niedziela, 2 stycznia 2022

Co nas czeka w tym roku?

 Tak jak prosiliście, dzisiaj spis najważniejszych wydarzeń, które czekają Nas w tym roku w królewskim świecie. Okazji do świętowania będzie sporo i myślę, że wszyscy liczymy na powrót hucznych uroczystości, jakich byliśmy świadkami przed pandemią, ale niestety obecna sytuacja nie nastraja zbyt optymistycznie...Embed from Getty Images

Pierwsza okazja do świętowania w tym roku już niebawem - 9 stycznia swoje okrągłe 40. urodziny będzie obchodzić księżna Cambridge. Fani mają nadzieję na serię oficjalnych zdjęć, ale ile i jakie one będą, to się dopiero okaże. (Na blogu pojawi się specjalny post z tej okazji, aczkolwiek może on wzbudzić kontrowersje.) Kilka dni później, w dniach 14-15 stycznia czeka nas pierwszy w tym roku jubileusz panowania - 50 lat od czasu wstąpienia na tron będzie świętować królowa Margrethe. Niestety, już wiemy, że uroczystości nie będą tak huczne, jak na to liczyliśmy. Większość z nich została przesunięta w czasie z dobrze nam znanych powodów. Jak mówiła królowa w swoim przemówieniu noworocznym, odbędą się, gdy "nadejdzie odpowiedni czas, później w tym roku". Trzymamy za słowo :)


21 stycznia księżniczka Ingrid-Alexandra skończy 18 lat. Niestety, planowany z tej okazji bankiet został przesunięty, tak jak uroczystości złotego jubileuszu panowania duńskiej monarchini. Jednak nadal możemy liczyć na oficjalne zdjęcia księżniczki - kto wie, może jako pierwsza z wkraczających obecnie w dorosłość księżniczek z europejskich rodzin panujących zdecyduje się zadebiutować na nich w tiarze?

Końcem stycznia czekają nas kolejne urodziny - 65. księżniczki Caroline z Monako przypadające 23 stycznia oraz 60. króla Abdullaha, które będą miały miejsce 30 stycznia.

Zdjęcie: Julia Naglestad / Det kongelige hoff

Luty zaczniemy bardzo intensywnie. Już 2 lutego król Willem-Alexander i królowa Maxima będą świętować 20. rocznicę ślubu. Pięć lat temu nie opublikowali nawet nowych zdjęć, może nadrobią to tym razem? 5 lutego z kolei przypadają 50. urodziny księżnej Mary. Program uroczystości przewidzianych z tej okazji wygląda obecnie tak:

27 stycznia - uroczystości zorganizowane przez fundację księżnej Mary Fonden
31 stycznia - otwarcie wystawy "Mary i Księżne Koronne" na zamku Koldinghus
2 lutego - otwarcie nowego centrum wiedzy na Uniwersytecie Kopenhaskim nazwanym na cześć księżnej Crown Princess Mary Center
3 lutego - otwarcie dedykowanej księżnej wystawy "HRH Crown Princess Mary 1972-2022" i odsłonięcie nowego portretu księżnej w muzeum na zamku Frederiksborg
4 lutego - bankiet na zamku Rosenborg wydany przez królową Margrethe


Jednak jeśli do tego czasu sytuacja się nie poprawi, obchody (mam na myśli zwłaszcza bankiet) zostaną odwołane lub odłożone w czasie. Jak się ostatnio dowiedzieliśmy, z okazji 50. urodzin księżnej Mary swoją premierę będzie miał nowy album fotograficzny "Mary - HKH" poświęcony księżnej z jej nowymi oraz wcześniej niepublikowanymi zdjęciami. Premiera planowana jest 31 stycznia. Chociaż książek nie powinno się oceniać po okładce, ta wygląda bardzo obiecująco. Kto jak kto, ale skandynawskie rodziny królewskie wiedzą, jakie zdjęcia lubimy najbardziej ;)


