środa, 2 czerwca 2021

Wizyta w Szkocji

W dniach 21-27 maja książę i księżna Cambridge, znani również jako hrabia i hrabina Strathearn, odbyli oficjalną wizytę w Szkocji. Miała ona związek z pełnieniem przez Williama funkcji Lorda Wysokiego Komisarza na Zgromadzeniu Ogólnym Kościoła Szkocji.


Embed from Getty Images



Książę, czy też hrabia Strathearn, rozpoczął wizytę w Szkocji sam, a dopiero w poniedziałek dołączyła do niego żona. Po przybyciu do Pałacu Holyroodhouse dokonał inspekcji Straży Honorowej. Później odwiedził stadion Ainslie Park szkockiego klubu Spartans FC, gdzie usłyszał o projektach związanych ze zdrowiem psychicznym.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugiego dnia hrabia Strathearn wziął udział w ceremonii otwarcia Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, na którym pełnił funkcję Lorda Wysokiego Komisarza, czyli osobistego reprezentanta królowej. Został nim mianowany przez królową w zeszłym roku, niestety z uwagi na pandemię ubiegłoroczne Zgromadzenie zostało odwołane.
W trakcie ceremonii otwarcia wygłosił swoje przemówienie, w którym powiedział, że Szkocja jest dla niego związana z najsmutniejszymi, ale i najszczęśliwszymi wspomnieniami z życia. Wspominał, że to w czasie pobytu w Balmoral dowiedział się o tragicznym wypadku w Paryżu i śmierci matki, i że to w Szkocji odnalazł pocieszenie i ukojenie. Tam również poznał Catherine dwadzieścia lat temu. "Nie trzeba dodawać, że miasto, w którym spotykasz swoją przyszłą żonę, zajmuje bardzo szczególne miejsce w twoim sercu." Jak mówił, George, Charlotte i Louis wiedzą już, jak szczególne znaczenia ma dla ich rodziców Szkocja i sami zaczynają tworzyć z pobytu w niej swoje własne wspomnienia.

Embed from Getty Images




Po południu odwiedził tor wyścigowy Knockhill Racing Circuit w Fife, gdzie wziął udział w jeździe testowej elektrycznym Extreme E Odyssey 21. Obejrzał także finałowy mecz o Puchar Szkocji wspólnie z fanami piłki nożnej ze szkockich służb ratunkowych w pubie Cold Town House w Grassmarket.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images



23 maja książę odwiedził dom opieki Queens Bay Lodge Care Home prowadzony przez Kościół Szkocji, oraz szkocką organizację charytatywną Grassmarket Community Project.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images




24 maja do męża dołączyła księżna Cambridge. Swoją wspólną podróż rozpoczęli od Turning Point Scotland w Edynburgu, która oferuje wsparcie osobom zmagającym się z różnego rodzaju chorobami, jak choroba Huntingtona, autyzm, wczesna demencja, problemy zdrowia psychicznego czy uzależnienia; a następnie centrum walki z przemocą domową Scottish Violence Reduction Unit, gdzie księżna spróbowała swoich sił w tworzeniu muzyki - niestety efekty nie były zadowalające nawet dla niej samej ;)
Później para dołączyła do społeczności Sikhów i pomogła w przygotowaniu posiłków, które zostały rozdystrybuowane do lokalnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji.
Wieczorem uczestniczyli w wideo rozmowie z Emmą Thompson i Emmą Stone, które wystąpiły w filmie Cruella (o którym więcej za chwilę). Rozmowa dotyczyła filmu, ale też inspirującej pracy pracowników brytyjskiej służby zdrowia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images





Piątego dnia w Szkocji (a drugiego wspólnego) hrabia i hrabina Strathearn odbyli swoją pierwszą oficjalną wizytę na archipelagu Orkad na północ od wybrzeży Szkocji. Tutaj otworzyli szpital Balfour Hospital i wpadli na kawę do jednej z rodzin. Później zobaczyli turbinę wykorzystującą energię odnawialną z fal morskich i pływów w European Marine Energy Centre oraz odbyli wycieczkę statkiem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images





26 maja spędzili dzień w St Andrews, gdzie przybyli już dzień wcześniej. Dzień rozpoczęli od spotkania z członkami Fife Young Carers. Para spróbowała swoich sił w żeglarstwie lądowym. Później odwiedzili uniwersytet St Andrews, na którym się poznali dwadzieścia lat temu. Następnie spotkali się z z rybakami z Pittenweem Fishermen’s Mutual Association.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images







Wieczorem, po powrocie do Edynburga, jako patroni NHS Charities Together zorganizowali specjalny pokaz filmu Cruella pod Pałacem Holyroodhouse dla pracowników brytyjskiej służby zdrowia. Na miejsce przybyli Land Roverem księcia Edynburga, a księżna wygłosiła krótkie przemówienie, w którym podziękowała zebranym "za niezwykłe oddanie, zaangażowanie i osobiste poświęcenie, jakim się wykazaliście, wspierając nasze społeczności w czasie tej pandemii".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images





27 maja, ostatniego dnia wizyty, dołączyli do grupy dzieci przy sadzeniu roślin w Starbank Park w Edynburgu i usłyszeli więcej o działalności organizacji Fields in Trust, której książę jest patronem od 2013 (funkcję tę przejął od księcia Edynburga). Następnie zagrali w tenisa z członkami Lawn Tennis Assocation Youth w Edinburgh Leisure’s Craiglockhart Tennis Centre.
Po południu księżna Cambridge spotkała się w Pałacu Holyroodhouse z Milą, bohaterką jednego ze zdjęć z Hold Still, i jej rodziną. Spełniła złożoną dziewczynce obietnicę i ubrała się na różowo.
Na koniec dnia para książęca wzięła udział w ceremonii zamknięcia Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji, a na koniec ceremonii wojskowej Beating Retreat pod Pałacem Holyroodhouse (którą oglądała również Mila z rodziną).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images








Po zakończeniu wizyty opublikowano pocztówkę z podziękowaniami dla wszystkich osób i organizacji, z którymi para książęca spotkała się w trakcie podróży. Co ciekawe, użyto do niej rysunku St Andrew's, który wykonała księżna prawie dziesięć lat temu, studiując na uniwersytecie.


3 komentarze:

 1. Podobają mi się wszystkie stylizacje księżnej Catherine z wizyty. Podczas całej wizyty było dużo ciekawych momentów.
  Bardzo urzekło mnie spotkanie księżnej z piękną i dzielną Milą :)
  Bardzo miło, że użyli samochodu księcia Edynburga.
  Piękny szkic księżnej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, że w Szkocji Kate i William świetnie się bawili, a przy okazji wykonali dobrą robotę. Czuję, jakby prawie powróciły stare, dobre wizyty królewskie z spotkaniami z dziećmi, rywalizacją sportową.
  Najlepszym momentem było spotkanie z Milą - cudownie, że księżna nie tylko się z nią spotkała, ale i ubrała a różowo, tak jak obiecała.
  W stylu księżna zaprezentowała mieszankę swojego klasycznego stylu - jak niebieski płaszczyk z ostatnio preferowanymi spodniami i marynarkami. Wypadło świetnie, choć może wolałabym na wiosnę trochę więcej wiosennych sukienek. Lecz wygląda na to, że w Szkocji jest potwornie zimno.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.