czwartek, 3 czerwca 2021

Haakon i Mette-Marit we Fredrikstad, ceremonie wręczenia nagród, nowy projekt Oranje Fonds + więcej

Albania

Księżna Elia opublikowała nowe zdjęcie z Geraldine z okazji pierwszego dla księżniczki Dnia Dziecka.
Japonia

Pod koniec maja Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zaangażowali się w tradycyjne rytuały - Cesarzowa karmiła liśćmi morwy larwy jedwabnika, a Cesarz zasadził ryż.
30 maja Para Cesarska wzięła udział w festiwalu sadzenia drzew, który w tym roku, po rocznej przerwie, odbył się w pełni zdalnie z uwagi na panującą pandemię. Festiwal miał miejsce w mieście Oda w prefekturze Shimane, a Para Cesarska oglądała go ze swojej rezydencji w Tokio. Zasadzili w skrzynkach sadzonki cedru i wiśni japońskiej przysłane z prefektury Shimane. Skrzynie zostały później odesłane z powrotem do prefektury, gdzie drzewka zostaną przesadzone.

Jak wczoraj poinformowano, sześciu członków rodziny cesarskiej w wieku powyżej 65 lat zostało zaszczepieni przeciwko COVID-19. Wśród zaszczepionych są: Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko, książę Hitachi i jego żona księżna Hanako, księżna Nobuko oraz księżna Hisako (Takamado). Jedynie najstarsza z rodziny, 97-letnia księżna Yuriko nie otrzymała jeszcze swojej szczepionki.Japońskie media podają, że Kei Komuro, narzeczony księżniczki Mako, ukończył studia prawnicze na Fordham University School of Law w Nowym Jorku z tytułem doktora prawa (Juris Doctor) i w lipcu przystąpi do egzaminu adwokackiego. Kei rozpoczął studia w USA w sierpniu 2018, kilka miesięcy po przesunięciu ślubu z księżniczką (trzy lata później ślub wciąż wydaje się tak samo odległy, jak był...).Włochy

1 czerwca we włoskiej miejscowości Castiglion Fibocchi w wieku 77 lat zmarł 5. książę Aosty, książę Amedeo, jeden z pretendentów do włoskiego tronu z dynastii Savoy-Aosta.
Przyszedł na świat 27 września 1943 jako jedyne dziecko 4. księcia Aosty Aimone (kandydata do tronu Chorwacji) i greckiej księżniczki Irene (córki króla Konstantinosa I i królowej Sophie); w trakcie niemieckiej okupacji Włoch, która rozpoczęła się po tym, jak kraj przeszedł na stronę aliantów. Jako niemowlę książę z rodziną został aresztowany przez nazistów i umieszczony w obozie dla internowanych w Austrii. 
5. księciem Aosty został w wieku 4 lat, kiedy jego ojciec zmarł na wygnaniu w Buenos Aires.
Uczył się w Wenecji i Anglii, a później ukończył Akademię Marynarki Wojennej w Livorno jako oficer włoskiej marynarki.
Miał bliskie relacje z ostatnim królem Włoch Umberto II i przez wielu włoskich monarchistów uważany był za prawdopodobnego pretendenta do tronu, gdyby syn Umberto nie spełnił ich oczekiwań. Ponoć król przed śmiercią wezwał Amedeo do siebie i to jego wyznaczył na swojego następcę, jednak książę głową dynastii sabaudzkiej mianował się dopiero w 2006.
22 lipca 1964 książę Aosty poślubił swoją kuzynkę, księżniczkę Claude d'Orléans, z którą doczekał się trójki dzieci: Bianki, Aimone (księcia Apulli, a obecnie 6. księcia Aosty) i Mafaldy. Małżeństwo nie przetrwało; rozwiedli się w 1982, a pięć lat później uzyskali kościelne unieważnienie małżeństwa. Książę ożenił się ponownie 30 marca 1987 z Silvią Paternò di Spedalotto. Nie mieli razem dzieci.
Książę doczekał się również nieślubnej córki Ginevry (ur. 2006), cierpiącej na zespół Downa, ze związku z Kyarą van Ellinkhuizen.
Swoje kondolencje rodzinie z powodu jego śmierci wysłał m.in. książę Neapolu Vittorio Emanuele (syn króla Umberto II), choć jak powszechnie wiadomo panowie za sobą nie przepadali (delikatnie mówiąc). Niewtajemniczonych w ich konflikt i kwestię sukcesji do tronu Włoch zapraszam do obszernego postu tutaj (fragment o relacjach między panami zaczyna się w drugiej połowie notki, tuż przed opisaniem pretendentów do pozostałych włoskich tronów).

