niedziela, 25 grudnia 2016

Świąteczne zdjęcia i kartki rodzin królewskich

Boże Narodzenie to wyjątkowy i magiczny czas dla rodzin królewskich, które w tym czasie mogą nieco odpocząć od pełnienia oficjalnych obowiązków i poświęcić swój czas rodzinie czy przyjaciołom. Tymczasem królewscy fani z niecierpliwością wyczekują ich oficjalnych świątecznych zdjęć. W tej notce przyjrzymy się zdjęciom publikowanym przez ostatnie dwa lata.

H.K.H. Kronprinsessen / Kongehuset ©Holandia


W 2014 Maxima i Willem-Alexander razem z córkami postanowili spędzić święta w Argentynie, gdzie zapozowali do oficjalnych zdjęć.

Rok później święta spędzili w Holandii, więc nie odbyła się typowa sesja fotograficzna. Zamiast niej opublikowano rodzinne zdjęcie wykonane prawdopodobnie latem.W tym roku para królewska wraz z księżniczkami ponownie wybiera się do Argentyny. W Wigilię Bożego Narodzenia pojawiło się wreszcie długo wyczekiwane oficjalne zdjęcie wykonane w lecie w ogrodach Pałacu Het Loo.Dania


Dwa lata temu opublikowano świąteczną fotografię, do której zapozowali nie tylko członkowie duńskiej, ale także greckiej rodziny królewskiej, którzy spędzili święta w Pałacu Fredensborg.

Steen Brogaard / Kongehuset ©

Z kolei rok temu Mary i Frederik z dziećmi udali się do Australii, aby spędzić Boże Narodzenie z rodziną księżnej. Fotoreporterom bez trudu udało się zrobić zdjęcia księżnej spacerującej po mieście czy całej rodzinie spędzającej Wigilię na plaży.

Oprócz tego pojawiło się zdjęcie kartki świątecznej, którą Mary i Frederik wysyłali prawdopodobnie rodzinie czy przyjaciołom. Książęca para co roku przygotowuje inne kartki, nie zawsze jednak w sieci pojawiają się ich zdjęcia.W tym roku duńska rodzina królewska święta spędza razem w Zamku Marselisborg. W Wigilię Bożego Narodzenia nieoczekiwanie opublikowano świąteczne zdjęcie królowej Małgorzaty i księcia Henrika ze wszystkimi wnukami.Hiszpania


Hiszpańska rodzina co roku publikuje świąteczną kartkę, zawierającą zazwyczaj zupełnie nowe zdjęcie - z wyjątkiem roku 2014, kiedy wykorzystano zdjęcie z proklamacji Felipe 19 czerwca.

Embed from Getty Images

W ubiegłym roku natomiast kartka zawierała zdjęcie Infantek, Leonor i Sofii.

Embed from Getty Images

W tym roku Letizia i Felipe jako pierwsi royalsi opublikowali świąteczne zdjęcie wraz z życzeniami.

Embed from Getty Images


Monako


Publikowanie świątecznych zdjęć jest dla Alberta i Charlene niejako nową tradycją. Dwa lata temu tuż przed świętami opublikowano pierwsze zdjęcia urodzonych dwa tygodnie wcześniej bliźniąt.

Z kolei w ubiegłym roku opublikowano już tradycyjną kartkę wysyłaną w odpowiedzi na życzenia świąteczne, którą pewnie część z Was ma w swoich zbiorach.W tym roku świąteczna kartka jest utrzymana w podobnym stylu.Jednak oprócz niej pojawiły się inne zdjęcia i filmik zza kulis (TUTAJ ):


Szwecja


Victoria i Daniel co roku tradycyjnie publikują nowe zdjęcia oraz filmik wraz z życzeniami świątecznymi. Dwa lata temu rodzina ubierała choinkę.


Natomiast w zeszłym roku książęce trio wybrało się do Bagarstugan w Skansen, gdzie piekli chleb.

