poniedziałek, 5 stycznia 2015

Zanim zostały księżnymi...

Oto spis, gdzie byłe, obecne i przyszłe księżne pracowały przed swoim zamążpójściem (niektóre wciąż pracują ;)):

Embed from Getty Images

W 1976r. Księżna Diana otrzymała posadę opiekunki w posiadłości przyjaciół rodziny, Whitakerów, w hrabstwie Hampshire. Pracowała dla nich przez trzy miesiące.
W 1979r. otrzymała pierwsze poważne oferty pracy. Najpierw opiekowała się Amerykaninem, kilkuletnim Patrickiem Robinsonem, którego rodzice przebywali w Londynie, by następnie prowadzić zajęcia dla dzieci w przedszkolu Young England Kindergarten w Pimlico, również w Londynie.

Księżna Camilla w 1965r. pracowała dla pary dekoratorów wnętrz, Sybil Colefax i Johna Fowlera. W sumie spędziła w tej pracy rok.


Księżna Fergie pracowała w sekretariacie szkoły i w firmie zajmującej się public relations. Obecnie jest pisarką. Napisała autobiografię "My story" (1996) oraz książki dla dzieci: "Budgie the Little Helicopter", "Budgie at Bendick's Point", "Budgie Goes to Sea" i "Budgie and the Blizzard".Po ukończeniu szkoły Hrabina Sophie rozpoczęła pracę w branży public relations. Przez 5 lat pracowała w londyńskim Capital Radio w dziale promocji, a także w The Quentin Bell Organisation oraz MacLaurin Communications & Media. W 1996r. Sophie założyła własną firmę- RJH Public Relations, którą prowadziła wspólnie z partnerem biznesowym przez ponad 5 lat. W marcu 2002r. zrezygnowała ze stanowiska prezesa agencji, by poświęcić się obowiązkom królewskim. Firma przestała istnieć w 2006r.

Embed from Getty Images

Księżna Kate od listopada 2006r. pracowała w małej firmie odzieżowej Jigsaw, należącej do przyjaciół rodziny- Belle i Johna Robinsonów. W listopadzie 2007r. pracowała tam już tylko na pół etatu.

Embed from Getty Images

Autumn Kelly w czasie studiów pracowała jako barmanka, modelka i aktorka. Wystąpiła w filmach: "Rainbow" (1996) i "Syreny". Później pracowała dla amerykańskiej firmy komputerowej w Anglii, a następnie została prywatną asystentką Sir Michael'a Parkinsona.


Królowa Letizia przed ślubem była dziennikarką. Wiele czasu spędziła w Meksyku, pracując w piśmie "Siglo 21". Pracowała także dla czasopisma "La nueva España", gazety "ABC", agencji prasowej EFE i stacji telewizyjnych: Bloomberg TV, CNN+ i TVE W latach 2000-2001 była korespondentką w Waszyngtonie i Nowym Jorku, a w 2003- w Iraku.


© RVD - Rineke Dijkstra

Królowa Máxima pracowała dla dużych, międzynarodowych firm w Argentynie, Nowym Jorku i Brukseli, w dziale finansów. Pracowała również jako nauczycielka angielskiego dla dzieci i dorosłych oraz matematyki w szkole średniej.

© RVD - Jeroen van der Meyde

Księżna Mabel pracowała w United Nations Secretariat w Nowym Jorku, dla Shella w Malezji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Hadze i ABNAMRO Bank w Barcelonie. W 1994r. została dyrektorem European Action Council for Peace in the Balkans- pozarządowej organizacji na rzecz pokoju, demokracji i stabilizacji na Bałkanach. Jest współzałożycielką fundacji War Child Netherlands. Była również dyrektorem w Open Society Institute w Brukseli.

© RVD - Jeroen van der Meyde

Księżna Laurentien przed ślubem pracowała jako dziennikarka w Haagsche Courant, CNN w Waszyngtonie i CALradio w Berkeley, CNN Headline News w Atlancie, Belmont European Policy Centre i dla Philipa Morrisa w Brukseli, w Edelman Worldwide. Po ślubie pracowała dla BSMG Worldwide jako konsultantka, a także dla Corporate Communications Practice. Od lipca 2004r. pracuje dla World Wide Fund for Nature- ma biura w Brukseli i Holandii. Ponadto pisze książki dla dzieci.