Szwecja

31 maja Następczyni Tronu wręczyła nagrodę Astrid Lindgren Memorial Award za rok 2020 i 2021 Baek Heenie, południowokoreańskiej artystce tworzącej książki obrazkowe dla dzieci, oraz Jeanowi-Claude'owi Mourlevatowi, francuskiemu autorowi.


Księżniczka Victoria i książę Daniel kilka dni temu złożyli prywatną wizytę w Hospitalet Stockholm, gdzie zostali oprowadzeni po wystawie "Stockholm Sessions".


Królowa Silvia wygłosiła przemówienie podczas webinaru poświęconemu antydopingowi, który został zorganizowany przez Instytut Karolinska.
1 czerwca wieczorem król Carl Gustaf i królowa Silvia wzięli udział w koncercie inaugurującym 20. edycję Sztokholmskiego Festiwalu Muzyki Dawnej w kościele niemieckim na Starym Mieście.


Opublikowano kartkę z podziękowaniami za życzenia złożone królowi z okazji jego 75. urodzin, które obchodził w kwietniu.


Dzisiaj para królewska oraz księżniczka Victoria i książę Daniel spotkali się wirtualnie z przedstawicielami Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego.Dania

1 czerwca Mary Fonden uruchomiła inicjatywę "Fantastiske Foldboldfester" z okazji rozpoczęcia się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, których gospodarzem w tym roku jest Dania. Inicjatywa ma na celu zgromadzenie Duńczyków wokół piłki nożnej. Jak mówiła księżna Mary w opublikowanym nagraniu, "Wszyscy musimy być częścią społeczności. A jedną z rzeczy, które naprawdę mogą nas zjednoczyć, jest to, że stoimy razem, aby kibicować w czerwieni i bieli."


2 czerwca księżna otworzyła nowe budynki szpitala Nyt Herlev Hospital, w których mieści się nowa izba przyjęć oraz ośrodek dla matek z dziećmi.Tymczasem księżna Marie 1 czerwca wygłosiła przemówienie otwierające konferencję poświęconą tematowi marnowania żywności zorganizowaną przez Ambasadę Danii w Chinach.


31 maja opublikowano wiadomość od księżnej z gratulacjami dla gminy Frederiksberg i fundacji AIDS, której jest patronką, z okazji otwarcia nowego checkpointu we Frederiksbergu, gdzie młodzież w wieku 15-29 lat będzie mogła się przebadać pod kątem wirusa HIV i uzyskać potrzebne porady. Księżna w nagraniu podkreśliła, jak ważne jest, by dbać o siebie i swoje zdrowie, także psychiczne i seksualne. Dodała również, że w Danii odnotowuje się teraz na szczęście mniej przypadków zarażenia wirusem HIV.


Monako

31 maja księżniczka Stephanie, w zastępstwie księżnej Charlene, która nadal przebywa w RPA, lecząc infekcję ucha, odwiedziła oddział położniczy Szpitala im. Księżnej Grace, gdzie złożyła gratulacje świeżo upieczonym mamom z okazji Dnia Matki.


Książę Albert z dziećmi, Jacquesem i Gabriellą pojawił się na inauguracji Oceano pour tous 2021 w Muzeum Oceanograficznym w Monako.


Hiszpania

1 czerwca król Felipe i królowa Letizia otworzyli Centrum Pamięci Ofiar Terroryzmu, pierwsze w Europie i jedno z nielicznych na świecie upamiętniających ofiary terroryzmu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

2 czerwca królowa jako honorowa przewodnicząca Fundacji Pomocy Przeciwko Narkomanii (FAD) przewodniczyła spotkaniu rady powierniczej fundacji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesTymczasem królowa Sofia wróciła na krótko do Grecji. 1 czerwca razem ze swoją fundacją odwiedziła centrum rehabilitacyjne dla ssaków morskich i żółwi morskich, Aegean Marine Life Sanctuary, na wyspie Lipsi. Jak podano w komunikacie, fundacja królowej rozważa możliwość stworzenia podobnego centrum w Hiszpanii.
Wizyta zbiegła się w czasie z 81. urodzinami brata królowej, króla Konstantinosa, które świętował następnego dnia, była to więc świetna okazja, by wpaść z wizytą do Porto Heli i spotkać się po raz pierwszy po dłuższej przerwie.

