czwartek, 31 marca 2016

Referendum w Albanii

Z samego rana Prezydent Bujar Nishani na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poinformował, że 4 września odbędzie się w kraju ogólnonarodowe referendum. Albańczycy będą mieli w nim zdecydować, czy chcą pozostać republiką czy powrócić do monarchii.

top-channel.tvTermin referendum jest dosyć taktycznym posunięciem ze strony Prezydenta. Jego kadencja upływa z dniem 24 lipca 2017r. Gdyby Albańczycy opowiedzieli się za monarchią zostałoby jeszcze dużo czasu do wprowadzenia nowej Konstytucji i zmian ustrojowych.

syri.net

Nishani w 2011r. oficjalnie przyznał, że poprzednie referendum w 1997r. zostało sfałszowane, a Albania powinna być monarchią. Sam nie jest związany obecnie z żadną partią. Przez kilka lat Książę Leka był jego prywatnym doradcą. Mówi się również, że panów łączy bliska przyjaźń.

Nie wiadomo jak wyniki referendum wpłyną na charakter i rozmiar październikowych uroczystości ślubnych Leki i Elii.

arkivalajmeve.com

Możemy tylko trzymać kciuki i mieć nadzieję, że w przyszłym roku Europa zyska nową Parę Królewską: Króla Lekę II i Królową Elię :)theroyalforums.com

15 komentarzy:

 1. Byłoby fajnie, gdybyśmy mieli w Europie jeszcze jedną monarchię.

  OdpowiedzUsuń
 2. A są już jakieś przesłanki kiedy się odbędzie to referendum?.
  Teraz czekam na Rumunię choć myślałam że ona z takim referendum będzie pierwsza.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hmm.. A gdyby Polska nagle stała się monarchią, np w wyniku referendum to kto zostałby najprawdopodobniej królem? Prezydent? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musielibyśmy najpierw zmienić konstytucje, bo obecna nie przewiduje zmian ustrojowych. Królem mógłby zostać prezydent. Więcej o tym pisałam w notce o Polskiej RK (znajdziesz w Spisie notek tematycznych pod Sobotą z monarchią ;))

   Usuń
 4. Niesamowite.. larisso jak sadzisz ty? Uda sie przywrocic w tym karju monarchie? Duze sznase sa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W naszym kraju nie przewiduje takich szans. Utożsamiamy monarchie z zacofaniem, a nasi pretendenci to Niemcy

   Usuń
  2. Mamy przecież polskich pretendentów. Podam najbardziej znane rody.

   Ktoś z Czartoryskich mógłby zostać królem Polski. Następny jest ród Zamojskich. Można wybrać kogoś z Branickich, jeszcze są Potoccy.
   Radziwiłłów nie wyobrażam sobie na tronie, zbyt bliskie pokrewieństwo z Niemcami Oppersdorffami (u nich w Głogówku w czasie Potopu szwedzkiego przebywał król Jan Kazimierz), nie nadają się.

   Przeanalizowałam to wszystko i doszłam do następującego wniosku: najbardziej odpowiedniejszymi kandydatami na polską rodzinę królewską są Czartoryscy.

   Usuń
  3. Jest i taka opcja (jedna z wielu), ale większość polskich monarchistów wysuwa Niemców ;)

   Usuń
 5. Ale super :D
  ELF zadziałał ;P

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wydaje mi się żeby było jakieś referendum.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę że Larissa zrobiła sobie dzień wcześniej prima aprilis. Przeglądałam oficjalne strony prezydenta Albanii http://president.al/ i nic tam nie ma ale fajny żart ale musiałam ci go zepsuć D pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi się tak wydaje.;) Ostatnio coś za dużo tych "dobrych" informacji...;)

   Usuń
  2. Moze sie spelni:) bie zapominajmy o dwoch zartach marleny. Wiecie juz o co chodzi?

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.