wtorek, 11 stycznia 2022

Order Podwiązki dla księżnej Kornwalii, przygotowania do obchodów 50-lecia panowania królowej Margrethe, szwedzka rodzina królewska w izolacji + więcej

 Hiszpania

Tradycyjnie hiszpańska rodzina królewska wróciła do swoich obowiązków po świątecznej przerwie już 6 stycznia, kiedy to król Felipe i królowa Letizia wzięli udział w ceremonii wojskowej Pascua Militar, po której wydali przyjęcie dla przedstawicieli rządu i Sił Zbrojnych. W tym roku nie obyło się bez wpadek - królowej spadła diamentowa broszka z zestawu biżuterii Joyas de Pasar należącego niegdyś do królowej Victorii Eugenie. Na szczęście król Felipe to zauważył i szybko ją podniósł.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images

Embed from Getty Images


8 stycznia królowa Sofia pojawiła się na koncercie zorganizowanym z okazji 75-lecia hiszpańskiego Caritasu.

Dania

Królowa Margrethe udzieliła wywiadu duńskiemu magazynowi Billed Bladet, w którym opowiadała m.in. o swoim wstąpieniu na tron w 1972.


Książę Joachim i księżna Marie także udzielili ostatnio wywiadu, w którym zostali zapytani o pracę i życie prywatne w Paryżu.8 stycznia książę Vincent i księżniczka Josephine skończyli 11 lat. Z tej okazji opublikowano ich nowe zdjęcia wykonane przez księżną Mary. Do części z nich zapozowali ze szczeniaczkami Grace.

Niestety, tak jak przewidywałam, królowa i księżna Mary odwołały planowany bankiet z okazji 50. urodzin księżnej 4 lutego. Planowane przez fundację księżnej obchody również zostały przesunięte. Księżna swoje urodziny spędzi prywatnie.


W związku ze zbliżającym się złotym jubileuszem panowania królowa Margrethe udzieliła wywiadu magazynowi SØNDAG, w którym opowiadała m.in. o swojej roli. Została też zapytana, za co chciałaby być najbardziej zapamiętana - ale tego, co odpowiedziała, dowiecie się w innym poście jeszcze w tym tygodniu :)
W trakcie wywiadu królowej towarzyszył jeden z jamników :)

Jak już wiemy, obchody 50-lecia panowania królowej zostały w znacznym stopniu ograniczone z powodu pandemii. 14 stycznia królowa i Następca Tronu spotkają się na zamku Christansborg z Premierem, który złoży królowej swoje gratulacje. Następnie, razem z resztą rodziny: księżną Mary, księciem Joachimem, księżną Marie i księżniczką Benedikte; wezmą udział w specjalnej uroczystości w duńskim Parlamencie. W południe oddadzą hołd zmarłemu dokładnie pół wieku wcześniej królowi Frederikowi IX, oraz królowej Ingrid w Katedrze w Roskilde, gdzie dołączy do nich królowa Anne-Marie. Jak poinformował ostatnio Dwór Królewski, pozostała część odwołanych uroczystości odbędzie się w dniach 10-11 września.Z okazji jubileuszu Narodowy Bank Danii wydał okolicznościową monetę, którą będzie można kupić w sklepie internetowym od 14 stycznia. Moneta zawiera nowy portret królowej zaprojektowany przez rzeźbiarkę Kathrine S. Moseholm, a z drugiej strony wzór stworzony z liczb 50 symbolizujących jubileusz i nawiązujący do czterech rezydencji należących do kompleksu Amalienborg z monogramem królowej w centrum. Motyw ten jest autorstwa dyrektor ds. projektów Narodowego Banku Danii Jeanette Skov Jensen.


Z kolei na Grenlandii i Wyspach Owczych od 14 stycznia będzie można kupić jubileuszowe znaczki z wizerunkiem królowej - zdjęcia do nich zostały wykonane już wiosną ubiegłego roku. Znaczek grenlandzki przedstawia królową nad fiordem z górami lodowymi w tle, a znaczek Wysp Owczych - przy ruinach katedry Magnusa w wiosce Kirkjubøur na wyspie Streymoy.


