Król Salman bin Abdulaziz Al Saud, wszyscy członkowie Rodziny Królewskiej i cały naród są pogrążeni w żałobie po Strażniku Dwóch Świętych Meczetów (w Mekce i Medynie ), Abdullahu bin Abdulazizie, który odszedł dokładnie o godz. 1:00 (godz. 23:00 w czwartek czasu polskiego)- głosi komunikat odczytany przez telewizyjnego prezentera. Na ekranach telewizorów pojawiło się nagranie wideo przedstawiające wiernych w Mekce.
Nowy król Arabii Saudyjskiej, Salman |
Jednocześnie przekazano, że Salman na następcę tronu wyznaczył 71-letniego Księcia Muqrina, brata Abdullaha, którego ten już wcześniej mianował jako drugiego po Salmanie w kolejce do dziedziczenia władzy. Salman zaapelował do tzw. rady wierności (powołanej w 2006r. w celu usprawnienia sukcesji) o ślubowanie lojalności Muqrinowi.
Muqrin, obecny Następca Tronu |
Ogłaszając natychmiast swego następcę, nowy monarcha zapobiegł spekulacjom na temat porządku dziedziczenia w swym kraju, który jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie.
79-letni Salman został ogłoszony następcą tronu w 2012r., od tego czasu sprawował też funkcję ministra obrony. Wcześniej przez ok. 50 lat był gubernatorem Rijadu.
Abdullah rządził krajem od sierpnia 2005r., jednak w rzeczywistości jego panowanie rozpoczęło się dekadę wcześniej, gdy jego poprzednik, Król Fahd, doznał potężnego wylewu krwi do mózgu. Na początku stycznia br. sędziwy monarcha trafił do szpitala z powodu zapalenia płuc. Aby ułatwić mu oddychanie, konieczna była intubacja. Miał najprawdopodobniej 90 lub 91 lat (dokładna data jego urodzin nie jest znana).
Należał do najbardziej lubianych saudyjskich monarchów. Wielu znawców uważa, że obok stanowczej reakcji służb bezpieczeństwa to właśnie jego popularność sprawiła, iż podczas fali protestów podczas tzw. arabskiej wiosny w 2011r. społeczna rebelia, która w innych krajach arabskich wymuszała zmiany u władzy, skończyła się na nielicznych manifestacjach.
Abdullah w czasie służby wojskowej |
Wśród poddanych ceniony był za pobożność i unikanie ostentacyjnego luksusu, w przeciwieństwie do znanych z zamiłowania do zbytków innych członków monarszej rodziny.
Mówił o sobie, że jest "bardziej postępowy niż większość Saudyjczyków". Wbrew woli wpływowych teologów islamskich w 2009r. założył koedukacyjny uniwersytet swego imienia, a cztery lata później po raz pierwszy w historii mianował kobiety do Rady Konsultacyjnej, pełniącej funkcje doradcze przy monarsze.
W zgodzie z beduińską tradycją Abdullah dbał o utrzymywanie bezpośredniego kontaktu z poddanymi. Wielu Saudyjczyków, którzy czyli się niesprawiedliwie potraktowani przez saudyjski wymiar sprawiedliwości, zwracało się z prośbami o pomoc prosto do Króla.
Uznanie w kraju budziły także podejmowane przez Abdullaha liczne inicjatywy polityczne. W 2002r. przedstawił on w Bejrucie plan pokojowy w konflikcie izraelsko-palestyńskim, zaakceptowany przez obie strony. Usiłował mediować między skłóconymi wówczas palestyńskimi frakcjami, Fatahem i Hamasem, a w listopadzie 200 r. udał się do Watykanu na spotkanie z papieżem Benedyktem XVI.
Pod jego rządami Arabia Saudyjska włączyła się, w ramach dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, do nalotów na dżihadystów z organizacji Państwo Islamskie (IS) w Syrii.
Sprawą priorytetową dla Abdullaha było stworzenie przez sunnicką Arabię Saudyjską przeciwwagi dla wpływów szyickiego Iranu na Bliskim Wschodzie. W tym celu popierał sunnickie frakcje w kilku krajach, co doprowadziło do zaostrzenia się w kilku miejscach regionu konfliktów na tle wyznaniowym.
