czwartek, 20 listopada 2014

Nie żyje Księżna Alby

Fanów hiszpańskiej monarchii obiegła dziś smutna wiadomość. Księżna Alby, jedna z najzamożniejszych arystokratek, odeszła w wieku 88 lat.
Informację przekazał rano na Twitterze burmistrz Sewilli, Juan Ignacio Zoido:

"Doña Cayetana siempre llevó a Sevilla en el corazón y por eso permanecerá para siempre en el corazón de Sevilla. Descanse en paz."
 "Doña Cayetana na zawsze pozostanie w sercu Sewilli. Spoczywaj w pokoju."

Księżna już od kilku lat cierpiała z powodu licznych problemów zdrowotnych. Zmarła w swoim domu w Sewilli, otoczona rodziną.
16 listopada została hospitalizowana z powodu zapalenia płuc, żołądka i jelit. Jej stan uznano wówczas za poważny, ale nie krytyczny. We wtorek Księżna wróciła do domu, gdzie towarzyszyło jej do końca sześcioro dzieci i 64- letni mąż, Alfonso Díez.

Księżna Alby, która naprawdę nazywała się Maria del Rosario Cayetana Alfonsa Victoria Eugenia Francisca Fitz-James Stuart y Silva, była wg. "Księgi Rekordów Guinnessa" osobą o największej liczbie tytułów szlacheckich.
Do Księżnej należały zamki, pałace, majątki ziemskie, a także zbiór dzieł sztuki, w tym obrazy takich mistrzów jak Tycjan, Goya i Velazquez. Mówiono kiedyś, że mogłaby podróżować przez całą Hiszpanię, nie opuszczając swych posiadłości. Wartość jej majątku szacuje się nawet na 3,5 miliarda euro.Doña Cayetana budziła wiele kontrowersji. W październiku 2011r. poślubiła młodszego od niej o 25 lat urzędnika, było to jej trzecie małżeństwo. Kolejne zamążpójście odradzały jej dzieci z pierwszego małżeństwa i Król Juan Carlos, którego Księżna, zgodnie ze starą tradycją rodzinną, poprosiła o zgodę. Obawiali się, że nowemu wybrankowi zależało na jej majątku.
Arystokratka przeforsowała jednak swą wolę. Dzieciom przekazała część swego majątku, aby rozwiać ich obawy. Ostatecznie, jak donosiły hiszpańskie media, także Król przystał na ślub.

12 komentarzy:

 1. W jaki sposób była spokrewniona z HRK?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Była po prostu hiszpańską arystokratką. Jakby przejrzeć jej drzewo genealogiczne to z pewnością znajdziemy wspólnego przodka jej i Felipe. Jej matką chrzestną była królowa Victoria Eugenia Battenberg, żona króla Alfonsa XII, która była również chrzestną księcia Alberta z Monako :)

   Usuń
  2. Po pierwsze, nie Victoria Eugenia, tylko Wiktoria Eugenia. Po drugie, nie Alfons XII, tylko XIII.

   Usuń
  3. Po pierwsze, faktycznie pomyliłam Alfonsów. Po drugie, myślałam, że wszyscy już tutaj zauważyli, że nie używam spolszczonych imion, tylko oryginalnych. Po trzecie, poprawianie mnie na rzecz niepoprawnej formy jest absurdalne.
   Jeśli Cię uraziłam, to przepraszam, gdyż nie miałam tego w zamyśle.

   Usuń
 2. Szczerze mówiąc ten wygląd mnie przeraża! :O nie wiem, czy to przez jakas chorobę tak wygladala, czy od zawsse tak miała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie od zawsze. Ten wygląd to skutek licznych operacji plastycznych.

   Usuń
  2. To samo chciałam napisać, wyglądała przerażająco :)

   Usuń
 3. Nie mogę wysłać do ciebie wiadomości,za każdym razem mi się wyświetla:długość tematu nie może przekroczyć 150 znaków :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne :/ Możesz spróbować wysłać na mojego prywatnego maila: killerqueen8@wp.pl

   Usuń
  2. Ok spróbuję

   Usuń
 4. jako młoda kobieta była nawet ładna, szkoda, że tak bez umiaru poddawała się tym operacjom plastycznym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciała być piękna i młoda, a że miała pieniądze to... Cóż, myślę, że śmierć Księżnej nie jest zaskoczeniem... Właściwie już po wczorajszych doniesieniach i zdjęciach rodziny było pewne, że dobrze nie jest i można spodziewać się najgorszego... A tak w ogóle to była wielką zwolenniczką monarchii...

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.