wtorek, 4 stycznia 2022

27. urodziny księżniczki Kako, styczniowa kartka, noworoczne zdjęcia + więcej

Królestwo Obojga Sycylii / Belgia

Zgodnie z blogową tradycją, pierwszy post z aktualnościami w Nowym Roku powinien dotyczyć tylko rodzin zdetronizowanych i pozaeuropejskich, skąd więc Belgia? Stąd, że jak się okazuje, książę Laurent i księżna Claire z rodziną: córką Louise (która w przyszłym miesiącu skończy 18 lat) i bliźniaków, Nicolasa i Aymerica, witali Nowy Rok w towarzystwie księcia Castro Carla (pretendenta do sycylijskiego tronu) i księżnej Camilli oraz ich córek, Marii Caroliny i Marii Chiary. Książę Laurent jest ojcem chrzestnym księżniczki Marii Caroliny.A poniżej noworoczne zdjęcie księcia Laurenta i jego rodziny:1 stycznia księżniczka Maria Chiara skończyła 17 lat. Z tej okazji zapozowała do nowej sesji zdjęciowej. (Więcej zdjęć znajdziecie tutaj.)Francja

Książę Anjou Louis Alphonse i księżna Marie Marguerite opublikowali swoje nowe zdjęcie wraz z życzeniami noworocznymi.Egipt

Król Fuad II opublikował zdjęcie z rodziną razem z życzeniami na Nowy Rok. Na poniższym zdjęciu od lewej: jego zięć, Sylvain Renaudeau z synem Naelem na kolanach, księżniczka Fawzia Latifa z córką Dounią, król, jego synowa Noal Zaher z córką, Farah Noor i książę Muhammad Ali z synkiem Fuadem Zaherem.Noworoczne życzenia złożyli również książę Muhammad Ali i księżna Noal Zaher.
Albania

Książę Leka i księżna Elia razem z Geraldine zapozowali do tradycyjnych świątecznych zdjęć, które opublikowali razem z życzeniami świąteczno-noworocznymi. W tym roku pojawił się nawet filmik z Geraldine oglądającą z mamą choinkę. Czy tylko ja nie mogę uwierzyć, że mała księżniczka już chodzi? 

Japonia

23 grudnia Emerytowany Cesarz Akihito skończył 88 lat. Z tej okazji opublikowano aż dwie sesje zdjęciowe - jedną wykonaną pod koniec marca w ogrodzie tymczasowej rezydencji Emerytowanej Pary Cesarskiej Takanawa Imperial Residence (lub też, jak jest obecnie znana, Sento Temporary Palace), i drugą wykonaną 7 grudnia.

Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zostali zauważeni w drodze do Takanawa Imperial Residence, aby osobiście złożyć byłemu Cesarzowi życzenia - podobnie jak książę Fumihito, przedstawiciele rządu czy pracownicy IHA.
 


25 grudnia rodzina cesarska wzięła udział w ceremonii upamiętniającej Cesarza Taishō (pradziadka obecnego Cesarza Naruhito) z okazji przypadającej tego dnia 95. rocznicy jego śmierci w Sanktuariach Trzech Pałaców. Dla księżniczki Aiko był to pierwszy dworski rytuał, w którym uczestniczyła. Zabrakło natomiast księżnej Kiko, która ma żałobę po zmarłym w listopadzie ojcu, Tatsuhiko Kawashimie.29 grudnia księżniczka Kako skończyła 27 lat. Z tej okazji tradycyjnie opublikowano jej nowe zdjęcia oraz nagranie.


1 stycznia tradycyjnie opublikowano nagranie Cesarza Naruhito i Cesarzowej Masako wraz z życzeniami noworocznymi oraz zdjęcia i filmik z noworocznej sesji zdjęciowej całej rodziny cesarskiej - niestety z powodu pandemii zapozowali do niej osobno Para Cesarska z córką, książę Fumihito i księżna Kiko z księżniczką Kako i księciem Hisahito oraz Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko. Sesje zdjęciowe odbyły się w grudniu.
Na stole przed obecną Parą Cesarską i księżniczką Aiko postawiono zabawkowego tygrysa - rok 2022 to właśnie rok tygrysa wg kalendarza chińskiego.1 stycznia rodzina cesarska zgromadziła się na noworocznym przyjęciu - dla księżniczki Aiko był to debiut. Ponownie z powodu żałoby zabrakło księżnej Kiko. Drugi rok z rzędu z powodu pandemii zabrakło tiar i tradycyjnego pozdrowienia Japończyków z balkonu 2 stycznia.
Po południu Cesarz Naruhito, Cesarzowa Masako i księżniczka Aiko odwiedzili Emerytowaną Cesarzową Michiko i Emerytowanego Cesarza Akihito, aby złożyć im życzenia noworoczne.