Szwecja

Księżniczka Victoria udzieliła wywiadu magazynowi Svensk Dagbladet, w którym mówiła, że kultura pełni ważną rolę w społeczeństwie oraz opowiadała o skutkach pandemii i odwołaniu wielu wydarzeń.

10 stycznia książę Carl Philip i księżna Sofia pojawili się na spektaklu "Świętuj demokrację – 100 lat" zorganizowanym przez Riksdag, szwedzki Parlament. Sto lat temu, w styczniu 1922, pierwsze kobiety zasiadły w Riskdagu.
Księżna zaprezentowała nową fryzurę - nie wiem jak Wam, ale mnie zupełnie nie przypadła do gustu...


Niestety pandemia nie odpuszcza. W Nowym Roku dała o sobie znać wielu rodzinom królewskim, przede wszystkim szwedzkiej. Jak się okazało, król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel w odstępstwie kilku dni uzyskali pozytywne wyniki testów na koronawirusa. Na szczęście wykazują łagodne objawy i nie wymagają hospitalizacji, więc zgodnie z wytycznymi poddali się izolacji. Oznacza to, że Estelle i Oscar opuszczą pierwszy tydzień zajęć w szkole i przedszkolu po świątecznej przerwie.
Luksemburg

Wielki Książę Henri i jego najstarszy syn, książę Guillaume, również uzyskali pozytywny wynik testu. Wielki Książę, podobnie jak szwedzka rodzina królewska, ma łagodne objawy i obecnie przebywa w izolacji w domu. Książę Guillaume natomiast nie wykazuje żadnych objawów.
Nowy Rok para wielkoksiążęca przywitała w Szwajcarii w towarzystwie rodziny: księcia Louisa, księcia Felixa i księżnej Claire z Amalią i Liamem, którzy uczyli się jeździć na nartach.
Grecja

Spośród royalsów, którzy w ostatnim czasie uzyskali pozytywny wynik testu, najbardziej niepokojący jest stan króla Konstantinosa. Król, mimo że jest w pełni zaszczepiony, ze względu na swój podeszły wiek i pogorszony stan zdrowia (niespełna miesiąc temu trafił do szpitala z zapaleniem płuc), ponownie został przyjęty do Szpitala Uniwersyteckiego "Attikon" w Atenach z łagodnymi objawami zarażenia. Jego stan zdrowia jest na razie bardzo dobry.


Wielka Brytania

Walka między prawnikami księcia Yorku i Virginii Giuffre trwa w najlepsze. Książę i jego prawnicy dążą do oddalenia sprawy wniesionej przez Virginię Giuffre, która oskarża księcia o napaść na tle seksualnym. Dotychczas próbowali już dowieść, że pani Giuffre nie mogła wnieść oskarżenia do amerykańskiego sądu, bo aktualnie mieszka w Australii - sędzia odrzucił oczywiście ich argumentację. Niedawno światło dzienne ujrzała ugoda, którą powódka podpisała z Jeffrey'em Epsteinem, w której zobowiązał się jej do zapłaty 500 tysięcy dolarów za rezygnację ze składania pozwu przeciwko niemu i innym osobom, które potencjalnie mogłaby pozwać. Prawnicy księcia powołują się teraz na ten dokument, twierdząc, że zakaz pozywania innych potencjalnych oskarżonych dotyczy również księcia Andrew. Decyzja sędziego ma zapaść wkrótce.Ale mamy też bardziej pozytywne wieści. Księżna Kornwalii została odznaczona Orderem Podwiązki w klasie Royal Lady - najwyższym możliwym do zdobycia orderem w Wielkiej Brytanii i jednym z najważniejszych odznaczeń brytyjskiej rodziny królewskiej. Dotychczas zgodnie z tradycją przyszłe królowe małżonki otrzymywały to odznaczenie dopiero po wstąpieniu męża na tron, jednak w przypadku księżnej Kornwalii królowa uczyniła wyjątek, w uznaniu jej zasług dla monarchii.Książę Walii i księżna Kornwalii Nowy Rok tradycyjnie powitali w szkockim Birkhall. Księżna zajrzała ostatnio do biblioteczki bookcrossingowej utworzonej w starej budce telefonicznej niedaleko Birkhall, gdzie zostawiła kolejne książki - tym razem wyjątkowe, bo z autografami autorów, których książki omawiano w poprzednich edycjach Reading Room.

