poniedziałek, 23 listopada 2020

Wirtualna Childhood Gala, Dzień Przedsiębiorczości, kwarantanna pary królewskiej Norwegii + więcej

Wielka Brytania

Zacznijmy od 73. rocznicy ślubu królowej i księcia Edynburga, która przypadała 20 listopada. Z tej okazji opublikowano ich nową fotografię wykonaną przez Chrisa Jacksona w Oak Room na zamku Windsor w minionym tygodniu. Na zdjęciu para ogląda kartkę wykonaną przez trójkę swoich prawnucząt, George'a Charlotte i Louisa.
Księżna Kornwalii nagrała wiadomość, którą wyemitowano w trakcie wirtualnej w tym roku ceremonii wręczenia nagrody Booker Prize 2020, która odbyła się 19 listopada.20 listopada księżna, jako wiceprzewodnicząca Royal Commonwealth Society, wzięła udział w wirtualnej ceremonii wręczenia nagród zwycięzcom tegorocznej edycji konkursu Queen’s Commonwealth Essay Competition.19 listopada książę Cambridge wziął udział w wideo rozmowie z grupą młodych ambasadorów kampanii Anti-Bullying Campaign prowadzonej przez Diana's Award z okazji Anti-Bullying Week.


Dzisiaj natomiast skontaktował się z zespołem z Uniwersytetu w Oksfordzie, który we współpracy z koncernem AstraZeneca opracował szczepionkę na koronawirusa.W minionym tygodniu książę i księżna Cambridge uczestniczyli w wideo rozmowie z ojcami, którzy uczestniczą w programach organizacji Future Men wspierających ich na każdym etapie wychowania dziecka.
Dzisiaj opublikowano wiadomość od księżnej Kate, w której podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w zainaugurowanym na początku tego roku sondażu 5 Big Questions. Jej wyniki księżna ogłosi już w najbliższy piątek, 27 listopada, w czasie forum The Royal Foundation.12 listopada hrabina Wessex złożyła prywatną wizytę w Woking Foodbank, gdzie pomagała wolontariuszom pakować paczki z żywnością.


Jak poinformowano 18 listopada, książę Cambridge z ostrożnym zadowoleniem przyjął dochodzenie wszczęte przez BBC w sprawie pamiętnego wywiadu księżnej Diany dla Panoramy, które ma "pomóc w ustaleniu prawdy stojącej za działaniami, które doprowadziły do wywiadu w Panoramie". "Niezależne dochodzenie jest krokiem we właściwym kierunku", czytamy w wydanym oświadczeniu.Z dokumentów opublikowanych przez Sąd zajmujący się procesem wytoczonym przez księżną Sussex przeciwko Mail on Sunday, wynika, że księżna, przed wysłaniem pamiętnego listu do ojca, poradziła się dwóch innych członków rodziny królewskiej oraz Jasona Knaufa, zaufanego doradcy i ówczesnego sekretarza ds. komunikacji księcia i księżnej Cambridge oraz księcia i księżnej Sussex. Księżna pozwoliła również jednemu ze swoich przyjaciół, który wiedział, co było w tym liście, na rozmowę z autorami niedawnej publikacji Finding Freedom, Carolyn Durand i Omid Scobie'm "aby zapobiec dalszej błędnej interpretacji". Nie wiedziała jednak "w jakim zakresie i na jakich warunkach ta jedna informacja dotycząca jej komunikacji z ojcem została przekazana autorom", czytamy dalej w dokumentacji.Ostatnio poinformowano również, że księżniczka Eugenie i Jack Brooksbank jakiś czas temu wprowadzili się do Frogmore Cottage na terenie Windsoru. Jak podano, nadal jest to rezydencja księcia i księżnej Sussex, w której będą się zatrzymywać w trakcie swoich wizyt w Wielkiej Brytanii, ale z radością przekazali klucze do niej kuzynce Harry'ego, która spodziewa się pierwszego dziecka na początku przyszłego roku. Spekuluje się, że księżniczka wraz z mężem przeprowadzili się, by być bliżej rodziców księżniczki, którzy mieszkają w Royal Lodge na terenie Windsoru.Nowości dotyczące brytyjskiej rodziny królewskiej kończymy niestety smutnymi informacjami. Lupo, cocker spaniel księcia i księżnej Cambridge, odszedł w ten weekend. Jak napisała para we wpisie na Intsgramie, Lupo "był sercem naszej rodziny przez ostatnie dziewięć lat i będziemy za nim bardzo tęsknić". Pies, podarowany parze książęcej jeszcze jako szczeniak przez rodziców księżnej prawdopodobnie w okolicach Bożego Narodzenia 2011, był częścią rodziny, para bardzo często zabierała go ze sobą na mecze polo i pozowała z nim do oficjalnych zdjęć (w tym pierwszych oficjalnych zdjęć księcia George'a wykonanych przez Michaela Middletona).

