piątek, 18 czerwca 2021

Król Harald i królowa Sonja z wizytą w Vestlandet + więcej

 Norwegia

15 czerwca książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili Norweskie Towarzystwo Ratownicze (Redningsselskapet), z którym oficjalnie zainaugurowali letni sezon i wzięli udział w ćwiczeniach z pierwszej pomocy.


W dniach 15-17 czerwca król Harald i królowa Sonja udali się z oficjalną wizytą do regionu Vestlandet w połuniodowo-zachodniej części kraju swoim jachtem Kongeskipet Norge. W trakcie podróży para królewska dowiedziała się, jak pandemia wpłynęła na lokalne społeczności i przedsiębiorstwa.

Pierwszym przystankiem rejsu była miejscowość Flåm na krańcu fiordu Aurlandsfjorden. Tutaj uczestniczyli w briefingu na temat branży turystycznej w regionie (jak podaje Dwór Królewski, przed pandemią do Flåm codziennie przybywało około 4000 turystów). Spotkanie odbyło się w hotelu Fretheim, a para królewska usłyszała od lokalnych hotelarzy o tym, jak przystosowali się do nowej sytuacji.
Później odwiedzili browar Ægir, gdzie usłyszeli jego historię od dyrektora generalnego.


Drugiego dnia rejsu król Harald i królowa Sonja dotarli do Hyllestad, gdzie odwiedzili stocznię Havyard Leirvik (to właśnie w trakcie tej wizyty król podziękował pracującym w niej Polakom, dzięki którym produkcja mogła zostać wznowiona po tym, jak jesienią ubiegłego roku w placówce wykryto ognisko koronawirusa i kwarantanną objęto 700 osób).
Następnie udali się do muzeum Kvernsteinsparken, które królowa Sonja otworzyła prawie dwadzieścia lat temu, w którym zainagurowali nowy szlak kulturowy i spotkali się z uczniami z lokalnej szkoły, którzy co tydzień odwiedzają muzeum w ramach projektu i biorą udział w zajęciach z dawnego rzemiosła.
Na koniec dnia para królewska spotkała się także z młodą Norweżką, która przeprowadziła się do Hyllestad. Wspólnie rozmawiali o tym, jak zachęcić młodych ludzi, z których wielu wyjeżdża do większych miast, do powrotu do Hyllestad po studiach.

Trzeciego i ostatniego dnia wizyty przybyli do Florø, witani muzyką graną przez lokalną orkiestrę i uczniów szkoły muzycznej. Odwiedzili dom kultury Florø, gdzie spotkali się z członkami żeńskiego chóru Fryd i męskiego chóru Gammen oraz obejrzeli fragment gry historycznej Kongeparet, która była organizowana we Florø nieprzerwanie przez 35 lat, zanim wybuchła pandemia. Spotkali się takżez burmistrzem Młodzieżowej Rady Miejskiej, który opowiedział, że choć lokalne przedsiębiorstwa nie ucierpiały znacząco w wyniku pandemii, to zmniejszyło się zaangażowanie społeczne i polityczne młodych ludzi.Szwecja

11 czerwca opublikowano nagranie z gratulacjami księżnej Sofii dla absolwentów Sophiahemmet Högskola. Z uwagi na pandemię ceremonia ukończenia studiów odbyła się cyfrowo, podobnie jak w ubiegłym roku.14 czerwca król Carl Gustaf i Następczyni Tronu wzięli udział w posiedzeniu Rady Informacyjnej.


15 czerwca królowa Silvia zdalnie wzięła udział w Sztokholmskim Sympozjum Kryminologicznym 2021 i pogratulowała laureatom tegorocznej nagrody w dziedzinie kryminologii, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w badaniach kryminologicznych lub ograniczaniu przestępczości i promowaniu praw człowieka.15 czerwca książę Nicolas obchodził swoje 6. urodziny. Dumna mama opublikowała na swoim Instagramie nowe zdjęcie synka wraz z życzeniami. Swoje urodziny Nicolas spędził już w Sztokholmie - jak podał Dwór Królewski, księżniczka Madeleine z rodziną przyleciała wreszcie do Szwecji na dłuższe wakacje i po półtorarocznej rozłące mogła zobaczyć się z rodziną.

