poniedziałek, 7 marca 2022

Co nowego? Vasaloppet, 100-lecie DanChurchAid, spotkanie z grupą kobiet + więcej

 Hiszpania

3 marca królowa Letizia wręczyła granty Fundacji Mutua Madrileña projektom mającym na celu poprawę jakości życia szczególnie wrażliwych grup społecznych. Miała na sobie bluzkę, którą odczytano jako wyraz wsparcia dla społeczności ukraińskiej - wyszywankę, czyli ukraińską haftowaną koszulę.

Embed from Getty Images


Królowa Sofia pojawiła się na tradycyjnym nabożeństwie w Bazylice Jesúsa de Medinaceli w Madrycie ku czci Chrystusa z Medinaceli  Hiszpańska rodzina królewska co roku pojawia się na nabożeństwie organizowanym zawsze w pierwszy piątek marca.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images7 marca król Felipe i królowa Letizia zainaugurowali "Tour del Talento" w Maladze, ruch społeczny Fundacji Księżniczki Girony, który tworzy wspólnoty rozwijające talenty młodych Hiszpanów.
Embed from Getty Images

Dania

4 czerwca książę Frederik, książę Vincent i księżniczka Josephine w drodze do szkoły złożyli kwiaty pod Ambasadą Ukrainy w Kopenhadze, chcąc okazać swoje wsparcie ukraińskiej społeczności. W zamieszczonym wpisie w mediach społecznościowych Następca Tronu napisał: "To, czego obecnie doświadczamy w Europie, jest nieskończenie smutne, a śledzenie sytuacji na Ukrainie jest bolesne. Moja rodzina i ja jesteśmy głęboko poruszeni obrazami i historiami, których codziennie jesteśmy świadkami. Robią bardzo duże wrażenie. Na szczęście możemy również opowiedzieć naszym dzieciom o jedności, jaką reszta Europy i społeczność światowa okazują narodowi ukraińskiemu, oraz o wielkiej akcji pomocy humanitarnej, która ma miejsce. Ważne jest, abyśmy zachowali nadzieję i dzielili się dobrem, które dzieje się również pośród wszystkich okrucieństw."

6 marca księżna Marie jako patronka DanChurchAid uczestniczyła w nabożeństwie w Katedrze Marii Panny w Kopenhadze oraz przyjęciu na Uniwersytecie Kopenhaskim z okazji 100-lecia organizacji. W swoim przemówieniu księżna powiedziała m.in.: "Nikt z nas nie wyobrażał sobie, że setna rocznica będzie obchodzona w świetle nowej wojny w Europie. Wojna na Ukrainie podkreśla wagę pracy, jaką wykonuje DanChurchAid. Ludzie uciekający przed wojną odczuwają dobroczynność i pomoc organizacji, a my po raz kolejny doświadczamy, jak ważna są jedność i współczucie."

Dzisiaj poinformowano, że konfirmacja księżniczki Isabelli odbędzie się 30 kwietnia o godz. 12.00 w Kaplicy Pałacu Fredensborg - tej samej, w której tradycyjnie odbywają się konfirmacje duńskiej rodziny królewskiej, a piętnaście lat temu miał miejsce chrzest księżniczki. Ceremonię poprowadzi biskup Henrik Wigh-Poulsen, który rok temu konfirmował księcia Christiana. Później goście zostaną zaproszeni na prywatną uroczystość dla rodziny i przyjaciół.Szwecja

Opublikowano nagranie ze spaceru Oscara z rodzicami, w trakcie którego mały książę zauważył "plastik w przyrodzie", o czym nie omieszkał poinformować rodziców 😂 Śmieci zostały oczywiście natychmiast posprzątane.5 marca księżniczka Victoria wystąpiła na cyfrowym seminarium na temat terenów podmokłych i środowiska Morza Bałtyckiego. "Dla wielu z nas żyjących w krajach bałtyckich morze jest czymś więcej niż tylko masą wody. Dzięki swoim wrażliwym ekosystemom morskim oraz wyjątkowej florze i faunie Morze Bałtyckie jest źródłem życia. To tam idziemy, aby znaleźć spokój – i tworzyć wspomnienia. Jak wszyscy wiemy – nasze morze znajduje się pod ogromną presją eutrofizacji, zanieczyszczenia i przełowienia, by wymienić tylko kilka głównych zagrożeń", powiedziała w swoim przemówieniu.


Miniony weekend książę Carl Philip i księżna Sofia z synami spędzili w rodzinnych stronach księżnej w Dalarna, gdzie w niedzielę odbył się Vasaloppet - najstarszy i najdłuższy i największy na świecie bieg narciarski. 4 marca książę Carl Philip, księżna Sofia i nieoczekiwanie ich najstarsza pociecha, książę Alexander pojawili się na ceremonii z okazji jego 100-lecia.Z kolei w niedzielę książę Carl Philip został zauważony na trasie biegu razem z najmłodszym synkiem, księciem Julianem.


Księżniczka Madeleine pojawiła się na wieczorze panieńskim swojej przyjaciółki Annelie Hofström w Miami.


