poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Potomkowie Królowej Victorii: Linia Victorii Adelaide


Mam nadzieję, że udało mi się wszystkie postacie wymienione w poście czytelnie opisać i umieścić w "drzewie genealogicznym", a jest ich bardzo dużo. Jeśli coś jest niejasne to oczywiście piszcie w komentarzach.

***


Księżniczka Victoria i jej potomkowie

Embed from Getty Images
Victoria Adelaide Mary Louise przyszła na świat 21 listopada 1840r. w Pałacu Buckingham i przez niecały rok (do narodzin brata, Edwarda) była Następczynią Tronu Wielkiej Brytanii.

Co ciekawe, podczas ciąży z Vicky (jak nazywała ją rodzina), niejaki Edward Oxford próbował dokonać zamachu na Królową dwukrotnie do niej strzelając. Oba strzały okazały się chybione, a zamachowca uniewinniono ze względu na chorobę psychiczną.

Królowa Victoria z Vicky i Edwardem. Autor nieznany, domena publiczna

Edukacja Księżniczki odbywała się pod ścisłym nadzorem jej rodziców. Victoria była inteligentnym i bystrym dzieckiem. Dzięki swojej guwernantce, Lady Lyttelton, umiała czytać i pisać przed ukończeniem 5. roku życia. Z kolei nianie z Francji i Niemiec nauczyły ją swoich ojczystych języków. Sara Ann Hildyard uczyła ją historii, literatury, przedmiotów ścisłych i łaciny. Pod okiem ojca uczyła się polityki i filozofii.

Autor nieznany, domena publiczna

W 1851r. Vicky poznała swojego przyszłego męża, Księcia Friedricha Hohenzollerna, syna Następcy Tronu Prus. Friedrich i jego rodzice zostali zaproszeni przez Victorię i Alberta na uroczystość otwarcia Wielkiej Wystawy.
Zaręczyny Victorii i Friedricha odbyły się w 1855r., kiedy Książę przybył z wizytą do Balmoral. Pałac Buckingham i Dwór Pruski podały je do publicznej wiadomości 19 maja 1857r.. Ślub Vicky i Fritza odbył się w obecności Królowej 25 stycznia 1858r. w tej samej kaplicy, w której brali ślub Victoria i Albert.
Małżeństwo to było wspaniałym sojuszem dynastycznym, ale (co nieczęsto się zdarzało) było również szczęśliwe- małżonkowie szczerze się kochali. Książę Albert miał dzięki temu małżeństwu nadzieję na zacieśnienie więzi Wielkiej Brytanii z Prusami i przebudowę monarchii Hohenzollernów w duchu bardziej liberalnym.

Ślub Victorii i Friedricha. John Phillip, domena publiczna, via Wikimedia CommonsPortret autorstwa Alberta Gräfle, 1863. Domena publiczna

Niestety mieszkańcy Prus nie byli zadowoleni ze swojej nowej Księżnej. Nie podobało im się jej brytyjskie pochodzenie. Ponadto źle znosiła etykietę na dworze pruskim i nie kryła swych wrażeń związanych z nowym miejscem zamieszkania: Berlin to straszna dziura. Bez kanalizacji, chodniki źle ułożone, straszliwy odór. Spędziłam pierwszy rok bez łazienki, i nawet nie miałam wody do własnej dyspozycji. Nie było też szaf na ubrania, musiałam trzymać swoje rzeczy w walizkach...,  pisała później do jednej z córek.
Trzeba przyznać, że na dworze pruskim obowiązywał w owym czasie wojskowy, sztywny i oficjalny ceremoniał. Młoda Księżniczka została pewnego dnia surowo skarcona przez Królową za kichnięcie w jej obecności. I choć Vicky pragnęła wzbudzić przyjazne uczucia w sercach swych poddanych, poniosła klęskę. Jej szczerość i typowo angielskie poglądy nie znalazły u nich uznania.

Autor nieznany, domena publiczna

Po śmierci swojego ojca 9 marca 1888r. mąż Victorii został Cesarzem Friedrichem III. Ona sama przyjęła tytuł Jej Cesarskiej i Królewskiej Mości Cesarzowej Niemiec. Friedrich jednak zmarł po 99 dniach panowania na skutek raka krtani. Victoria była zrozpaczona po śmierci męża. Cesarzowa tak pisała do matki: Bogu dzięki, jego serce nie cierpi tak jak moje! Jestem teraz wdową po nim, jeśli przestałam być żoną! Czyż zniosę tę rozłąkę?
Owdowiała Cesarzowa zamieszkała w Zamku Friedrichshof, który zbudowała ku pamięci swojego męża na wzgórzach w pobliżu Frankfurtu nad Menem.