Kungahuset / kungahuset.se

Kungahuset / kungahuset.seW tym roku do tradycjnego filmiku i zdjęcia dołączył książę Oscar. Rodzina wybrała się do parku narodowego Tyresta.

Henrik Garlöv, kungahuset.se
Norwegia


Norweska rodzina królewska co roku pozuje do świątecznych zdjęć. Dwa lata temu sesja zdjęciowa odbyła się w Pałacu Królewskim w Oslo.

W zeszłym roku królowa i księżna Mette-Marit zrezygnowały ze strojów narodowych. Rodzina zapozowała do zdjęć w rezydencji Skaugum, ubierając choinkę.W tym roku tradycyjna sesja zdjęciowa odbyła się na świeżym powietrzu na zewnątrz Pałacu Królewskiego.Lise Åserud, NTB scanpix

Lise Åserud, NTB scanpix


Belgia


Belgijska rodzina królewska nie zawodzi nas i tradycyjnie w święta publikuje nowe, śliczne zdjęcia odsyłane w odpowiedzi na życzenia świąteczne i noworoczne. W ciągu ostatnich kilku lat zostały wykonane w lecie.


A tutaj ubiegłoroczne zdjęcie:


Jednak tegoroczne zdjęcie, które także będzie odsyłane w odpowiedzi na listy czy kartki, zostało wykonane we wnętrzach Pałacu.Jordania


Rania i Abdullah co roku publikują nową kartkę wraz z życzeniami noworocznymi. W 2014 wyglądała ona tak:Z kolei w 2015 zdjęcie wykonano prawdopodobnie latem bądź jesienią na zewnątrz Pałacu.Wielka Brytania


Niestety - lub może na szczęście - brytyjska rodzina królewska nie publikuje jednej wspólnej fotografii razem z życzeniami świątecznymi. Zazwyczaj także zdjęcia kartek, które można znaleźć w Internecie, nie są wysyłane w odpowiedzi na życzenia od fanów, ale wraz z życzeniami świątecznymi do przyjaciół czy członków organizacji charytatywnych.

W przypadku królowej i księcia Filipa nie dysponujemy zdjęciem ich kartki z 2014. W ubiegłym roku natomiast zdecydowali się na zdjęcie z Royal Ascot.


Z kolei w tym roku do kartki wykorzystano zdjęcie z Patron's Lunch. Na obu kartkach nie widnieje wprawdzie podpis królowej, możemy jednak przypuszczać, że wysyła podobną kartkę.


W 2014 książę Karol i Camilla do swojej kartki wykorzystali zdjęcie z Invictus Games.


Z kolei w zeszłym roku opublikowali śliczne zdjęcie wykonane w Szkocji.


W tym roku zdecydowali się na zdjęcie wykonane podczas ich tegorocznej podróży do Chorwacji.


Dla księcia i księżnej Cambridge publikowanie świątecznych zdjęć jest nową tradycją, którą zapoczątkowali właśnie dwa lata temu. W 2014 przed Bożym Narodzeniem opublikowali nowe zdjęcia synka wykonane na schodach Pałacu Kensington przez byłego sekretarza księcia Harry'ego, Eda Lane'a Foxa.W ubiegłym roku opublikowali jesienne zdjęcie całej rodziny.


W tym roku niestety nie zostało opublikowane żadne nowe zdjęcie. Kartka wysyłana w odpowiedzi na świąteczne listy będzie przypuszczalnie zawierała jedno ze zdjęć wykonanych w Kandzie lub - co według mnie jest mniej prawdopodobne - to samo zdjęcie co w zeszłym roku.

Grecja


Dwa lata temu kartka świąteczna króla Konstantinosa i królowej Anne-Marie zawierała aż dwa świąteczne zdjęcia - jedno wykonane przy okazji 50. rocznicy ślubu pary królewskiej na tle Akropolu oraz drugie Pary Królewskiej ze wszystkimi wnukami (wyraźniejsze zdjęcia na oficjalnej stronie greckiej rodziny królewskiej tutaj).
Rok temu królowa Anne-Marie i król Konstantinos ponownie postanowili zapozować do zdjęć z wnukami.