Rumunia

Kilka dni temu Nicolae i Aline Medforth-Mills podzielili się nowym zdjęciem w trójkę wykonanym przez Felicię Simon. Już za kilka tygodni rodzina się powiększy, na świat ma przyjść ich drugie dziecko. W dołączonej wiadomości były książę napisał: "Dla mnie nic nie jest ważniejsze niż rodzina.
Tu odnajduję spokój, szczęście, tu jestem naładowany pozytywną energią, a gdy jesteśmy razem, żadna przeszkoda nie wydaje się nie do pokonania. Patrząc w oczy mojej żonie i naszej córeczce, zdaję sobie sprawę, jakie mam szczęście! Już nie możemy się doczekać narodzin drugiego dziecka, abyśmy mogli poczuć się naprawdę spełnieni! Rodzina to naprawdę święta rzecz!"Norwegia

6 marca norweska rodzina królewska oglądała zmagania narciarzy podczas Holmenkollen Ski Festival 2022.

Dzisiaj książę Haakon i księżna Mette-Marit zaprosili do swojej rezydencji Skaugum ośmioro dzieci z Dziecięcego Panelu Klimatycznego (Children´s Panel on Climate Change, CPCC), które przekazały parze książęcej swój raport.Belgia

Jak poinformowano, lrólowa Paola na skutek upadku złamała górną część prawego ramienia i będzie musiała przejść 8-tygodniową rekonwalescencję.


Król Philippe i królowa Mathilde przyjęli na audiencji dr Denisa Mukwege z Kongo, laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 2018.


Wielka Brytania

3 marca z okazji Światowego Dnia Książki w Wielkiej Brytanii uruchomiono nową sekcję strony internetowej The Duchess of Cornwall's Reading Room (link) przeznaczoną specjalnie dla najmłodszych Czytelników. Pierwszy spis polecanych książek dla dzieci przygotowała księżna Cambridge, a wśród jej rekomendacji znalazły się: "The Owl Who Was Afraid Of The Dark" Jill Thompson, którą czytała niedawno w programie BBC, "Stig Of The Dump" Clive'a Kinga, "Pajęczyna Charlotty" Elwyna Brooksa White'a, seria książek o Katie Morag autorstwa Mairi Hedderwick, oraz "Uczucia" Libby Walden.


Jak poinformowano, królowa przekazała darowiznę ze swoich prywatnych środków na zbiórkę Disaster Emergency Committee przeznaczoną na pomoc humanitarną na Ukrainie. Darowizny przekazali też podobno książę i księżna Cambridge.


Pojawiły się doniesienia, że królowa postanowiła na stałe wyprowadzić się z Pałacu Buckingham, który dotychczas był główną rezydencją brytyjskiego monarchy. Od wybuchu pandemii królowa mieszka na zamku Windsor, ale teraz podobno podjęła decyzję, by nie wracać już do stolicy.W związku z inwazją Rosji na Ukrainę kuzyn królowej, książę Michael z Kentu zwrócił rosyjski Order Przyjaźni, którym został odznaczony w 2009 przez Prezydenta Dmitrija Miedwiediewa za "swoją działalność na rzecz angielsko-rosyjskich relacji". Książę jest m.in. patronem Rosyjsko-Brytyjskiej Izby Handlowej, włada biegle językiem rosyjskim, a przez swoją matkę, księżną Kentu Marinę, jest praprawnukiem cara Aleksandra II.


7 marca królowa przyjęła na audiencji na zamku Windsor Premiera Kanady, który przybył do Wielkiej Brytanii z wizytą.
Japonia

28 lutego Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako spotkali się z prof. Taro Yamamoto z Instytutu Medycyny Tropikalnej Uniwersytetu Nagasaki, który przedstawił im historię chorób zakaźnych na świecie.Jordania

7 marca król Abdullah i królowa Rania spotkali się z grupą kobiet z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet, aby porozmawiać o ich roli w rozwoju i modernizacji Jordanii.7 komentarzy:

 1. Zdjęcie księcia Michała na profilu Gert's Royals jest bardzo wymowne. To musi być dla niego trudna sytuacja. :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło, że Kate przyłączyła się do inucjatywy Camilli. Strona księżnej Kornawalii jest niesamowicie ciekawa, pełna różnych propozycji książkowych i wywiadów z autorami.
  Cudownie zobaczyć Królową podczas osobistej audiencji, po chorobie.
  Dobry ruch ze strony księcia Michała.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rania wyglądała pięknie. Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona reakcją rodzin królewskich na to, co dzieje się w Ukrainie, byłam niemal pewna, że większość pochowa głowy w piaski. Bardzo piękne zdjęcie z Rumunii, widać ich szczęście. I dobrze, że grzywka Sofii już odrasta :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie w 100%.

   Stylizacji Letizii bardzo mi sie podobaja

   Usuń
 4. Victoria i Daniel podobno mają problemy małżeńskie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Para książęca już się odniosła do tych plotek, pisałam o tych w jednym z poprzednich postów, więc nie ma sensu ciągle poruszać tego tematu. Jak każda para mogą mieć jakieś problemy, mogą ich nie mieć - nie wiemy, to ich prywatna sprawa i taka powinna zostać.

   Usuń
 5. To nagranie z Oskarem pochodzi sprzed kilku lat.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.