sobota, 1 stycznia 2022

Przegląd najważniejszych wydarzeń 2021

 Tym razem w ramach "Podsumowania roku 2021" zabraknie standardowego postu poświęconego osobom, których już z nami nie ma. Zamiast niego zdecydowałam się na subiektywny przegląd najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku, których nie opisałam w poście z najważniejszymi uroczystościami czy narodzinami dzieci. Poza najważniejszymi albo najgłośniejszymi wydarzeniami tego roku, na liście znalazły się również najważniejsze inicjatywy zainaugurowane w zeszłym roku.Reading Room


Inicjatywa księżna Kornwalii, którą zainaugurowała 15 stycznia. Księżna od dawna angażuje się w promocję czytelnictwa, a teraz, idąc z duchem czasów, postanowiła przenieść ją do przestrzeni wirtualnej. Na specjalnie utworzonym koncie na Instagramie (link) księżna w każdym sezonie prezentuje listę polecanych książek, zamieszcza rozmowy z ich autorami czy znanymi osobami i zachęca do dyskusji. Kolejny, piąty już sezon, ruszy niebawem, 15 stycznia.
Wywiad Harry'ego i Meghan


Niezależnie od tego, co sądzicie o parze książęcej, ich wywiad u Oprah, w którym opowiadali o kulisach królewskiego życia i swoim odejściu, był - niestety - jednym z najgłośniejszych wydarzeń w 2021 roku. Meghan mówiła o pierwszym spotkaniu z królową w Royal Lodge czy aferze z Kate, którą według krążących informacji miała doprowadzić do płaczu - jak powiedziała, w rzeczywistości było na odwrót. Opowiadała też o tym, że Pałac Buckingham nie starał się sprostowywać nieprawdziwych informacji, które pojawiały się w mediach, zamiast tego chroniąc innych członków rodziny królewskiej. Poruszyła kwestię ich ochrony i tytułu (a raczej jego braku) Archie'go czy swoich myśli samobójczych z okresu ciąży. Jak mówiła, zwróciła się o pomoc, ale jej odmówiono, twierdząc, że to nie byłoby dobre dla monarchii. Harry powiedział, że decyzję o odejściu podjął, biorąc pod uwagę zdrowie swoje i swojej rodziny, i wielokrotnie rozmawiał o tym z królową i księciem Walii. Opowiadał też o relacjach z królową, księciem Walii czy księciem Williamem: z królową ma świetną relację, bardzo ją szanuje i zawsze będzie dla niego naczelnym pułkownikiem. Z ojcem ma wiele do przepracowania, ale bardzo go kocha, podobnie jak Williama. Jak mówił, razem przeszli przez piekło, ale teraz podążają innymi ścieżkami.
Więcej o wywiadzie przeczytacie na blogu British Royal Family tutaj. Najważniejsze kwestie poruszone w wywiadzie wyjaśniała natomiast Agnieszka na swoich InstaStories tutaj.Samodzielne wyjścia Leonor i Sofii


O kolejnym wydarzeniu na liście było znacznie mniej głośno. Pod koniec marca księżniczka Leonor odbyła swoje pierwsze samodzielne wyjście, kiedy udała się do Instytutu Cervantesa na obchody jego 30-lecia (więcej tutaj). Kilka miesięcy później, na kolejnym wyjściu bez rodziców towarzyszyła jej siostra Sofia. Obie wzięły udział w akcji sadzenia drzew #Unarbolporeuropa zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Środowiska, która promowała zrównoważony rozwój miast.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Zamach stanu w Jordanii


Na początku kwietnia król Abdullah udaremnił planowany przeciwko niemu zamach stanu, w który zaangażowany był jego przyrodni brat, książę Hamzah bin al-Hussein. Księcia umieszczono w areszcie domowym, w którym przebywa do dzisiaj, zabroniono mu również komunikować się z kimkolwiek spoza rodziny oraz odcięto dostęp do Internetu. Później nakłoniono go do podpisania przysięgi lojalności wobec starszego brata i jego syna, Następcy Tronu. Więcej o sprawie pisałam tutaj.