Embed from Getty Images

Victoria zmarła na raka kręgosłupa w Friedrichshof 5 sierpnia 1901r., kilka miesięcy po śmierci swojej matki. Została pochowana w mauzoleum królewskim w Friedenskirche w Poczdamie 13 sierpnia 1901r. obok swojego ukochanego męża. Vicky zażyczyła, aby pochować ją w angielskiej trumnie i w obrządku anglikańskim. Wilhelm II spełnił życzenie matki jednak po jakimś czasie kazał zmienić trumnę na niemiecką i pochować ją według niemieckiej tradycji.

Victoria i Friedrich z czwórką najstarszych dzieci: Wilhelmem, Charlotte,
Heinrich'em i Sigismundem. Autor nieznany, domena publiczna


Vicky i Fritz mieli 4 synów i 4 córki:

 • Wilhelma II (ostatniego Cesarza Niemiec i Prus)
 • Charlotte (żonę Księcia Saksonii-Meiningen)
 • Heinrich'a (męża Księżniczki Hesji i Renu)
 • Sigismunda (zmarłego w dzieciństwie na zapalenie opon mózgowych)
 • Viktorię (żonę Księcia Schaumburg-Lippe i Aleksandra Żubkowa)
 • Waldemara (zmarłego w dzieciństwie na błonicę)
 • Sophie (żonę Króla Grecji)
 • Margarethe (żonę Księcia Hesji-Kassel, późniejszego Króla Finlandii)

Przyjrzyjmy się teraz życiorysowi sześciorga z tych dzieci, które dożyły wieku dorosłego.

Wilhelm II i jego potomkowie

Thomas Heinrich Voigt, domena publiczna, via Wikimedia Commons


Wilhelm przyszedł na świat 27 stycznia 1859r. w Poczdamie. Na chrzcie otrzymał imiona Friedrich Wilhelm Albert Victor (odpowiednio po ojcu, dziadku ze strony ojca, dziadku ze strony matki oraz babci ze strony matki i samej matce).

Od początku, życie Wilhelma nie było łatwe. Nie dość, że w przyszłości miał zostać władcą Niemiec, to jeszcze urodził się ze zniekształconą lewą ręką. Jego wychowaniem zajął się surowy kalwinista i pedagog, Georg Hinzpeter. Kalekie ramię Księcia, poddawane okrutnym zabiegom z użyciem prądu, utrudniało naukę jazdy konnej, ale matka i guwernant, niewrażliwi na łzy, po każdym z licznych upadków zmuszali go, by ponownie wsiadł na konia. Metoda była bezwzględna, ale przyniosła rezultaty. Bardzo szybko Willy (tak go nazywano) stał się doskonałym jeźdźcem.

Wilhelm z babcią. Autor nieznany, domena publiczna

Z podobną energią podchodził do zajęć szkolnych, lubił uczyć się historii Niemiec, pasjonował się zwłaszcza okresem panowania cesarzy: Ottona I, Henryka III i Fryderyka I Barbarossy. Najwięcej radości sprawiała mu jednak żegluga.

Autor nieznany, domena publiczna

Willy nie miał dobrych relacji z Victorią, która w Niemczech uchodziła za wyrodną matkę. Swoją uwagę skupiała głównie na Sigismundzie i Waldemarze. Pech chciał, że to właśnie ukochani synowie zmarli będąc jeszcze dziećmi.

Książę wstąpił na tron w 1888r. jako Wilhelm II, a w 1918r. został zmuszony do abdykacji.

Ok. 1887. Autor nieznany, domena publiczna, via
Wikimedia Commons

27 lutego 1881r. Wilhelm poślubił Auguste Viktorię von Schleswig-Holstein, zwaną Doną. Nie była specjalnie urodziwa ani inteligentna. Nie wywierała też wpływu na politykę męża. Nie cieszyła się również sympatią rodziny Wilhelma. Poza tym była bardzo chorowita.

Cesarzowa Auguste. Autor nieznany, domena publiczna

Małżeństwo Willy'ego i Dony było typowym małżeństwem z rozsądku. Książę ożenił się, ale małżonkę ledwie tolerował. Kobiety nigdy nie były dla niego ważne. Dużo lepiej czuł się w towarzystwie mężczyzn, co prowadziło do licznych plotek.

