piątek, 25 marca 2022

Nordic Day, Maxima w USA, uroczystość Mary Fonden z okazji 50. urodzin księżnej Mary + więcej

Jordania 

21 marca królowa Rania odwiedziła firmę Maqsam, która zdobyła główną nagrodę na debiutanckiej wystawie technologicznej LEAP Expo w Arabii Saudyjskiej.


Belgia

21 marca z państwową wizytą przybyli Prezydent i Pierwsza Dama Austrii. Zostali powitani w Pałacu Królewskim w Brukseli przez króla Philippe'a i królową Mathilde.

Wieczorem został wydany bankiet na cześć gości w Pałacu Laeken - niestety, ku rozczarowaniu fanów, zabrakło tiar. Jak informują media, ma to związek z aktualną wojną w Ukrainie.

22 marca para królewska, książę Laurent, księżniczka Astrid i arcyksiążę Lorenz zostali zaproszeni przez Parę Prezydencką na spektakl taneczny w wykonaniu firm tanecznych Liquid Loft z siedzibą w Wiedniu oraz Rosas belgijskiej tancerki i choreografki Anne Teresy De Keersmaeker.
23 marca król Philippe, królowa Mathilde i księżniczka Elisabeth spotkali się z ekspertami, z którymi rozmawiali o aktualnej sytuacji w Ukrainie.


Szwecja

21 marca księżniczka Victoria wręczyła medale i nagrody podczas corocznego posiedzenia Królewskiej Szwedzkiej Akademii Literatury, Historii i Starożytności. Ceremonia ma miejsce co roku w marcu, upamiętniając kolejną rocznicę powstania Akademii w 1753.22 marca z okazji Światowego Dnia Wody razem z Estelle i Oscarem spotkała się z przedstawicielką Wateraid, której Następczyni Tronu jest patronką. Cała czwórka rozmawiała o świecie bez czystej wody. Według szacunków organizacji, 10% ludzi na całym świecie (771 milionów) wciąż nie ma dostępu do czystej wody, a każdego dnia ponad 800 dzieci umiera na biegunki spowodowane brudną wodą i złymi warunkami sanitarnymi.
Spróbowali też przenieść kanistry wypełnione wodą - wciąż wielu ludzi na świecie musi codziennie samodzielnie zdobyć wodę. 

Po południu Następczyni Tronu wzięła udział w seminarium zorganizowanym przez Międzynarodowy Instytut Wodny w Sztokholmie (SIWI).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

23 marca uczestniczyła w seminarium z okazji Nordic Day - organizowanego co roku 23 marca przez Radę Nordycką. Rada Nordycka jest organizacją subregionalną utworzona 70 lat temu przez Parlamenty Danii, Szwecji i Norwegii jako platforma współpracy między krajami nordyckimi (w późniejszych latach dołączyły do niej także inne kraje nordyckie - Finlandia, Grenlandia, Wyspy Alandzkie oraz Wyspy Owcze).

Książę Carl Philip i księżna Sofia odwiedzili miasto Nynäshamn nad Morzem Bałtyckim, gdzie spotkali się z wolontariuszami koordynującymi przyjmowanie uchodźców z Ukrainy przypływających do Szwecji promem z Gdańska.

25 marca rodzina królewska: król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria, książę Daniel i księżna Sofia, wzięła udział w spotkaniu dotyczącym zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w Ukrainie w Bibliotece Bernadotte w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Obecny miał być również książę Carl Philip, jednak jak poinformowano, synowie książęcej pary zachorowali i został z nimi w domu.
Dania

21 marca księżna Mary przedstawiła zwycięzców Konkursu Medialnego 2021 w Politikens Hus.

Następnego dnia wzięła udział w uroczystości zorganizowanej przez swoją fundację Mary Fonden z okazji swoich 50. urodzin w rezydencji Moltke w Kopenhadze. W jej trakcie przedstawiono przede wszystkim działalność fundacji przez ponad 15 lat jej istnienia, a sama księżna wygłosiła przemówienie na temat wizji, którą kieruje się w swojej pracy fundacja.
Uroczystość początkowo miała odbyć się 27 stycznia, kilka dni przed 50. urodzinami księżnej, jednak z uwagi na sytuację pandemiczną, musiała zostać przesunięta w czasie.
22 marca księżna Marie otworzyła wystawę "Le royaume des clowns" w centrum kultury Le Bicolore w Paryżu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


24 marca jako Specjalna Przedstawicielka ds. Kultury otworzyła wystawę fotograficzną "Lumières Nordiques" prezentującą zdjęcia ośmiu duńskich fotografów w dawnym opactwie benedyktyńskim Jumièges w Normandii. Wystawa jest częścią większego projektu składającego się z pięciu wystaw fotograficznych w regionie, nad którym księżna pracowała w ostatnim czasie w celu promowania duńskiej kultury we Francji.