Rosie Alm, The Royal Court, Sweden

Królowa Silvia pracowała w argentyńskim konsulacie w Niemczech i jako hostessa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972r. Później, pracowała również na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Innsbrucku. Przez krótki okres czasu była także stewardessą.

Erika Gerdemark, The Royal Court, Sweden

Sofia Hellqvist rozpoczęła swoją karierę modelki w wieku 16-tu lat od pozowania do erotycznych zdjęć w Tajlandii i Szwecji. Później, w trakcie studiów, kontynuowała karierę w modelingu oraz była kelnerką na pół etatu. W 2005r. przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie została nauczycielką jogi. Później otworzyła własne centrum jogi na Manhattanie. W 2010r. założyła fundację Project "Playground".

Sølve Sundsbø / Det kongelige hoff

Księżna Mette-Marit przed ślubem pracowała jako kelnerka w kawiarni "Engebreta" w Oslo. Była również ekspedientką w domu towarowym.


Księżna Mary po studiach przeniosła się do Melbourne i Sydney, i tam pracowała w reklamie i marketingu dla DDBNeedham, Young & Rubicam i innych firm. Pracowała w Edynburgu dla Rapp Collins Worldwide. W grudniu 2001r. podjęła pracę w Paryżu. Do Danii przeniosła się w sierpniu 2002r, gdzie od 4 września pracowała w Navision/Microsoft.


Hrabina Alexandra początkowo pracowała jako makler giełdowy w bankach Citibank i Jardine Fleming w Hongkongu. W 1990r. rozpoczęła pracę w Dziale Sprzedaży i Marketingu spółki inwestycyjnej GT Management Limited, której dyrektorem została w 1993r. Na stanowisku pracowała do 1995r.


Księżna Marie przed ślubem zajmowała się public relations w Estee Lauder (w 1994r.). Później była asystentką dyrektora w ING Numismatic Group SA w Genewie.


Królowa Fabiola razem z kilkoma przyjaciółkami zaczęła staż jako prywatna pielęgniarka w Szpitalu Wojskowym im. Gómeza Ully. Później kontynuowała tam pracę jako asystentka chirurga.

Embed from Getty Images

Królowa Mathilde była nianią, potem prowadziła własną praktykę logopedyczną. Pracowała również z autystycznymi dziećmi.


Księżna Grace początkowo była fotomodelką, dopiero później aktorką.

Embed from Getty Images

Księżna Charlene była zawodową pływaczką. Początkowo była członkinią południowoafrykańskiej sztafety kobiecej na dystansie 4 x 100 metrów podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000r., która zakończyła swój wyścig na piątym miejscu. Zajęła szóstą lokatę podczas mistrzostw świata w pływaniu w Moskwie w 2002r. w konkurencji na 200 metrów stylem motylkowym. We wrześniu 2002r. uczestniczyła w Igrzyskach Wspólnoty Narodów, odbywających się w Manchesterze. Na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym ustanowiła czasem 29.18 rekord swojego kraju na długim basenie, który do tej pory nie został poprawiony. 13 kwietnia 2007r. odzyskała tytuł mistrzyni swojego kraju na dystansie 50 metrów stylem motylkowym.


Tatiana Santo Domingo w 2011r. w porozumieniu z Daną Alikhani, rozpoczęła działalność nazwaną Muzungu Sisters, która zajmuje się modą, a dokładniej odzieżą ekologiczną i przyjazną dla środowiska. Jeden z ich pierwszych sklepów został otwarty w tym samym roku w Londynie.

Embed from Getty Images

Beatrice Borromeo jest dziennikarką. Współpracuje obecnie z "Newsweek" i "Daily Beast". Od 2009r. pracowała jako reporterka "Il Fatto Quotidiano". Pracowała również w telewizji, najpierw w "Anno Zero" na kanale Rai 2 (2006-2008), później była prowadzącą jednego z show w Radio 105 Network (2009). Beatrice pracuje obecnie nad "Mamma Mafia", filmem dokumentalnym o kobietach mafii, który ukazał się przedpremierowo 31 stycznia 2013r. Ponadto współpracowała z Marco Travaglio i Vauro Senesim nad książką "Italia Annozero" (2008) oraz napisała przedmowę do książki "Delitto senza castigo: La Vera Storia di Vittorio Emanuele di Savoia" (2011) autorstwa Brigit Hamer.Księżna Claire początkowo pracowała w dziale publikacji w Condé Nast Publications w Nowym Jorku i Monachium. W trakcie studiów akademickich (studiowała bioetykę), pracowała dla Katedry Bioetyki i Praw Człowieka UNESCO.