Para doczekała się jednak siedmiorga dzieci:

 • Wilhelma (ostatniego Następcy Tronu Niemiec, męża Cecile zu Mecklenburg-Schwerin; mieli 6 dzieci)
 • Eitela Friedricha (męża Sophie Charlotte von Oldenburg, z którą się rozwiódł; nie mieli dzieci)
 • Adalberta (męża Adelheidy Sachsen-Meining; mieli 3 dzieci, ale jedno zmarło zaraz po urodzeniu)
 • Augusta (aktywnego działacza NSDAP, męża Alexandry Viktorii Glücksburg, z którą się rozwiódł; mieli syna, Alexandra)
 • Oskara (męża Iny von Bessewitz; mieli 4 dzieci)
 • Joachima (męża Marie Auguste von Anhalt i Luise Dory Hartmann; z pierwszą żoną miał syna, Franza Josepha)
 • Viktorii Luise (żony Księcia Brunszwiku; mieli 5 dzieci)

Cesarz ożenił się ponownie w 1922r. z Księżniczką Hermine Reuss. Para nie miała wspólnych dzieci. Córka Hermine, Henrietta, wyszła później za mąż za wnuka Wilhelma II, Franza Josepha.

Hermine, Wilhelm i Henrietta. Bundesarchiv, Bild 102-11383 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 DE, via Wikimedia Commons

Żyjącymi potomkami Wilhelma (najstarszego syna Wilhelma II i Auguste) są przedstawiciele zdetronizowanej Niemieckiej Rodziny Cesarskiej, o której niedawno było głośno w związku z narodzinami trzeciego dziecka pretendenta do tronu, a jest nim Książę Georg Friedrich, będący prawnukiem Wilhelma. Wraz z żoną, Sophie von Isenburg, ma 4 dzieci: Carla, Louis'aEmmę i Heinrich'a.

Embed from Getty Images

Najmłodszy syn, Joachim jest pradziadkiem tytularnego Następcy Tronu Rosji, Jerzego Michajłowicza.

Embed from Getty Images

Z kolei Viktoria Luise jest babcią Księcia Ernsta Augusta V, męża Księżnej Caroline z Monako i tym samym prababcią trójki jego dzieci: Ernsta Augusta VI, Christiana i Alexandry.

Embed from Getty Images

Była również matką Królowej Frederiki (żony Króla Grecji), która jest matką: Sofíi (Królowej Hiszpanii w latach 1975-2014), Konstantinosa II (Króla Grecji w latach 1964-1973) i Irene. Najmłodsza córka Wilhelma i Auguste jest zatem prababcią Króla Felipe VI i jego sióstr oraz Księcia Pavlosa i jego rodzeństwa.

Embed from Getty Images

Potomkowie Charlotte

Autor nieznany, domena publiczna

Drugie dziecko Victorii i Friedricha III, Viktoria Elisabeth Augusta Charlotte, przyszła na świat 24 lipca 1860r.

Autor nieznany, domena publiczna, via Wikimedia Commons

18 lutego 1978r. poślubiła swojego kuzyna, Bernharda Sachsen-Meiningen. Para miała tylko jedno dziecko, córkę Feodorę, która poślubiła Wielkiego Księcia Saksonii-Weimar-Eisenach, Wilhelma Ernsta. Mieli 4 dzieci.

Księżniczka Feodora. Autor nieznany, domena
publiczna

Potomkowie Heinrich'a


Heinrich z żoną, Irene. Autor nieznany,
domena publiczna

Heinrich (pełne imię: Albert Wilhelm Heinrich, ur. 14 sierpnia 1862r.) poślubił 24 maja 1888r. Irene, Księżniczkę Hesji i Renu. Mieli 3 synów:

 • Waldemara (męża Calixty von Lippe, z którą nie miał dzieci; zmarł na hemofilię)
 • Sigismunda (męża Charlotte von Sachsen-Altenburg; mieli 2 dzieci)
 • Heinrich'a (zmarł w dzieciństwie na hemofilię)

Cała rodzina. Autor nieznany, domena publiczna

Viktoria

Theodor Prümm, domena publiczna

Friederike Amalia Wilhelmine Viktoria (piąte dziecko Vicky i Fritza) urodziła się 12 kwietnia 1866r. W rodzinie była nazywana Morettą lub Młodą Vicky.

Moretta w dzieciństwie. Autor nieznany, domena publiczna

Viktoria była oddana matce. Jako młoda kobieta, zakochała się w Księciu Bułgarii, Aleksandrze I. Jej rodzice chcieli, by para wzięła ślub, ale związkowi sprzeciwił się dziadek Księżniczki, Cesarz Wilhelm I oraz Kanclerz Otto von Bismarck. Obawiali się, że jeśli Vicky poślubi Aleksandra to obrażą w ten sposób Rosję, którą irytowały działania Księcia w Księstwie Bułgarii.

