wtorek, 25 października 2016

Królewski ślub w Serbii

W ubiegłą sobotę, 23 października, w kościele St George's w Oplenac odbył się ślub księcia Mihailo Karadjordjevica i Ljubici Ljubisavljevic. Książę jest najmłodszym synem księcia Tomislava i jego drugiej żony, księżnej Lindy; a wnukiem króla Alexandra I. 

newmyroyals.comCeremonii przewodniczył biskup Irinej ze wschodnich diecezji Serbskiego Kościoła Prawosławnego  w Ameryce; biskup Pahomije of Vranje oraz ojciec  Petar Lukic, dziekan Soboru św. Michała Archanioła w Belgradzie.

Para pobrała się wcześniej w ceremonii cywilnej, która miała miejsce w Londynie.

newmyroyals.com
newmyroyals.com

Warto wspomnieć, że jest to pierwszy taki ślub w Serbii od prawie 100 lat, kiedy to król Alexander I poślubił księżniczkę rumuńską Marie. 

royalfamily.org
newmyroyals.com
royalfamily.org

Po ceremonii odbyło się także przyjęcie weselne w White Palace w Belgradzie wydane przez tytularnego następcę tronu Serbii, księcia Alexandra i jego żonę Katherine. Para młoda postanowiła połączyć tradycję z nowoczesnością, więc oprócz serbskiej muzyki ludowej goście mogli suchać koncertu wiolonczelowego w wykonaniu dwóch pań, laureatek Narodowego Konkursu. Za obiad,  oparty tradycyjnych serbskich daniach, odpowiadały takie firmy jak Hyatt, Metropol, Nuzy Bakery, Nada Butcher Shop i Pekara 30, natomiast wino pochodziło z winnicy Royal Winery Oplenac and Aleksandrovic. Ciasta i pozostałe słodycze były prezentem od firmy Anci Kolaci Company from Pancevo, a o kawę i herbatę zadbała firma "Bean and Leaf".

newmyroyals.com

W trakcie przyjęcia przemówienie wygłosił m.in. książę Alexander:

"To jest mój obowiązek, ale także zaszczyt powitać Jej Królewską Wysokość Księżnę Ljubicę w naszej rodzinie, i pozdrowić rodziców państwa młodych, życząc i mając nadzieję, że szczęście, zdrowie i błogosławieństwo rodziny podążają za nową parą i będą obecne w naszych domach poprzez nich i w nich."

newmyroyals.com

Książę Mihailo przyszedł na świat 15 grudnia 1985 w Londynie. Dorastał na wsi, dzięki czemu dowiedział się dużo o naturze. Do Ojczyzny wrócił w wieku dwudziestu lat i, jak powiedział w jednym z wywiadów, "od razu zakochał się w tym kraju, ludziach i ich duszach". Natomiast na temat  jego wybranki niewiele wiemy. Ljubica Ljubisavljevic urodziła się i wychowała w Belgradzie, gdzie ukończyła studia na wydziale farmacji. Zajmuje się marketingiem i pisze artykuły na temat zdrowia i pielęgnacji skóry.

newmyroyals.com

5 komentarzy:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.