Odeszli książę Edynburga, książę Aosty i księżna Marie z Liechtensteinu


W 2021 roku pożegnaliśmy aż dwóch małżonków panujących monarchów. Odejście księcia Philipa, 9 kwietnia na zamku Windsor, zaledwie na dwa miesiące przed jego 100. urodzinami, było niewątpliwie jednym z najsmutniejszych wydarzeń minionego roku. W ostatnich chwilach towarzyszyła mu królowa. Był najstarszym męskim członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej i najdłużej 'panującym' małżonkiem monarchy w historii Wielkiej Brytanii. Został pochowany w podziemiach Kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Na blogu znajdziecie post z ciekawostkami z jego życia tutaj.Embed from Getty Images


Niecałe dwa miesiące później, 1 czerwca, w Arezzo we Włoszech zmarł 5. książę Aosty, książę Amedeo, jeden z pretendentów do włoskiego tronu. Miał 77 lat. Msza pogrzebowa odbyła się kilka dni później w kościele San Miniato al Monte we Florencji, ale pochowany został dopiero na początku lipca w krypcie Bazyliki Superga niedaleko Turynu, gdzie spoczywają także jego rodzice, 4. książę Aosty Aimone i księżniczka Irene z Grecji.

Embed from Getty Images


Dwa miesiące później, 21 sierpnia o godzinie 16:43 pożegnaliśmy księżną Marie-Aglaé z Liechtensteinu. Księżna kilka dni wcześniej doznała udaru mózgu i trafiła do szpitala w Grabs w Szwajcarii, ale niestety nie udało się jej uratować. Zmarła po przyjęciu ostatniego sakramentu w otoczeniu rodziny. Pogrzeb odbył się 28 sierpnia w Katedrze św. Floryna w Vaduz, a księżna spoczęła w pobliskiej krypcie, gdzie pochowani są inni członkowie rodziny książęcej. Miała 81 lat.Rocznica śmierci Cesarza Napoleona


5 maja w Les Invalides w Paryżu odbyły się uroczystości upamiętniające 200. rocznicę śmierci Cesarza Napoleona z udziałem przedstawicieli zarówno obecnie panujących, jak i zdetronizowanych europejskich rodzin królewskich: księciem Jeanem-Christophem, obecnym pretendentem do tronu z linii Bonaparte, i księżną Olympią, księciem Charlesem Napoleonem i księżniczką Beatrice, księciem Guillaume'm i księżną Sybillą oraz księciem Jeanem i hrabiną Diane de Nassau z Luksemburga, księżniczką Marią-Pią Bourbon-Parma, hrabią i hrabiną Paryża Jeanem i Philomeną, księżną Sophie z Wirtembergii oraz 8. księciem Murat Joachimem i jego rodziną.

Embed from Getty Images


Kampania zdrowia psychicznego z okazji 50. urodzin królowej Maximy


W poprzednim poście z najważniejszymi uroczystościami roku zapomniałam wspomnieć o "Herstel dichtbij" - nowej inicjatywie Oranje Fonds oraz organizacji MIND zainaugurowanej w ramach prezentu urodzinowego dla królowej. W ramach wieloletniego programu Oranje Funds będzie finansował projekty wsparcia dla osób, które zmagają się z problemami zdrowia psychicznego. Celem jest zapewnienie pomocy wszystkim potrzebującym osobom jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. O inicjatywie poinformowano na początku czerwca, w trakcie ceremonii rozdania nagród Appeltjes van Oranje.

Embed from Getty Images


100. rocznica urodzin księcia Edynburga


Nie tak wyobrażaliśmy sobie obchody 100. urodzin księcia Edynburga. Kilka dni przed 10 czerwca królowa otrzymała różową różę nazwaną na cześć jej zmarłego męża Duke of Edinburgh Rose, którą zasadzono w East Terrace Garden na terenie zamku Windsor.