Z kolei książę i księżna Cambridge Nowy Rok spędzili z rodziną księżnej. Nieoczekiwanie opublikowano ich nowe zdjęcie wykonane w drodze na premierę nowego filmu z serii o Jamesie Bondzie.


Z okazji 40. urodzin księżnej Kate opublikowano jej trzy nowe zdjęcia autorstwa Paola Roversi'ego, które staną się częścią wystawy "Coming Home" National Portrait Gallery i zostaną wystawione w trzech miejscach szczególnie bliskich sercu księżnej: Berkshire, St Andrews oraz na wyspie Anglesey.
Księżniczka Eugenie także podzieliła się nowymi/starymi zdjęciami, podsumowując ubiegły rok, w tym pierwszym zdjęciem z chrzcin Augusta.


Norwegia

9 stycznia książę Haakon i księżna Mette-Marit byli obecni na nabożeństwie upamiętniającym zmarłego 26 grudnia Arcybiskupa Desmonda Tutu z RPA w Katedrze w Oslo.Jordania

10 stycznia królowa Rania odwiedziła miasto As-Salt w północnej Jordanii i szereg projektów zlokalizowanych przy Al-Kahder Street: spotkała się z przedstawicielami centrum szkoleniowego Al-Khader, programu Handrah, młodzieżowej inicjatywy Darbk Salek, która zachęca do uprawiania sportu oraz osobami odpowiedzialnymi za projekt "The Balqawi Wedding Experience", którego celem jest zachowanie dziedzictwa niematerialnego związanego ze ślubnymi ceremoniami charkterystycznymi dla tego regionu Jordanii.


Belgia / Austria / Włochy

10 stycznia w szwajcarskiej Bazylei zmarła arcyksiężna Margherita, urodzona jako księżniczka Savoy-Aosty, znana bliżej jako matka księcia Lorenza, zięcia króla Alberta i królowej Paoli. Miała 91 lat.
Przyszła na świat 7 kwietnia 1930 jako pierwsze dziecko 3. księcia Aosty Amedeo (a później wicekróla Etiopii) i księżniczki Anny d'Orléans. 28 grudnia 1953 w ceremonii cywilnej i 29 grudnia w ceremonii kościelnej we Francji poślubiła arcyksięcia Roberta, drugiego syna ostatniego Cesarza Austrii Karla i Cesarzowej Zity. Doczekali się razem pięciorga dzieci, dziewiętnaściorga wnucząt i trójki prawnucząt. Dwie z ich wnuczek, księżniczka Maria Laura i Margherita von und zu Arco-Zinneberg (siostra księżnej Olympii), ogłosiły niedawno swoje zaręczyny. Owdowiała 7 lutego 1996. Bardziej dokładną biografię znajdziecie tutaj.


Królowa Mathilde wróciła dzisiaj do obowiązków po przerwie, odwiedzając stowarzyszenie MeeGaan, które oferuje młodzieży z niepełnosprawnościami warsztaty zwiększające ich szansę na znalezienie pracy.15 komentarzy:

 1. I znowu rok zaczął się paskudnie - odwołane uroczystości, niepokojące doniesienia o koronawirusie, a jeszcze na dokładkę Andrzej. Na duchu podnoszą cudowne zdjęcia Kate - nie spodziewałam się tak romantycznej i królewskiej sesji.
  Podarowanie Camilli Orderu Podwiązki jest bardzo symbolicznym posunięciem ze strony Królowej, pokazuje, że akceptuje ją jako przyszłą królową.