Dzień po 50. urodzinach księżnej Mary, 6 lutego przypada 70. rocznica wstąpienia na tron królowej Elizabeth. Tak jak zwykle, ponieważ to rocznica śmierci jej ojca, królowa spędzi ten dzień prywatnie. Większe uroczystości planowane są dopiero w dniach 2-5 czerwca i będą obejmować:

2 czerwca - tradycyjne Trooping the Colour, a wieczorem zapalenie tradycyjnych pochodni - po raz pierwszy zostaną one także zapalone we wszystkich stolicach krajów należących do Wspólnoty Narodów
3 czerwca - nabożeństwo dziękczynne w Katedrze św. Pawła w Londynie
4 czerwca - wyścigi konne Epsom Derby i koncert pod Pałacem Buckingham "Platinum Party at the Palace"
5 czerwca - przyjęcia uliczne Big Jubilee Lunch i jubileuszowa parada

Embed from Getty Images

Luty zakończymy 85. urodzinami króla Haralda.

Kolejna okazja do świętowania przypada dopiero pod koniec kwietnia - 27 kwietnia król Willem-Alexander będzie świętował 55. urodziny. Urodziny spędzi w Maastricht, gdzie razem z resztą rodziny weźmie udział w obchodach Dnia Króla.

Embed from Getty Images

Wiosną przyjdzie na świat także drugie dziecko Aliny i Nicolasa Medforth-Millsa. Obstawiacie chłopca czy dziewczynkę?

Początek wakacji i lato zapowiada się bardzo ciekawie. Poza wspomnianym Platynowym Jubileuszem brytyjskiej królowej, czeka nas także szereg okrągłych urodzin: 

5 czerwca - 60. urodziny księżniczki Astrid 
10 czerwca - 40. urodziny księżniczki Madeleine 
21 czerwca - 40. urodziny księcia Williama 
4 lipca - 85. urodziny królowej Sonji
14 lipca - 45. urodziny księżniczki Victorii (miejmy nadzieję, że w tym roku powrócą tradycyjne spotkania ze Szwedami przed Pałacem Solliden)
17 lipca - 75. urodziny księżnej Camilli

Embed from Getty Images

Jesienią nie zabraknie okazji do świętowania. W drugiej połowie roku ma odbyć się ślub księżniczki Marii Laury i Williama Isvy'ego (ich zaręczyny ogłoszono kilka dni przed końcem ubiegłego roku).
 
Pierwszymi okrągłymi urodzinami po wakacyjnej przerwie będą 85. urodziny królowej Paoli, które przypadają 11 września. Kilka dni po nich do grona tegorocznych jubilatek dołączy królowa Letizia, która 15 września będzie świętować 50. urodziny. Osobiście bardzo liczę na sesję zdjęciową podobną do tej sprzed dziesięciu lat. Do tej pory zdjęcia z okazji 40. urodziny jeszcze wówczas księżnej Asturii są moimi ulubionymi hiszpańskiej rodziny królewskiej.

Embed from Getty Images

W październiku (19-20 października) dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżna Stephanie będą obchodzić 10. rocznicę ślubu. Możemy spodziewać się kolejnej sesji zdjęciowej i uroczych zdjęć z ich synkiem Charlesem. A może zaskoczą nas czymś jeszcze?

28 października czekają nas jeszcze 55. urodziny księżnej Sophie z Liechtensteinu.

Przed końcem roku, 12 grudnia, księżniczka Anne i Timothy Laurence będą świętować 30-lecie małżeństwa. Może doczekamy się też w tym roku przełożonego ślubu księżniczki Theodory i Matthew Kumara?

Embed from Getty Images

Oczywiście to nie wszystkie wydarzenia, które czekają nas w tym roku, a jedynie najważniejsze. Kompletną listę znajdziecie w kalendarzu tutaj.

Na które wydarzenia czekacie najbardziej?

