czwartek, 10 marca 2022

Międzynarodowy Dzień Kobiet, spotkania z uchodźcami z Ukrainy + więcej

Dania

8 marca księżna Mary wzięła udział w spotkaniu Gender Diversity Roundtable Denmark, duńskiej inicjatywy na rzecz równości płci, w miasteczku ONZ w Kopenhadze.




9 marca księżna jako patronka Biura Regionalnego WHO w Europie uczestniczyła w briefingu na temat bieżącej pracy WHO na Ukrainie. "Ukraina jest w tej chwili w pamięci wszystkich, a ja, podobnie jak wielu innych, z największym niepokojem śledzę rozwój wojny. [...] WHO ciężko pracuje, aby ratować życie, zabezpieczyć zaopatrzenie medyczne i umożliwić pracownikom służby zdrowia wykonywanie pracy na Ukrainie i wokół niej w czasie obecnego kryzysu. To ogromna i wymagająca praca, która budzi mój najgłębszy szacunek", napisała księżna po spotkaniu.


Szwecja

Księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili Wyższą Szkołę Ekonomii w Sztokholmie.

8 marca razem z Estelle i Oscarem odwiedzili plac budowy nowej śluzy 'Victoria' między Starym Miastem a dzielnicą Södermalm.

9 marca księżniczka Adrienne skończyła 4 latka. Księżniczka Madeleine podzieliła się dwoma nowymi zdjęciami córeczki.

Król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel wydali lunch w Pałacu Królewskim dla byłego Premiera Stefana Löfvena i jego małżonki.


10 marca para królewska oraz Następczyni Tronu z mężem wzięli udział w nabożeństwie o pokój na Ukrainie w Kaplicy Królewskiej.

Później król i Następczyni Tronu spotkali się z dyrektorem generalnym Szwedzkiej Agencji Migracyjnej.

Po południu odwiedzili Szwedzki Instytut Radiowy Sił Zbrojnych (FRA), który na bieżąco monitoruje sytuację w najbliższej okolicy oraz wojnę na Ukrainie.



Niderlandy

8 marca król Willem-Alexander i królowa Maxima spotkali się z ukraińską społecznością mieszkającą w Niderlandach w Pałacu Noordeinde. Rozmawiali o obecnej sytuacji na Ukrainie i sposobach pomocy.

Dzisiaj natomiast para odwiedziła obóz dla uchodźców w Harskamp. W rozmowie z uchodźcami z Ukrainy przekazali im słowa wsparcia i kondolencje.


Belgia

7 marca król Philippe i królowa Mathilde przyjęli na audiencji belgijskich sportowców, którzy zdobyli medale podczas niedawnych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.


Królowa Mathilde z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet wygłosiła cyfrowe przemówienie podczas ceremonii wręczenia nagród WOMED Awards. Nagrody przyznawane są co dwa lata przedsiębiorczym kobietom.

9 marca król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili ośrodek interwencyjny utworzony w ubiegłym tygodniu dla uchodźców z Ukrainym zapewniający im zakwaterowanie w Belgii. W przekazanej wiadomości mówili: "Wojna na Ukrainie to kryzys humanitarny na skalę niespotykaną w Europie od II wojny światowej. Niepokój rodzin, które dzisiaj poznaliśmy, jest bardzo namacalny. Ich historie rozdzierają serce. Jesteśmy głęboko poruszeni solidarnością naszych współobywateli w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. Wyrażamy nasze poparcie dla narodu ukraińskiego i mamy nadzieję, że ta wojna zakończy się tak szybko, jak to możliwe."




Dzisiaj para królewska spotkała się z członkami Grupy Ekspertów ds. Strategii Kryzysowej COVID-19 (GEMS), aby podsumować działalność grupy w zakresie zarządzania kryzysem zdrowotnym.



Luksemburg

7 marca wielki książę Henri, wielka księżna Maria Teresa, książę Guillaume i księżna Stephanie wydali kolację dla członków rządu na zamku Berg.

8 marca wielka księżna Maria Teresa z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet odwiedziła Maison Sichem w Helmsange i spotkała się z mieszkającymi tam kobietami i dziećmi.

9 marca wielki książę Henri i wielka księżna Maria Teresa przyjęli na audiencji ukraińskich uchodźców, 40-letnię Irynę i jej 15-letniego syna, konsula Ukrainy oraz przedstawicielkę stowarzyszenia LUkraine.

Po południu para odwiedziła wystawę poświęconą całunowi turyńskiemu "Kim jest człowiek w całunie? W poszukiwaniu śladów" w Esch-sur-Alzette, które w tym roku nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżna Stephanie odwiedzili warsztaty Stowarzyszenia "Nei Aarbecht" w Helmdange.


Niemcy

W miniony weekend na zamek Hohenzollern w Poczdamie przybyło dziewięcioro dzieci z Ukrainy i ich zastępcze matki, gdzie powitali ich książę Georg Friedrich i księżna Sophie. Cała grupa uciekła przed wojną, a za pośrednictwem Fundacji Księżnej Kiry z Prus zaoferowano im schronienie na zamku. Fundacja w 1952 założyła na zamku ośrodek rekreacyjny dla dzieci i młodzieży z rodzin szczególnie dotkniętych wojną.