Embed from Getty Images


Niderlandy

Królowa Maxima 1 czerwca otworzyła pierwsze Biennale Dziecięce w muzeum Groninger z pracami artystów z Niderlandów i zagranicy, którą współtworzyły dzieci z prowincji Groningen. Dzieci napisały krótką informację na temat zaprezentowanych dzieł, wspólnie ustalały układ wystawy oraz uczyły się marketingu i oprowadzania.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Po południu tego samego dnia królowa, w towarzystwie króla Willema-Alexandra, wręczyła Appeltjes van Oranje Fundacji Oranje w Pałacu Noordeinde. W tym roku nagrody zostały przyznane w dziedzinie zdrowia psychicznego trzem inicjatywom społecznym: Ixta Noa, fundacji Vriendendiensten oraz centrum Expertise Center Education Care.
W trakcie uroczystości ogłoszono także nową inicjatywę fundacji, "Herstel dichtbij" powstałą we współpracy z organizacją MIND z okazji 50. urodzin królowej. W jej ramach Oranje Fonds będzie wspierał finansowo projekty związane ze zdrowiem psychicznym, aby zapewnić każdemu mieszkańcowi Niderlandów odpowiednie wsparcie. Kiedy ogłaszano szczegóły projektu, królowa nie kryła łez wzruszenia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
2 czerwca królowa odwiedziła Królewską Orkiestrę Concertgebouworkest w Amsterdamie, której jest patronką.


Dzisiaj król Willem-Alexander, królowa Maxima i księżniczka Beatrix byli obecni na Pałacowym Sympozjum "COVID-19 z różnych perspektyw" w Pałacu Królewskim w Amsterdamie.Po południu Maxima odwiedziła gospodarstwo mleczarskie w Lettele w gminie Deventer. Następnie otworzyła nową siedzibę firmy Hesselink Koffie w Winterswijk oferującą kawę wyprodukowaną neutralnie dla klimatu. Ogród wokół siedziby został zaprojektowany tak, by zwiększać bioróżnorodność, a królowa zasadziła w nim kolejne drzewo.

Belgia

1 czerwca królowa Mathilde wręczyła nagrodę zwycięzcy Konkursu Muzycznego Królowej Elisabeth, który w tym roku był skierowany do pianistów. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Jonathan Fournel z Francji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


2 czerwca król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili centrum Eclore w szpitalu Centre Hospitalier de l’Ardenne (CHA) w Libramont, gdzie spotkali się z dziećmi i młodzieżą z porażeniem mózgowym i innymi niepełnosprawnościami ruchowymi lub psychoruchowymi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesWielka Brytania

1 czerwca królowa odbyła zdalne audiencje z zamku w Windsorze.W przyszłym roku królowa jako pierwszy w historii Wielkiej Brytanii monarcha będzie świętować Platynowy Jubileusz swojego panowania. Trwają już przygotowania do hucznych (miejmy nadzieję) obchodów jubileuszu. Jak podał Pałac Buckingham, główne obchody będą miały miejsce w dniach 2-5 czerwca 2021 i będą obejmować tradycyjne Trooping the Colour, zapalenie jubileuszowych latarni, nabożeństwo dziękczynne w Katedrze św. Pawła w Londynie, koncert "Platinum Party at the Palace", jubileuszowy lunch oraz specjalne jubileuszowe widowisko.


Na YouTubie pojawiły się kolejne dwie rozmowy księżnej Kate z bohaterami finałowych 100 zdjęć Hold Still - Jasonem Bairdem, który razem ze znajomym wpadł na pomył, by w trakcie pandemii przebrać się za Spider-mana i rozweselić dzieci w Stockport; oraz Gimbą z Nigerii, pracownicą szpitalnej kuchni w Whipps Cross Hospital przygotowującą pacjentom posiłki, która w dniu, w którym wykonano jej zdjęcie przesłane później na konkurs, dowiedziała się, że jej mama w Nigerii zachorowała.

Serbia

W nowym numerze magazynu Point de Vue pojawił się nowy wywiad z księciem Philipem i księżną Danicą, którego udzielili miesiąc temu, w trakcie obchodów prawosławnej Wielkanocy. W artykule znalazły się nowe zdjęcia rodziny.


