sobota, 14 listopada 2020

Remembrance Week + więcej

Belgia 

11 listopada król Philippe wziął udział w obchodach z okazji zakończenia I wojny światowej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w Brukseli.

Embed from Getty Images13 listopada królowa Mathilde uczestniczyła w wideo rozmowie z młodzieżą uczestniczącą w kampanii "Donkere gedachten", która ma na celu przełamanie tabu dotyczącego zdrowia psychicznego.
Niderlandy

12 listopada królowa Maxima wygłosiła przemówienie otwierające wirtualny Szczyt ASEAN Women Leaders’ Summit.


Później tego samego dnia rozmawiała z pracownikami instytucji finansowych uczestniczących w szkoleniu "Pomoc w sprawach finansowych" w Narodowym Instytucie Informacji Budżetowej (Nibud) oraz uczestniczyła w internetowym seminarium zamykającym szkolenie.13 listopada natomiast odwiedziła dom opieki Willem van den Bergh będący częścią organizacji opiekuńczej Heeren Loo.


Królowa nagrała również wiadomość z okazji Informal Care Day przypadającego 10 listopada.
Hiszpania

10 listopada królowa Letizia uczestniczyła w posiedzeniu Królewskiej Rady ds. Niepełnosprawności, którego celem jest promowanie praw i poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych

Embed from Getty Images12 listopada królowa udzieliła audiencji przedstawicielom Hiszpańskiego Stowarzyszenia Redaktorów Periodyków (AEPP), z którymi rozmawiała o przyszłości czasopism, digitalizacji i wpływie technologii, oraz radę dyrektorów Międzynarodowego Stowarzyszenia Nadziei udzielającego wsparcia osobom w kryzysie i promującego zdrowie psychiczne.


Wielka Brytania

W tym roku obchody Niedzieli Pamięci z uwagi na panującą pandemię miały inny przebieg niż zazwyczaj. Coroczny Festiwal Pamięci, który został wcześniej nagrany, odbył się z udziałem jedynie księcia Walii i księżnej Kornwalii.
W tygodniu poprzedzającym Niedzielę Pamięci królowa odwiedziła Grób Nieznanego Żołnierza w Westminster Abbey, na którym złożono replikę jej bukietu ślubnego, oddając hołd wszystkim poległym w walce.

Embed from Getty Images

8 listopada przypadała Niedziela Pamięci. Na obchodach pod pomnikiem Cenotaph, które odbyły się bez udziału szerszej publiczności, wielu weteranów uczestniczących w paradzie (która w tym roku została odwołana), ale wciąż przy obecności rodziny królewskiej - królowej, która oglądała uroczystości z balkonu w towarzystwie swojej damy dworu Susan Rhodes, księcia Walii i księżnej Kornwalii, księcia i księżnej Cambridge, księżniczki Anne i admirała Timothy'ego Laurence'a, hrabiego i hrabiny Wessex oraz księcia Kentu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Później tego samego dnia książę Walii jako pułkownik Welsh Guards uczestniczył w ich obchodach Niedzieli Pamięci.


Książę i księżna Sussex, nieobecni na obchodach Niedzieli Pamięci, uhonorowali to święto prywatną wizytą cmentarzu wojskowym w Los Angeles.
W mijającym tygodniu księżna Cambridge uczestniczyła w wideo rozmowie z rodzinami członków Sił Zbrojnych, którzy polegli na służbie, którzy opowiedzieli jej, co znaczy dla nich Tydzień Pamięci i o wsparciu, jakie otrzymują od innych rodzin, społeczności Sił Zbrojnych i organizacji Poppy Legion.
Z kolei książę Cambridge rozmawiał z członkami brytyjskiej Armii, Marynarki i Sił Powietrznych, którzy spędzają Tydzień Pamięci na służbie.11 listopada książę Walii i księżna Kornwalii uczestniczyli w nabożeństwie w Westminster Abbey z okazji 100. rocznicy pochówku Nieznanego Żołnierza oraz Dnia Rozejmu.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesHrabia i hrabina Wessex również wzięli udział w obchodach Dnia Rozejmu w National Memorial Arboretum.

Embed from Getty Images

5 komentarzy:

 1. Myślę, że dla królowej było bardzo ważne, żeby uczestniczyć w tych obchodach pamięci mimo epidemii. Dziwnie też widzieć ją w masce, prawie całkowicie pod nią schowaną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Płaszcz Sophie z dnia rozejmu jest bardzo podobny do tego,który nosiła kiedyś na Remembrance Sunday Kate.
  Meghan i Harry na cmentarzu dziwaczne zjawisko.
  Podoba mi się promowanie Letycji tak ważnych spraw nawet w czasach pandemii.
  Maxima jak widzę dalej robi dobrą minę do złej gry i próbuje zatrzeć złe wspomnienie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlaczego tylu ludzi podziwia Królową Elżbietę? bo odzwierciedla wszystkie wartości jakie oczekujemy od "monarchy". Nikt w życiu swoim nie spotkał się z takimi lawinami błota, obelg jak ona, rozprawiła się z tym na swój sposób -Nie żali się, nie strzela fochów, nie wypłakuje się o swoich sprawach. pozornie niewzruszona jak skała ale cały czas służy ludziom i krajowi. Czy to w takich "drobiazgach" jak przyjmowanie z honorami ważnych dla kraju gości, pozwalanie na prostackie i chamskie zachowania w imię dobrych relacji (prawda Donaldzie Trump) i można wiele wymieniać. Ale zachwyciła mnie jej postawa teraz - strażniczka wartości.Nie chciała świętowania swoich urodzin, odwołano wiele imprez. Ale mimo swojego wieku i zagrożenie pojawiła się na obchodach Remembrance Day, pokazując co jest dla niej ważne. Ona nie mówi o tym jakie to ważne używając wielu wzniosłych słów, ona to robi - docenia, przeżywa, dba. Widać że to nie jest obowiązek do odbębnienia ani okazja do lansu. Jeśli chodzi o takie podejście, niestety także i w tym Królowa Elżbieta jest nie do podrobienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie napisane. Nic nie próbuje ugrać i nie bierze udziału w konkursie popularności.

   Usuń
  2. Niektóre lawiny błota były poniekąd uzasadnione (sytuacje gdy królowa sprawiała wrażenie zimnej i bez uczuć, choć ludzie jej potrzebowali). Dziś największy kapitał królowej to czas - panuje tak długo i konsekwentnie, że staje się kimś w rodzaju symbolu, bez którego ludzie nie wyobrażają sobie świata. Pod koniec życia podobnym uznaniem cieszyli się Franciszek Józef czy Wiktoria (choć za młodu całej trójce się słusznie dostawało).

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.