  OdpowiedzUsuń
 2. Trzymam kciuki za Szwedzką i Luksemburską Rodzinę Królewską oraz aby łagodnie przeszli zakażenie
  Mam nadzieję że król Konstantin szybko opuści szpital i uniknie powikłań choroby
  Jestem zaskoczona zdjęciami Kate zwłaszcza tymi w białej sukni zupełnie inne niż te które dotychczas publikowano
  Szkoda że przez pandemię znów odwoływane są kolejne obchody mam nadzieję że przynajmniej dwór duński podzieli się z nami nowymi zdjęciami liczę na sesję Mary w tiarze

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe, kiedy Windsorowie sobie uświadomią, że zabiegi adwokatów - jak czepianie się strony formalnej, miejsca zamieszkania, umowy z rzekomą zapłatą w zamian za brak pozwu - tylko szkodzą wizerunkowo monarchii. Publikują romantyczne fotki, koncerty kolęd czy ordery i sądzą, że jest ok. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co koncert kolęd czy sesja Kate mają wspólnego z sprawą Andrzeja? Koncert powstał z konkretnego powodu - było to podziękowanie i uhonorowanie osób zaangażowanych w pomoc innym w trakcie pandemii, w dużej mierze również organizacji których patronką jest księżna ale także jej mąż, teściowie i królowa, co jest godne pochwały. Sesja urodzinowa także ma być częścią wystawy a potem pozostać w NPG (nota bene zdjęcia są świetne, Kate wygląda po prostu pięknie). Czy nic pozytywnego nie powinno być robione przez BRF bo trwa proces? Życie toczy się dalej, i co jak co ale Cambridge wujcia nie popierają i nie próbują mu opinii polepszać. Co do zabiegów adwokatów - nie dziwi chyba nikogo że robią wszystko żeby wynik był jak najlepszy dla ich klienta. Nikt jakoś nie grzmi tutaj że adwokat Meghan próbuje publicznie zakwestionować to co przeszli pracownicy Sussexów, a postępowanie przecież nadal się toczy, wciąż prowadzone są rozmowy z kolejnymi osobami, które publicznie bronić się nie mogą.

   Usuń
  2. Myślę, że chodziło w tym poście o to, że dwór królewski nie zachowuje się, jak przystało w tej sytuacji. I próbują ocieplać wizerunek, podczas gdy Andrew nie tylko się obija w swoich rezydencjach, ale też wymiguje się od wizyty w sądzie. No i kłamał publicznie i to przepraszam, w o wiele bardziejpoważnych sprawach niż Meghan

   Usuń
  3. do STUDIAPARLAAMA.PL: Dwór już dawno zapowiedział że informacji odnośnie Andrzeja udzielać nie będzie, konsekwentnie się tego trzymali aż do ostatniej oficjalnej notatki o utracie przez niego patronatów. Nie było zapewnień że oto bardzo niesłusznie posądzony człowiek, którego na zdjęciach fotoshopem wkleili. Nawet wywiad, którego udzielił, był mu przez Pałąc odradzany. To, że oni robią pozytywne rzeczy to nie ocieplanie wizerunku tylko praca, którą wykonują od lat. Czy księżniczka Anna, od lat najciężej pracująca na rzecz monarchii, powinna przestać się angażować bo jej brat okazał się dewiantem i kłamcą? A co z ludźmi, dla których praca patronów królewskich jest tak ważna? Służby zdrowia, hospicjów, stowarzyszeń zajmujących się ślepotą, DofE itp? Czy im pomoc, choćby w formie nagłośnienia ich działalności, szczególnie w tym trudnym globalnie okresie, już się nie należy bo Andrzej zrobił co zrobił? A dzięki Meghan i jej mijaniu się z faktami sama rodzina Cambridge dostaje setki tysięcy gróźb śmierci. Tu już nie chodzi o wizerunek instytucji a o realne zagrożenie życia dzieci. Na teren Windsoru w okresie świątecznym wdarł się mężczyzna z zamiarem zabicia królowej. To jest za mało? Stosunki dyplomatyczne UK-USA, UK-Canada też ucierpiały. Ich bezpodstawne (a przynajmniej nie poparte dowodami) oskarżenia o rasizm odbiły się echem po Wspólnocie Narodów.

