sobota, 19 marca 2016

Sobota z monarchią: Egipska Rodzina Królewska

Zapraszamy Was na notkę o Rodzinie Królewskiej z Egiptu.

***Herb Królestwa Egiptu/ wikipedia.org


28 lutego 1922 Egipt oficjalnie ogłosił niepodległość od Wielkiej Brytanii. Panujący wówczas już 5 lat Fuad I został pierwszym nowożytnym królem Egiptu. Mimo formalnej niepodległości Egipt nadal znajdował się w strefie wpływów brytyjskich. Po kilkunastu latach spokoju jednostki brytyjskie stacjonujące nad Kanałem Sueskim stały się przedmiotem ataków. 26 stycznia 1952 w Kairze miała miejsce masowa demonstracja, w czasie której domagano się odejścia dotychczasowych elit z powodu ich moralnego upadku i zarzucenia zasad islamu. Wydarzenie to, określane następnie jako czarna sobota, było sygnałem pogarszania się sytuacji społecznej. Kolejne rządy (od stycznia do lipca 1952 rząd zmieniał się czterokrotnie) nie były w stanie jej uspokoić. Wystąpienie wojskowych obaliło skompromitowaną i niepopularną monarchię króla Farouka I. Abdykował na rzecz swojego półrocznego syna Fuada II. Formalnie rządził on niecały rok.


Farouk I z Fuadem II/ flickr.com


Obecnym pretendentem do tronu jest były król Fuad II.

wsj.com
Urodził się 16 stycznia 1952. Został królem Egiptu po abdykacji ojca, który miał nadzieję, że w ten sposób odbuduje reputację monarchii. Tak się nie stało. Rok później oficjalnie obalono monarchię na rzecz republiki.

Rodzina Królewska na emigracji/ bloganavasquez.com

Obecnie mieszka w Paryżu. Po upadku monarchii zamieszkał z rodziną w Szwajcarii.

ndf.fr


16 kwietnia 1976 w Monako poślubił Francuzkę, Dominique-France Loeb-Picard. Kobieta z wykształcenia jest psychologiem, po konwersji na islam przyjęła imię Fadila.

Fuad i Fadila w dniu ślubu/ theroyalcouturier.com

Para ma trójkę dzieci:
 • Księcia Muhammada Aliego (ur. 5 lutego 1976);
 • Księżniczkę Fawzię-Latifę (ur. 12 lutego 1982);
 • Księcia Fakhruddina (ur 25 sierpnia 1987);

Fuad z dziećmi/ vsemogutkoroli.blogspot.com

Fuad rozwiódł się z żoną w 1996. Fadila jest obecnie tytułowana księżną Egiptu

Książę Muhammad Ali jest tytularnym Następcą Tronu Egiptu i Sudanu.

Książę z żoną/ pinterest.com

Naukę pobierał w Europie (jest absolwentem szwajcarskiego Instytutu Le Rosey) i Maroku. Obecnie prowadzi biuro nieruchomości w Paryżu.

Będąc na wakacjach w Stambule, 20 kwietnia 2012r. Muhammad był gościem na ślubie Księcia Rudolfa z Liechtensteinu (bratanka Księcia Hansa-Adama II) i jego tureckiej narzeczonej, Tılsım Tanberk. Tam poznał afgańską księżniczkę, Noal Zaher z dynastii Shah (wnuczkę ostatniego Króla Afganistanu, Mohammeda Zahira).

Muhammad i Noal w dniu zaręczyn/ hellomagazine.com

Rok później para ogłosiła zaręczyny, a 30 sierpnia 2013r. w Pałacu Çırağan w Stambule odbył się huczny ślub. Nie zabrakło na nim znanych zagranicznych gości m.in.: Księżniczki Léi, Księcia Leki, Elii Zaharii, Wielkiej Księżnej Marii, Wielkiego Księcia Jerzego i Księżniczki Mari Gabrielli z Włoch.

princepaulofromania.com

arabianroyalsagency.tumblr.com

imperialhouse.ru

Z okazji Nowego Roku 2016 Egipska Rodzina Królewska opublikowała nowe oficjalne zdjęcia całej rodziny. Księżna Noal Zaher wyglądała na nim na wyraźnie zaokrągloną, co zrodziło plotki o ciąży. Czy to prawda? Tego dowiemy się najpewniej za kilka miesięcy.

gpdhome.typepad.com


Ze względu na sytuację polityczną w Egipcie temat ewentualnego przywrócenia monarchii jest tematem tabu. Ostatnią partią monarchistyczną można uważać Egipską Partię Liberalną. Głosiła ona hasła nacjonalizmu, liberlanej demokracji oraz faraonizmu i przywrócenia państwu czasów świetności z lat 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku. Partia została rozwiązana w 2011r.
Obecnie ruchy monarchistyczne są zabronione, a szanse na powrót Rodziny Królewskiej nikłe.
Iza & Larissa
amlanachdegotha.org, theroyalforums.com, alijazeera.com, wikipedia.org

***
Zajrzyjcie też do poprzedniego postu, żeby dowiedzieć się, czego możemy się spodziewać w związku z tegorocznym królewskim ślubem w Albanii.

9 komentarzy:

 1. Bardzo ineteresujący post, nareszcie wiem, kto jest kim :) Ciekawe, czy na świecie rzeczywiście pojawi się kolejne, tym razem egipskie, Royal Baby - a może już jest?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Haha, kto wie? Myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że o ewentualnych narodzinach poinformowaliby kilka dni później.

   Usuń
 2. Elżbieta II jest królową od 6 lutego 1952, a koronowano ją dopiero 2 czerwca 1953, dlaczego tak?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku, gdy poprzedni monarcha umiera nie wypada robić ceremonii koronacyjnej tego samego dnia, ani w ogóle w bliskim terminie. Kiedy opadnie już żałoba trzeba wszystko przygotować. W WB mamy koronację z prawdziwego zdarzenia, więc zajęło to 16 miesięcy+ trzeba było jeszcze ustalić kilka spraw (np. nazwisko dynastii). Jeśli poprzednik umiera zostaje się władcą, ale niekoronowanym- koronacja następuje dopiero w wyznaczonym terminie (w tym wypadku 2 czerwca następnego roku).

   Usuń
 3. Księżna moim zdaniem już w dniu ślubu byłą zaokrąglona, więc ona chyba ma taką urodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo to kwestia stylizacji. W sumie ta "specyficzna bluzka" może sugerować lub ukrywać co nieco.;)

   Usuń
 4. Szkoda, że nie ma szans na przywrócenie monarchii
  Zapraszamy na nowego bloga o księciu Harrym! http://prince-harryofwales.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawy post, szkoda iż nie ma szans, tak jak wspomniała Martyna na przywrócenie monarchii. Było by ciekawie :)
  Chciałabym wszystkich tu zgromadzonych zaprosić na bloga o Księżnej Dianie! Pierwszy post już jest! Zapraszam serdecznie. http://dianaprincessofpeoplehearts.blogspot.com/2016/03/1-diana-konta-krolowa-prawdziwa-bitwa.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Kolejna rodzina o której istnieniu dowiedziałam się stąd :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.