środa, 26 stycznia 2022

Wystawa "Queen's Jewellery Box", separacja Infantki Cristiny, zaręczyny księżniczki Mafaldy + więcej

Liechtenstein


17 stycznia księżna Sophie była obecna na inauguracji Funduszu Transformacji Klimatu i Środowiska Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC), który ma wspierać transformację ICRC, by podejmować bardziej zrównoważone i przyjazne dla środowiska działania humanitarne.
Tego samego dnia razem z księciem Aloisem udzieliła audiencji przewodniczącemu Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.Monako

Charlotte Casiraghi wystąpiła na pokazie nowej kolekcji Chanel. Pokaz otworzyła na swoim koniu.


 Hiszpania

Wczoraj Infantka Cristina (starsza siostra króla Felipe) i Iñaki Urdangarin poinformowali, że "za obopólną zgodą zdecydowali się przerwać swoje małżeństwo" po tym, jak wyszedł na jaw romans Iñakiego z Ainhoą Armentią. Do prasy trafiło ich zdjęcie ze spaceru po nadmorskiej miejscowości Bidart we Francji. Infantka Cristina ponoć już od jakiegoś czasu wiedziała o ich związku. Jako pierwszy w tej sprawie wypowiedział się Pablo Urdangarin, syn pary, który zagadnięty przez prasę odpowiedział tylko, że "to rodzinna sprawa, takie rzeczy się zdarzają i porozmawiamy o tym między sobą".
Infantka Cristina i Iñaki Urdangarin pobrali się w 1997 i doczekali się czwórki dzieci. Oboje byli zamieszanni w aferę Nóos (więcej: tutaj), Iñaki Urdangarin w 2017 został uznany winnym i skazany na 6 lat  i 3 miesiące więzienia (później wyrok skrócono do 5 lat i 10 miesięcy). W maju, po odbyciu 2/3 kary, będzie mógł ubiegać się o wcześniejsze zwolnienie.

24 stycznia królowa Letizia wręczyła Medal Honorowy Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Embed from Getty Images

 
20 stycznia królowa wzięła udział w wydarzeniu podsumowującym wspólny projekt firmy Google i FAD - Fundacji ds. Przeciwdziałania Narkomanii - który miał na celu przeszkolić młodych ludzi z umiejętnego korzystania z mediów i przeciwdziałania dezinformacji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
19 stycznia para królewska pojawiły się na tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images26 stycznia królowa wzięła udział w spotkaniu roboczym z Hiszpańskim Stowarzyszeniem Walki z Rakiem AECC).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Belgia

18 stycznia królowa Mathilde odwiedziła organizację Les Trois Portes oferującą tymczasowe schronienie dla osób w trudnej sytuacji społecznej.

20 stycznia królowa skończyła 49 lat. Z tej okazji Dwór opublikował jej nowe zdjęcie wykonane podczas spaceru po parku wokół Pałacu Laeken.Dania

21 stycznia królowa Margrethe, książę Frederik, księżna Mary i księżniczka Benedikte pojawili się na otwarciu wystawy "En Dronnings Smykkeskrin" (Queen's Jewellery Box) w Muzeum Amalienborg. Wystawa powstała z okazji 50-lecia panowania królowej i początkowo miała zostać otwarta wcześniej, ale jej inauguracja została przesunięta z uwagi na pandemię.
20 stycznia księżna Mary odwiedziła Koldinghus, by zobaczyć przygotowania do wystawy "Mary & Kronprinsesserne" ("Mary i Księżne Koronne") z okazji swoich 50. urodzin, która ma zostać otwarta 31 stycznia.

24 stycznia księżniczka Athena świętowała 10. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował jej nowe zdjęcia wykonane przez księżną Marie.

Księżna Mary udzieliła wywiadu magazynowi Women's Weekly w związku ze swoimi zbliżającymi się 50. urodzinami. Opowiadała w nim "o swoich najcenniejszych chwilach". Powiedziała: "Od kiedy byłam dzieckiem,miałam silne poczucie sprawiedliwości i wiarę w równe szanse dla wszystkich – nikogo nie powinno ograniczać to, skąd pochodzi i kim jest".


Grecja

22 stycznia księżna Nina świętowała swoje 35. urodziny w gronie najbliższych na przyjęciu urodzinowym.


Niderlandy

W przerwie od obowiązków królowa Maxima zaangażowała się w akcję Czerwonego Krzyża, gdzie jako wolontariuszka sortowała ubrania, które trafią do osób ubiegających się o azyl w Niderlandach. Król Willem-Alexander również zaangażował się w wolontariat, w jednym z domów spokojnej starości w Hadze grał z osobami starszymi w bingo.25 stycznia królowa spotkała się z wicepremier i minister Niderlandów Carolą Schouten, a później odwiedziła Stowarzyszenie Właścicieli Domu (VEH).Wielka Brytania

19 stycznia książę i księżna Cambridge odwiedzili Foundling Museum, którego księżna jest patronką.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


20 stycznia udali się z wizytą do Lancashire, gdzie jako patroni NHS Charities Together odwiedzili szpital oraz organizację charytatywną Church on the Street, która zapewnia wsparcie osobom zmagających się z bezdomnością, uzależnieniami czy problemami ze zdrowiem psychicznym.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Królowa jest już w Sandringham, gdzie jak zwykle będzie spędzać dzień swojego wstąpienia na tron - w tym roku 6 lutego minie dokładnie 70 lat. Zazwyczaj do Sandringham przyjeżdżała znacznie wcześniej, by zgodnie z tradycją spędzić tam Boże Narodzenie, jednak tym razem, drugi rok z rzędu, nie było to możliwe.


