atlantic College w Walii.

Twitter


Dania

Dzisiaj królowa Małgorzata przyjęła 33 nowo mianowanych oficerów.

Det danske Kongehus Facebook

Det danske Kongehus Facebook

Poinformowano także, że w związku z 50. urodzinami księcia Frederika 27 maja zostanie wyemitowany program telewizyjny "Hele Danmark fejrer Kronprinsen", na którym obecna będzie cała rodzina królewska.


Luksemburg

Wielka Księżna Maria Teresa i Wielki Książę Henri odwiedzili studio i biuro RTL Group.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Wielka Księżna nieoczekiwanie udzieliła wywiadu Paris Match, w którym wyznała m.in. "Jako żona głowa państwa, szczególnie czuję wielką odpowiedzialność, aby służyć krajowi. To wielki przywilej, aby być tu, gdzie jestem. Pociąga to za sobą wymagające życie, bo jestem też matką pięciorga dzieci i babcią czwórki, zaangażowaną także w działalność humanitarną i społeczną."

Twitter


Mam latynoski temperament i jestem z tego dumna. Życie w Wielkim Księstwie od czasu małżeństwa w 1981 uczyniło mnie Luksemburką. A ten kraj, teraz mój, zajmuje uprzywilejowane miejsce w moim sercu. Nie zapomniałam, że urodziłam się na wyspie w rodzinie wyższej klasy średniej, z rodzicami, którzy dali mi wspaniałe wykształcenie. Dali mi poczucie odpowiedzialności za innych, zwłaszcza za biednych, za które zawsze będę im wdzięczna. To pozwoliło mi bez trudu dostosować się do mojego nowego życia.
- mówiła Wielka Księżna.

Twitter


W wywiadzie wspomniała też o swojej kubańskiej rodzinie, z którą, jak powiedziała, spotykają się każdego lata w posiadłości we francuskim Bormes-les-Mimosas, dodając jednak, że wtedy wciąż czuje brak zmarłych rodziców i starszego brata. Została też zapytana o dzieci, które razem z mężem nauczyła, żeby byli sobą, "spontaniczni i pełni szacunku dla wszystkich", podkreśliła także, że mogli poślubić kogokolwiek chcieli.
Ale Guillaume akceptuje swoje przeznaczenie z wielkim szacunkiem i często prosi ojca o radę. Księżniczka Alexandra oraz książęta Guillaume, Felix, Louis i Sebastien wspierają siebie nawzajem. Ku naszej wielkiej radości są bardzo blisko. Moje dzieci reprezentują moją dumę, moją wewnętrzną siłę, ale bez bezwarunkowej miłości mojego męża nie moglibyśmy zbudować takiej silnej i szczęśliwej rodziny.
Twitter

Wczoraj wieczorem Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa przybyli do Paryża, gdzie przez najbliższe trzy dni odbywać będą oficjalna wizytę na zaproszenie Prezydenta Francji.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Dzisiaj para wielkoksiążęca została oficjalnie powitana przez Prezydenta Emmanuela Macrona i jego żonę.

Cour grand-ducale / Bertrand Rindoff / Getty Images

Cour grand-ducale / Bertrand Rindoff / Getty Images

Cour grand-ducale / Bertrand Rindoff / Getty Images


Japonia

16 marca księżna Masako pożegnała męża przed Pałacem Akasaka. Następca Tronu udał się z 5-dniową wizytą do Brazylii, gdzie odbywa się World Water Forum.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

18 marca książę, już w Brazylii, odwiedził centrum badań rolniczych EMBRAPA.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

Drugiego dnia wizyty książę był obecny na otwarciu World Water Forum.

belgaimage.be

belgaimage.be

Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko ponownie zostali zauważeni w swojej "przyszłej" imperialnej rezydencji Takanawa, w której zamieszkają po abdykacji Cesarza na czas remontu.

Twitter

Twitter


Holandia

15 marca królowa Maxima otworzyła nowe centrum Endometriosis in Balance.

Twitter

Twitter

Twitter


Szwecja

16 marca mała Adrienne skończyła tydzień. Księżniczka Madeleine podzieliła się z nami nowym zdjęciem córeczki.

newmyroyals.com

Księżniczka Victoria tego dnia kibicowała szwedzkiej paraolimpijskiej drużynie hokeistów, którzy wygrali mecz z Japonią 5:1.

Twitter

Twitter

Twitter

newmyroyals.com

Ostatniego dnia Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich oglądała biegi narciarskie mężczyzn na 10 km, a następnie slalom mężczyzn. Na zakończenie wizyty w Korei odwiedziła buddyjską świątynię z XIX wieku.

kungahuset.se

Dzisiaj król Carl Gustaf odznaczył generała Sił Zbrojnych Finlandii Orderem Gwiazdy Polarnej nadawanym za zasługi cywilne.

