sobota, 22 października 2016

Saudyjski książę skazany na śmierć

W ubiegły wtorek saudyjski książę został stracony za zabójstwo człowieka w czasie masowej bójki, do jakiej doszło trzy lata temu w Rijadzie. 

bbc.com


Książę Turki bin Saud al-Kabir, bo o nim mowa, został uśmiercony w stolicy, nie podano jednak, w jaki sposób. Większość skazanych zostaje ścięta mieczem. Ofiarą jego strzałów padł Adel bin Suleiman al-Muhaimeed. Rodzina księcia odmówiła przyjęcia tzw. 'blood money' - rekompensaty finansowej za stracenie krewnego. 

Według agencji pracowej AFP, książę jest 134. osobą uśmierconą tylko w tym roku w Arabii Saudyjskiej. Wzbudziło to spore zainteresowanie zagranicznych mediów, tym bardziej, że taki wyrok na członku rodziny królewskiej jest rzadkością. Do tej pory jednym z najbardziej znanych przypadków była śmierć Faisala bin Musaida al Sauda, który zamordował swego wuja, króla Faisala, w 1975. 

król Faisal w 1971 - wikipedia.org

Zgodnie z islamskim kodeksem prawnym Arabii Saudyjskiej, na śmierć zostają skazane osoby oskarżone o morderstwo, handel narkotykami, rozbój czy gwałt. Jak informuje Amnesty International, w zeszłym roku wykonano tam 158 wyroków śmierci, co czyni go trzecim krajem, po Iranie i Pakistanie, pod względem liczby takich wykonanych wyroków.

4 komentarze:

 1. Rzeczywiście rzecz niesłychana! Zastanawia mnie tylko jak udowodniono mu winę skoro to była bójka masowa...? Wiadomo w jakim był wieku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie znamy bliższych szczegółów, niewiele wiadomo o księciu ani o tym, w jaki sposób udowodniono mu winę. Ministerstwo nie ujawniło takich informacji

   Usuń
 2. Czy pozostali sprawcy także zostali skazani na śmierć?
  Jaki był stopień pokrewieństwa pomiędzy straconym księciem a obecnie panującym władcą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie wiadomo na temat pozostałych sprawców.
   Z ujawnionych informacji wynika, że książę Turki bin Saud al-Kabir pochodził z jednej z najbardziej znanych gałęzi rodziny królewskiej, jest potomkiem króla Abdulaziza, który z kolei jest ojcem obecnego króla Arabii Saudyjskiej, Salmana

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.