sobota, 10 stycznia 2015

Arcyksiężniczka Katarina z Austrii!

Podczas gdy my czekamy z niecierpliwością na wiadomość o tym, że Arcyksiężna Adélaïde urodziła, okazuje się, że wraz z Arcyksięciem Christophem od kilku tygodni cieszy się rodzicielstwem.
Malutka arcyksiężniczka, która otrzymała imiona Katarina Marie-Christine Fabiola, przyszła na świat 22 grudnia w Genewie. Jest to trzecia z rzędu dziewczynka urodzona w Luksemburskiej Rodzinie Wielkoksiążęcej. W 2013r. na świat przyszła jej kuzynka, Arcyksiężniczka Maria-Stella, a w czerwcu 2014r., Księżniczka Amalia. 
Katarina jest czwartym wnuczęciem i drugą wnuczką luksemburskiej księżniczki, Marie-Astrid i austriackiego arcyksięcia, Carla-Christiana. Jest również siódmym prawnuczęciem Wielkiego Księcia Jeana.

Nie tylko fakt narodzin pozostawał w ścisłej tajemnicy, ale również chrzest dziewczynki. Odbył się on 27 grudnia (w drugą rocznicę ślubu jej rodziców) w Genewie. Rodzicami chrzestnymi zostali Arcyksiężniczka Marie-Christine i Galdric Drapé-Frisch. Wśród zaproszonych gości zabrakło ścisłych członków Luksemburskiej Rodziny Wielkoksiążęcej, pojawiła się jednak najbliższa rodzina Christopha i Adélaïde: Arcyksiężna Marie-Astrid, Arcyksiążę Carl-Christian, Philippe i Odile Drapé-Frisch, Arcyksiążę Imre, Arcyksiężna Kathleen, Arcyksiężniczka Maria-Stella, Louis-Joseph i Aliénor Drapé-Frisch.


W związku z narodzinami Katariny post "Podsumowanie roku 2014" zostanie zaktualizowany.

14 komentarzy:

 1. Jaka laleczka ♥ Będzie dobrą partią dla księcia Jacques'a z Monako :D Wiesz może które kobiety z rodzin królewskich prócz Kate i Madeleine urodzą w tym roku? /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tatiana Santo Domingo (w marcu lub kwietniu) i Salwa Aga Khan (w lecie) ;)

   Usuń
 2. To w Austrii jest arcyksięstwo? :O

  To nam się szykuje kolejny rok z dziećmi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Austria jest cesarstwem (zdetronizowanym), o czym pisałam w poście "Austriacka Rodzina Cesarska". Marie-Astrid (matka Christopha, babcia Katariny) jest siostrą Wielkiego Księcia Henriego i wyszła za mąż za austriackiego księcia (w Cesarstwie Austrii książęta, księżne i księżniczki mają jeszcze dodatek "arcy").

   Usuń
  2. Dziękuję za wyjaśnienie :)

   Usuń
 3. szczęsliwi młodzi rodzice

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziwi mnie kwestia tak szybkiego chrztu, co najmniej jakby dziecko było chore, ale wtedy na zdjęciu nie byliby wszyscy tak zadowoleni. Szkoda tylko, że brak dwojga z rodzeństwa Arcyksięcia, męża o synków Marie-Christine, bo przy obecności rodzeństwa całego Arcyksiężnej Adelaide to tym bardziej dziwne.
  Marie-Christine jakoś zbrzydła i robi się coraz bardziej podoba do matki, która wiecznie wygląda na niezadowoloną. Imre jest strasznie nieurodziwy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że to jeszcze dziecko, ale Maria-Stella przeraża mnie na tym zdjęciu :(

   Usuń
  2. O dziecku nawet nie chciałam wspominać ;)

   Usuń
 5. Witamy na świecie nowego potomka Mieszka I!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O co chodzi z tym mieszko I?

   Usuń
  2. Habsburgowie są potomkami Mieszka I. Cesarz Maksymilian I Habsburg był prawnukiem księcia mazowieckiego, Siemowita IV. On z kolei był synem Eufemii opawskiej, córki Anny raciborskiej (górnośląskich księżniczek) z rodu Piastów. Piastowie są potomkami Mieszka I.

   Usuń
 6. Mała jest słodka, choć to dopiero niemowlak.
  Maria-Stella rzeczywiście wygląda ciut niepokojąco, ale wyrośnie z tego...;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam na świecie małą arcyksiężniczkę- może kiedyś zostanie żoną jakiegoś dziecka o błękitnej krwi?
  Szkoda, że wśród "royal baby" tak mało chłopców a same księżniczki.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.