Opublikowano pamiątkową monetę z okazji Platynowego Jubileuszu monarchini.


20 stycznia księżna Kornwalii wróciła do obowiązków po świąteczno-noworocznej przerwie. Wzięła udział w ceremonii zapalania świec podczas corocznego lunchu Anne Frank Trust z okazji zbliżającej się 75. rocznicy publikacji dziennika Anne Franka i Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


25 stycznia księżna wydała przyjęcie w Clarence House z okazji 50-lecia Refuge Charity -organizacji oferującej wsparcie osobom zmagającym się z przemocą domową.

Dzisiaj księżna Cambridge spotkała się z wolontariuszami i pracownikami Shout - bezpłatnej, dostępnej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu usługi SMS dla osób w kryzysie, która odpowiedziała już na ponad milion wiadomości.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Bułgaria

I na koniec radosne wieści - jak dzisiaj poinformował magazyn Hola!, pierwsza wnuczka ostatniego cara Bułgarii Simeona II i carycy Margarity wyjdzie w tym roku za mąż! Księżniczka Mafalda, najstarsza z trójki dzieci księcia księcia Kyrila (drugiego syna Simeona) i jego żony, księżnej Rosario, i angielski finansista o libańskich korzeniach, Marc Abousleiman, zaręczyli się! Ślub ma odbyć się w maju tego roku na Majorce, skąd pochodzi księżna Rosario, a książę Kyril ma na wyspie dom, w którym rodzina co roku spędza wakacje.
Według Hola!, para spotyka się od ośmiu lat. Poznali się w Londynie, gdzie oboje dorastali, jeszcze przed studiami. Księżniczka później przez trzy lata uczyła się w Berklee College of Music w Bostonie, a Marc Abousleiman studiował inżynierię komputerową na Uniwersytecie Harvarda. Mafalda mieszka obecnie w Madrycie i kilka miesięcy temu wydała swój pierwszy singiel w języku hiszpańskim, Decir Adiós (zadebiutowała będąc jeszcze w college'u w 2015 singlem Don't Let Go).
Więcej o bułgarskiej rodzinie królewskiej przeczytacie tutaj.10 komentarzy:

 1. Żal mi Cristiny. Trwała przy mężu w czasie procesu, mimo że wszyscy nakłaniali ją do rozwodu (a przynajmniej media to podnosiły), a teraz została zdradzona i publicznie upokorzona. Czy Inaki może pokazać się w jeszcze gorszym świetle? Zaliczył spektakularny upadek od uwielbianego sportowca, księcia do skazanego za oszustwa podatkowe a teraz zwyczajnego cudzołożnika.
  Na szczęście są i lepsze wiadomości - wywiad Mary, wystawa biżuterii, Kate i William z uroczym pieskiem, dobre inicjatywy charytatywne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też jej szkoda. Wydawało się, że ich małżeństwa nic nie zniszczy.

   Usuń
 2. Patrząc na "dokonania" kolejnych royalsów, myślę, że byłoby dużo materiału na artykuł o royalsach & kryminalnych aferach. Może nawet kilka kilka części by z tego wyszło.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię styl Letizii, ale naprawdę nie rozumiem, dlaczego nosi te paskudne skórzane ubrania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę skomentować pokaz Charlotte. Uważam, że wykorzystywanie zwierząt w tym celu dla show jest nieetyczne i po prostu wiąrze się ze zmęcaniem się nad zwierzętami. Jest to według mnie olbrzymia przesada. Nie powinno się męczyć zwierząt dla celów rozrywkowych. Konie są bardzo mądrymi stworzeniami wiem to z autopsji ponieważ sama je choduje i serce mi się ściskało jak to zobaczyłam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Twój punkt widzenia i jakkolwiek sama jestem przeciwna znęcaniu się nad zwierzętami, tak tutaj nie powiedziałabym, że jazda konno na pokazie jest "męczeniem konia". Przeszedł/przebiegł może 500 metrów, myślę, że na co dzień kłusuje na znacznie dłuższych dystansach.

   Usuń
  2. Do autorki - czy masz jakąś możliwość poprawiania/zakrywania błędów ortograficznych w komentarzach innych osób? Czytam komentarz osoby z 20:22, jednak odbiór samej treści zakłócają właśnie błędy ortograficzne. Dla wzrokowców to koszmar, bo mogą taką pisownię zapamiętać.

   Usuń
  3. Czasami chciałabym taką opcję (nie tylko w przypadku błędów ortograficznych) 😂 ale Blogger póki co nie daje takiej możliwości

   Usuń
  4. A może zwyczajnie nie należy publikować takich komentarzy. Jak ktoś chce się wypowiedzieć, to niech szanuje czytelników i robi to poprawnie.

   Usuń
 5. Kate, Letizia i Maxima pięknie wyglądają. Osobiście wolę Letizię w długich włosach.
  Atena bardzo podobna do matki

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.