Viktoria z matką. Autor nieznany, domena publiczna

Po wielu sporach i kłótniach, rodzice Viktorii wycofali się i młoda Księżniczka straciła wszelkie nadzieje na poślubienie ukochanego. Skończyło się na poślubieniu przez nią Księcia Adolfa Schaumburg-Lippe 19 listopada 1890r.  Małżeństwo było bezdzietne, Viktoria raz poroniła.

W 1916r. została wdową, a w 37. rocznicę ślubu z Adolfem poślubiła o 35 lat młodszego uchodźcę z Rosji, Aleksandra Żubkowa. Para nie miała dzieci.

Sophie i jej potomkowie

Voigt, Homburg v. d. Höhe, Frankfurt a./M., domena publiczna

Przedostatnia z rodzeństwa, Sophie Dorothea Ulrike Alice przyszła na świat 14 czerwca 1870r. Pieszczotliwie nazywano ją Sossy.

27 października 1889r. poślubiła Króla Grecji, Konstantinosa I. Grecy byli bardzo zadowoleni z tego ślubu, ponieważ zgodnie z przepowiednią, za panowania Konstantinosa i Sophie (imiona ostatnich władców Konstantynopola przed zdobyciem go przez Turków) Konstantynopol stanie się ponownie chrześcijański.

Wilhelm Höffert, domena publiczna, via Wikimedia Commons

Niezwykle dystyngowana Sossy była bardzo nieśmiała, wolała więc zajmować się dziećmi i niemal nigdy nie pokazywała się publicznie. Bywała przesadnie skrupulatna: każdej soboty wkładała białe rękawiczki, by sprawdzić czystość pałacowych mebli.

Cała rodzina. The Library of Congress, domena publiczna, via Wikimedia Commons


Para Królewska miała 6 dzieci:

 • Jerzego II (Króla Grecji w latach 1922-1924 i 1935-1947, męża Księżniczki Elisabety Rumuńskiej; nie mieli dzieci)
 • Aleksandra I (Króla Grecji w latach 1917-1920, męża Aspazji Manos; mieli córkę, Alexandrę)
 • Helenę (żonę Króla Rumunii, Carola II, z którym się rozwiodła; mieli syna, Mihaia)
 • Pavlosa I (męża swojej kuzynki, Frederiki)
 • Irene (żonę Księcia Aosty, późniejszego Króla Chorwacji; mieli syna, Amedeo)
 • Katarinę (żonę Majora Richarda Brandrama; mieli syna, Paul'a)

Żyjącymi potomkami Aleksandra I są członkowie zdetronizowanej Serbskiej (Jugosłowiańskiej) Rodziny Królewskiej. Obecny pretendent do tronu, Książę Aleksander (II), jest jego wnukiem. Ma 3 synów: Piotra, Filipa i Aleksandra).Helena (jak pewnie wiecie z postu Rumuńska Rodzina Królewska) była matką Króla Mihaia I (ostatniego króla Rumunii). 

Margarethe i jej potomkowie

Autor nieznany, domena publiczna

Najmłodsza córka Victorii to Margarethe urodzona 22 kwietnia 1872r. jako Margarethe Beatrice Feodora.

25 stycznia 1893r. poślubiła Friedricha Karla, Księcia Hesji-Kassel.

Friedrich Karl. Thomas Heinrich Voigt, domena
publiczna

9 października 1918r. fiński parlament wybrał Friedricha na Króla Finlandii. Początkowo miał panować jako Karl I, później jako Väinö I. Nie zdążył jednak wyjechać do Finlandii na koronację, a po klęsce Niemiec abdykował.

Margarethe z najstarszymi synami, Friedrichem i Maximilianem.
Autor nieznany, domena publiczna


Magrarethe i Friedrich mieli 6 synów (w tym dwie pary bliźniaków):

 • Friedricha (zginął na wojnie)
 • Maximiliana (zginął na wojnie)
 • Philippa (męża włoskiej księżniczki, Mafaldy; mieli 4 dzieci)
 • Wolfganga (męża Księżniczki Marie Alexandry z Baden; nie mieli dzieci)
 • Christopha (męża greckiej księżniczki, Sophii, będącej siostrą znanego nam wszystkim Philipa, Księcia Edynburga)
 • Richarda (bez żony i dzieci)

Potomkowie Philippa tworzą obecnie Heską Rodzinę Wielkoksiążęcą. Ubieganie się przez nich o tron fiński jest trochę zagmatwane. Teoretycznie powinien się o niego ubiegać Wielki Książę Hesji, Donatus (prawnuk Margarethe). Jego żoną jest Hrabina Floria von Faber-Castell, z którą ma 3 dzieci: bliźnięta Paulinę i Moritza oraz Augusta.
Jednak o tron ubiega się jego młodszy brat, Philip. Ma on żonę, Laetitię, oraz dwójkę dzieci: Elenę i Tito.

