piątek, 25 marca 2022

Nordic Day, Maxima w USA, uroczystość Mary Fonden z okazji 50. urodzin księżnej Mary + więcej

Jordania 

21 marca królowa Rania odwiedziła firmę Maqsam, która zdobyła główną nagrodę na debiutanckiej wystawie technologicznej LEAP Expo w Arabii Saudyjskiej.


Belgia

21 marca z państwową wizytą przybyli Prezydent i Pierwsza Dama Austrii. Zostali powitani w Pałacu Królewskim w Brukseli przez króla Philippe'a i królową Mathilde.

Wieczorem został wydany bankiet na cześć gości w Pałacu Laeken - niestety, ku rozczarowaniu fanów, zabrakło tiar. Jak informują media, ma to związek z aktualną wojną w Ukrainie.

22 marca para królewska, książę Laurent, księżniczka Astrid i arcyksiążę Lorenz zostali zaproszeni przez Parę Prezydencką na spektakl taneczny w wykonaniu firm tanecznych Liquid Loft z siedzibą w Wiedniu oraz Rosas belgijskiej tancerki i choreografki Anne Teresy De Keersmaeker.




23 marca król Philippe, królowa Mathilde i księżniczka Elisabeth spotkali się z ekspertami, z którymi rozmawiali o aktualnej sytuacji w Ukrainie.


Szwecja

21 marca księżniczka Victoria wręczyła medale i nagrody podczas corocznego posiedzenia Królewskiej Szwedzkiej Akademii Literatury, Historii i Starożytności. Ceremonia ma miejsce co roku w marcu, upamiętniając kolejną rocznicę powstania Akademii w 1753.



22 marca z okazji Światowego Dnia Wody razem z Estelle i Oscarem spotkała się z przedstawicielką Wateraid, której Następczyni Tronu jest patronką. Cała czwórka rozmawiała o świecie bez czystej wody. Według szacunków organizacji, 10% ludzi na całym świecie (771 milionów) wciąż nie ma dostępu do czystej wody, a każdego dnia ponad 800 dzieci umiera na biegunki spowodowane brudną wodą i złymi warunkami sanitarnymi.
Spróbowali też przenieść kanistry wypełnione wodą - wciąż wielu ludzi na świecie musi codziennie samodzielnie zdobyć wodę. 

Po południu Następczyni Tronu wzięła udział w seminarium zorganizowanym przez Międzynarodowy Instytut Wodny w Sztokholmie (SIWI).






23 marca uczestniczyła w seminarium z okazji Nordic Day - organizowanego co roku 23 marca przez Radę Nordycką. Rada Nordycka jest organizacją subregionalną utworzona 70 lat temu przez Parlamenty Danii, Szwecji i Norwegii jako platforma współpracy między krajami nordyckimi (w późniejszych latach dołączyły do niej także inne kraje nordyckie - Finlandia, Grenlandia, Wyspy Alandzkie oraz Wyspy Owcze).

Książę Carl Philip i księżna Sofia odwiedzili miasto Nynäshamn nad Morzem Bałtyckim, gdzie spotkali się z wolontariuszami koordynującymi przyjmowanie uchodźców z Ukrainy przypływających do Szwecji promem z Gdańska.

25 marca rodzina królewska: król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria, książę Daniel i księżna Sofia, wzięła udział w spotkaniu dotyczącym zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w Ukrainie w Bibliotece Bernadotte w Pałacu Królewskim w Sztokholmie. Obecny miał być również książę Carl Philip, jednak jak poinformowano, synowie książęcej pary zachorowali i został z nimi w domu.




Dania

21 marca księżna Mary przedstawiła zwycięzców Konkursu Medialnego 2021 w Politikens Hus.

Następnego dnia wzięła udział w uroczystości zorganizowanej przez swoją fundację Mary Fonden z okazji swoich 50. urodzin w rezydencji Moltke w Kopenhadze. W jej trakcie przedstawiono przede wszystkim działalność fundacji przez ponad 15 lat jej istnienia, a sama księżna wygłosiła przemówienie na temat wizji, którą kieruje się w swojej pracy fundacja.
Uroczystość początkowo miała odbyć się 27 stycznia, kilka dni przed 50. urodzinami księżnej, jednak z uwagi na sytuację pandemiczną, musiała zostać przesunięta w czasie.




22 marca księżna Marie otworzyła wystawę "Le royaume des clowns" w centrum kultury Le Bicolore w Paryżu.