Hiszpania

22 marca król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w obchodach 30-lecia SAMUR (Miejskiej Służby Ratownictwa i Pomocy Ratunkowej), który jest wyspecjalizowanym system alarmowym mającym na celu rozwiązywanie nagłych wypadków medycznych, które mogą wystąpić w Madrycie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


23 marca para królewska odwiedziła Centrum Kryzysowe Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża, którego celem jest koordynacja pomocy niesionej uchodźcom z Ukrainy przybywających do Hiszpanii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
24 marca królowa uczestniczyła w ogłoszeniu zwycięzcy tegorocznej Nagrody Fundacji Księżniczki Girony w kategorii "Firma" w mieście Guadalajara w Kastylii-La Manchy. Nagroda w tej kategorii przyznawana jest przedsiębiorczym młodym osobom realizującym oryginalny projekt biznesowy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Norwegia

Księżna Mette-Marit odbyła wideo rozmowę z przedstawicielami Norweskiego Stowarzyszenia Bibliotek, Centrum Kultury w Nynorsk, Festiwalu Tradycyjnej Muzyki Światowej Førde, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kościelnej w Oslo i Festiwalu Muzyki Kameralnej w Risør.

24 marca księżna wzięła udział w dyskusji panelowej zorganizowanej przez Norweskie Stowarzyszenie Bibliotek. Dyskusja dotyczyła powodów, dla których młodzi ludzie czytają mniej książek oraz sposobach zachęcenia ich do lektury.


Niderlandy


Księżniczka Catharina-Amalia rozpoczęła staż w Oranje Fonds - funduszu powstałym dwadzieścia lat temu jako prezent ślubny dla jej rodziców. W trakcie stażu dowie się więcej o jego pracy i działalności w zakresie opieki społecznej i promowania uczestnictwa w życiu społecznym.

 
23 marca królowa Maxima rozpoczęła dwudniową wizytę w Nowym Jorku i Waszyngtonie w swojej roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju. W Waszyngonie pierwszego dnia wizyty odbyła szereg rozmów, spotkała się m.in. z Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, kontrolerem waluty w USA, dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dyrektor zarządzającą Banku Światowego, dyrektor generalną Grupy Konsultacyjnej ds. Pomocy Ubogim (CGAP) oraz dyrektor zarządzającą Centrum Finansowania Inkluzywnego.

Embed from Getty Images


Drugi dzień wizyty spędziła w Nowym Jorku, gdzie spotkała się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem i dyrektorem ds. cyfrowych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Robertem Opp, a także wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole moderowanej przez dyrektor generalną Financial Health Network.

Luksemburg

23 marca księżna Stephanie z małym Charlesem odwiedziła żłobek Montessori w Findel, który podjął się pomocy matkom z dziećmi uciekającymi z Ukrainy. W czasie gdy książę bawił się z dziećmi, księżna rozmawiała z przedstawicielami żłobka i uchodźczyniami.


3 komentarze:

 1. Bardzo rozczarował mnie brak tiary, tym bardziej, że suknia Matyldy nie uratowała sytuacji. Zastanwiam się, kiedy i czy w ogóle wrócą tiary we wszystkich monarchiach na bankiety. Sytuacja publiczna jest od pandemii taka, że w zasadzie cały czas coś się tragicznego wydarza i sposobem reakcji na to jest ograniczenie rozmachu uroczystości. Rozumiem, ale czy brak tiary nie jest tylko pustym gestem? Na szczęście royalsi wspierają też konkretne gesty wsparcia w stronę Ukrainy, jak widać z licznych wyjść w tym tygodniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Albo to właśnie tiary, a nie ich brak, są dziś "pustym gestem" - niepraktycznym, ciężkim, nie zawsze gustownym i dziś nie symbolizującym już nawet królewskiego pochodzenia właścicielki...

   Usuń
 2. Brak tiary nie jest pustym gestem. Brak tiary oznacza, że są świadomi tego, co się dzieje w Ukrainie, tego, że ludzie umierają tam z głodu i wystawna suknia wraz z tiarą byłaby nieodpowiednia w takiej sytuacji. I założę się, że królowa Matylda jest tego w pełni świadoma. I jak dla mnie pisanie, że brak tiar rozczarował, jest akurat brakiem wyczucia w dzisiejszej sytuacji. Beata

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.