Księżna Tessy była żołnierzem Luksemburskiej Armii. Do służby przystąpiła w wieku 18 lat. Od marca do lipca 2004r. brała udział w misji w Kosowie.


Księżna Angela, mimo ślubu z księciem, wciąż kontynuuje swoją karierę projektantki mody.


Królowa Rania po ukończeniu studiów w 1991r. pracowała w Citibanku, a następnie dla Apple Computer w Jordanii.


Księżna Masako pracowała w dyplomacji. W 1986r. podjęła studia prawnicze, które przerwała w związku z rozpoczęciem pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (Wydział Organizacji Międzynarodowych Departamentu Ekonomicznego, tematyka OECD). Później pracowała w Departamencie Ameryki Północnej.Księżna Salma pracowała przez kilka miesięcy jako inżynier usług informacyjnych w ONA Group, kontrolowanym przez Marokańską Rodzinę Królewską.


21 komentarzy:

 1. Hm.. Ciekawe :) z tego co widzę, to wiele z nich ma studia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Większość po studiach i wszystkie miały świetne prace :) książęta chyba gustują w paniach które pracują w public relations ;D /Lena

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy planujesz cykl notek o królewskich ciążach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Końcem stycznia, jeśli czas pozwoli :)

   Usuń
  2. Mała zmiana planów- będzie dzisiaj ;)

   Usuń
  3. A co będzie w tej notce?Ogłoszenie ciąży,jak wyglądały w ciąży,styl,kiedy urodziły?

   Usuń
  4. Na razie tylko styl+ ankieta.

   Usuń
 4. Kate powinna wypaść z tej listy, bo moim zdaniem ona nie pracowała. Gdzieś czytałam, ze organizowała jakieś party dla dzieci w szpitalach, właściwie pomagała rodzicom, ale pracy na własny rachunek to chyba żadnej nie miała. Jak to mówią: ona czekała na oświadczyny księcia. Przy niej każda księżna czy księżniczka były kobietami pracującymi.
  Camilla to samo - rok pracy? Dianę pominę, bo ona była młodziutka jak wyszła za Karola więc nie miała kiedy zrobić kariery.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Camilla pracowała także jako sekretarka w różnych firmach dopiero później zaczęła pracować dla tych dekoratorów. Co do Kate się zgadzam. Przy innych księżnych pracujących w bankach, firmach czy choć by robiących karierę modelek i aktorek to ona wypada niestety trochę blado. /Lena

   Usuń
 5. Świetny pomysł na post !! bardzo ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł na post !! bardzo ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacja! Uwielbiam czytać Twoje posty :) Mimo, że mam zupełnie odmienne zainteresowania to jak dla mnie pod względem oryginalności wygrywa Tessy. Jej zawód zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie osobiście fascynuje kariera Beatrice ;)

   Usuń
  2. To prawda. Kariera Beatrice jest imponująca! Pisarka i filmowiec. Jestem bardzo ciekawa tego filmu nad którym pracuje :) a swoją drogą to bardzo piękna kobieta. Już nie mogę doczekać się jej ślubu i sukni ślubnej ^^

   Usuń
 8. Dla mnie wielkim zaskoczeniem była praca Maximy :) Nie wiedziałam o tym .

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak zawsze bardzo ciekawe informacje! O wielu rzeczach nie wiedziałam, np. że Maxima uczyła angielskiego

  OdpowiedzUsuń
 10. świetna notka.Mam pytanie do jakich Księżnych oprócz Kate, Mary Marie,Charlene,Wiktori a takze Królowei Maximy i Letizi można napisc.Jezeli jest to możliwe to bardzo prosze o podanie adresów.z góry dziękuje.Pozdrawiam .Delfina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojawi się dzisiaj nowa zakładka na blogu z wszelkim adresami korespondencyjnymi. Myślę, że wszystkim ułatwi to życie :)

   Usuń
 11. Wielkie dzięki jesteś wielka.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawe , już sie trochę wiedziało o Księznych a jednak znowu wiele ciekawostek, czytam z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam nadzieję, że kiedyś wyjaśni się czemu Lalla Salma gdzieś zniknęła :/

  Wracając do Księżnej Kate - czy to naprawdę takie straszne nie pracować? Mając takich bogatych rodziców? Poza tym, Kate pilnowała Willa, więc praca raczej nie wchodziła w rachubę :D

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.