Luksemburg

Z okazji 37. urodzin księcia Felixa opublikowano jego nowe/stare zdjęcia z rodziną z prywatnego albumu.Norwegia

Kilka dni temu książę Haakon i księżna Mette-Marit wraz z członkami Norsk Friluftsliv, norweskiego stowarzyszenia życia na świeżym powietrzu, i klubu kajakarskiego w Oslo wyruszyli na wycieczkę kajakową w fiordzie w Oslo.


Dzisiaj natomiast para książęca udała się do Fredrikstad, gdzie otworzyła centrum dla zwiedzających poświęcone postaci norweskiego kaznodziei i reformatora religijnego Hansa Nielsena Hauge'a, który przyszedł na świat w tych okolicach 250 lat temu. Odwiedzili również pobliską katedrę Hope.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


11 komentarzy:

 1. Z perspektywy postronnego widza takie wizyty to w gruncie rzeczy bardzo nudna rzecz. Niekończące się przecinanie wstęg, wymuszone uśmiechy, przemowy (z kartek), powtarzalne small talki itp. Na dłuższą metę nie ma w tym nic rozwijającego. Trudno się dziwić, że czasem nawet sami royalsi otwarcie mówili, że to jest właściwie nuda. Dlatego podziwiam, że jeszcze Wam się nie znudziło to opisywanie. :)

  Czy jest (będzie) jakiś artykuł o relacjach pretendentów z Włoch (fragment o ich "delikatnie mówiąc nieprzepadaniu za sobą" brzmi bardzo intrygująco ;) )?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, zapomniałam dodać linku - był już taki post, generalnie o pretendentach do tronu Włoch, ale został w nim też opisany ich konflikt -> https://blueblood-royals.blogspot.com/2016/01/sobota-z-monarchia-pretendenci-do.html

   Usuń
 2. Piękne stylizacje (zwłaszcza Letizii i Maximy). Szkoda, że już nie ma ankiet...

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że Marie a szczególnie Mette-Marit się uaktywniły po dłuższej nieobecności. Cudownie wiedzieć Mette tak pełną życia i radości. Mam nadzieję, że jej stan zdrowia będzie się tylko poprawiał.
  Maxima to niewiarygodna kobieta - potrafi jednego dnia wyglądać fenomenalnie i elegancko, jak w tej turkusowej sukience, a następnego pokazać taki koszmarek, jak te kombinezony. Ale i tak wszystko przysłania jej niezwykły uśmiech i energia.
  Mary i Letizia perfekcyjnie - że też dzięki tylko zmianie rękawów szara sukienka może wyglądać tak powabnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cudownie widzieć Mette-Marit. Ona i Haakon wciąż wyglądają na tak samo zakochanych jak podczas swojego ślubu. Księżna jest moim ulubionym royalsem. Mam nadzieję, że jej stan zdrowia nie będzie ulegał pogorszeniu i będziemy mogli cieszyć się jej obecnością jak najdłużej.
  Mary i Letizia jak zwykle zachwycają perfekcyjnym doborem kreacji. Podobnie jak jedna z wypowiadających się wcześniej osób żałuję, że nie ma już ankiet. Wybór między tymi paniami a fenomenalną turkusową kreacją Maximy byłby trudny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne stylizacje księżnej Mary, królowej Letizi, królowej Maximy, królowej Mathilde i księżniczki Victorii.
  Wspaniale jest znowu zobaczyć księżną Marie i księżną Mette-Marit :)
  Bardzo ładne nowe zdjęcia dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudownie jest zobaczyć księżną Marie, księżną Mette-Marit i Cesarzową Masako.
  Wszystkie królewskie Panie wyglądają znakomicie (szczególnie Mary, Letizia, Maxima i Mathilde).

  OdpowiedzUsuń
 7. Księżna Mary i królowa Letizia jak zawsze elegancko i perfekcyjnie. Inne Panie również pięknie. Myślę, że jakby była ankieta to nie umiałabym wybrać ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mary, Maxima, Mathilde - bardzo pięknie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Wszystkie stylizacje bardzo mi się podobają. Królowa Silvia bardzo ładnie wygląda.
  Podoba mi się jak księżna Mary ubrała po raz drugi tą samą spódnicę, ale założyła do niej inne ubrania i dodatki i obie stylizacje są bardzo ładne.
  Geraldine jest słodka, inne dzieci też :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.