   Usuń
 4. Kiedy będzie artykuł o Kate - ten zapowiadany przez autorkę jako "mogący nie spodobać się" niefanom Kate? Bo to chyba nie była ta notka o patronatach? Tam nic takiego nie było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To był właśnie ten post o patronatach - spodziewałam się, że osoby, które nie darzą Kate sympatią, stwierdzą, że ten post jest bez sensu i nie jest potrzebny, lepiej skupić się na innych księżnych/królowych/księżniczkach

   Usuń
  2. Wybacz, ale nie jesteś zbyt przewrażliwiona? Ludzie zwykle nie przepadają (albo nie przepadali) za Kate z takich powodów jak brak faktycznego zaangażowania czy brak własnego zdania. Tymczasem w poście właśnie było o jej działalności, więc jak to by miało być bez sensu? Krytyka (np. braku zaangażowania) to coś zupełnie innego niż hejt, którym byłyby komentarze czepiające się samego faktu pisania o Kate, a nie innych.

   Usuń
  3. a dlaczego? nie do końca rozumiem skąd takie podejście i takie obawy. Kate jako członek najpopularniejszej i wzbudzającej największe zainteresowanie rodziny królewskiej jest dla wielu ciekawsza niż jakieś pruskie książątka, arystokraci tak zwani, tony arabskich i tego typu księżniczek itd., pseudo Romanowowie, niby istotne rodziny jak np. grecka, aktualizacje o jakiś dziwnych ludziach... nie mówiąc o dziwnych tworach psudocelebrytach - arystokratach.ja np. dlatego omijam większość waszych aktualizacji - są nudne, przeładowane i nie interesują mnie ci ludzi. tak samo mogą sobie ominąć ludzie posty o BRK. ale skąd obawa, ze jakieś duszyczki się urażą... szkoda, ze tak się nie przejmowałyście kiedy pisałyście o Meghan
   A jeśli chodzi o Andrzeja - prawnicy wykonują swoją pracę, za którą im płacą a nie rozważają etyczność. BRK robi to co robiła - nie wyszła z piwnicy po aferze z Andrzejem ani nie powinni się do niej schować. Serio, praca i życie tych ludzi nie krąży ani wokół Andrzeja ani Harrego i nie polega na"wiecznym ratowaniu wizerunku"

   Usuń
 5. Grzywka Sofii faktycznie tragiczna.

  Pięknie, że praca księżnej Camilli została doceniona.

  OdpowiedzUsuń
 6. W pełni się zgadzam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Vincent to śliczny chłopiec. Chyba podobny do Freda. Josephine podobna za to do matki.
  Śliczne zdjęcie Kate i Williama.
  Miło zobaczyć dawno nie widzianą Claire.

  OdpowiedzUsuń
 8. masz absolutnie rację- cała rodzina powinna zaprzestać jakiejkolwiek aktywności, zamknąć się w domach, nic nie publikować i nic nie robić. Absolutnie. I czekać aż Andrzej razem z Obamą ,Clintonem i Gatesem zostaną skazani. Tak, tak moje drogie - nie tylko Andrzej spotykał się z Epsteinem i był w to umoczony. Więc domagajmy się z równą zapalczywością sprawiedliwości dla tamtych (a i pani pozywająca sama podobno też się parała wciąganiem nieletnich dziewczyn w ten biznes- ją też osądźmy za to)
  A tak serio, czy wy w rodzinie nie macie czarnej owcy? wujcia alkoholika/ przemocowca/ cioci puszczalskiej/dziadzia oszusta/siostry hazardzistki/męża buca/ itd. Tak chciałybyście, żeby was oceniano po tej czarnej owcy i wszystko co robicie przez pryzmat tej osoby?? serio? I powiedz mi Kaziu, co robi Wiliiam/Karol/Anna żeby upiekło się Andrzejowi? Nachodzą i zastraszają lub przekupują ta panią? wychwalają w wywiadach jaki to dobry i niewinny człowiek? lobbują za zmianą prawa? nie wiem, oświeć mnie

  OdpowiedzUsuń
 9. To Andrzej powinien stanąć przed sądem i powiedzieć, co zrobił lub czego nie zrobił. To, ze tego nie zrobił, jest wstydem - niestety tak to działa, że gdy jedna osoba w rodzinie coś robi źle, błoto się do niego przykleja.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.