Embed from Getty Images


Fantastiske Foldboldfester i Antibulli Fodbold


Fantastiske Foldboldfester to uruchomiony w czerwcu, w związku z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej, nowy projekt Mary Fonden, fundacji księżnej Mary. Jego celem było zgromadzenie Duńczyków wokół piłki nożnej, by zgodnie z misją fundacji przeciwdziałać izolacji społecznej. W jego ramach organizowano lokalne spotkania piłkarskie dla społeczności, na których mieszkańcy mogli razem obejrzeć mecze piłkarskie.
Innym zainaugurowanym w 2021 projektem związanym ze sportem jest Antibulli Fodbold, który skupia się na walce z zastraszaniem w klubach piłkarskich dla dzieci w wieku 6-12 lat. Jest skierowany do trenerów i obejmuje konkretne porady oraz ćwiczenia dla grupy, bezpłatnie dostępne na oficjalnej stronie antibulli.dk. Z jednej strony przeciwdziałają one wykluczeniu, a z drugiej sprzyjają pozytywnej atmosferze i dobrostanowi zespołu.


The Royal Foundation Centre for Early Childhood


Zainaugurowana w czerwcu inicjatywa księżnej Cambridge. Misją centrum jest zwiększanie społecznej świadomości i podejmowanie działań w zakresie ogromnego wpływu, jaki ma wczesne dzieciństwo na całe życie, w celu wprowadzenia pozytywnych zmian w społeczeństwie dla przyszłych pokoleń. Działalność skupia się na trzech obszarach: wspieraniu badań poszerzających wiedzę dotyczącą wczesnego dzieciństwa i promujących najlepsze praktyki, współpracy z ludźmi z różnych środowisk oraz prowadzeniu kampanii społecznych, w celu tworzenia szczęśliwszego, zdrowszego i bardziej opiekuńczego świata.


Choroba księżnej Charlene


Miniony rok był szczególnie ciężki dla księcia Alberta i księżnej Charlene. Wiosną księżna przyleciała do RPA, gdzie wzięła udział w projekcie ochrony nosorożców. Początkowo jej pobyt miał być krótki, niestety rozwinęła się u niej poważna infekcja otolaryngologiczna, która przez wiele miesięcy uniemożliwiała jej powrót do domu. Księżna przeszła wiele skomplikowanych operacji i dopiero w listopadzie, po ponad półrocznym pobycie w RPA, jej stan poprawił się na tyle, że lekarze pozwolili na powrót. Niestety, wkrótce po powrocie do Monako źle się poczuła - jak mówił książę Albert w wywiadzie, była wyczerpana fizycznie i psychicznie, straciła apetyt, źle spała i bardzo schudła, w związku z czym zdecydowała się poddać leczeniu.


100. urodziny Wielkiego Księcia Jeana


21 września rodzina wielkoksiążęca zgromadziła się na koncercie Solistes Européens Luxembourg w luksemburskiej Filharmonii zorganizowanym na cześć zmarłego w 2019 Wielkiego Księcia Jeana, który w minionym roku świętowałby swoje 100. urodziny.

Nicolas Medforth-Mills vs. księżniczka Margareta


Na początku października szwajcarski sąd wydał w wyrok w toczącej się od 2017 sprawie wniesionej przez księżniczkę Margaretę przeciwko siostrzeńcowi, Nicolasowi Medforth-Millsowi. Księżniczka oskarżyła siostrzeńca o próbę wtargnięcia na teren prywatnej rezydencji, w której przebywał król Mihai, i rzekomego zranienia kilku osób, w tym pielęgniarek opiekujących się chorym monarchą. Sprawę wygrał Nicolas - sąd uznał oba oskarżenia za bezpodstawne. Księżniczka Margareta nie była w stanie przedstawić dowodów potwierdzających, by ktokolwiek doznał uszczerbku na zdrowiu. Przy okazji wyszły na jaw nowe informacje w sprawie pozbawienia Nicolasa tytułu i praw do tronu w 2015. Świadkowie na rozprawach sądowych stwierdzili, wbrew wcześniejszym doniesieniom, że król Mihai przed śmiercią kilkukrotnie chciał widzieć się z wnukiem, ale uniemożliwiała to księżniczka Margareta. Król Mihai przed śmiercią cierpiał także na zaburzenia funkcji poznawczych i prawdopodobnie chorobę Alzheimera. Więcej o sprawie pisałam tutaj.Pema Center