Dzisiaj natomiast podano do informacji, że u księżnej Marie-Christine, żona księcia Michaela z Kentu, kuzyna królowej, wykryto koronawirusa. Ponoć jest bardzo zmęczona i ma gorączkę. Razem z mężem, który jest zdrowy, przebywa w izolacji w swoim apartamencie w Pałacu Kensington.


Norwegia

Jak podano 19 listopada, królowa Sonja poddała się kwarantannie w wyniku bliskiego kontaktu z pracownikiem, u którego wykryto koronawirusa. Król Harald, mimo że sam nie miał kontaktu z tym pracownikiem, oraz 14 innych pracowników Dworu Królewskiego, również poddało się kwarantannie. Para królewska nie wykazuje żadnych objawów zarażenia.19 listopada Następca Tronu uczestniczył w spotkaniu wideo z burmistrzami gmin Bodø, Sokndal i Våler, którzy opowiedzieli mu, w jaki sposób radzą sobie z pandemią w swoich gminach.20 listopada książę, w zastępstwie ojca przebywającego na kwarantannie, udzielił audiencji Prezydent Estonii, która przybyła do Norwegii z oficjalną wizytą na zaproszenie rządu.


Francja

19 listopada książę Gaston, najstarszy z piątki dzieci hrabiego i hrabiny Paryża, obchodził swoje 11. urodziny.


Niderlandy

18 listopada królowa Maxima odwiedziła firmę Boeg B.V. & Boeg Nautic w związku z Dniem Przedsiębiorcy przypadającym 20 listopada.
Dzień Przedsiębiorcy to inicjatywa MKB-Nederland, która ma na celu uczczenie przedsiębiorczości i podziękowanie przedsiębiorcom za zaangażowanie i odwagę.
W trakcie spotkania królowa nagrała podziękowania i wyrazy uznania dla przedsiębiorców, które wyemitowano w Dniu Przedsiębiorczości.19 listopada królowa odwiedziła MBO Utrecht, gdzie wzięła udział w lekcji online i praktycznych zajęciach informatycznych. Wizyta skupiała się na wpływie pandemii na edukację i samopoczucie nauczycieli i uczniów.

Dzisiaj natomiast królowa wręczyła nagrodę Prince Bernhard Culture Foundation.

Embed from Getty Images
Szwecja

18 listopada księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w cyfrowym spotkaniu z przedstawicielami Sztokholmskiej Izby Handlowej, aby dowiedzieć się o aktualnej sytuacji biznesu w Sztokholmie oraz o powołanej przez Izbę "Komisji Restartu", która ma przedstawić propozycję na odbudowanie biznesu w Szwecji po pandemii.Królowa Silvia i księżna Sofia tego dnia uczestniczyły w czwartym i zarazem ostatnim "Action Lab" zorganizowanym przez Global Child Forum. Tematem dyskusji było to, w jaki sposób można chronić prawa dzieci w Internecie, gdy pojawiają się nowe i innowacyjne usługi cyfrowe. Zarówno królowa, jak i księżna, wygłosiły swoje przemówienia.


19 listopada Następczyni Tronu spotkała się wirtualnie z Sekretarz Generalną Fundacji Raka (Cancerfonden).Tego dnia nagrała również przemówienie, które zostało wyemitowane następnego dnia na webinarium zorganizowanym przez UNICEF, w czasie którego zaprezentowano raport "Przyszłość dzieci świata?".

