czwartek, 6 listopada 2014

"Błękitna krew" coraz bardziej rozcieńczona

Ważnym obowiązkiem panującego było niegdyś zapewnienie następstwa tronu, czyli spłodzenie potomstwa. Oczywiście, z panną odpowiednią, mającą w swoich żyłach równie błękitną krew. Najlepiej, by taka matka przyszłych władców pochodziła z innej dynastii panującej. Małżeństwo z kobietą pochodzącą ze znacznie niższej klasy społecznej w wielu krajach eliminowało dzieci z tego związku z grona dziedziców tronu i korony.  

 

We współczesnej Europie to już przeszłość. Za kilka dni książę William, wnuk królowej brytyjskiej Elżbiety II, poślubi pannę Kate Middleton, córkę stewardesy i dyspozytora lotów. Dwa miesiące później, w pierwszych dniach lipca, książę Monako Albert II poślubi pochodzącą z RPA Charlene Wittstock, pływaczkę z reprezentacji olimpijskiej.

Embed from Getty Images
 
Embed from Getty Images

 

Cztery poddane Henryka VIII

Największe „osiągnięcia” w dziedzinie małżeństw władcy z poddankami ma korona angielska. Król Henryk VIII aż czterokrotnie żenił się z damami nie pochodzącymi z królewskich lub książęcych rodów. Anna Boleyn, Joanna Seymour oraz dwie Katarzyny: Howard i Parr pochodziły wprawdzie z arystokratycznych rodów, ale w królestwie Tudorów były poddanymi.

Żony Henryka VIII. Tylko 2 jego żony wywodziły się z arystokracji. Katarzyna Aragońska była hiszpańską księżniczką,
Anna z Cleves prawdopodobnie niemiecką.

Królowa Elżbieta II ma za męża swego dalekiego krewnego,  Filipa Mountbattena z rodu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, ale jej siostra Małgorzata poślubiła fotografika, a córka Anna – Marka Phillipsa, oficera dragonów, świetnego jeźdźca (drużynowe olimpijskie złoto w WKKW). Książęta Karol i Andrzej również mieli za żony poddane swej matki, choć obie: Diana Spencer i Sarah Ferguson pochodziły z arystokracji. Młodszy brat księcia Karola, Edward, ożenił się z Sophie Rhys-Jones, dyrektorką firmy public relation.

 

Demokratyczna Skandynawia

Norweska królowa Sonja pochodzi z rodziny określanej jako mieszczańska. Swego przyszłego męża, obecnego króla Haralda V, poznała jeszcze w latach 50., ale ich związek spotkał się z tak dużym oporem, że czekali na aprobatę aż dziewięć lat – do roku 1968. Nie mieli za to problemów z akceptacją związku swego syna Haakona z Mette-Marit, kobietą po przejściach. Mette-Marit była matką wychowującą nieślubne dziecko, którego biologiczny ojciec był oskarżony o handel narkotykami.


Zdjęcie: Ślub Księcia Haakona i Księżnej Mette-Marit. Na zdjęciu z synem Księżnej, Mariusem

Swego osobistego trenera poślubiła w zeszłym roku następczyni tronu Szwecji, księżniczka Wiktoria. Daniel Westling nie ma w żyłach ani kropli błękitnej krwi, jego pradziadek był bezrolnym chłopem. No cóż, rodzice Wiktorii poznali się podczas olimpiady w Monachium, gdzie matka pełniła funkcję hostessy. Związek Karola XVI Gustawa i Sylwii Sommerlath był na pewno małżeństwem z miłości.Wesele Księżniczki Victorii i Daniela Westlinga


Zaręczyny rodziców Księżniczki

Fryderyk, następca duńskiej królowej Małgorzaty, żonę znalazł aż w Australii. Traf chciał, że także podczas Igrzysk Olimpijskich – Sydney 2000. Mary Elizabeth Donaldson jest córką nauczyciela akademickiego, pracowała w reklamie i marketingu. 


Embed from Getty Images

(Skandynawia?!- przyp. L.T) Z Argentyny pochodzi księżniczka Maxima, z domu Zorreguieta, żona księcia Willema-Alexandra, następcy tronu holenderskiego. Maxima jest z wykształcenia ekonomistką, pracowała m.in. dla Deutsche Bank. Ten związek wywołał w Holandii pewne oburzenie, ale nie z uwagi na osobę przyszłej księżniczki, a z powodów politycznych – jej ojciec był ministrem w rządzie niezbyt dobrze widzianego argentyńskiego dyktatora.


