piątek, 21 lipca 2017

Habsburgowie czy nie Habsburgowie? - potomkowie Franciszka Ferdynanda i Zofii. Linia Sophie

Zamach w Sarajewie i wszystkie jego konsekwencje dotknął także dzieci Franciszka Ferdynanda i Zofii. 13-letnia Sophie, 12-letni Max i 10-letni Ernst zostali pierwszymi sierotami I wojny światowej, a rodzinne szczęście w jednej chwili zostało zburzone. W dzisiejszym poście przyjrzymy się losom trójki rodzeństwa tuż po ataku i w trakcie Wielkiej Wojny oraz przedstawimy Wam potomków księżniczki Sophie.

pinterest.comO ataku rodzeństwo poinformowała ciotka Henriette, najmłodsza siostra Zofii, która przyjechała do Chlumetz po usłyszeniu o zamachu. "To był nieopisany ból połączony z bezgranicznym zdumieniem - wspominała Sophie. - Dotąd otaczały nas jedynie miłość i poczucie całkowitego bezpieczeństwa. Teraz nagle nie byliśmy w stanie sobie wyobrazić, co z nami będzie". Rodzeństwo przygarnęła starsza siostra Zofii, Maria, i jej mąż Jaroslav Thun und Hohenstein, jednak ciotka Henriette nadal była obecna w ich życiu i jak po latach wspominali, stała się dla nich drugą matką.

Dzieci z jedną ze swych ciotek, ok. 1912 - pinterest.com

Po zakończeniu Wielkiej Wojny w 1918 Austro-Węgry przestały istnieć, a cesarstwo Habsburgów zostało zastąpione republiką. Państwo przejęło ich dawne posiadłości i nakazało im opuścić kraj, chyba że wyrzekną się swoich tytułów. Wszystkie te rozporządzenia nie dotyczyły jednak Sophie, Maxa i Ernsta, którzy jako potomstwo morganatycznego małżeństwa, nie byli Habsburgami. Inaczej niestety rzecz się miała w Czechach. W 1919 czechosłowacki rząd uznał rodzeństwo za "kogoś, kim nigdy nie byli: za Habsburgów. Zamki Konopischt i Chlumetz zostały zatem przejęte przez państwo." Rodzeństwo zostało wyrzucone z rodzinnych posiadłości, pozwolono im jedynie zabrać małą walizkę z osobistymi rzeczami, ale musieli zostawić wszystkie rodzinne zdjęcia, listy, pamiętniki, mundury Franciszka Ferdynanda czy biżuterię Zofii. Rodzeństwo przeniosło się więc do Wiednia, a następnie do zamku Artstetten.

Zamek Artstetten - tripadvisor.co.uk

Jedyna córka Franciszka Ferdynanda i Zofii, Sophie Marie Franziska Antonia Ignatia Alberta, przyszła na świat 24 lipca 1901 na zamku Konopischt w Czechach, 50 km na południowy wschód od Pragi. Jako pierwsza z rodzeństwa stanęła na ślubnym kobiercu. Jej wybrankiem był daleki kuzyn hrabia Friedrich Nostitz - Rieneck, pochodzący ze śląskiej rodziny arystokratycznej, której korzenie sięgają XIII wieku. Pobrali się 8 września 1920 i doczekali czwórki dzieci. Owdowiała w 1973, a zmarła 27 października 1990 w wieku 89 lat i została pochowana obok męża w rodzinnym grobowcu swojego zięcia Ernsta Gudenusa w Weizburgu.

Mała Sophie z rodzicami - pinterest.com

Erwein Maximilian Franz Peter Paul Hubertus Konrad Maria, najstarszy syn księżniczki Sophie i hrabiego Friedricha, urodził się w 1921. Zginął w wieku 28 lat, 1 września 1949, w obozie sowieckim w Charkowie.

Drugi syn Sophie i Friedricha, Franz Friedrich Ernst Leopold Josef Maria, urodzony w 1923, także niestety młodo zginął - 23 lutego 1945 w Prusach Wschodnich.

Alois Karl Joseph Maria (1925-2003), trzeci i najmłodszy syn Friedricha i Sophie w 1962 poślubił hrabinę Theresię Waldburg-Zeil-Trauchburg. Doczekali się czwórki dzieci, trzynaściorga wnucząt i jednej prawnuczki.

Sophie z ojcem - tumblr.com

Hrabia Friedrich Nostitz-Rieneck urodził się w 1963 jako pierworodny syn Aloisa i Theresii. W październiku 2002 odbył się jego ślub z hrabiną Stefanie Calice. Mają trójkę dzieci:

 • hrabinę Ludmillę Marię Aloisię Therese (ur. 2004)
 • hrabiego Erweina Wenzela Aloisa Henricha Johanna Josepha Maria (ur. 2006)
 • hrabinę Theresę Marię Josefę Aloisię (ur. 2008)

tumblr.com

Hrabina Monika Maria Theresa Walburga Henriette urodziła się w 1965 jako starsza z dwóch córek Aloisa i Theresi. W 1985 poślubiła Friedricha, barona Mayr - Melnhof. Mają czwórkę dzieci i jedną wnuczkę:

 • Friedrich Alois Roman Maria (ur. 1986) ożenił się z hrabiną Antonią Czernin von Chudenitz w 2011. W 2015 urodziła im się córka, Philippa.
 • Matthäus Johannes Franz Maria (ur. 1988) w 2014 ożenił się z baronessą Anną Marią Wächter.
 • Clarissa Maria Anna Theresia (ur. 1990) trzy lata temu poślubiła barona Leopold Wächtera.
 • Franziska Theodora Maria Sophie (ur. 1996)

mariaroyalcollection.blogspot.com

Hrabina Sophie-Bernadette Maria Hyacintha Thaddäa Walburga (ur. 1967 jako młodsza z córek Aloisa i Theresii) w 1994 wyszła za mąż za hrabiego Christiana Seilern und Aspang. Mają troje dzieci:

 • Aglae Marię Sophie Monikę Valerie Theresię (ur. 1995)
 • Ferdinanda Christophorusa Friedricha Aloisa Franza Maria (ur. 1997)
 • Jakoba Friedricha Aloisa Lukasa Josefa Maria (ur. 2000)

Hrabia Franz-Erwein of Nostitz-Rieneck (ur. 1970 jako najmłodsze dziecko Aloisa i Theresii). W 2001 stanął na ślubnym kobiercu, a jego wybranką została hrabina Isabelle Josephine Moy de Sons. Mają razem trzy córki:

 • Theresitę Sophie Elisabeth Benedikte (ur. 2002)
 • Sophie Karoline Bernadette Johannę Marię  (ur. 2004)
 • Helenę Marie Clarissę Diane Nadine Eleonore  (ur. 2008)

pinterest.com

Sophie Amalia Theresia Quirinia Henriette Lucretia Magdalena Maria Ignatia, imienniczka matki, urodziła się w 1929 jako najmłodsze dziecko i jedyna córka Sophie i hrabiego Friedricha. W sierpniu 1953 wyszła za mąż za Ernsta, Barona Gudenusa. Doczekali się czwórki dzieci oraz dziesięciorga wnucząt.

Baronessa Sophie urodziła się w 1954 jako najstarsza z czwórki dzieci Sophie i Ernsta. W 1981 wyszła za mąż za hrabiego Seilern und Aspang, Thomasa. Mają razem czwórkę dzieci:

 • hrabiego Josefa (ur. 1985)
 • hrabinę Sophie (ur. 1987)
 • hrabinę Marie Magdalenę (ur. 1989)
 • hrabinę Franziskę (ur. 1992)

Sophie z braćmi i mężem w dniu ślubu, 1920 - pinterest.com

Baronessa Marie-Sidone (ur. 1955 jako druga córka Sophie i Ernsta) w 1982 stanęła przed ołtarzem, a jej wybrankiem został hrabia  Seilern und Aspang, Alexander Friedrich Carl Maria. Mają trzy córki i jednego syna:

 • hrabinę Antonię (ur. 1984), która w 2014 poślubiła hrabiego Clary und Aldringen, Maximiliana;
 • hrabinę Ilonę Marie (ur. 1985)
 • hrabiego Mathiasa Fredinanda Marie (ur. 1988)
 • hrabinę Olivię Hemmę Marię Johannę  (ur. 1991)

alchetron.com

Baron Erwein, trzecie dziecko i pierwszy syn Sophie i Ernsta, urodzony w 1958, nigdy się nie ożenił i nie ma dzieci.

Baron Ferdinand (ur. 1960 najmłodsze dziecko Sophie i Ernsta) w 1987 ożenił się z hrabiną Caroline Hoyos zu Stichsenstein. Doczekali się dwójki dzieci:

 • barona Antona (ur. 1990)
 • baronessę Lucy (ur. 1993)

Córka Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek przeżyła swoich dwóch braci. W 1981 po raz pierwszy od sześćdziesięciu lat weszła ponownie do zamku Konopischt, jednak bynajmniej nie po to, by znów tam zamieszkać. Z uśmiechem wspominała szczęśliwe chwile, jakie razem z rodziną przeżyła na zamku. Jej potomkowie prowadzą normalne, spokojne życie, z dala od medialnego zgiełku, o czym najlepiej świadczy fakt, że w internecie próżno szukać ich zdjęć.


Źródło: wikipedia.org, G. King, S. Woolmans "Zabić arcyksięcia"

4 komentarze:

 1. Czy na pewno zostali wydaleni z CZECHOSŁOWACJI po I wojnie światowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A niby skąd mieliby zostać wydaleni, jak nie z Czechosłowacji? Wprawdzie obecnie takie państwo nie istnieje, ale mówimy o czasach po I wojnie światowej

   Usuń
 2. Franc Ferdynand byłby bardzo złym cesarzem - nie był lubiany przez ludzi, a przede wszystkim przez swoje cesarskie otoczenie.
  I jeszcze ta jego sympatia pro niemiecka, porywczy charakter i brak umiejętnej oceny sytuacji.Zastanawia mnie, skąd u Was ten zachwyt FF? Bo poślubił dziewczynę niższego stanu? Nie takie "skandale" wcześniej przetrwali Habsburgowie.
  Wspaniałą i jednocześnie tragiczną postacią był Arcyksiążę Rudolf. Sugeruję poczytać wszystkie książki na jego temat - on mógł zmienić dwór cesarski, ale dobijała go ta degrengolada jaka go otaczała i świadomość, że zanim zostanie cesarzem to nie będzie już czego ratować. Miał nowoczesne, demokratyczne poglądy, a żył w otoczeniu mentalnych starców ustrojowych. I był przeciwny sojuszom z Niemcami i co za tym idzie przeciwny konfliktom zbrojnym. Córka jego równie barwna postać została socjalistką, była bardzo szanowana w republikańskiej Austrii. Jej walka o dzieci stała się podstawą do zmiany zwyczajowych decyzji sądowych i wzmocniła ruch feministyczny po I wojnie światowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pewnie Czechosłowacja kojarzy się Panu z latami po II WŚ, a ona powstała w roku 1918.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.