Wieczorem razem z księciem Danielem uczestniczyła w wideo spotkaniu z przedstawicielami szwedzkich sztuk scenicznych.20 listopada księżniczka odbyła cyfrowe spotkanie z Stockholm's City Mission.Wieczorem tego dnia odbyła się wirtualna gala Childhood wspierająca pracę World Childhood Foundation w zakresie zapobiegania przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci. Królowa Silvia i księżniczka Madeleine wygłosiły swoje przemówienia.

17 komentarzy:

 1. Czy będzie jakiś post o mianowaniu następcy tronu w Japonii?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wciąż nie mam czasu się za niego zabrać, ale mam nadzieję, że w tym tygodniu w końcu mi się uda :)

   Usuń
  2. Cudownie :)

   Usuń
 2. 25 lat temu 20 listopada w rocznicę ślubu EII wyemitowano słynny wywiad Diany w Panoramie. To musiała być niezapomniana rocznica dla Elżbiety i Filipa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A EII ogląda polskie kanały?
   No i co ona może/ mogła? Książę Karol i Diana byli pełnoletni, mieli swoje sprawy, swoje życie i decyzje.

   Usuń
  2. Ale to nie o "polską Panoramę" chodzi, tylko o tą emitowaną przez BBC ;)

   Usuń
  3. Anonimie z 16:53, nie wiem, które Twoje pytanie mnie bardziej załamuje, ale cóż... 1) "Panorama" to tytuł programu w stacji BBC nadawany. To w nim w 1995 roku wyemitowano wywiad z Dianą przeprowadzony przez Martina Bashira. Księżna powiedziała wtedy słynne słowa o tłoku w byciu małżeństwem we troje (czyli ona, Karol i Camilla). 2) Królowa mogła i to wiele - to właśnie ten wywiad spowodował, że Elżbieta powiedziała "dość" i kazała Karolowi i Dianie się rozwieść, żeby więcej swoimi prywatnymi sprawami nie szkodzili monarchii. Dotąd przez 3 lata mówiono tylko o separacji, ale ten wywiad przelał czarę goryczy. A, i to nie jest tak, że jeśli royalsi są pełnoletni, to mają całkowicie "swoje życie", a już szczególnie przyszły król Wielkiej Brytanii - jest coś takiego jak racja stanu, zobowiązania wobec monarchy i ludu itp.

   Bez urazy, ale przed komentowaniem warto samemu coś poczytać i zorientować się w temacie. Podejrzewam zresztą, że jesteś trollem, bo nie sądzę, by ktoś nie znał tak podstawowych zasad funkcjonowania monarchii czy sądził, że Diana udzielałaby przełomowego wywiadu w jakiejś tvp.

   Usuń
  4. Bez urazy Anonimie z 00:01, ale kompletnie nie mam pojęcia, dlaczego Ty uważasz, że Anonim z 16:53 jest trollem? Ty na prawdę uważasz, że ktokolwiek w tym kraju, poza promilem kogoś, kto ma akurat taką fantazję interesowania się monarchiami albo BRF, którą kreuje się na monarchię wśród monarchii, wie cokolwiek o Panoramie czy M. Bashirze? A co gorsza uważasz, że powinien wiedzieć? Zapytaj pierwszego z brzegu licealistę, jak ma na imię żona Aleksandra Kwaśniewskiego albo w którym roku Lech Wałęsa został prezydentem, to zobaczysz jakie ciekawe odpowiedzi usłyszysz :) To blog o monarchiach ale bądźmy szczerzy, to celebryci XXI wieku i dlatego ludzie się nimi interesują, jeżeli się interesują, a w 99 % wchodzą na takie stronki aby zobaczyć, w co były te osoby ubrane. I dotyczy to nie tylko tego typu blogów ale i dzienników czy czasopism, tam najczęściej głównym tematem jest co ubrała Kate czy Meghan i za ile, a nie gdzie były, co powiedziały a przede wszystkim, z kim się spotkały i po co.