Jordania

Książę Hamzah bin Hussein, młodszy przyrodni brat króla Abdullaha, wysłał do brata w list, w którym przeprosił jego i Jordańczyków za swoje czyny po ubiegłorocznej nieudanej próbie zamachu stanu wymierzonej przeciwko królowi, w którą podobno był zamieszany. Więcej o sprawie pisałam tutaj. "W zeszłym roku nasza ukochana Jordania przeżyła trudne okoliczności i godny ubolewania rozdział w swojej historii. Jednak nasz kraj wytrwał, kierując się Twoją mądrością, cierpliwością i tolerancją. Miesiące, które minęły od tamtego czasu, dały mi możliwość szczerego wglądu w siebie i zastanowienia się nad sobą [...]. Zbłądziłem, Wasza Królewska Mość, a błądzić jest rzeczą ludzką. Dlatego ponoszę odpowiedzialność za zajmowane przeze mnie stanowisko i przestępstwa, jakie popełniłem wobec Waszej Królewskiej Mości i naszego kraju w ciągu ostatnich lat, których kulminacją były wydarzenia w sprawie wywrotowej. Proszę o przebaczenie Waszej Królewskiej Mości, wiedząc, że zawsze byłeś bardzo wyrozumiały", napisał między innymi w liście. Ponownie zapewnił też o swojej lojalności wobec monarchy.





Grecja

Księżna Tatiana udzieliła wywiadu Arisowi Kavatzikis z Mega TV, w którym mówiła o swojej inicjatywie Breathe mającej na celu przełamanie tabu wokół zaburzeń psychicznych oraz zwrócenie uwagi na zdrowie psychiczne; o śmierci ojca, który popełnił samobójstwo, kiedy miałą 7 lat:. "Wiele ludzi mówiło mi: 'Tatiana, nie rób tego. Nie musisz dzielić się tymi sprawami, one zostają w domu'. Ale prawda jest taka, że 800 tysięcy osób popełnia samobójstwo każdego roku. To jedna osoba co 30 sekund. [...] To niekoniecznie był sam czyn, który na mnie wpłynął. To była cisza, która go otaczała i fakt, że nikt o tym nie mówił", powiedziała. Opowiadała także o swoim życiu w Grecji. Jak mówiła, kiedy książę Nikolaos po raz pierwszy ją tutaj zabrał, była o nią trochę zazdrosna, "bo był w niej tak zakochany, więc to było trochę jak inna kobieta", śmiała się. "To, co chcę, by ludzie najlepiej zapamiętali to to, ważne jest, aby rozmawiać, nie trzymać tego w sobie, i zwracać się o pomoc, jeśli jej potrzebujesz", zakończyła. Cały wywiad w języku angielskim możecie obejrzeć tutaj.




Wielka Brytania

8 marca księżna Kornwalii wydała przyjęcie w Clarence House z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Wśród zaproszonych kobiet znalazły się m.in. Afganki, które przed powrotem talibów do władzy były sędziami czy przedstawicielki Women of the World Festival, którego księżna jest przewodniczącą, a także aktorka Emerald Fennell, która wcieliła się w rolę księżnej w serialu The Crown.




Po południu natomiast księżna zaprosiła na herbatę wioślarki z Team ExtraOARdinary, które pobiły rekord świata w wiosłowaniu na dystansie 3000 mil, aby zebrać pieniądze na trzy organizacje charytatywne wspierające walkę z rakiem.



9 marca książę i księżna Cambridge odwiedzili Ukraińskie Centrum Kultury, aby usłyszeć o sposobach wsparcia ukraińskiej społeczności w Londynie i całej Europie oraz zbiórce funduszy Disasters Emergency Committee na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Para przyniosła ze sobą ciasteczka czekoladowe i batoniki musli, którymi poczęstowała wolontariuszy.








Książę Walii i księżna Kornwalii z kolei odwiedzili galerię Tate Britain, która w tym roku obchodzi swoje 125-lecie.




10 marca księżna jako wicepatronka Królewskiej Akademii Tańca otworzyła nową siedzibę Akademii.







Norwegia

10 marca księżna Mette-Marit odwiedziła szkołę Gamlebyen w Oslo w związku z corocznym tygodniem czytania.

5 komentarzy:

  1. Te osoby na zdjęciach z Willemem i Maximą w trakcie rozmów to Ukraińcy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z tego co mi wiadomo uchodźcy z Ukrainy, nie wiem, czy wszyscy są Ukraińcami

      Usuń
  2. Dramat Ukrainy zdominował ten tydzień w monarchii. Dobrze, że monarchie reagują na to, co się dzieje, w ten sposób zwracając uwagę na problem i mobilizując ludzi do pomocy. Już samo wsparcie moralne, wyrazy uznania i współczucia ze strony monarchów, książąt są również ważne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Książę i Księżna Cambridge obiecali także pomoc psychologiczną dla dzieci uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy. Tak więc nie tylko ciastka i batoniki mieli do zaoferowania....

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.