piątek, 14 stycznia 2022

Aktualizacja 2: Złoty jubileusz panowania królowej Margrethe

  Dzisiaj mija dokładnie 50 lat od śmierci króla Danii Frederika IX i wstąpienia na tron obecnej monarchini, królowej Margrethe. Z powodu pandemii większą część obchodów tego dnia przesunięto na wrzesień (odbędą się one w dniach 10-11 września), niemniej królowa wraz z resztą rodziny wzięła udział w skromnych uroczystościach.

© Per Morten Abrahamsen


Poniżej pierwsze, symboliczne zdjęcie monarchini wykonane dzisiaj tuż przed udaniem się na zamek Christiansborg, na tle trzech flag: Danii, Grenlandii i Wysp Owczych. Flagi te zostały przeniesione z Pałacu Frederika VIII, gdzie mieszkał król Frederik IX, do jej rezydencji, Pałacu Christiana IX na terenie Amalienborg dokładnie 50 lat temu, wieczorem po śmierci króla. Królowa ucałowała je, tak jak jej ojciec po objęciu tronu w 1947. Był to pierwszy znak wstąpienia na tron nowego monarchy.Rano (o godz. 9:30) królowa Margrethe wzięła udział w uroczystym posiedzeniu Rady Stanu z udziałem Następcy Tronu, Premier Danii Mette Frederiksen i kilkoma przedstawicielami rządu (ich liczba została ograniczona z uwagi na pandemię) na zamku Christiansborg. Dzisiejsze spotkanie było dla królowej 560. posiedzeniem Rady Stanu. W jego trakcie wspomniała o swojej pierwszej Radzie Stanu, 15 stycznia 1972, a następnie głos zabrała Premier Danii, która przekazała monarchini gratulacje.
Na godzinę 10:00 zaplanowano obchody w duńskim parlamencie Folketinget, również na zamku Christiansborg. Do królowej i księcia Frederika dołączyli: księżna Mary, księżniczka Benedikte oraz książę Joachim i księżna Marie (którzy przylecieli z Paryża). Zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, liczba gości została ograniczona, a uczestnicy siedzieli z zachowaniem odpowiednich odstępów.

 W południe rodzina królewska udała się do Katedry Roskilde, aby złożyć wieńce na grobie króla Frederika IX i królowej Ingrid i upamiętnić zmarłego 50 lat temu monarchę. Początkowo miała im towarzyszyć także królowa Anne-Marie, ale jej obecność odwołano z uwagi na fakt, że król Konstantinos trafił do szpitala (na szczęście wczoraj został wypisany).
Za wyjątkiem królowej, wszyscy członkowie rodziny mieli przypięte nowe medale stworzone z okazji 50-lecia panowania monarchini. Otrzymali je również pracownicy Dworu Królewskiego i kilka innych osób. Na jednej jego stronie widnieje wizerunek królowej w otoczeniu trzech lwów z zamku Rosenborg oraz napis "Margrethe II Królowa Danii", a po drugiej stronie - monogram królowej otoczony przez łańcuchy Orderu Flagi Danii i Orderu Słonia, dwa najważniejsze odznaczenia Królestwa Danii, oraz daty: "14 stycznia 1972 - 14 stycznia 2022".Z okazji swojego jubileuszu już kilka dni temu królowa otrzymała specjalny prezent - broszkę z Jubileuszowej Kolekcji Bizuterii duńskiej firmy jubilerskiej Georg Jensen, którą zaprojektowały Ditte Bjerregaard i Sofie Elkjær Jensen. Biżuteria nawiązuje do motta królowej: "Boża pomoc, miłość ludu, siła Danii" - okrągły kształt nawiązuje do niezłomnej siły Danii, złote serce symbolizuje miłość ludzi, a pasek z 18-karatowego złota - pomoc Boga. Pozostałe paski tworzą kształt litery M jak Margrethe, a na ramie znajduje się 50 rowków na każdy rok panowania królowej. Biżuteria została zaprojektowana jako miniaturowa scenografia teatralna z kilkoma warstwami tła, co stanowi ukłon dla twórczości królowej w teatrze. Poza broszką, w sprzedaży dostępny jest naszyjnik z taką zawieszką i mała przypinka. Zyski ze sprzedaży zostaną przekazane Fundacji Królowej Margrethe i Księcia Henrika.
Jak Wam się podoba?