Bhutan

Król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema kontynuują swoją tradycję corocznych kalendarzy w tym roku. Kartka na styczeń zawiera nowe zdjęcie pary królewskiej wraz z księciem Jigme Namgyelem i księciem Jigme Ugyenem wykonane 29 grudnia w zimowej scenerii, kiedy w Bhutanie spadł pierwszy tej zimy śnieg. Zdjęcie tradycyjnie możecie pobrać w dowolnym rozmiarze tutaj.
Jak Wam się podoba?Grecja

Księżna Marie-Chantal podzieliła się z nami zdjęciami ze świątecznej kolacji swojej rodziny.
Dzięki niej wiemy też jak wygląda tegoroczna kartka świąteczna od niej i księcia Pavlosa.

Księżna złożyła też życzenia noworoczne, publikując nowe zdjęcie z mężem.

Księżna Tatiana także złożyła życzenia świąteczne, dołączając do nich zdjęcie z księciem Nikolaosem i ich psem Rumim. Nie jest nowe - zostało wykonane co najmniej trzy lata temu.

Noworocznym zdjęciem podzielili się także książę Philippos i księżna Nina - oni Nowy Rok spędzili w szwajcarskich Alpach. Zdjęcie zostało wykonane na przełęczy Berninapass (Passo del Bernina).


Serbia

Życzenia noworoczne opublikowali także książę Philip i księżna Danica. Dołączyli do nich nowe zdjęcie ze Stefanem.

2 stycznia, w ostatnią niedzielę przed prawosławnym Bożym Narodzeniem, przypada w Serbii Dzień Ojca. Zgodnie z tradycją dzieci związują tego dnia swoich ojców za nogi - jak napisała księżna w poście na Instagramie, w którym zamieściła zdjęcia z tego dnia, symbolizuje to nierozerwalną więź miłości i szacunku łączącą dzieci i rodziców (analogiczny zwyczaj jest praktykowany z okazji Dnia Matki).


Rumunia

Księżniczka Margareta z mężem (i prawdopodobnie siostrami) spędziła tradycyjnie na zamku Săvârșin. Tuż przed świętami wręczyła prezenty pracownikom.


W Wigilię Bożego Narodzenie para wysłuchała tradycyjnych kolęd pod zamkiem.


Opublikowano także życzenia noworoczne, dołączając do nich zdjęcie księżniczki i księcia Radu - tym razem nie pozowali w tle otrzymanych od innych rodzin królewskich kartek. Ale zdjęciem otrzymanych kartek mimo wszystko się pochwalili - możemy na nim zobaczyć m.in. tegoroczną kartkę świąteczną od szwedzkiej pary królewskiej, księżniczki Victorii i księcia Daniela z roześmianą Estelle i Oscarem, a nawet kartkę od księcia Aloisa i księżnej Sophie! W tle widać też kawałek kartki od księcia Carla Philipa i księżnej Sofii, ale jest zasłaniana przez inne.Życzenia świąteczne opublikowali także Nicolas i Alina Medforth-Mills, publikując nowe zdjęcia ze świątecznej sesji zdjęciowej z Marią-Aleksandrą.

Nowy Rok witali w towarzystwie przyjaciół - Alina na swoim Instagramie zamieściła zdjęcia z przygotowań do sylwestrowej kolacji.


Rosja

Wielki Książę Jerzy Michajłowicz i księżna Victoria Romanowna święta spędzili w Madrycie z rodzicami księżnej oraz Wielką Księżną Marią Władimirowną.


Nowy Rok witali jednak z powrotem w Moskwie.

10 komentarzy:

 1. Mogę spytać, kto wymyślił tę blogową tradycję?

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajny post :), ale jedno pytanie: dlaczego Jerzy i Wiktoria obchodzili święta w grudniu, skoro są prawosławni?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia, może rodzice Victorii/Rebeki są katolikami i przez wzgląd na nich postanowiono zorganizować świąteczny obiad? (Bo z postów Victorii wynika, że to był tylko świąteczny obiad w Wigilię Bożego Narodzenia, nic nie wskazuje na to, żeby byli na jakimś nabożeństwie)

   Usuń
  2. A Maria Władimirowna?

   Usuń
 3. To Japonia jest zdetronizowana?

  Oly

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdetronizowanych i pozaeuropejskich - Japonia i Bhutan wpadają więc do tej drugiej kategorii :)

   Usuń
 4. Na całym śeiecie zdjęcia i filmiki... a u Sofii i Philipa cisza. Chyba pora przestać być ich fanką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna, barwna sesja Kako - wybór przez nią kobaltowego płaszcza to jakaś mała rewolucja modowa na dworze w Japonii.
  Cieszy mnie widok Claire po tak długiej nieobecności.

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne zdjęcia księżniczki Kako

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.