20 komentarzy:

 1. Mogę spytać dlaczego post o Kate wzbudzi kontrowersje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może źle to ujęłam, miałam na myśli to, że osobom, które nie darzą Kate szczególną sympatią pewnie się on nie spodoba, ale nie zdradzę nic więcej - zaczekajcie do niedzieli :)

   Usuń
  2. Czyli będzie to coś w rodzaju peanu? Szkoda... zdecydowanie bardziej wolę czytać obiektywne artykuły przedstawiające daną osobę zarówno z dobrej, jak i trochę gorszej strony - w końcu to tylko ludzie.

   Usuń
  3. do anonimowy z 3 stycznia:
   - nie oczekuj na tym blogu obiektywizmu, tutaj tylko peany na czyjąś cześć. Jak się nie zachwycasz to kasują Twoje komentarze.

   Usuń
 2. "aczkolwiek może on wzbudzić kontrowersje" - zaintrygowałaś tym fragmentem niczym profesjonalista ;) Zdradzisz rąbka tajemnicy, co masz na myśli? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Umknęło Wam jedno wydarzenie ,mianowicie 12 lutego księżniczka Astrid ( Norwegia) będzie obchodziła 90 urodziny ;) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, całkiem o nich zapomniałam! Dzięki, już dodaję do kalendarza :)

   Usuń
 4. A ja mam pytanie czysto hipotetyczne. Otóż patrzyłam sobie przyszłych europejskich monarchów, no młode pokolenie. I z wolnych książąt zostaje np. Christian z Danii, czy jest szansa, żeby jakaś zwyczajna Polka została jego żona? Fajnie by było mieć rodaczkę księżną. A pudelki, jastrzaby posty, Vivy i super expressy miały by o czym pisać :) Jak myślicie dziewczyny? Podyskutujmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musiała by pewnie zyskać aprobatę Królowej i teściów, przejść na luteranizm nauczyć się duńskiego i zrzec obywatelstwa

   Usuń
  2. Do Anonimowy 13:29 To wcale nie jest jakiś problem nauczyć się języka,zrzec obywatelstwa i zostać luteraninem.Problem to akceptacja Królowej bądź Króla

   Usuń
  3. Na pocieszenie można dodać, ze wszystkie synowe Margrethe (łącznie ma ich trzy) są cudzoziemkami, mąż Margrethe był cudzoziemcem, mąż Anne - Marie jest cudzoziemcem... szanse są ;)

   Usuń
 5. Mam nadzieję, że koronawirus ani nic innego nie popsuje nam Platynowego Jubileuszu i że przesunięte w czasie uroczystości w Skandynawii odbędą się latem.
  Liczę na sesje zdjęciowe w tiarach, ale najbardziej możemy się tego spodziewać tylko od Mary.
  U Nicolasa i Aliny obstawiam chłopczyka. I mam nadzieję na o wiele więcej narodzin.

  OdpowiedzUsuń
 6. 24 stycznia księżna Charlene będzie obchodzić 44 urodziny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie są okrągłe urodziny, więc ich tutaj nie umieszczałam. Wszystkie daty rocznic i urodzin są już w kalendarzu rocznic i urodzin --> https://blueblood-royals.blogspot.com/p/krolewski-kalendarz.html

   Usuń
 7. Najbardziej czekam na urodziny Estelle.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tyle wspaniałych okazji do świętowania a covid szaleje 😟 mam nadzieję że chociaż część tych uroczystości będziemy mogli świętować zgodnie z planem

  OdpowiedzUsuń
 9. W 2022 roku minie też 25 lat od śmierci Diany, księżnej Walii. Można dodać do listy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale wtedy musiałabym uwzględnić wszystkich zmarłych członków rodzin królewskich :/

   Usuń
  2. Rozumiem. Po prostu jest to okrągła rocznica i przypadek jeden z najsłynniejszych ze świata królewskiego (o ile nie najsłynniejszy), więc wydawało mi się, że wspomnienie o tym nie zaszkodzi. Pozdrawiam :)

   Usuń
 10. Ja bardzo czekam na jubileusz królowej Margrethe, na urodziny księżnej Mary, jubileusz królowej Elżbiety.

  Też uwielbiam sesję z okazji 40-tych urodzin królowej Letizii.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.