sobota, 19 marca 2016

Leka i Elia wyznaczyli datę ślubu!!!


W związku z wczorajszym ogłoszeniem nie będzie dzisiaj tradycyjnej notki z wczorajszych wyjść. Zamiast tego przygotowałam dla Was zestawienie, w którym zostaną zebrane wszystkie najważniejsze informacje o zbliżającym się królewskim ślubie w Albanii.

davidnivierephotography.com5 lat i 10 miesięcy- dokładnie tyle czasu minęło odkąd tytularny Następca Tronu Albanii oświadczył się aktorce teatralnej i komediowej po dwóch latach znajomości. Książę Leka zawsze mówił, że marzy o poślubieniu albańskiej dziewczyny. Cała Albania cieszyła się, gdy w maju 2010r. ogłosił swoje zaręczyny z Elią Zaharią- sympatyczną, młodą aktorką i piosenkarką, która dała się już poznać Albańczykom jako miła, odpowiedzialna dziewczyna, z uporem dążąca do spełnienia swoich marzeń, a przy tym mocno angażująca się w działalność charytatywną.

gotha2.blogspot.com

W dniu zaręczyn Leka i Elia powiedzieli, że ich ślub odbędzie się w miarę szybko, bo w 2012r. Na skutek żałoby i kariery politycznej Księcia do uroczystości nie doszło. Dopiero wczoraj ogłoszono oficjalnie, że ślub odbędzie się 8 października 2016r. w Tiranie.

gettyimages.nl

Narzeczeni, którzy tydzień temu przyjechali do Brukseli na zaproszenie Księżnej Léi postanowili spędzić kilka dni w Paryżu. To właśnie tam ogłosili swoje zaręczyny prawie 6 lat temu. Nikt nie spodziewał się jednak, że wizyta ma na celu coś więcej niż tylko romantyczny pobyt we dwoje. 

facebook.com

Wieczorem, 18 marca w Cercle de l’Union Interalliée w Paryżu Leka i Elia spotkali się z ambasadorem Albanii we Francji, Dritanem Tola oraz dziennikarzami, Stephanie Bern i Frederickiem Mitterrandem. To wtedy ogłosili datę ślubu.

gettyimages.com

Ślub pretendenta do tronu będzie z pewnością najważniejszym wydarzeniem roku dla Albańczyków. Zapewne wszyscy zastanawiają się teraz jak będzie on wyglądał, kto będzie obecny i najważniejsze- w jakiej kreacji ujrzymy pannę młodą?
Uroczystość


Albania nie jest zbyt bogatym krajem. Wciąż usiłuje się podźwignąć po okresie rządów komunistycznych. W ostatnim wywiadzie Leka powiedział, że uroczystość będzie dosyć skromna, aby dostosować się do warunków życia poddanych.

albanianroyalcourt.alKościół czy meczet?


Dominującą religią w Albanii jest islam. Tak jak to zwykle bywa, religia dominująca w państwie jest religią monarchy. Akt sukcesyjny z 1928r. przewidywał zasady dziedziczenia charakterystyczne dla monarchii islamskich, jednak w samej konstytucji nie było żadnej wzmianki o obligatoryjnym wyznaniu władcy.
Król Zog był muzułmaninem, ale jego żona pozostała do końca życia katoliczką. Książę Leka I początkowo miał zostać wychowany w duchu islamu, jednak pewne wiarygodne źródła zgodnie twierdzą, że został on ochrzczony w wierze katolickiej, choć ojcem chrzestnym został muzułmanin- Król Egiptu. Jego żona, Susan była członkinią chrześcijańskiego Kościoła Episkopalnego. Leka I pod koniec życia deklarował się jako agnostyk, ale pogrzeb miał iście islamski. 

vebidoo.de

Książę Leka II jest przez większość osób postrzegany jako muzułmanin. Podobnie Elia- większość uważa, że jako rodowita Albanka najpewniej wyznaje ona islam. Przeprowadziłam jednak drobne śledztwo w tej sprawie. Znalazłam kilka bardzo wiarygodnych i sprawdzonych źródeł, które twierdziły, że Leka pod wpływem babci i matki został wychowany na chrześcijanina. Jego chrzest odbył się w obrządku katolickim, a jednym z rodziców chrzestnych został Król Baudouin z Belgii, na cześć którego otrzymał jedno z imion.
Poza tym Leka i Elia jak typowi muzułmanie się nie zachowują- ich święta wyglądają bardzo chrześcijańsko, a także piją alkohol.

