sobota, 26 marca 2016

Sobota z monarchią: Hawajska Rodzina Królewska

Dziś ostatnia notka z serii Sobota z monarchią.

***

Herb Królestwa Hawajów/ wikipedia.org


Na Hawajach istniało wiele małych królestw. Zjednoczył je w 1810 król Kamehameha I, który założył dynastię panującą. Doprowadził do zakończenia wojen domowych.
W 1891 królową została Lili'uokalani. W tym czasie organizował się Klub Aneksyjny- ruch obcokrajowców dążących do obalenia monarchii i włączenia Hawajów do Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na to rdzenni Hawajczycy wystąpili z żądaniem uchwalenia nowej konstytucji. 14 stycznia 1893, królowa miała podpisać nową konstytucję, czemu przeciwni byli członkowie jej gabinetu. Jeden z członków Klubu Aneksyjnego, Sanford Dole, został nominowany na stanowisko prezesa rządu tymczasowego.Królowa Lili'uokalani/ wikimedia.commons.org

Za datę końca monarchii uznaje się 17 stycznia 1983, kiedy to Lili'uokalani zgodziła się zrzec tronu pod warunkiem, że władzę przejmą Stany Zjednoczone. Mimo to ogłoszono, że prezes Dole i samozwańczy rząd tymczasowy przejmują władzę na Hawajach. Republika została oficjalnie proklamowana 4 lipca 1894 roku.

Oficjalny list abdykacyjny/ historymistery.grassrootinstitute.org

Obecnie jest dwóch pretendentów do tronu Hawajów: Księżniczka Abigail i Książę Quentin.


Księżniczka Abigail Kinoiki Kekaulike Kawānanakoa, znana również jako Kekau, przyszła na świat 23 kwietnia 1926r. w Honolulu.

flickriver.com

Jest jedynym dzieckiem Lydii Liliuokalani Kawānanakoa (najmłodszej córki ostatniego Następcy Tronu Hawajów) i jej pierwszego męża, dr Williama Jeremiah Ellerbrocka.

W wieku sześciu lat Abigail została adoptowana przez swoją babcię, Księżną Abigail Campbell, w tradycyjnej ceremonii hānai. Ogłoszono wówczas, że w przypadku restauracji monarchii to Księżniczka zostanie Królową Hawajów.

Abigail Campbell/ commons.wikimedia.org

W 1971r. została prezesem Przyjaciół Pałacu 'Iolani, organizacji powołanej przez jej matkę. Jest też zaangażowana w działalność mającą na celu ochronę hawajskiej kultury i odrestaurowania Pałacu.

panoramio.com

Na co dzień Abigail pasjonuje się wyścigami konnymi. Posiada własną hodowlę i kilka rancz na terenie USA.


W 2013r. wyraziła życzenie, aby po śmierci pochowano ją w nowej krypcie Królewskiego Mauzoleum Hawajów w Mauna 'Ala. Decyzja spotkała się z akceptacją, ku oburzeniu Hawajczyków.

america.pinkKekau nigdy nie wyszła za mąż i nie ma dzieci.


Książę Quentin urodził się 28 września 1961 w Monterey. Jest drugim synem Edwarda Kawānanakoa, poprzedniego pretendenta do hawajskiego tronu.

Quentin z żoną/ hiluxury

Wychowywał się w Stanach Zjednoczonych, lecz szkołę ukończył na Hawajach. Z wykształcenia jest prawnikiem, od 2000 roku udziela porad prawnych.

madmonarchist.blogspot.com

Od dwudziestu lat jest politykiem aktywnie działającym na Hawajach. W 1994 książę dołączył do Hawajskiej Partii Republikańskiej. W 2006, bezskutecznie, startował w wyborach do Senatu.W 2008 został wybrany do Izby Reprezentantów Hawajów.

W 1995 książę poślubił Barbadoskę, Elizabeth Broun. Mają dwóch synów:
 • Kincaida (ur. 16 czerwca 1997)
 • Rileya (ur. grudzień 1999)

theroyalforums.com


Biorąc pod uwagę, że Hawaje nie są już samodzielnym państwem, a częścią Stanów Zjednoczonych Ameryki, szanse na restaurację monarchii są nikłe. Istnieje kilka ruchów niepodległościowych, ale żaden z nich nie akcentuje wyraźnie, jakoby miał dążyć do przywrócenia monarchii. Skupiają się one głównie na przywróceniu praw rdzennym mieszkańcom Hawajów.
W przyszłości pojawi się jednak pewne ułatwienie w kwestii pretendentów do tronu. Jako że Księżniczka Abigail nie posiada żadnych potomków, ani nie dokonała także tradycyjnej adopcji któregoś ze swoich krewnych, po jej śmierci Książę Quentin będzie jedynym pretendentem do tronu Hawajów.
 


Iza & Larissaroyalark.net, theroyalforums.com, wikipedia.org

***
Jako że jest to ostatnia notka z serii zapraszamy Was do wzięcia udziału w ankiecie:

Które państwo powinno znowu zostać monarchią?

Macie cały tydzień na oddawanie swoich głosów. Ciekawe, która ze zdetronizowanych rodzin monarszych najbardziej przypadła Wam do gustu ;)

Pragnę również podziękować Izie z bloga o Holenderskiej Rodzinie Królewskiej, która pomagała mi przez cały czas trwania serii. Bez niej nie znalazłabym pewnie motywacji i sił do publikowana cotygodniowych notek. Myślę, że już zawsze będę miło wspominać ten czas spędzony na pisaniu wspólnych postów i szukania zdjęć (co nie było wcale takie łatwe) osób, o których większość ludzi pewnie nigdy nie słyszała i pewnie już nie usłyszy.
Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie dalej kontynuowana już przy innych projektach ;)

Nie zapomnijcie też zajrzeć do poprzedniej notki, w której znajdziecie m.in. wywiad magazynu People z Księciem Albertem.

8 komentarzy:

 1. Ja też bardzo dziękuję, że mogłam wziąć udział w tak cudownym przedsięwzięciu ;)
  A co do innych projektów, to ciii ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polska nie, bo po prostu nie może. Włochy też nie. Niemcy też nie. Księstwo Schaumburg-Lippe też nie, książę Alexander kogoś mi przypomina. Austria też nie. Pozostałe też nie.
  Zostają mi więc tylko dwie- Albania i Rumunia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha, na Hawajach była jeszcze księżniczka Victoria Ka'iulani.

   Usuń
 3. To były wspaniałe notki, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Skąd oburzenie i kontrowersje w odniesieniu do prośby Abigail o pochowanie w nowej krypcie Królewskiego Mauzoleum Hawajów w Mauna 'Ala?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krypta była przeznaczona dla członków Rodziny Królewskiej. Po zniesieniu monarchii nie pochowano tam żadnego jej członka, stąd oburzenie ;)

   Usuń
 5. Mogę sobie wyobrazić, że znajdowanie informacji czy zdjęć nie było proste. Dzięki za tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Błagam przywrócić tą serie i odc. O Tureckiej Rodzinie Sułtańskiej

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.