Jesienią z inicjatywy królowej Jetsun Pemy ruszyła budowa szpitala zdrowia psychicznego, w którym będą oferowane porady, konsultacje oraz pomoc w sytuacjach kryzysowych dla wszystkich zmagających się z trudnościami psychicznymi, ich rodzin i przyjaciół, aby wspierać ich na trudnej drodze odzyskiwania zdrowia. Jak napisała królowa w wydanym oświadczeniu, chce skoncentrować się na promowaniu zdrowia psychicznego, a powstające centrum ma "zapewnić bezpieczne, niezawodne i responsywne środowisko", w którym osoby potrzebujące pomocy w każdej chwili uzyskają natychmiastową opiekę i skuteczne leczenie.


Rozwód księżniczki Hayi


Pod koniec roku sfinalizowano toczący się od dwóch lat rozwód księżniczki Hayi, przyrodniej siostry króla Jordanii Abdullaha, i emira Dubaju Szejka Mohammeda bin Rashida. Księżniczka złożyła pozew w 2019, zaraz po swoim przybyciu do Wielkiej Brytanii, po ucieczce z Dubaju z dwójką dzieci, Jalilą i Zayedem (na ten temat pisałam w tym poście - link). Szybko okrzyknięto go mianem najdroższego rozwodu w brytyjskiej historii, a to z powodu zawrotnej sumy 554 milionów funtów (650 milionów euro), którą zgodnie z postanowieniami sądu ma zapłacić byłej żonie Szejk Mohammed bin Rashid. W tej kwocie uwzględniono 251 milionów funtów przeznaczonych dla samej księżniczki, 290 milionów dla dzieci pary, 14-letniej Jalili i prawie 10-letniego Zayeda, 3 miliony na pokrycie kosztów ich edukacji oraz 9,6 miliona alimentów. I tak jest to znacznie mniejsza suma niż ta, na którą liczyła księżniczka Haya i jej prawnicy - zgodnie z doniesieniami, miała wnosić o wypłacenie jej 900 milionów funtów (!).
Przy okazji rozwodu wyszedł na jaw romans księżniczki z jej ochroniarzem, który trwał dwa lata. Dowiedzieli się o nim inni pracownicy ochrony i zaczęli szantażować Hayę wyjawieniem sekretu. Mimo że im zapłaciła 7 milionów funtów, donieśli o nim Szejkowi Mohammedowi, doprowadzając tym samym do rozwodu zgodnie z prawem szariatu. Później, jak już wiemy z poprzednich wyroków, które zapadały w tej sprawie, Szejk groził żonie i stosował wobec niej przemoc psychiczną, a także podjął próbę jej uprowadzenia i rozdzielenia z dziećmi. Jeszcze przed jej ucieczką zaczął też aranżować małżeństwo Jalili ze znacznie od niej starszym saudyjskim Następcą Tronu, księciem Mohammedem bin Salmanem.Koncert kolęd księżnej Cambridge