cotilleando.com

Para nie będzie raczej ryzykowała ślubem w kościele i zdecyduje się na uroczystość w urzędzie wzorem dziadków Leki. Ewentualnie już w tajemnicy wezmą ślub kościelny.

gettyimages.com
Suknia


Na co dzień Elia ubiera się raczej skromnie. Jej suknia zapewne będzie podkreślała jej charakter- będzie skromna, ale niepodobna do innych królewskich kreacji ślubnych. Na pewno będzie łączyła w sobie elementy tradycyjne dla albańskiej kultury, a jednocześnie indywidualny styl Elii.

imperialadviser.ru

Goście


Ślub ma być z założenia skromny. Możliwe, że nie pojawi się na nim wielu zagranicznych gości. Pojawi się dalsza część Albańskiej Rodziny Królewskiej, rodzina Zaharia, a prawdopodobnie również kilku najbliższych parze członków innych rodzin monarszych. Spodziewana jest obecność Wielkiej Księżnej Marii i jej syna Jerzego (prawdopodobna obecność jego dziewczyny, Rebecci Bettarini), Księżnej Léi (wątpliwa obecność innych członków Belgijskiej Rodziny Królewskiej), Księżniczki Margarity i Księcia Radu, Księcia Mohammada Ali'ego i Księżnej Noal Zaher lub innej reprezentacji Egipskiej Rodziny Królewskiej.
Kwestia innych zagranicznych gości nie jest jasna na tyle, by o niej pisać.
Poza tym pojawi się zapewne śmietanka polityczna Albanii- Leka jest prywatnym doradcą Prezydenta. 

pinterest.com

Tytuły i przyszłe obowiązki


Choć Albania nie jest już monarchią, to tytuły są dalej dziedziczone i używanie. Leka używa tytułu Jego Królewskiej Wysokości Księcia Albanii. Jego ojciec nosił tytuł Księcia Koronnego Albanii, jako ostatni Następca Tronu, ale często był nazywany i sam czasem używał tytułu Króla Albańczyków. Księżna Susan zawsze podpisywała się jako Królowa Albańczyków. Czy jej synowa również wybierze tytuł królewski?
Biorąc pod uwagę, że Leka II nigdy takiego nie używał, możemy się spodziewać, że Elia zostanie po prostu Księżną Albanii. Monarchiści oczywiście będą ją tytułować jako Jej Królewską Mość Królową Albańczyków.

shendeti.com.al

Elia podjęła swoje pierwsze królewskie obowiązki niedługo po zaręczynach. Obecnie jest prezesem Fundacji im. Królowej Géraldine i czynnie reprezentuje Rodzinę Królewską, także za granicą.
Niedawno zakończyły się spektakle sztuki Trzy siostry, w której przyszła księżna grała jedną z tytułowych ról. Nie ma ona zaplanowanych żadnych nowych projektów, co może oznaczać, że postanowiła zakończyć karierę aktorską w związku ze ślubem. 

ikub.al

  


Transmisja


Na razie nie wiadomo nic na temat ewentualnej transmisji ślubu. Jeśli tylko pojawią się jakieś informacje na ten temat poinformuję o nich. Oczywiście możecie się spodziewać relacji na blogu.

pinterest.com

***
Zajrzyjcie tu jeszcze na post z serii Sobota z monarchią.

7 komentarzy:

 1. W końcu!!! Pozostaje nam odliczać czas do 8 października ;) /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak- jedynie 6 miesięcy i 20 dni :-/

   Usuń
  2. Szybko zleci :D Czy jest szansa że Elia będzie mieć na głowie tiarę? ;D /Lena

   Usuń
  3. Niewykluczone. Jej teściowa nie miała z własnego wyboru, ale jeśli Elia będzie chciała założyć tiarę to pewnie będzie to ta sama tiara, którą miała na sobie w dniu ślubu Królowa Geraldine (zdjęcie w poście).

   Usuń
 2. Najwyższy czas! Elia ma już 33 lata. Ale wygląda na młodszą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyjemnie popatrzec na taką zakochaną parę :)
  Ten rok nie przestaje nas zaskakiwać jeśli chodzi o wydarzenia związane z royalsami.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.