Henrik Garlöv/Kungahuset.se


Serbia / Włochy

Pośród zamieszania związanego z przesunięciem ślubu Mako i Kei (tutaj), późniejszymi narodzinami Stefana i Elisabeth (tutaj) czy wreszcie ostatnim ślubem w Peru (m.in. tutaj), umknęła mi informacja o narodzinach kolejnego Royal Baby, tym razem  w Jugosławii. Mimo że takiego państwa już nie ma, nadal jest rodzina królewska. Ojcem - po raz pierwszy - został książę Serge, syn księcia Alexandra (a przez niego wnuk księcia Paula, kuzyna pierwszego stopnia pierwszego króla Jugosławii Alexandra I, którego obecny pretendent do tronu Serbii jest wnukiem) i włoskiej księżniczki Marii Pii Savoy który niedawno skończył 55 lat. 3 lutego w Monako 34-letnia kaligrafistka Christiane Barrouta Galeotti urodziła chłopca, który otrzymał imiona Umberto Emmanuel Dimitri.

Christiane Galeotti - Photo Cyril Dodergny / monacomatin.mc

Żeby rzecz jeszcze bardziej skomplikować, książę Serge nie jest z Christiane zaręczony ani tym bardzej żonaty, nie można też powiedzieć, że są parą w ścisłym tego słowa znaczeniu, żoną księcia jest bowiem włoska prawniczka Eleonora Ragneri. I uprzedzając pytanie, nie są w trakcie rozwodu czy separacji, co więcej, nie wygląda na to, by cała sprawa wywarła na nich jakiekolwiek wrażenie. Jak wynika z Instagrama księżnej, mniej więcej dwa tygodnie po narodzinach chłopca para udała się razem do Japonii, gdzie uczestniczyli w jakiejś imprezie w 5-gwiazdkowym hotelu Ritz-Carlton w Tokio. Książę nie ustosunkował się na razie do narodzin potomka.

Książę z żoną w 2015 - Twitter

15 marca księżna Katherine ze swoją siostrą, Betty Roumeliotis, dostarczyły Klinice Położnictwa i Ginekologii "Narodni Front" nowy stół porodowy warty 16 000 euro. Jest to darowizna od organizacji Lifeline Toronto – Canada, a także symboliczny prezent z okazji niedawnych narodzin nowego księcia, Stefana.

royalfamily.org

royalfamily.org


Rumunia

13 marca książę Radu i księżniczka Margareta przyjęli w Pałacu Elisabeta redaktora gazety "Cotidianul".

romaniaregala.ro

Książę tego dnia spotkał się także z producentką biżuterii dla rodziny królewskiej.

romaniaregala.ro

15 marca księżniczka Margareta z mężem odwiedziła St. Sava's National College w Bukareszcie.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

Następnego dnia książę spotkał się z ministrem edukacji narodowej oraz historykiem z Kluż-Napoka.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

17 marca księżniczka zaprosiła do Pałacu Elisabeta autorów oraz wydawców najnowszej książki "Regele, comuniștii și Coroana" ("Król, komuniści i Korona") opisującego abdykację króla Mihai'a i wydarzenia z nią związane. Na spotkaniu obecni byli także książę Radu, księżniczka Maria, przedstawiciele Parlamentu czy Korpusu Dyplomatycznego.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro


Hiszpania

Infantka Elena uczestniczyła w obchodach 90-lecia Hotelu Alfonso XIII w Sewilli. W swoim przemówieniu złożyła kondolencje rodzinie 8-letniego Gabriela Cruza, który zaginął pod koniec lutego, a kilka dni temu odnaleziono jego ciało. Sprawa jest o tyle szokująca (donoszą o tym także polskie media tutaj), że chłopiec został zamordowany.

Twitter

Twitter

Twitter

13 marca król Felipe wręczył medale podczas corocznej gali Hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego.

Twitter

Twitter

Twitter

15 marca królowa Letizia pojawiła się na warsztatach w Teatrze Królewskim.

therealmyroyals.com

Twitter

Twitter

Twitter

Z kolei król Felipe tego dnia odwiedził Instytut Technologii Lotniczej "Esteban Terradas".

Twitter

Twitter

Twitter

Tego dnia podano do publicznej wiadomo, że król Juan Carlos przejdzie operację wymiany implantu stawu kolanowego. Podobną operację przeszedł już w 2011. Nie podano jednak daty operacji; spekuluje się, że będzie miała miejsce w kwietniu.

Twitter

Infantka Elena i król Juan Carlos zostali ostatnio zauważeni w restauracji w mieście Lasarte Oria.

Twitter

Twitter

16 marca król Felipe przyjął na audiencji Prezydenta Boliwii.

Twitter

Dzisiaj natomiast przyjął komitet wykonawczy Federación Española de Hostelería, dyrektorów rady Colegios Mayores Universitarios de España oraz zarząd Niezależnej Fundacji.

Twitter

Twitter

Poinformowano, że Prezydent Portugalii z małżonką złoży państwową wizytę w Hiszpanii w dniach 16-18 kwietnia.


