sobota, 12 marca 2016

Sobota z monarchią: Irańska Rodzina Cesarska

Dziś kolejny post z serii.
***

Herb Cesarstwa Iranu/ wikipedia.org


Cesarstwo powstało po obaleniu rządów perskiego dyktatora, Reze Chana. Ogłoszono wtedy, że poprzednia dynastia rządząca Iranem (Kadżarowie) przestała istnieć. Pierwszym szachem został Reza Pahlavi. Po kilku latach rządów, władzę przejął jego syn, Mohammad. Dlaczego? Reza miał sympatie proniemieckie, z tego powodu do Iranu wkroczyły angielskie i radzieckie wojska.


Mohammad Reza Pahlavi, urodzony 26 października 1919r.w Teheranie, był ostatnim władcą Iranu.

iranpoliticsclub.net

Przez ponad trzydzieści lat swoich rządów dał się poznać jako władca prozachodni (często bywał w Europie i zawarł wiele przyjaźni z tamtejszymi członkami rodzin monarszych), inicjator reform społecznych i gospodarczych.

iranpoliticsclub.net

Był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była egipska księżniczka, Fawzia. Było to jednak małżeństwo zaaranżowane i przetrwało sześć lat.
Z tego związku narodziła się jedna córka, Księżniczka Shahnaz.

Królowa Fawzia/ ripost.net

Drugą żoną była Soraya Esfandiary-Bakhtiari, z którą Mohammad ożenił się w roku 1951. Była córką ambasadora Iranu w RFN i Niemki, Evy Karl.
Soraya była jednak bezpłodna i Szach został zmuszony do rozwodu z nią.
Po rozwodzie była królowa przeprowadziła się do Francji i została aktorką. W 1965r. zagrała w filmach I Tre volti i Ona.

orderofsplendor.blogspot.com

Jego trzecią żoną została Farah Diba, córka kapitana Irańskiej Armii Cesarskiej.

pinterest.com


Para doczekała się czwórki dzieci:


 • Księcia Rezy 
 • Księżniczki Farahnaz (ur. 12 marca 1963r.)
 • Księcia Ali-Rezy (ur. 28 kwietnia 1966r., popełnił samobójstwo 4 stycznia 2011r.)
 • Księżniczki Leili (ur. 27 marca 1970r., popełniła samobójstwo 10 czerwca 2001r.)

news-iynd.blogspot.com


Monarchia w Iranie została obalona na skutek rewolucji irańskiej. Wieczorem 11 lutego 1979r. Cesarstwo Iranu oficjalnie przestało istnieć.
Rodzina Cesarska udała się na emigrację, mieszkała w różnych krajach i na różnych kontynentach.

Szach Mohammad zmarł 27 lipca 1980r. w wieku lat sześćdziesięciu, na skutek powikłań po makroglobulinemii Waldenströma.

Cesarz na łożu śmierci/ pinterest.com
Obecnym pretendentem jest ostatni Następca Tronu Iranu, Książę Reza Pahlavi (tytularny Szach Reza Pahlavi II).

bobpowell.blogspot.com

Przyszedł on na świat 31 października 1960r. w Teheranie jako najstarsze wspólne dziecko i syn Szacha Mohammada Rezy Pahlavi i jego trzeciej żony, Farah Diba. W chwili narodzin automatycznie stał się Następcą Tronu.

Książę w dzieciństwie/ theroyalforums.com

W wieku 17 lat wstąpił do Cesarskich Sił Powietrznych Iranu. Przez rok uczył się w Williams College w stanie Massachusetts, ale musiał wracać z powodu napiętej sytuacji w ojczyźnie. Niedługo potem monarchia została obalona.

royalark.net

Później Reza kontynuował naukę. Ukończył Uniwersytet Południowej Kalifornii na kierunku politologia. Następnie ukończył specjalny kurs pilotażu w Teksasie. Kiedy wybuchła wojna irańsko-iracka Książę napisał list do gen. Valliolah Fallahi, w którym zaoferował siebie jako pilota Cesarskich Sił Powietrznych Iranu. Jego prośba została odrzucona.

kut.org

27 lutego 1980r. po śmierci ojca został tytularnym Szachem Iranu.

Pogrzeb Mohammada Rezy Pahlavi/ forinews.ir


12 czerwca 1986r. Reza poślubił Yasmine Etemad-Amini, z wykształcenia prawniczkę.