Embed from Getty Images

Obecna Para Królewska w dniu swojego ślubu


Burbon i dziennikarka

Książę z dynastii Burbonów i dziennikarka, w dodatku rozwódka! To w niegdysiejszej katolickiej i etykietalnej Hiszpanii mogło wywołać skandal nad skandale. Obecnie wywołało tylko szmerek niezadowolenia w niektórych środowiskach. Letizia Ortiz Rocasolano, obecna żona Filipa, księcia Asturii, była bardzo znaną i popularną dziennikarką. Podobnie, jak i pozostałe „księżniczki z gminu” wykonała swoje zadanie – zapewniła ciągłość dynastii. Letizia i Filip mają dwie córki: infantkę Leonorę i infantkę Sofię.


Embed from Getty Images

Felipe i Letizia z córkami

Co sprawia, że współcześni królowie lub książęta (księżniczki zresztą też) wybierają na wspólną drogę życia zwykłych śmiertelników? Na pewno uczucia, ale może też i fakt, że małżonkowie pochodzący z rodzin nauczycieli, dziennikarzy, stewardes, wykształceni w normalnych szkołach znają inną stronę życia niż chowane „pod kloszem” dzieci panujących?

 Źródło: www.tvp.pl

 ***

Artykuł poleciła mi moja czytelniczka, Ola, za co jeszcze raz bardzo jej dziękuję :) Dodałam do niego jedynie zdjęcia. Reszta jest oryginalna (poza moim przypisem, ale zauważycie :p)

A jak Wy sądzicie? Czy w związku z XXIw. i modą zapoczątkowaną przez Księcia Pavlosa z Grecji, "błękitnokrwiści" powinni wiązać się ze "zwykłymi śmiertelnikami"? Czy może, jak stwierdził kiedyś Książę Henri, "trzeba zachować magię otaczającą monarchię"?
Chętnie poznam Wasze opinie.

11 komentarzy:

 1. Podobno w dzisiejszych czasach następcy tronu muszą brać ślub ze "zwykłymi" ludźmi żeby oczyścić krew i zapewnić świeże geny kolejnym władcą. Po latach wiązania się książę=księżniczka wszyscy stali się jedną rodziną a jak wiadomo jakiekolwiek bliższe pokrewieństwo między rodzicami sprawia że dziecko rodzi się z ułomnością... Słyszałam również plotkę że gdyby nie wyżej opisany problem, to książe Wiliam nie dostałby pozwolenia na ślub z Kate... Osobiście sądzę że to dobrze że arystokracja nie jest zmuszana do ślubów z kimś kogo nie kochają jednak po cichu marzę żeby jakiś książę w niedługim czasie poślubił jakąś księżniczkę ;)) Obawiam się też że następne pokolenia będą musiały zawierać związki z kimś kogo rodzice są władcami w innym państwie. No ale trzeba przyznać że chyba Wiliam, Victoria, i inni chyba nie są tak zacofani co nie? /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś czytałam, że gdyby Felipe ożenił się z arystokratką (a wiadomo, że oni wszyscy są ze sobą spokrewnieni), to jego dzieci cierpiałyby dzisiaj na hemofilię.

   Usuń
  2. Nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa, mianowicie w kwestii religii. Czy zdarzyło się kiedyś a może całkiem nie dawno że ktoś wziął z kimś ślub i nie zmienił religii? Bo np. Autumn zmieniła wyznanie dla Petera, a Char dla Alberta mimo iż nie musiała

   Usuń
  3. Królowa Maxima nie zmieniła wyznania i nadal jest katoliczką.
   Ciekawy artykuł :)

   Usuń
 2. Polecam się na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mała ciekawostka: Haakon,Frederik i Victoria w 2009 napisali książkę Royal Polar Expedition opisującą ich wspólną podróż na Grenlandię i Svalbard (nie mogę tej książki znaleźć w necie)
  Źródło: http://edu.gazeta.pl/edu/h/Haakon+%28ksi%C4%85%C5%BC%C4%99+Norwegii%29

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem o tej książce :) Też nie mogłam jej znaleźć, tak samo jak książek księżniczki Marthy (poza jedną- tą, z której cytat jest tu na blogu) i "Soledad de la Reina", czyli biografii Królowej Sofii.

   Usuń
 4. Przykład księcia Karola i księżnej Diany doskonale pokazuje, że nie można nikogo zmuszać do miłości

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, całkowicie się zgadzam. Poza tym wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach co najmniej dziwnym byłoby zmuszanie członków RK do zawierania małżeństw z rozsądku czy dla uzyskania jakichś korzyści. Przede wszystkim nie mają już takich wpływów jak kiedyś, za poza tym serce nie sługa...

   Usuń
 5. świerny tekst to prawda żyjemy w 21w i nikogo nie możemy zmusi do miłości

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.