 Pavlos i Marie-Chantal do kartki świątecznej wybrali czarno-białe zdjęcie rodziny.


Z kolei w tym roku świąteczne zdjęcie przedstawia pociechy księcia Pavlosa i księżnej Marie-Chantal.A para królewska tradycyjnie postawiła na zdjęcie z wnukami.

Zdjęcie: Marta

W tym roku świąteczne (czy też jesienne) zdjęcie opublikowała również księżna Tatiana, która zapozowała z mężem, księciem Nikolaosem, oraz ich pupilem.
Rumunia


Księżniczka Margareta i książę Radu święta spędzają w posiadłości Săvârșin i to tam zostały wykonane zdjęcia do ubiegłorocznej kartki świątecznej. W tym roku kartka jest taka sama.


Dwa lata temu Margareta i Radu nie opublikowali tradycyjnej kartki, ale pod koniec roku pojawiło się świąteczne zdjęcie pary królewskiej wraz z życzeniami noworocznymi.Tegoroczne święta na pewno nie będą dla nich takie same jak wcześniej, biorąc pod uwagę fakt, że zabraknie na nich królowej Anny.

Albania


Pomimo że ponad połowa Albańczyków wyznaje islam, pretendent do tronu, książę Leka, oraz księżna Elia święta obchodzą po chrześcijańsku. Przed Bożym Narodzeniem publikują zazwyczaj świąteczne zdjęcie wraz z życzeniami.Poniżej zdjęcie z 2015.
Do tegorocznego zdjęcia zapozowali razem ze swoimi pupilami. W tym roku Boże Narodzenie spędzą po raz pierwszy jako małżeństwo.14 komentarzy:

 1. Swietny post :) ps . byl juz post royal babies 2016 cz.1 . to bedzie tez 2 czesc? Nie moge sie juz doczekac podsumowania calego roku:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oczywiście, post dotyczący dzieci urodzonych w tym roku, jak i podsumowujący pozostałe wydarzenia, pojawi się w przyszłym tygodniu :)

   Usuń
 2. wspaniały post :) już nie mogę doczekać się odpowiedzi w tym roku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Swietny post! Jak myślicie kiedy będą odsyłać ospowiedzi na listy świąteczne od nas ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze powinny nadejść w styczniu, w przypadku królowej Elżbiety poczekamy pewnie trochę dłużej niż zwykle zważywszy na fakt, że w tym roku obchodziła 90. urodziny :)

   Usuń
 4. A jak myślicie, czy to zdjęcie królowej Małgorzaty z wnukami będzie wysyłane w odpowiedziach? Jest bardzo ładne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nic na to nie wskazuje :( Duńska rodzina królewska nie odsyła zdjęć

   Usuń
  2. Może gdyby poprosić w liście to by przysłali.

   Usuń
 5. Kocham ostatnie zdjęcie hrk -przepiękny widok,idealne usadzenie i Alexia jak profesjonalna modelka.Ale najbardziej lubię jesienną fotografią rodzinki Cambridge.
  Po raz pierwszy widzę kartkę Tatiany i Nicolasa -zauroczyłam się nią.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 6. Najbardziej podobają mi się zdjęcia z Monako. Także zeszłoroczne Karola i Camilli należy do moich ulubionych

  OdpowiedzUsuń
 7. Wszystkie są urocze, chociaż Szwecja i Monako wygrywają :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Corka MM z Norwegii przez dwa kolejne lata w tej samej sukieneczce....
  Ale ogolnie - przesliczne zdjecia!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne zdjęcie Nicolasa z żoną :)
  Szkoda, że nie doczekali się (jeszcze) dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja jestem pod wrażenem Holenderskiej rodziny królewskiej, dziewczynki urocze i w maja wspaniałą aure ale wszystkie tu pokazane zdjęcia piekne i oglądam je z przyjemnością.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.