Reza i Yasmine w dniu ślubu z Cesarzową Farah/ theroyalforums.com

Para ma trzy córki:

 • Księżniczkę Noor (ur. 3 kwietnia 1992r.)
 • Księżniczkę Iman (ur. 12 września 1993r.)
 • Księżniczkę Farah (ur. 17 stycznia 2004r.)

plus.google.com

W 2004r. Książę został nieoficjalnym ojcem chrzestnym Księżniczki Louise z Belgii, co spotkało się z krytyką Ministra Spraw Zagranicznych Iranu.

worldroyalfamily.blogspot.comPartie monarchistyczne są ściśle zabronione w Iranie, a sympatycy ustroju karani są pozbawieniem wolności. Duża liczba irańskich monarchistów żyje jednak w Los Angeles i ma powiązania z europejskimi organizacjami monarchistycznymi.
Reza Pahlavi dąży do stworzenia w Iranie rządów demokratycznych i świeckich, respektujących prawa człowieka. Uważa, że to do obywateli powinien należeć wybór czy chcą być monarchią konstytucyjną, czy republiką. Irańczycy mieliby zadecydować w ogólnonarodowym referendum.

Popularność rodziny Pahlavi za granicą jest bardzo duża. Nie wiadomo jednak jak zmieni się ona po śmierci Rezy. Jako że nie ma on męskich potomków, do 2011r. jego następcą był młodszy brat, Książę Ali-Reza. Po jego samobójczej śmierci następni w "kolejce" są mało znani i w dodatku skonfliktowani z obecnym pretendentem krewni: kuzyn Patrick Ali Pahlavi i jego najstarszy syn, Davoud.

Patrick Ali Pahlavi/ mihanjavan.wordpress.comIza & LarissaŹródło: rezapahlavi.org, theroyalforums.com, wikipedia.org, almanachdegotha.org

***
Zapraszam również do poprzedniego postu.


8 komentarzy:

 1. Królowa Fawzia była piękna.
  Jakaś mocno samobójcza ta rodzina.:/ Wiadomo co było powodem takich decyzji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobno nie umieli sobie poradzić z dala od ukochanej ojczyzny, ale sądzę, że to mocno naciągany powód. O ile przy Leili jeszcze mogłabym się zgodzić, to śmierć Ali-Rezy z takich powodów jest dla mnie mało prawdopodobna, bo w końcu żył już na obczyźnie bardzo długo, a poza tym miał zostać ojcem.

   Usuń
  2. Dziwne, naprawdę. Nie było żadnych podejrzeń, że to nie były samobójstwa?

   Usuń
  3. Co do Leili nie było żadnych wątpliwości. Byli świadkowie, którzy widzieli jak ukradła leki z biurka swojego lekarza. Połączyła to jeszcze z kokainą i skończyło się jak się skończyło. Ali od lat walczył z depresją związaną z życiem poza ojczyzną i po śmierci siostry, ale tu już pojawiły się pewne plotki, bo akurat on zabił się strzelając sobie w głowę, co zawsze wzbudza podejrzenia. Oficjalnie nikt (łącznie z rodziną) nigdy nie wyrażał publicznie swoich podejrzeń jakoby miało to być morderstwo.

   Usuń
  4. Co ciekawe, choć Ali i jego dziewczyna, która była z nim w ciąży, nigdy się nie pobrali, ani zaręczyli, to ich córeczka, która przyszła na świat siedem miesięcy po śmierci ojca otrzymała wszelkie możliwe tytuły przysługujące perskim księżniczkom.

   Usuń
  5. Zastanawiające. Może matka małej miała dobre stosunki z rodziną Alego? Albo oni chcieli "zachować" kontakt z "cząstką" Zmarłego? Swoją drogą ciekawe czy wiedział, że zostanie ojcem? Pewnie nie... Może wtedy jego życie potoczyłoby się zupełnie inaczej...

   Usuń
  6. Ale nie trzeba chyba było od razu tytułów dawać- to dosyć niecodzienne w takiej sytuacji. Rodzina utrzymuje bardzo dobry kontakt zarówno z dziewczyną, jak i małą. Są praktycznie na każdym rodzinnym zdjęciu i uroczystościach.

   Usuń
 2. O tak Fawiza o piękna kobieta. ja też chciałam spytać o te samobójstwa.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.