Kondolencje po śmierci saudyjskiego monarchy złożył m.in. prezydent USA Barack Obama.
Zmarły saudyjski Król zapisał się na kartach polskiej historii. W styczniu 2005r. sfinansował operację dwóch bliźniaczek syjamskich- Olgi i Darii z Janikowa, które urodziły się złączone dolną częścią kręgosłupa.
Na operację przeznaczono około półtora miliona dolarów. Operacja składała się z dziesięciu etapów, uczestniczyło w niej ponad 50 lekarzy i pielęgniarek. Trwała 18 godzin i zakończyła się sukcesem. Władze Janikowa nadały Królowi Abdullahowi bin Abdulazizowi tytuł honorowego obywatela miasta.
Abdullah z Olgą i Darią |
W marcu 2005r. Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała arabskiemu władcy Order Uśmiechu. Król Abdullah odebrał nagrodę dwa lata później w Warszawie. W 2007r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył saudyjskiego króla Orderem Orła Białego.
Abdullah osierocił ponad 11 żon i ok. 16 dzieci.
Saudyjska Rodzina Królewska |
To krol nie mial synow? Zawsze to najstarsi synowie dziedzicza tron czy inaczej jest w arabii?
OdpowiedzUsuńMiał, ale w Arabii to jest tak trochę dziwnie. Zwykle władca przed śmiercią wybiera na swojego następcę najstarszego mężczyznę w rodzinie, albo jakiegoś starszego krewnego. To nigdy nie jest trzydziesto-, czterdziestolatek.
Usuńw Arabii Saudyjskiej dziedziczy brat po bracie co potem to jest dobre pytanie bo już niewielu barci zostało a sukcesja w inną stronę "na razie" nie chce iść.wszyscy godzą się na to co ustanowił założyciel Arabii Saudyjskiej i pierwszy król ibn Saud.
OdpowiedzUsuńMasz rację, pokręciło mi się coś. Te arabskie monarchie są zbyt skomplikowane jak dla mnie :)
UsuńAha, właśnie zastanawiałam się nad tym, dlaczego następcą tronu nie był najstarszy syn. Dzięki za wyjaśnienie!
UsuńCzy oni maja tez krolowa? Czyli zone krola?
OdpowiedzUsuńWładca oczywiście ma swój harem, ale żadna z żon nie nosi tytułu.
Usuńsmutna wiadomośc ale ciekawy post.zawsze wydawało mi sie że dużo wiem o rodzinach królewskich ale okazało sie że nie asz tyle.ten blog to "kopalnia wiedzy"
OdpowiedzUsuńUrzekła mnie historia o pomocy bliźniaczkom polskim.
OdpowiedzUsuńPamiętam sprawę bliźniaczek z Janikowa. Dziewczynki są z mojego województwa, więc było tutaj dość głośno na ten temat. Zmarły król postąpił wtedy niezwykle szlachetnie tym bardziej, że był on wtedy następcą tronu, a samą operację przeprowadzono w Rijadzie. Dziewczynki otrzymały nawet propozycję, żeby zostać w Arabii Saudyjskiej na stałe. Jednak nie chcą wyjechać z Polski.
OdpowiedzUsuńPonadto podziwiam zmarłego króla za to, że podtrzymywał tradycję bezpośredniego kontaktu z poddanymi. Ale nigdy nie zaakceptuję poligamii i haremów, z całym szacunkiem do ich tradycji i obyczajów.
Ileana
Kiedy bedzie post o tym ile dzieci sie urodzilo w ciagu ostatnich 10 lat? Od 2005r.
OdpowiedzUsuńStrasznie krucho u mnie teraz z czasem, a staram się jeszcze pisać Wam regularnie posty o najnowszych wyjściach, które i tak trochę zaniedbuję przez notki tematyczne. Poza tym chciałam trochę zmniejszyć liczbę komentarzy w zakładce "Propozycje", a to się wiążę z kolejnymi notkami tematycznymi.
UsuńTakże, na pewno taki post się pojawi, ale nie mam pojęcia kiedy.
Podobno krol albert z belgii tez ma nieslubna corke
OdpowiedzUsuńNie podobno, tylko raczej to potwierdzone ;)
Usuń