Twitter


Jordania

15 marca ogłoszono zaręczyny księżniczki Noor bint Asem i Amra bin Farida (ur. 1974). Księżniczka urodziła się w 1982 jako córka księcia Asem bin Al-Nayefa, wnuka króla Abdullaha I, i jego żony, Firouzeh Vokhshouri. Jej rodzice rozwiedli się w 1985, a matka pracuje obecnie w ambasadzie Jordanii w Hiszpanii. Księżniczka była już raz zamężna, 29 sierpnia 2003 odbył się jej ślub z księciem Hamzahem bin Husseinem, ale rozwiedli się w 2009.

Twitter

Królowa Rania 18 marca odwiedziła wioskę Al Fayha.

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

Queen Rania Facebook

16 marca książę Hussein spotkał się z Jordańczykami studiującymi w USA.

Twitter

Wczoraj król Abdullah wziął udział w obchodach 50. rocznicy bitwy pod Karameh.

Twitter

Twitter

Dzisiaj spotkał się z szefem australijskiej armii.

Twitter


Wielka Brytania / Monako

14 marca książę Karol wydał przyjęcie w Pałacu Buckingham. Obecna była także hrabina Wessex.

Twitter

Twitter

Twitter

Tego dnia księżna Kornwalii pojawiła się na festiwalu Cheltenham.

Twitter

express.co.uk

Królowa Elżbieta udzieliła księciu Harry'emu i Meghan Markle oficjalnej zgody na ślub.

Twitter

W dniu, w którym pojawiło się powyższe oświadczenie monarchini przyjęła na audiencji zastępczynię gubernatora Wyspy Księcia Edwarda.

Twitter

Zara Tindall pojawiła się na trzecim dniu Festiwalu Cheltenham 2018 w czwartek.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Książę Walii 15 marca wręczał odznaczenia w Pałacu Buckingham.

Twitter

16 marca księżniczka Anne, Zara i Mike Tindall oraz Peter i Autumn Phillips pojawili się na kolejnym dniu Festiwalu Cheltenham.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Księżna Kornwalii uczestniczyła w rozdaniu dyplomów University of Chester, podczas którego otrzymała honorowy tytuł doktora w uznaniu jej zaangażowania w promowanie czytania i literatury.

Twitter

Twitter

Twitter

Książę Harry natomiast był obecny na ceremonii ukończenia szkolenia pilotów.

Twitter

Twitter

Hrabia Wessex odwiedził The Royal Birmingham Conservatoire.

Twitter

Twitter

Twitter

Księżniczka Anne i księżna Gloucester odwiedziły Royal Academic of Music.

Twitter

Twitter

Księżniczka Eugenie opublikowała na Instagramie nowe/stare zdjęcie z siostrą.

Instagram

Hrabina Wessex w ubiegłym tygodniu wręczyła nagrody podczas National Shire Horse Show, a później otworzyła nowe centrum Girlguiding.

Twitter

Twitter

Twitter

17 marca książę i księżna Cambridge pojawili się na tradycyjnych obchodach Dnia św. Patryka.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Dzień św. Patryka świętował także mały Jacques. Księżna Charlene opublikowała zdjęcie synka z najlepszymi życzeniami.

Twitter

17 marca księżniczka Stephanie uczestniczyła w inauguracji "The Heart of Gazelles".

Twitter

Twitter

Z kolei Pauline Ducruet i Jazmin Grace Grimaldi biorą udział w corocznym rajdzie "Rallye Aïcha des Gazelles du Maroc", który w tym roku ma miejsce w dniach 16-31 marca.

Twitter

Twitter

Twitter

Książę Walii odwiedził dziś Lincolnshire.

Twitter

Twitter

Twitter

Z kolei hrabina Wessex odwiedziła Swansea.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Książę Albert wczoraj rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Kolumbii. Na lotnisku został przywitany przez minister spraw zagranicznych, a następnie obejrzał mecz rugby. Wieczorem natomiast spotkał się z Prezydentem Kolumbii na konferencji prasowej.

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

8 komentarzy:

 1. Dwie szokujące informacje o nieślubnym dziecku i zamordowaniu dziecka.
  Elżbieta zaczyna prawie dorosłe i samodzielne życie z dala od rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza i trzecia stylizacja królowej Mathildy bardzo mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Poczytałabym coś więcej o księżnej Katherine z Serbii. Bardzo ją lubię i wydaje się być wspaniałą kobietą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak należałoby zwrócić się w liście do Infantki Sofii?

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dziękuję za odpowiedź!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Sułtan Brunei znowu został dziadkiem. Jego syn Abdul Malik (tak to ten, któremu sułtan w 2015 roku zorgnizował bogaty ślub, o którym było bardzo głośno w polskich mediach) został ojcem małej księżniczki. Tutaj zdjęcie: https://www.instagram.com/p/BgWNishBmRD/

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta infoemacja o dziecku jest może nie tyle, że dziwna ale nietypowa. Żyje z żoną, nie ma wieści o rozwodzie a tu dziecko z inną kobietą...


  Księżniczka Elisabeth wypłynie na szerokie wody, ciekawe czy papparazi będą za nią latać i relacjonować co robi w Walii?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.