Chronologicznie o koncercie powinnam napisać wcześniej, jako że odbył się na początku grudnia, jeszcze przed rozwodem księżniczki Hayi, ale nie chciałam kończyć postu tak przygnębiającymi informacjami.
Koncert zorganizowano w Westminster Abbey z inicjatywy księżnej Cambridge w ramach podziękowań dla osób zaangażowanych w pracę na rzecz lokalnych społeczności w czasie pandemii. Koncert wyemitowała stacja ITV w Wigilię, razem z wyjątkowym występem księżnej Cambridge, która zagrała na fortepianie, akompaniując Tomowi Walkerowi do jego piosenki "For Those Who Can't Be Here". Jak się dowiedzieliśmy, był to pomysł księżnej, która uczyła się grać na fortepianie w dzieciństwie i sporo grała w czasie pandemii. Toma Walkera spotykała kilkukrotnie w trakcie różnych wyjść, w tym październiku tego roku, kiedy zaproponowała mu wspólny występ na koncercie kolęd.
Cały koncert obejrzycie tutaj (lepiej się pospieszyć, bo nie wiadomo, jak długo będzie dostępny), a występ Toma Walkera i księżnej Kate na YouTubie pary książęcej tutaj (przyznam, że zakochałam się w tej piosence).
To tylko wybrane, najważniejsze bądź najgłośniejsze wydarzenia minionego roku. O czym zapomniałam albo co Wy dodalibyście do tej listy? Piszcie w komentarzach :)

12 komentarzy:

 1. Myślę, że wśród "najważniejszych" przydałoby się miejsce dla "afery ślubnej" w Japonii. Dawno o żadnym niebrytyjskim królewskim/cesarskim wydarzeniu tak dużo nie pisały ogólnodostępne media. Koncert kolęd Kate był oczywiście fajnym pomysłem, ale to bardziej ciekawostka - wg mnie to zupełnie inny "kaliber" niż zamach stanu w Jordanii czy sprawa sądowa w Rumunii. Pod kątem powagi sytuacji i wpływu na monarchię bardziej pasowałby tu np. ciąg dalszy afery z Andrzejem. To oczywiście tylko moja opinia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chyba już nic bym nie dodała do listy. Mało było "fajnych i ciekawych" wydarzeń w tym roku. Mi zapadło pierwsze wyjście księżniczek z Hiszpanii oraz przemowa przed parlamentem księżniczki Amali. Szkoda że nie będzie podsumowania z osobami które umarły ale najważniejsze śmierci zostały napisane.
  Mam nadzieję że w przyszłym roku będzie więcej wydarzeń.
  P.s ciekawe czy 50 urodziny księżnej Mary będą czy odwołają

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem szczerze (troszeczkę nie na temat posta) w tym roku na minus bardzo zaskoczyli mnie Carl Philip i Sofia, którzy nie opublikowali żadnego zdjęcia, ani żadnych życzeń, ani z okazji Świąt, ani z okazji Nowego Roku. Jakoś to tak niefajnie wyszło. Bardzo mnie to zdziwiło.

  Sonya

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet Harry i Meghan mieli swoją kartkę

   Usuń
  2. Kurcze, czytając początek komentarza, już myślałam, że coś naprawdę nawyrabiali ;)

   Usuń
  3. Jak dla mnie nawyrabiali. Pierwsze święta w 5 i żadnego zdjęcia. Trochę to niefajne. Mnie urazili tym.

   Usuń
 4. Śmierć księcia Filipa była najważniejszym wydarzeniem minionego roku. Żałuję, że nie dożył 100 urodzin, ale wiem, że umarł w spokoju, tak jak tego chciał.
  Godne podziwu są inicjatywy na rzecz zdrowia psychicznego Catherine, Jetsun Pemy i Maximy.
  Też zakochałam się w tej piosence:) Kate nie przestaje mnie zaskakiwać swoimi umiejętnościami artystycznymi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy Lilibeth jest już ochrzczona?

  Lili

  OdpowiedzUsuń
 6. Podobnie jako komentująca wyżej, wspomniałabym jeszcze o aferze Andrzeja i o ślubie Mako. Poza tym bardzo ciekawy post.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie najwiekszym wydarzeniem roku 2021 była śmierć księcia Filipa ,która jak widzieliśmy stanowiła mocne przeżycie dla królowej Elzbiety i całej rodziny. Osobiście ubolewam nad chorobą księznej Charlene i jakos przejmuje sie tą "klatwa" wisząca nad klanem Grimaldi. Bardzo dziekuje za prace, zaglądam tu chetnie i z przyjemnościa czytam o krolewskich dziejach w naszych czasach. Wszystkiego najlepszego.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.