Po południu królowa przyjęła gratulacje od pracowników Dworu Królewskiego w Pałacu Amalienborg. Towarzyszył jej jeden z pupili.

Dzień zakończył się kolacją-niespodzianką zorganizowaną przez rodzinę Margrethe w Pałacu Christiana VII. Jak widzimy na zdjęciu, wszystkie wnuki monarchini również otrzymały pamiątkowy medal. Zwróćcie też uwagę na wyjątkową zastawę - jest to najdroższa duńska zastawa "Flora Danica", która powstała w Królewskiej Fabryce Porcelany w Kopenhadze pod koniec XVIII wieku. Ozdobiono ją ręcznie malowanymi roślinami występującymi w Danii. Podobno zamówił ją król Christian VII w prezencie dla carycy Katarzyny Wielkiej, ale kiedy caryca zmarła w 1796 zanim prezent został ukończony, król postanowił zatrzymać zastawę dla siebie. Jest używana tylko na wyjątkowe okazje - po raz ostatni w czasie 80. urodzin królowej Ingrid w 1990.

Przed kolacją rodzina zapozowała do nowego oficjalnego zdjęcia.

Steen Brogaard, Kongehuset ©


Od lewej: księżniczka Benedikte, księżniczka Isabella, książę Vincent, księżna Mary, księżniczka Josephine, książę Frederik, królowa Margrethe (siedzi), książę Christian, księżniczka Athena, książę Joachim, książę Henrik, księżna Marie, książę Felix i książę Nikolai

Swoje gratulacje możecie przekazać królowej za pośrednictwem formularza udostępnionego na oficjalnej stronie rodziny królewskiej tutaj. Kolejna część obchodów będzie miała miejsce we wrześniu.

14 komentarzy:

 1. Jaka szkoda że przez pandemię nie odbyły się huczne obchody 😟
  Broszka Królowej bardzo ładna i ciekawa
  Mary jak zwykle fenomenalnie się prezentuje

  OdpowiedzUsuń
 2. Hejka, czy jest jakaś możliwość, żeby wyróżniać/oznaczać teksty, które są aktulizacją? Tak to jest to trochę problematyczne dla kogoś, kto przeczytał oryginalną wersję, a później widzi "aktualizacja" i musi od nowa przeglądać cały post, żeby sprawdzić, gdzie jest nowa albo zedytowana treść. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pogrubiłam dodany tekst, nie wiem czy to coś pomoże, ale obawiam się, że niewiele więcej mogę zrobić

   Usuń
  2. Jest dobrze :) Dziękuję bardzo

   Usuń
 3. Isabella to piękna młoda kobieta szkoda, że na tym zdjęciu zapozowała jak modelka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo piękne rodzinne zdjęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A pod zdjeciem rodzinnym dunskiej rodziny-kto hjest kim ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiedziałam, że jest taka potrzeba, ale już dodałam

   Usuń
 6. Dopiero na tym zdjęciu zorientowałam się że Christian przerósł zarówno ojca jak i wuja, a ja szukałam małe chłopca gdzieś po bokach ale ten czas leci. M&K

  OdpowiedzUsuń
 7. O kurcze, ta dziewczyna (druga od lewej) między Benedikte a Mary to Isabella!? :O Na innych zdjęciach wygląda normalnie jak nastolatka, a tutaj wyszła bardzo poważnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja trochę nie na temat, ale mam pytanie - czy będzie coś o ochronie, o którą poprosił Harry? Pytam, ponieważ dotąd w mediach pojawiały się informacje, że Harry żąda ochrony, co z oczywistych względów jest źle odbierane. Teraz jednak natknęłam się na informację, że Harry chciał zatrudnić na własny koszt amerykańską firmę ochroniarską, ale na to nie zgodzili się Brytyjczycy. To dość zmienia spojrzenie na tę sprawę. Czy jest szansa na obiektywne opisanie tej kwestii bez manipulacji, które stosuje wiele mediów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie o tym w najnowszym poście z aktualnościami najprawdopodobniej jutro

   Usuń
 9. Piękne zdjęcie całej rodziny i zastawa też piękna :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze, że w ogóle dało się zorganizować jakieś obchody, ale 50 lat na tronie powinno być huczniej świętowane. Dla królowej to jednak też 50 lat od śmierci ojca.
  Doceniam symbolikę broszki, ale jak dla
  mnie wygląda okropnie:)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.