Książę Donatus (na pierwszym zdjęciu) z żoną (na drugim zdjęciu) na Royal Windsor Horse Show w maju 2016.

Embed from Getty Images

Podsumowując, z ośmiorga dzieci Victorii i Friedricha, troje to protoplaści obecnych rodzin panujących oraz zdetronizowanych.
Potomkowie Cesarza Wilhelma II zasiadają na tronie Hiszpanii i Hanoweru oraz ubiegają się o tron Niemiec, Rosji i Grecji. Potomkowie Królowej Sophie ubiegają się o tron Grecji, Rumunii i Serbii, a potomkowie Księżnej Margarethe (niedoszłej Królowej Finlandii) stanowią Heską Rodzinę Wielkoksiążęcą i mogą ubiegać się o tron Finlandii.

W sumie osiem państw, a przecież to dopiero pierwsze dziecko Królowej Victorii Hanowerskiej...

25 komentarzy:

 1. Widać, że się napracowałaś, podziwiam Cię :) Trochę to wszystko zagmatwane :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Victoria Adelaide podobna do matki . Dziękuję za ciekawą notkę . Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałyście, że wg magazynu Hola, Tatiana Casiraghi urodziła w nocy córeczkę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda!!! Tatiana urodziła córeczkę w Londynie!!!!

   Usuń
 4. Tatiana urodziła syna-hijo po hiszpańsku to syn a nie córka. złe tłumaczy tłumacz na stronie hola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam hiszpańskiego więc nie wiem :) W każdym razie mamy kolejne Royal Baby! Gratuluję rodzicom!!!

   Usuń
  2. Ależ to dziewczynka! Na Twitterze magazyn Hola poinformował, że Tatiana urodziła córeczkę! - Tatiana Santo Domingo da a luz a una niña https://twitter.com/hola/status/587662734235402240

   Usuń
  3. Hijo to po hiszpańsku syn lub dziecko ;) Osobiście stawiałam na drugiego chłopca, a tu taka niespodzianka :)

   Usuń
 5. Fascynująca historia. Już się nie mogę doczekać dalszego ciągu.:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna notka, musiałaś w nią włożyć sporo pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wyjatkowa-ceremonia-slubna-w-brunei/tht17t

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może by tak coś więcej o rodzinie z Brunei? Wiem, że łatwo pewnie nie będzie, ale może jednak...?:)

   Usuń
  2. W weekend postaram się coś przygotować ;)

   Usuń
 8. Również mi się podobało. Lubię czytać takie historyczne ciekawostki

  OdpowiedzUsuń
 9. Podziwiam za wkład w szukaniu informacji, napisaniu ich, dodaniu zdjęć i ładnego opisania w całość :) Bardzo ciekawe są takie historyczne notki, choć czasem można się pogubić kto, gdzie i z kim :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo dobra notka!

  Ernst August (mąż-niemąż księżniczki Caroliny) jest więc kuzynem Królowej Hiszpanii Sofii, Króla Konstantyna i księżniczki Irene :)

  Teraz już rozumiem skąd podejrzenie, że w Hiszpańskiej RK może pojawić się przypadłość hemofilii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Felipe, Pavlos i ich rodzeństwo to kuzyni drugiego stopnia Alexandry :D

   Hemofilia zagraża HRK, bo Pavlos i Frederika byli kuzynami, a dodatkowo Juan Carlos i Sofia są kuzynami drugiego stopnia.

   Usuń
 11. jeszcze do Wilhelma II jako tako, ale później można się w tym pogubić, a to dopiero początek ;) swoją drogą oglądałam o nim niedawno program dokumentalny, bardzo ciekawy, a zarazem straszne było to, jakie próby podejmowano aby wyleczyć jego rękę, gdy był jeszcze dzieckiem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mogłabyś zrobić ankietę w której wybierzemy najpiękniejsze/najfajniejsze królewskie dziecko?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpiękniejsze? Dziecko?! Co za pomysł, jak można w taki sposób kwalifikować dzieci...

   Usuń
  2. Pewnie chodziło tylko o to, które z dzieci ma najwięcej uroku. Ja na przykład uważam, że księżniczka Josephine z Danii jest przesłodka ;)

   Usuń
  3. Posty z serii "Royal kids" były dosyć dawno, więc nie wszyscy mogą wiedzieć, które dziecko jest które i jak wygląda.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.