wtorek, 15 marca 2022

Dzień Wolontariatu, imieniny księżniczki Victorii + więcej

Monako

Na początek dobra wiadomość - księżna Charlene wróciła do Monako!

Embed from Getty Images
Jak podano w komunikacie opublikowanym 12 marca: "W porozumieniu z lekarzami i biorąc pod uwagę fakt, że jej powrót do zdrowia jest na dobrej drodze, Ich Książęce Wysokości wspólnie się zgodziły, że księżna Charlene może kontynuować rekonwalescencję w Księstwie, z mężem i dziećmi." W opublikowanym oświadczeniu napisano także, że księżna "jest bardzo szczęśliwa, że znowu jest ze swoją rodziną i najbliższymi", a w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna w pełni wyzdrowieć, "zanim będzie mogła stopniowo wznowić swoje oficjalne obowiązki". Kiedy jej stan zdrowia na to pozwoli, spotka się także z mieszkańcami Księstwa, za którymi również się stęskniła. Jednocześnie rodzina książęca w dalszym ciągu poprosiła o uszanowanie ich prywatności i spokój w tym okresie.


Księżna większość ubiegłego roku spędziła poza granicami księstwa - wiosną wyjechała z krótką wizytą do RPA, ale niestety na miejscu zachorowała na poważną infekcję otolaryngologiczną, która na wiele miesięcy uniemożliwiła jej latanie samolotami i powrót do Monako. Musiała też przejść wiele skomplikowanych operacji ucha, zanim w końcu w listopadzie lekarze zgodzili się na jej powrót do domu. Niestety, zaraz po powrocie jej stan znacząco się pogorszył - jak mówił książę Albert w wywiadzie, była wyczerpana fizycznie i psychicznie i zdecydowała się podjąć leczenie poza granicami księstwa.

Embed from Getty Images

10 marca książę Albert i księżniczka Caroline uczestniczyli w spotkaniu International Monaco and the Mediterranean Meeting (RIMM) w Muzeum Oceanograficznym w Monako. Spotkania odbywają się od 2001 co dwa lata pod patronatem księcia. Dyskutowane są na nich aktualne problemy regionu Morza Śródziemnego i ich potencjalne rozwiązania.

11 marca księżniczka otworzyła centrum badawcze, odnowioną bibliotekę i wyremontowane mieszkania na uczelni Ecole du Louvre w Paryżu.Wielka Brytania

14 marca przypadało coroczne Święto Wspólnoty Narodów (Commonwealth Day). Książę Walii, księżna Kornwalii, książę i księżna Cambridge oraz księżniczka Alexandra (kuzynka królowej) uczestniczyli w nabożeństwie w Westminster Abbey z tej okazji. Obecność królowej odwołano - powodu oficjalnie nie podano, ale jak dowiedzieli się dziennikarze, w ostatnim czasie miała trudności z poruszaniem się.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


15 marca książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzili Irish Cultural Centre w Londynie z okazji jego 25-lecia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po południu natomiast przyjęli w Clarence House gubernator generalną Kanady wraz z mężem, którzy wcześniej spotkali się też z królową na zamku Windsor.Szwecja

Księżniczka Victoria i książę Daniel wieczorem 10 marca uczestniczyli w zbiórce pieniędzy "Sverige samlas och hjälper" (Szwecja zbiera się i pomaga) na rzecz ofiar wojny na Ukrainie, zorganizowanej przez szwedzki oddział UNICEF-u, Szwedzki Czerwony Krzyż, UNHCR oraz organizację Save the Children.

11 marca księżniczka uczestniczyła w dwóch spotkaniach dotyczących polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

12 marca Następczyni Tronu świętowała swoje imieniny. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią obchody ponownie zorganizowano na dziedzińcu Pałacu Królewskiego z udziałem Szwedów. Księżniczce tradycyjnie towarzyszyli książę Daniel, księżniczka Estelle i książę Oscar.
W 2020 obchody imienin zostały ograniczone - księżniczka odebrała życzenia tylko od przedstawicieli Sił Zbrojnych, natomiast w ubiegłym roku nie odbyły się w ogóle, jako że Victoria i Daniel uzyskali pozytywny wynik testu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
15 marca księżniczka spotkała się ze szwedzkimi Paraolimpijczykami, którzy wrócili z Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie, aby pogratulować im zwycięstwa.
Hiszpania

10 marca królowa Letizia wzięła udział w koncercie "In Memoriam" upamiętniającym ofiary terroryzmu.

11 marca królowa pojawiła się na Mercedes Benz Fashion Week Madrid. Jak widać, wciąż eksperymentuje z falami :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
12 marca para królewska udała się na wyspę La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich, aby odznaczyć osoby zaangażowane w niesienie pomocy podczas wybuchu wulkanu Cumbre Vieja, którego erupcja trwała od września do grudnia ubiegłego roku i została uznana za najdłuższą erupcję w historii wyspy.
Przed ceremonią para przespacerowała się ulicami Santa Cruz i spotkała z mieszkańcami.