24 marca jako Specjalna Przedstawicielka ds. Kultury otworzyła wystawę fotograficzną "Lumières Nordiques" prezentującą zdjęcia ośmiu duńskich fotografów w dawnym opactwie benedyktyńskim Jumièges w Normandii. Wystawa jest częścią większego projektu składającego się z pięciu wystaw fotograficznych w regionie, nad którym księżna pracowała w ostatnim czasie w celu promowania duńskiej kultury we Francji.


Hiszpania

22 marca król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w obchodach 30-lecia SAMUR (Miejskiej Służby Ratownictwa i Pomocy Ratunkowej), który jest wyspecjalizowanym system alarmowym mającym na celu rozwiązywanie nagłych wypadków medycznych, które mogą wystąpić w Madrycie.







23 marca para królewska odwiedziła Centrum Kryzysowe Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża, którego celem jest koordynacja pomocy niesionej uchodźcom z Ukrainy przybywających do Hiszpanii.







24 marca królowa uczestniczyła w ogłoszeniu zwycięzcy tegorocznej Nagrody Fundacji Księżniczki Girony w kategorii "Firma" w mieście Guadalajara w Kastylii-La Manchy. Nagroda w tej kategorii przyznawana jest przedsiębiorczym młodym osobom realizującym oryginalny projekt biznesowy.









Norwegia

Księżna Mette-Marit odbyła wideo rozmowę z przedstawicielami Norweskiego Stowarzyszenia Bibliotek, Centrum Kultury w Nynorsk, Festiwalu Tradycyjnej Muzyki Światowej Førde, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kościelnej w Oslo i Festiwalu Muzyki Kameralnej w Risør.

24 marca księżna wzięła udział w dyskusji panelowej zorganizowanej przez Norweskie Stowarzyszenie Bibliotek. Dyskusja dotyczyła powodów, dla których młodzi ludzie czytają mniej książek oraz sposobach zachęcenia ich do lektury.


Niderlandy


Księżniczka Catharina-Amalia rozpoczęła staż w Oranje Fonds - funduszu powstałym dwadzieścia lat temu jako prezent ślubny dla jej rodziców. W trakcie stażu dowie się więcej o jego pracy i działalności w zakresie opieki społecznej i promowania uczestnictwa w życiu społecznym.

 
23 marca królowa Maxima rozpoczęła dwudniową wizytę w Nowym Jorku i Waszyngtonie w swojej roli Specjalnej Wysłanniczki Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju. W Waszyngonie pierwszego dnia wizyty odbyła szereg rozmów, spotkała się m.in. z Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, kontrolerem waluty w USA, dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), dyrektor zarządzającą Banku Światowego, dyrektor generalną Grupy Konsultacyjnej ds. Pomocy Ubogim (CGAP) oraz dyrektor zarządzającą Centrum Finansowania Inkluzywnego.




Drugi dzień wizyty spędziła w Nowym Jorku, gdzie spotkała się z Sekretarzem Generalnym ONZ António Guterresem i dyrektorem ds. cyfrowych Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Robertem Opp, a także wzięła udział w dyskusji przy okrągłym stole moderowanej przez dyrektor generalną Financial Health Network.





Luksemburg

23 marca księżna Stephanie z małym Charlesem odwiedziła żłobek Montessori w Findel, który podjął się pomocy matkom z dziećmi uciekającymi z Ukrainy. W czasie gdy książę bawił się z dziećmi, księżna rozmawiała z przedstawicielami żłobka i uchodźczyniami.


3 komentarze:

  1. Bardzo rozczarował mnie brak tiary, tym bardziej, że suknia Matyldy nie uratowała sytuacji. Zastanwiam się, kiedy i czy w ogóle wrócą tiary we wszystkich monarchiach na bankiety. Sytuacja publiczna jest od pandemii taka, że w zasadzie cały czas coś się tragicznego wydarza i sposobem reakcji na to jest ograniczenie rozmachu uroczystości. Rozumiem, ale czy brak tiary nie jest tylko pustym gestem? Na szczęście royalsi wspierają też konkretne gesty wsparcia w stronę Ukrainy, jak widać z licznych wyjść w tym tygodniu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Albo to właśnie tiary, a nie ich brak, są dziś "pustym gestem" - niepraktycznym, ciężkim, nie zawsze gustownym i dziś nie symbolizującym już nawet królewskiego pochodzenia właścicielki...

      Usuń
  2. Brak tiary nie jest pustym gestem. Brak tiary oznacza, że są świadomi tego, co się dzieje w Ukrainie, tego, że ludzie umierają tam z głodu i wystawna suknia wraz z tiarą byłaby nieodpowiednia w takiej sytuacji. I założę się, że królowa Matylda jest tego w pełni świadoma. I jak dla mnie pisanie, że brak tiar rozczarował, jest akurat brakiem wyczucia w dzisiejszej sytuacji. Beata

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.