piątek, 28 lipca 2017

Żółwie na wolności, czyli 65. urodziny króla Tajlandii

Dzisiaj król Tajlandii, Maha Vajiralongkorn, kończy 65 lat. To, czego nie mogło zabraknąć tego dnia, to oczywiście oficjalne obchody w całym kraju - od religijnych ceremonii, przez jałmużnę i oficjalny znaczek pocztowy z podobizną władcy, aż po wypuszczenie... żółwi. Urodziny króla, zwłaszcza te okrągłe, to przecież święto narodowe. Warto dodać, że urodziny Mahy Vajiralongkorn są w tym roku po raz pierwszy świętem państwowym. Wygląda jednak na to, że na uroczystościach zabrakło najważniejszego - solenizanta.

Reuters / reuters.comDzisiejsze uroczystości rozpoczęły się na placu przed Pałacem Dusit, który jest główną, chociaż nie oficjalną, rezydencją tajskich królów, począwszy od króla  Chulalongkorna (Ramy V) na obecnym skończywszy; kiedy premier Tajlandii i członkowie rządu rozdali jałmużnę buddyjskim mnichom. Podobne ofiarowanie jałmużny miało się odbyć także we wszystkich tajskich ambasadach na całym świecie. O 6.30 czasu tajlandzkiego odprawiono także nabożeństwo za królową Sirikit i zmarłego króla Bhumibola. O 8.30 z kolei rząd na czele z premierem podpisali życzenia urodzinowe dla króla Mahy Vajiralongkorna. Po godzinie 9 rano natomiast oficjalnie zainaugurowali kampanię "We Do Good With Our Hearts", której wolontariusze świadczą usługi socjalne w czasie powodzi, korków czy innych sytuacji w różnych dziedzinach. Kampania została ustanowiona przez króla Mahę w ramach obchodów jego urodzin.

nationmultimedia.com

Reuters / straitstimes.com

Zwykli Tajowie również mogli ofiarować jałmużnę. W całej Tajlandii, a zwłaszcza w Bangkoku, rozwieszono portrety władcy, jeden z nich nawet na stacji czy wieżowcu. Przed obrazami zbierali się dzisiaj mnisi, aby odprawić religijne modły, oraz zwykli Tajowie. Nie zabrakło także salw armatnich.

EPA / straitstimes.com

Obchody obejmowały także wypuszczenie na wolność dokładnie 1066 żółwi morskich z Centrum Ochrony Żółwia Morskiego. Setki tajlandzkich studentów, członków marynarki wojennej czy celenrytów pomogło uwolnić żółwie, które są postrzegane jako symbol długiego życia. Liczba nie została wybrana przypadkowo: 10 symbolizuje króla Ramę X, czyli Mahę Vajiralongkorna, z kolei 66 - rok więcej niż monarcha liczy sobie lat - została wybrana, aby życzyć królowi długowieczności. Tajscy buddyści wierzą, że uwolnienie zwierząt trzymanych w niewoli pomaga uzyskać dobrą karmę. Wszystkie wypuszczone dzisiaj żółwie wylęgły się z jaj zebranych na pobliskiej wyspie i zostały imieszczone w Centrum, gdzie miały podrosnąć zanim zostaną uwolnione. Centrum Ochrony Żółwia Morskiego ma na celu ochronę siedlisk żółwia oraz innych zagrożonych gatunków morskich.

thejakartapost.com

Na północy Tajlandii, w Chiang Mai, gubernator prowincji wraz z urzędnikami i zwykłymi obywatelami przekazał jałmużnę, a następnie uczestniczył w nabożeństwie pięciu wyznań (buddyzmie, islamie, chrześcijaństwie, hinduizmie oraz sikhizmie), aby uczcić urodziny władcy. Zorganizowano także akcję oddawania krwi. Z kolei w prowincji Sa Kaeo na południowym wschodzie, przy granicy z Kambodżą, gubernator i urzędnicy przekazali 66 buddyjskim mnichom suchy prowiant, podpisali się pod życzeniami dla króla oraz wzięli udział akcjach społecznych. Na południu, w prowincji Phang Nga na półwyspie malajskim, gubernator i urzędnicy posadzili ponad 3100 drzew mangrowych na terenie dawnej plantacji olejowca gwinejskiego, a także wypuścili do morza 9866 ryb - z tych samych powodów, dla których uwolnione zostały żółwie morskie.

Reuters / reuters.com

W ramach obchodów 65. urodzin króla Mahy wydano także oficjalny znaczek pocztowy, po który Tajlandczycy ustawiali się dzisiaj w długich kolejkach.

Kolejka przed pocztą w Bagkoku po znaczek z podobizną króla - AFP / straitstimes.com

Świętowanie w wielu miejscach zaczęło się już dobre kilka dni temu, kiedy to biura rządowe czy prywatne organizacje wydają różne przyjęcia czy religijne ceremonie, aby uczcić 65. urodziny nowego króla. Oficjalnie wciąż trwa żałoba po zmarłym Bhumibolu Adulyadeju, co oznacza, że na co dzień tajscy urzędnicy państwowi muszą nosić czarne ubrania bądź oficjalne mundury, ale rząd polecił, aby dzisiaj urzędnicy czy obywatele nosili biel. Urodziny króla to zawsze ważna data w kalendarzu - w tym roku urodziny Mahy umieszczono w nim po raz pierwszy, skreślając jednocześnie świętowanie rocznicy koronacji Bhumibola 5 maja, które były do tej pory świętem państwowym.

EFE / efe.com

Król Bhumibol Adulyadej obchodził swoje urodziny serią wystąpień publicznych oraz przemówieniem wygłoszonym do poddanych, w którym mówił na temat bieżących spraw kraju. Jednak w tym roku obecny król Maha nie pojawił się publicznie ani nie wygłosił żadnego orędzia. Nie podano, czy w ogóle przebywa obecnie w Tajlandii - jak wiadomo, w ostatnich latach wiele czasu spędzał za granicą, zwłaszcza w Monachium, gdzie ma dom, a jego syn, książę Dipangkorn Rasmijoti, chodzi do szkoły.

globaltimes.cn

AFP / straitstimes.com

Maha Vajiralongkorn urodził się 28 lipca 1952 o godzinie 17:45 w Pałacu Dusit w Bangkoku jako drugie dziecko i jedyny syn króla Bhumibola Adulyadeja i królowej Sirikit. Oficjalnym następcą tronu został mianowany w 1972 w wieku 20 lat. Tron objął dokładnie 50 dni po śmierci ojca, 1 grudnia 2016 w wieku 64 lat, co czyni go najstarszym tajskim monarchą obejmującym tron. Był trzykrotnie żonaty; każde jego małżeństwo kończyło się rozwodem. Doczekał się w sumie siedmiorga dzieci, dwóch córek i pięciu synów.


Źródło: reuters.com, nationmultimedia.com, royalcentral.co.uk, wikipedia.org

1 komentarz:

  1. Tajlandia to jednak zupełnie inny świat... Dobrze,że choć króla nie ma,to Tajowie wykorzystują ten dzień na wiele społecznych działań,które przyniosą im pożytek.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.