16 czerwca król i Następczyni Tronu wzięli udział w posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych.18 czerwca księżniczka spotkała się z przedstawicielkami Programu Narodów Zjednocznych ds. Rozwoju (UNDP) w Pałacu Haga, z którymi rozmawiała o wpływie pandemii na globalny rozwój i osiąganie Celów Zrównoważonego Rozwoju.Niderlandy

11 czerwca królowa Maxima odwiedziła kampus sportowy w Hadze, na którym rozpoczęły się trzydniowe Specjalne Igrzyska Olimpijskie, będące największymi w Niderlandach zawodami sportowymi dla niepełnosprawnych sportowców.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


13 czerwca król Willem-Alexander i królowa Maxima zasiedli na trybunach stadionu w Amsterdamie, by obejrzeć mecz pomiędzy Holandią a Ukrainą. Jak napisali później w mediach społecznościowych, to był "ekscytujący mecz na arenie Johan Cruijff Arena. Wspaniale widzieć, jak gra tam holenderska drużyna. Nie możemy się doczekać wspaniałych Mistrzostw Europy! - WA i Maxima"

Embed from Getty Images


14 czerwca królowa uczestniczyła w corocznym sympozjum Money Wise, którego tegorocznym tematem było "Martw się o pieniądze, lepiej zapobiegać niż leczyć".


15 czerwca jako członkini Holenderskiego Komitetu ds. Przedsiębiorczości złożyła wizytę roboczą w firmie zajmującej się obróbką metalu,  Veluw Metal Creations (VMC) w Nieuwkuijk.


16 czerwca natomiast odwiedziła program 'Villa Pinedo', jednego z trzech laureatów nagrody Appeltjes van Oranje 2020. Program oferuje wsparcie dzieciom i młodzieży, których rodzice się rozwiedli lub są w trakcie rozwodu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


(Tak jak w przypadku królowej Mathilde, nie opisywałam cyfrowych spotkań Maximy.)


Monako

Wczoraj Pierre Casiraghi i Beatrice Borromeo pojawili się na pokazie Christiana Diora na stadionie Panathinaiko w Atenach.


Grecja

Skoro już jesteśmy w Atenach, to wspomnijmy o greckiej rodzinie królewskiej. Król Konstantinos ponownie miał okazję spotkać się ze swoimi siostrami, królową Sofią i księżniczką Irene, które po pobycie w Grecji na początku miesiąca wróciły na krótko do Hiszpanii (w każdym razie na pewno Sofia; Irene być może została z bratem w Grecji) i przyleciały ponownie do Aten na koncert 14 czerwca w Odeonie Heroda Attyka. Koncert został zorganizowany z okazji 30-lecia Ateńskiej Sali Koncertowej. Obecna była również królowa Anne-Marie.


12 czerwca królowa Sofia razem z wolontariuszami zbierała śmieci w mieście Rivas-Vaciamadrid niedaleko Madrytu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Pozostałe nowości z Hiszpanii w kolejnym poście.

4 komentarze:

 1. ksiezna Matemari wygląda ładnie i na zrelaksowaną.syn Madelinne jest uroczy.I jeszcze po raz ostatni pisze że oddam Hello uk Hola album o Dianie itp

  OdpowiedzUsuń
 2. Maxima jest jak wino,im starsza tym lepsza.
  Mette Marit ładnie wygląda. Król Harald widać, że mocno podupadł na zdrowiu.
  Nicolas jest pięknym chłopcem. Ładniejszy od sióstr. Mam nadzieję, że Madd pokaże ich zdjęcia ze Szwecji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło zobaczyć po bardzo długiej przerwie parę królewską Norwegii w podróży.
  Maxima niezwykle pracowicie i jak zawsze zaskakująco w stroju. Kombinezon w kwiaty jest upiorny, ale biały garnitur już świetny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się, że Maxima nie ukrywa swoich zmarszczek i nie udaje młodszej niż jest. A wygląda i tak fantastycznie. Królowa Sofia mam wrażenie rozkwitła odkąd Juan Carlos zniknął jej z oczu - czemu się wcale nie dziwię

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.