15 marca królowa Letizia wzięła udział w wydarzeniu zorganizowanym przez Hiszpańską Federacją Chorób Rzadkich FEDER w León.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jordania / Norwegia

11 marca król Abdullah wyleciał do Europy, na krótką wizytę w Norwegii i Niemczech. 13 marca spotkał się z Premierem Norwegii oraz uczestniczył we wspólnych norwesko-jordańskich ćwiczeniach wojskowych. Z kolei 14 marca spotkał się z Przewodniczącym Parlamentu, a następnie z królem Haraldem, królową Sonją i księciem Haakonem, którzy wydali na jego cześć lunch w Pałacu Królewskim. Na lunchu obecna była również księżna Mette-Marit, choć niestety nie ma z niego zdjęć.
Niderlandy

W miniony weekend król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Beatrix wzięli udział w 18. edycji Dniua Wolontariatu NLDoet organizowanym co roku przez Oranje Fonds. Dzień Wolontariatu NLDoet jest największą akcją wolontariacką w Niderlandach. W tym roku para królewska pomagała w pracach porządkowych na farmie De Aarde w Brielle, a księżniczka Beatrix w piątek 11 marca udała się na dziecięcą farmę De Schaapskooi w Bilthoven.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
13 marca królowa Maxima wzięła udział w szkoleniu haftowania, aby razem z grupami rękodzielniczymi z całego kraju pomóc wyszywać nowe zasłony do Pokoju Chińskiego w Pałacu Huis ten Bosch. Wyhaftowane zasłony będą częścią tegorocznej wystawy w Textile Museum w Tilburgu.12 marca król i księżniczka Catharina-Amalia pojawili się na ceremonii pożegnalnej łyżwiarzy Ireen Wust i Svena Kramera podczas finału ISU World Cup Speed Skating Final 2022. Ireen Wust i Sven Kramer rozpoczęli swoją karierę osiemnaście lat temu i wielokrotnie zdobywali medale olimpijskie, medale mistrzostw świata i Puchary Świata.Dania


10 marca księżna Mary jako patronka Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA) przyjęła w swojej rezydencji dyrektora UNFPA w Afganistanie.

Mary Fonden przekazała 40 000 euro na zbiórkę organizowaną przez organizację Børns Vilkår, która chce stworzyć ukraiński telefon zaufania dla dzieci oraz telefony zaufania dla ukraińskich dzieci w sąsiednich krajach. "To, co dzieje się na Ukrainie, jest głęboko tragiczne. Trudno sobie wyobrazić okropności, przez które muszą teraz przechodzić ludzie na Ukrainie. [...] Poprzez darowiznę, my w Mary Fonden chcemy przyczynić się do tego, aby ukraińskie dzieci miały miejsce, do którego mogą zadzwonić, gdzie są słyszane i miejmy nadzieję, mogą uzyskać konkretną radę w trudnej sytuacji, w której się znajdują. Niezależnie od tego, czy nadal są na Ukrainie, w krajach sąsiednich czy w Danii", napisała księżna Mary w dołączonej wiadomości.
Również Fundacja Królowej Margrethe i Księcia Henrika oraz Fundacja Księcia Frederika i Księżnej Mary postanowiły wspólnie przekazać darowiznę w wysokości 1 000 000 duńskich koron ofiarom wojny na Ukrainie, w ramach zbiórki "Razem dla Ukrainy" organizowanej przez duńskie organizacje charytatywne.

12 marca księżna Mary razem z księżniczką Nathalie pojawiła się na pokazie ogierów gorącokrwistych w Herning. Na pokazie w weekend obecna była także księżniczka Benedikte, która 12 i 13 marca wręczyła nagrody.15 marca Mary jako patronka Duńskiej Rady ds. Uchodźców (DRC Dansk Flygtningehjælp) spotkała się z sekretarz generalną organizacji, z którą rozmawiała o aktualnej sytuacji uchodźców z Ukrainy.

13 marca księżniczka Isabella razem z babcią, królową Margrethe, wzięła udział w nabożeństwie w Kościele Garnizonowym niedaleko Amalienborg w Kopenhadze, w ramach przygotowań do swojej konfirmacji, która odbędzie się już 30 kwietnia.


Luksemburg

11 marca książę Guillaume i księżna Stephanie odwiedzili ośrodek społeczno-edukacyjny Liewenshaff w Merscheid dla młodych osób z problemami behawioralnymi lub opóźnieniami w nauce.


4 komentarze:

 1. Cieszy mnie bardzo poprawa zdrowia ks.Charlene i mam nadzieję że jej powrot do rodziny bedzie z korzyścia dla nich wszystkich a zwłaszcza dla dzieci , ktore nareszcie będa miały mame dla siebie codziennie. To dobra i długo oczekiwana wiadomośc. A swoja droga los Pan w Monako nie przestaje byc trudny i problemom jak na razie konca nie ma no oby sie to w koncu przełamało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam takie same odczucia. Mam nadzieje, ze te informacje oznaczaja, ze niedlugo znowu bedziemy widywac Charlene.

   Usuń
 2. Jak dobrze, że wracają już tradycyjne, doroczne uroczystości w kalendarzu królewskim.
  Martwi mnie trochę nieobecność Królowej na Dniu Wspólnoty, który zawsze był dla niej tak ważny. Ale że w wieku 96 lat wciąż jest w stanie przyjmować gości, prowadzić audiencje, jest godne podziwu. Nadmiernie przyzwyczailiśmy się do jej siły i zdrowia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Krolowa ktora nie ma juz az takiej odpornosci i a dopiero co przeszla Covid,jest oslabiona jeszcze.Pewnie istnieje podwyzszone ryzyko ,zlapania czegos znow,stad nieobecnosc a nabozenstwo odbywa sie w zamknietej przeszczeni jednak.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.