   Usuń
  5. Anonimie z 14:19 - ale nie mówimy o postronnych licealistach czy przeciętnym Januszu, a kimś kto odwiedza blog BlueBlood, więc chyba jakoś go to interesuje i minimalnie większą wiedzę niż przeciętny Polak raczej może mieć (chyba że zbyt wysoko oceniam inteligencję czytelników bloga, ale mam nadzieję, że nie). Zakładać, że księżna Walii udzielała ważnego wywiadu w jakimś programie telewizji polskiej (i to informacyjnym, więc tym bardziej nie pasuje do kontekstu) albo stwierdzać, że royalsi mogą robić co chcą i nic ich nie ogranicza, naprawdę jest bardzo naiwne. Nawet jeśli ktoś jest młody, to już w bajkach dla dzieci pojawiają się motywy z zobowiązaniami wobec monarchii, intrygami dworu. Tym bardziej tu na blogu już można poczytać o prawdziwej monarchii i różnych jej aspektach, nie zawsze baśniowych, często smutnych. Wciąż uważam, że przed komentowaniem w przypadku niezrozumienia warto się zorientować w temacie, tym bardziej że dziś już nie trzeba szukać w encyklopedii. Wystarczyło wpisać w google hasła: panorama / diana / interview. Zajęłoby to dosłownie kilka sekund i dało komentującemu nieporównywalnie większą wiedzę. Jeżeli to jest zbyt wielkie wymaganie, to cóż... smutne to czasy, gdy ktoś nawet nie próbuje szukać sam. PS Oczywiście nikt nie musi znać Bashira, to nie jest żadna gwiazda. Wspomnienie o nim było tylko częścią odpowiedzi na pytanie i poinformowaniem, o jaką konkretnie Panoramę chodzi. To tyle. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Bardzo mi smutno z powodu Lupo :( Był pięknym i mądrym pieskiem. Na pewno cała rodzina Cambridge będzie za nim bardzo tęskniła. Bardzo im współczuje, sama w tym roku pożegnałam swojego ukochanego pieska.
  Mam wielką nadzieję, że Księżnej Marie-Christine wyzdrowieje z koronawirusa, a Para Królewska z Norwegii nie będzie miała żadnych objawów.
  Piękne zdjęcie Królowej Elżbiety i Księcia Edynburga z okazji 73. rocznicy ślubu i bardzo ładna kartka od prawnucząt.

  OdpowiedzUsuń
 4. Krótko Lupo żył...

  OdpowiedzUsuń
 5. Szczególnie dzieci musiały bardzo przeżyć stratę Lupo. Przecież był z nimi od zawsze, od chwili ich narodzin.
  Bardzo ładny gest, że na zdjęciu rocznicowym pojawiła się kartka od prawnucząt. 73 lata małżeństwa to wynik kosmiczny - królowa i książę są z sobą dłużej, niż trwa niejedno ludzkie życie. A teraz spędzają na starość więcej czasu z sobą niż w młodości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. To niezwykłe być ze sobą tak długo, mieć w pamięci tak zupełnie różne epoki, tj z ich młodości i obecnej. Jak bardzo musieli się dostosowywać w swoim umyśle, działaniu i pełnieniu królewskich obowiązków. Dziś oceniamy dawne działania królowej, nie pamiętając, że jest naprawdę z innego świata. Miała priorytety ściśle związane z pełnieniem wiadomych obowiązków i poświęciła dla nich prywatne życie. Jak pięknie się zmieniła, z jak pozytywnym skutkiem. Mówi się, że ludzie starsi są mądrością narodu, ale wiemy, że nie wszyscy. Tu widzę mądrość doświadczoną, dojrzałą, widzę szacunek do siebie nawzajem i do ludzi. Jest zrozumienie młodych, ale na szczęście nie pobłażliwość wobec wszystkich pomysłów. Potrzebną niezmienność w sprawowaniu urzędu w sprawach fundamentalnych dla korony. Korony, która nie jakąś fundacją. Tak widzę Królową.

   Usuń
  2. https://plejada.pl/newsy/odizolowano-go-od-swiata-i-nazwano-potworem-wuj-elzbiety-ii-zmarl-w-samotnosci/vz9z99x
   różnie ten szacunek do ludzi wygladał

   Usuń
 6. https://plejada.pl/newsy/odizolowano-go-od-swiata-i-nazwano-potworem-wuj-elzbiety-ii-zmarl-w-samotnosci/vz9z99x
  Może jakiś artykuł o tym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był już w cyklu "Zapomniani książęta" przygotowanym przez naszego Czytelnika Kamila:
   http://blueblood-royals.blogspot.com/2017/01/zapomniani-ksiazeta-cz2.html

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.